ОКТОМВРИ
Подготовки
подготовки нови - октомври
<< СЕПТЕМВРИ НОЕМВРИ >>
|
|
Предмет: Запознавање на околината
|
Дата:06.10.2008
|
Одд: II в
|
Наставна тема: Јас со другите
|
Наставна единица: ,,Јана оди на училиште,, - утврдување на стекнатите знаења од темата преку решавање на проблемска ситуација
|
Тип на часот:
|
ОБ
|
УВ
|
УТ
|
ПО
|
СТ
|
КО
|
Цели и задачи:
|
Образовни: - повторување, систематизирање и проширување на стекнатите знаења од наставната тема ,,Јас со другите,,
|
воспитни: -развивање на позитивни погледи и ставови кон околината, домот, училиштето, другарчињата; позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност
-развивање на културни навики на однесување - бон тон
|
функционални: -да ги откриваат, воочуваат и идентификуваат правата и обврските на децата како право и обврска кои и самите ја имаат, но и да ги почитуваат и да не ги прекршуваат правата на своите соученици како и на другите деца
|
ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА
|
видови настава
|
наставни методи
|
наставни форми
|
наставно-тех.средства
|
ТР ТМ ПР ПБ
|
ЛП ДИ ВТ
|
ФР ИН ИНД ГФ РД
|
ПС КС TV НЛ
|
ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА
( воведен дел )
|
- Кои се правата на децата - повторување
- Истакнување на целта на часот
|
ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ
( главен дел )
|
- Интерпретација на текстот: ,,Јана оди на училиште,,
- Дискусија:
- кои грешки ги направила Јана во текстот
- кои се последица на неправилно однесување
- кои правила на однесување ги прекршила
- кои права на соучениците ги прекршила
|
СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ
|
Систем на прашања и одговори
|
КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)
( завршен дел )
|
Работа во групи:
I група - укажува на грешката што ја направила Јана
II група - кажува како требало правилно да постапи Јана
|
|
Предмет: Запознавање на околината
|
Дата:07.10.2008
|
Одд: II в
|
Наставна тема: Животот и работата во училиштето
|
Наставна единица: Моето училиште- запознавање со организацијата и куќниот ред во училиштето
|
Тип на часот:
|
ОБ
|
УВ
|
УТ
|
ПО
|
СТ
|
КО
|
Цели и задачи:
|
Образовни: - учениците да се запознаат со организацијата на работата на училиштето и да ги прошират стекнатите знаења за куќниот ред во училиштето, зошто треба да се почитуваат правилата на куќниот ред и кои се придобивките од тоа за учениците
|
воспитни: -развивање на позитивни погледи и ставови кон околината, училиштето, другарчињата; позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност
-развивање на културни навики на однесување - бон тон
|
функционални: -да го воочуваат и почитуваат куќниот ред во училиштето со што ќе станат уредни, редовни и одговорни ученици во својата паралелка и во училиштето
|
ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА
|
видови настава
|
наставни методи
|
наставни форми
|
наставно-тех.средства
|
ТР ТМ ПР ПБ
|
ЛП ДИ ВТ
|
ФР ИН ИНД ГФ РД
|
ПС КС TV НЛ
|
ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА
( воведен дел )
|
- Што знам за моето училиште- разговор
- Истакнување на целта на часот
|
ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ
( главен дел )
|
I Организација на училиштето:
- име, локација, објекти (стара, нова зграда, спортска сала)
- генерации на ученици, смени, училници, паралелки
II Куќен ред во училиштето:
- почеток на часовите, доаѓање во училиште - претпладне и попладне (доцнење, одговорност)
- распоред на малите одмори ( како треба правилно да го
- искористиме времето на малиот одмор - зошто)
- функцијата на големиот одмор - дискусија:
- како треба да ја оставиме училницата на крајот од часовите (уредна и чиста)
|
СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ
|
Систем на прашања и одговори
|
КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)
( завршен дел )
|
Читање на кодексот на однесување на учениците во ОУ,,Григор Прличев,,
|
|
Предмет: Запознавање на околината
|
Дата:09.10.2008
|
Одд: II в
|
Наставна тема: Животот и работата во училиштето
|
Наставна единица: Кој работи во моето училиште
|
Тип на часот:
|
ОБ
|
УВ
|
УТ
|
ПО
|
СТ
|
КО
|
Цели и задачи:
|
Образовни: - учениците да се запознаат со организацијата на работата на училиштето - да се запознаат со вработените во училиштето: кои се нивните работни обврски, зошто е важна нивната работа и како соработуваат меѓу себе
|
воспитни: -развивање на позитивни погледи и ставови кон училиштето, другарчињата; позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност
-развивање на културни навики на однесување - бон тон
|
функционални: -да ги воочуваат, идентификуваат и почитуваат вработените во училиштето, нивните работни обврски, зошто е важна нивната работа и како соработуваат меѓу себе
|
ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА
|
видови настава
|
наставни методи
|
наставни форми
|
наставно-тех.средства
|
ТР ТМ ПР ПБ
|
ЛП ДИ ВТ
|
ФР ИН ИНД ГФ РД
|
ПС КС TV НЛ
|
ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА
( воведен дел )
|
- Како е организирано моето училиште - повторување на претходната наставна единица
- Истакнување на целта на часот
|
ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ
( главен дел )
|
Учебник страна 22
I Вработени во училиштето
II Работни обврски на вработените во училиштето
III Соработка меѓу вработените во училиштето
Активности во работниот дел страна 8
|
СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ
|
Систем на прашања и одговори
|
КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)
( завршен дел )
|
Именување на вработените во училиштето
|
|
Предмет: Запознавање на околината
|
Дата:13.10.2008
|
Одд: II в
|
Наставна тема: Животот и работата во училиштето
|
Наставна единица: Мојата училница - редот и организацијата во мојата училница
|
Тип на часот:
|
ОБ
|
УВ
|
УТ
|
ПО
|
СТ
|
КО
|
Цели и задачи:
|
Образовни: - учениците да се запознаат со организацијата на работата на учениците во училницата и одржувањето на редот и хигиената во неа
|
воспитни: -развивање на позитивни погледи и ставови кон околината, училиштето, другарчињата; позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност
-развивање на културни навики на однесување - бон тон
|
функционални: -да го воочуваат и почитуваат редот во училницата со што ќе станат уредни, редовни и одговорни ученици во својата паралелка и во училиштето, да се грижат за одржување на хигиената и да го чуваат и одржуваат инвентарот во училницата
|
ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА
|
видови настава
|
наставни методи
|
наставни форми
|
наставно-тех.средства
|
ТР ТМ ПР ПБ
|
ЛП ДИ ВТ
|
ФР ИН ИНД ГФ РД
|
ПС КС TV НЛ
|
ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА
( воведен дел )
|
- Каде минувам голем дел од времето во денот- разговор
- Истакнување на целта на часот
|
ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ
( главен дел )
|
I Организација на училницата:
- клупи - поставеност на клупите - работа во групи
- катчиња - формирање на катчиња по наставните предмети
- кабинет
II Ред во училницата:
- почеток на часовите, доаѓање во училиште - претпладне и попладне
- однесувње на малите одмори и големиот одмор - дискусија
III Хигиена во училницата:
- како треба да ја оставиме училницата на крајот од часовите (уредна и чиста)
- како да се грижиме за инвентарот и предметите во училницата
|
СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ
|
Систем на прашања и одговори
|
КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)
( завршен дел )
|
Составување на правила за однесување во училницата
|
|
Предмет: Запознавање на околината
|
Дата:14.10.2008
|
Одд: II в
|
Наставна тема: Животот и работата во училиштето
|
Наставна единица: Простории во училиштето
|
Тип на часот:
|
ОБ
|
УВ
|
УТ
|
ПО
|
СТ
|
КО
|
Цели и задачи:
|
Образовни: - учениците да се запознаат со организацијата на просторот во училиштето, просториите и нивната намена и функција
|
воспитни: -развивање на позитивни погледи и ставови кон околината, училиштето, другарчињата; позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност
-развивање на културни навики на однесување - бон тон
|
функционални: -да го воочуваат и почитуваат редот во училиштето, да ги воочуваат, препознаваат и именуваат просториите во училиштето и нивната намена
|
ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА
|
видови настава
|
наставни методи
|
наставни форми
|
наставно-тех.средства
|
ТР ТМ ПР ПБ
|
ЛП ДИ ВТ
|
ФР ИН ИНД ГФ РД
|
ПС КС TV НЛ
|
ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА
( воведен дел )
|
- Како се вика просторијата во која се наоѓаме и како доаѓаме до оваа просторија - разговор
- Истакнување на целта на часот
|
ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ
( главен дел )
|
Прошетка низ училишната зграда и запознавање со просториите во училиштето:
- ходник
- тоалет
- библиотека - разговор со библиотекарката
- наставничка канцеларија
- спортска сала
- враќање во училницата
1. Разговор - сумирање на впечатоците
|
СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ
|
Систем на прашања и одговори
|
КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)
( завршен дел )
|
Илустрација на просториите во училиштето
|
|
Предмет: Запознавање на околината
|
Дата:16.10.2008
|
Одд: II в
|
Наставна тема: Животот и работата во училиштето
|
Наставна единица: Животот и работата во училиштето
|
Тип на часот:
|
ОБ
|
УВ
|
УТ
|
ПО
|
СТ
|
КО
|
Цели и задачи:
|
Образовни: - учениците да се запознаат со организацијата на училиштето како установа,
животот и работата во училиштето, правилата на однесување на учениците и вработените
|
воспитни: -развивање на позитивни погледи и ставови кон училиштето, другарчињата; позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност
-развивање на културни навики на однесување - бон тон
|
функционални: -да го воочуваат и почитуваат редот во училиштето, да ги воочуваат, препознаваат и именуваат вработените, просториите и правилата на однесување во училиштето
|
ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА
|
видови настава
|
наставни методи
|
наставни форми
|
наставно-тех.средства
|
ТР ТМ ПР ПБ
|
ЛП ДИ ВТ
|
ФР ИН ИНД ГФ РД
|
ПС КС TV НЛ
|
ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА
( воведен дел )
|
- Кој работи во училиштето и кои се нивните работни обврски - повторување
- Истакнување на целта на часот
|
ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ
( главен дел )
|
Организација на работата на училиштето:
- почеток на часовите, времетраење, мали и големи одмори
- активности за време на малите и големите одмори
- грижа за инвентарот, хигиената во училницата и цвеќињата
1. Обврски на дежурните ученици, обраќање за помош до дежурниот наставник
2. Меѓусебни односи: другарство, почитување, одговорност
|
СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ
|
Систем на прашања и одговори
|
КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)
( завршен дел )
|
Говорна вежба: како им помагам на моите другарчиња
|
|
Предмет: Запознавање на околината
|
Дата:20.10.2008
|
Одд: II в
|
Наставна тема: Животот и работата во училиштето
|
Наставна единица: Што има во мојата ученичка чанта
|
Тип на часот:
|
ОБ
|
УВ
|
УТ
|
ПО
|
СТ
|
КО
|
Цели и задачи:
|
Образовни: - учениците да се запознаат со предметите од училишниот и ученичкиот прибор, нивната намена, да ги забележуваат нивните битни својства; да научат правилно да ги употребуваат и чуваат
|
воспитни: -развивање на позитивни погледи и ставови кон околината; позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност
-правилно и одговорно да се однесуваат кон училишниот прибор
|
функционални: -да ги откриваат, воочуваат и идентификуваат предметите од училишниот и ученичкиот прибор, да ги забележуваат нивните битни својства, нивната намена и правилно и одговорно да се однесуваат кон истите
|
ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА
|
видови настава
|
наставни методи
|
наставни форми
|
наставно-тех.средства
|
ТР ТМ ПР ПБ
|
ЛП ДИ ВТ
|
ФР ИН ИНД ГФ РД
|
ПС КС TV НЛ
|
ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА
( воведен дел )
|
- Што има во мојата чанта - разгледување на содржината од чантата која ја носат учениците
- истакнување на целта на часот
|
ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ
( главен дел )
|
- Воочување и именување на предметите од ученичката чанта
- За што служат тие, како треба да се грижиме за нив
- Воочување и именување на предметите од училишниот прибор
- За што служат тие, како треба да се грижиме за нив
|
СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ
|
Именување на предметите од училишниот и ученичкиот прибор
|
КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)
( завршен дел )
|
Илустрација: претставување на училишниот и ученичкиот прибор со унија на множества од прибор за пишување, прибор за цртање, учебици, тетратки, спортска опрема и училишен прибор
|
|
Предмет: Запознавање на околината
|
Дата:21.10.2008
|
Одд: II в
|
Наставна тема: Животот и работата во училиштето
|
Наставна единица: Моите одговорности и мојот ученички прибор - повторување
|
Тип на часот:
|
ОБ
|
УВ
|
УТ
|
ПО
|
СТ
|
КО
|
Цели и задачи:
|
Образовни: - учениците да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за одговорностите во училиштето и училницата и чувањето и одржувањето на предметите од училишниот и ученичкиот прибор - да научат правилно да ги употребуваат и чуваат
|
воспитни: -развивање на позитивни погледи и ставови кон околината и училиштето; позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност
-правилно и одговорно да се однесуваат во училницата и кон предметите од училишниот прибор
|
функционални: -да ги откриваат, воочуваат и идентификуваат предметите од училишниот и ученичкиот прибор, да ги забележуваат нивните битни својства, нивната намена и правилно и одговорно да се однесуваат кон истите
|
ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА
|
видови настава
|
наставни методи
|
наставни форми
|
наставно-тех.средства
|
ТР ТМ ПР ПБ
|
ЛП ДИ ВТ
|
ФР ИН ИНД ГФ РД
|
ПС КС TV НЛ
|
ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА
( воведен дел )
|
- моето училиште - разгледување на еден работен ден во училиштето
- истакнување на целта на часот
|
ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ
( главен дел )
|
- активности во работниот дел од учебнникот
Моите одговорности во училиштето стр.10
Предметите од ученичкиот и училишниот прибор стр. 11
|
СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ
|
Именување на предметите од училишниот и ученичкиот прибор
|
КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)
( завршен дел )
|
Игра - асоцијации: погодување на еден предмет од ученичкиот или училишниот прибор со опишување на неговите особини
|
|
Предмет: Запознавање на околината
|
Дата:27.10.2008
|
Одд: II в
|
Наставна тема: Животот и работата во училиштето
|
Наставна единица: Празници кои ги прославува училиштето
|
Тип на часот:
|
ОБ
|
УВ
|
УТ
|
ПО
|
СТ
|
КО
|
Цели и задачи:
|
Образовни: - учениците да се запознаат со празниците кои ги прославува училиштето; патрониот празник на училиштето; поделбата на празниците на верски и државни празници;
|
воспитни: -развивање на позитивни погледи и ставови кон околината и училиштето; позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност
-развивање на толеранција и почит кон празниците од другите култури и верска исповед
|
функционални: -да ги откриваат, воочуваат и идентификуваат празниците кои ги одбележува училиштето, да ги именуваат како верски и државни празници; активно да се вклучуваат во прославувањето на истите
|
ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА
|
видови настава
|
наставни методи
|
наставни форми
|
наставно-тех.средства
|
ТР ТМ ПР ПБ
|
ЛП ДИ ВТ
|
ФР ИН ИНД ГФ РД
|
ПС КС TV НЛ
|
ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА
( воведен дел )
|
- Зошто минатиот четврток не беше работен ден во училиштето, кои други работни денови од почетокот на учебната година не сме ги работеле и зошто - разговор
- истакнување на целта на часот
|
ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ
( главен дел )
|
- Празници кои ги прославува училиштето - учебник стр.27
- патронен празник на училиштето
- Празници:
- државни празници
- верски празници
|
СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ
|
Именување на празниците кои ги прославува училиштето
|
КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)
( завршен дел )
|
Како ќе го прославиме денот на дрвото - договарање на активности
|
|
Предмет: Запознавање на околината
|
Дата:28.10.2008
|
Одд: II в
|
Наставна тема: Животот и работата во училиштето
|
Наставна единица: Како ги одбележуваме држвните и верските празници во училиштето
|
Тип на часот:
|
ОБ
|
УВ
|
УТ
|
ПО
|
СТ
|
КО
|
Цели и задачи:
|
Образовни: - учениците да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за празниците кои ги прославува училиштето; нивната поделба на верски и државни; подготовките и начинот на кој тие празници се одбележуваат (приредби, украсување на просториите и тн.)
|
воспитни: -развивање на позитивни погледи и ставови кон околината и училиштето; позитивни карактерни особини: одговорност, упорност, истрајност, доследност
-развивање на толеранција и почит кон празниците од другите култури и верска исповед
|
функционални: -да ги откриваат, воочуваат и идентификуваат празниците кои ги одбележува училиштето, да ги именуваат како верски и државни празници; активно да се вклучуваат во прославување и одбележување на истите
|
ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА
|
видови настава
|
наставни методи
|
наставни форми
|
наставно-тех.средства
|
ТР ТМ ПР ПБ
|
ЛП ДИ ВТ
|
ФР ИН ИНД ГФ РД
|
ПС КС TV НЛ
|
ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА
( воведен дел )
|
- како ги делиме празниците кои ги прославуваме во училиштето - повторување
- истакнување на целта на часот
|
ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ
( главен дел )
|
учебник стр. 28, 29
- Како се подготвуваме за одбележување на:
- патрониот празник на училиштето
- државните празници (8 Септември, 11 Октомври, 23 Октомври, Нова година, 1 Мај, 24 Мај)
- верските празници ( Божиќ, Бајрам, Велгден) - традиционални активности
|
СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ
|
Именување на празниците кои ги прославува училиштето
|
КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)
( завршен дел )
|
Како ќе го прославиме денот на дрвото - договарање на активности
|
|
Предмет: Запознавање на околината
|
Дата:30.10.2008
|
Одд: II в
|
Наставна тема: Животот и работата во училиштето
|
Наставна единица: Изработка на календар на празници кои ги одбележуваме во училиштето - активности во работниот дел
|
Тип на часот:
|
ОБ
|
УВ
|
УТ
|
ПО
|
СТ
|
КО
|
Цели и задачи:
|
Образовни: - учениците да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за празниците кои ги прославува училиштето; нивната поделба на верски и државни; подготовките и начинот на кој тие празници се одбележуваат (приредби, украсување на просториите и тн.)
|
воспитни: -развивање на позитивни погледи и ставови кон околината и училиштето; позитивни карактерни особини: одговорност, упорност, истрајност, доследност
-развивање на толеранција и почит кон празниците од другите култури и верска исповед
|
функционални: -да ги откриваат, воочуваат и идентификуваат празниците кои ги одбележува училиштето, да ги именуваат како верски и државни празници; активно да се вклучуваат во прославување и одбележување на истите
|
ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА
|
видови настава
|
наставни методи
|
наставни форми
|
наставно-тех.средства
|
ТР ТМ ПР ПБ
|
ЛП ДИ ВТ
|
ФР ИН ИНД ГФ РД
|
ПС КС TV НЛ
|
ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА
( воведен дел )
|
- како ги делиме празниците кои ги прославуваме во училиштето - повторување
- истакнување на целта на часот
|
ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ
( главен дел )
|
Учебник работен дел стр. 12
a. Изработка на календар на празници кои ги одбележуваме во училиштето:
- воочување на датумите - барање во календар
- идентификување на значењето на празникот
- илустрација на главни одбележја на некои од празниците
|
СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ
|
Именување на празниците кои ги прославува училиштето
|
КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)
( завршен дел )
|
Именување на празниците и обележјата на тие празници од илустрираниот календар
|
|
|