НОЕМВРИ
ОКТОМВРИ ДЕКЕМВРИ >>
|
|
Предмет: Запознавање на околината
|
Дата:03.11.2008
|
Одд: II в
|
Наставна тема: Животот и работата во училиштето
|
Наставна единица: Изработка на календар на празници кои ги одбележуваме во училиштето - дизајн
|
Тип на часот:
|
ОБ
|
УВ
|
УТ
|
ПО
|
СТ
|
КО
|
Цели и задачи:
|
Образовни: - учениците да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за празниците кои ги прославува училиштето; нивната поделба на верски и државни; подготовките и начинот на кој тие празници се одбележуваат (приредби, украсување на просториите и тн.)
|
воспитни: -развивање на толеранција и почит кон празниците од другите култури и верска исповед; создавање на хигиенски навики при работа со материјали , правилно и штедливо користење на материјалите за работа
|
функционални: -да создаваат и естетски креираат предмети со употреблива вредност; да ги воочуваат и идентификуваат празниците кои ги одбележува училиштето, да ги именуваат како верски и државни празници; активно да се вклучуваат во прославување и одбележување на истите
|
ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА
|
Видови настава
|
Наставни методи
|
Наставни форми
|
Наставно-тех.средства
|
ТР ТМ ПР ПБ
|
ЛП ДИ ВТ
|
ФР ИН ИНД ГФ РД
|
ПС КС TV НЛ
|
ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА
( воведен дел )
|
- кои празници ги прославува училиштето - повторување
- истакнување на целта на часот
|
ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ
( главен дел )
|
- Бура на идеи - што може да изработиме за да можеме да се информираме кој празник наближува, какво е неговото значење, кои се обележјата на тој празник и кога се прославува
- Работа во групи:
- Изработка на календар на празници кои ги одбележуваме во училиштето (хамер):
I група - изработка на датумите -запишување, боење на цифрите
II група - запишување на значењето на празникот -запишување, боење на буквите
III група - сечење на слики со одбележја на некои од празниците (Дедо Мраз, елка, велигденски, јајца)
- лепење на подготвените материјали на хамер
|
СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ
|
Календар на празници кои ги одбележуваме во училиштето
|
КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)
( завршен дел )
|
Читање на празниците од изработениот хамер
|
|
Предмет: Запознавање на околината
|
Дата:04.11.2008
|
Одд: II в
|
Наставна тема: Животот и работата во училиштето
|
Наставна единица: Работилница: да го организираме животот во училницата (претседател и помошници на одделенската заедница)
|
Тип на часот:
|
ОБ
|
УВ
|
УТ
|
ПО
|
СТ
|
КО
|
Цели и задачи:
|
Образовни: - учениците да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за обврските на хигиеничарот и дежурниот ученик во одделението; да се запознаат со потребите за избор на претседател на паралелката со цел да се запази редот и хигиената во училницата
|
воспитни: -развивање на позитивни погледи и ставови кон околината, училиштето, другарчињата; позитивни карактерни особини: одговорност, упорност, истрајност, доследност
-развивање на културни навики на однесување - бон тон
|
функционални: -да го воочуваат и почитуваат куќниот ред во училиштето со што ќе станат уредни, редовни и одговорни ученици во својата паралелка и во училиштето
|
ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА
|
Видови настава
|
Наставни методи
|
Наставни форми
|
Наставно-тех.средства
|
ТР ТМ ПР ПБ
|
ЛП ДИ ВТ
|
ФР ИН ИНД ГФ РД
|
ПС КС TV НЛ
|
ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА
( воведен дел )
|
- Кои се обврските на дежурните ученици и хигиеничарот во паралелката? - повторување
- Истакнување на целта на часот
|
ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ
( главен дел )
|
Дискусија:
- Како треба да се организира животот во паралелката - идентификување на групи за:
- Хигиеничари
- Ученици кои ќе се грижат за цвеќињата во училницата
- Ученици кои ќе се грижат за уредноста на кабинетот
- Ученици кои ќе предлагаат и организираат активности на учениците од паралелката
- Кој ќе ја организира и следи работата на групите: - Избор на претседател на одделението и одредување на неговите обврски и задолженија
|
СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ
|
Листи за евиденција на извршените задачи
|
КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)
( завршен дел )
|
Назначување на претседател на паралелката
|
|
Предмет: Запознавање на околината
|
Дата:06.11.2008
|
Одд: II в
|
Наставна тема: Животот и работата во училиштето
|
Наставна единица: Моето училиште- мојот втор дом - утврдување на темата
|
Тип на часот:
|
ОБ
|
УВ
|
УТ
|
ПО
|
СТ
|
КО
|
Цели и задачи:
|
Образовни: - учениците да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за организацијата на работата и куќниот ред во училиштето, просториите и вработените во училиштето и правата и обврските на учениците
|
воспитни: -развивање на позитивни погледи и ставови кон околината, училиштето, другарчињата; позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност
-развивање на културни навики на однесување - бон тон
|
функционални: -да го воочуваат и почитуваат куќниот ред во училиштето со што ќе станат уредни, редовни и одговорни ученици во својата паралелка и во училиштето
|
ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА
|
Видови настава
|
Наставни методи
|
Наставни форми
|
Наставно-тех.средства
|
ТР ТМ ПР ПБ
|
ЛП ДИ ВТ
|
ФР ИН ИНД ГФ РД
|
ПС КС TV НЛ
|
ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА
( воведен дел )
|
- Лична карта на моето училиште(као се вика, каде се наоѓа)- разговор
- Истакнување на целта на часот
|
ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ
( главен дел )
|
I Говорна вежба (повторување - систем прашања и одговори):
- објекти (стара, нова зграда, спортска сала)
- генерации на ученици, смени, училници, паралелки
- куќен ред во училиштето
- училишен прибор
- простории во училиштето
- вработени во училиштето
- празници кои ги прославува училиштето
II наставно ливче
|
СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ
|
Систем на прашања и одговори; наставно ливче
|
КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)
( завршен дел )
|
Анализа на решените задачи од наставното ливче
|
|
Предмет: Запознавање на околината
|
Дата:10.11.2008
|
Одд: II в
|
Наставна тема: Животот и работата во училиштето
|
Наставна единица: Контролни прашања
|
Тип на часот:
|
ОБ
|
УВ
|
УТ
|
ПО
|
СТ
|
КО
|
Цели и задачи:
|
Образовни: - учениците да ги повторат, систематизираат и утврдат стекнатите знаења за наставната тема животот и работата во училиштето
|
воспитни: -развивање на позитивни погледи и ставови кон околината и училиштето; позитивни карактерни особини: одговорност, упорност, истрајност, доследност
-развивање на толеранција и почит кон соучениците и вработените во институцијата
|
функционални: -да се развијат во вредни и уредни ученици кои ќе се снаоѓаат во училишниот живот, каде ќе учат и ќе бидат поттикнати да ги применуваат стекнатите знаења
|
ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА
|
Видови настава
|
Наставни методи
|
Наставни форми
|
Наставно-тех.средства
|
ТР ТМ ПР ПБ
|
ЛП ДИ ВТ
|
ФР ИН ИНД ГФ РД
|
ПС КС TV НЛ
|
ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА
( воведен дел )
|
- што се научивме за нашето училиште - набројување на наставните единици и емоционална подготовка за тест кој прв пат го изработуваме за овој наставен предмет
- истакнување на целта на часот
|
ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ
( главен дел )
|
- Делење на тестовите
- Разгледување на задачите - разговор за начините на кои треба да се работи тестот
- Работа врз задачите на тестот со помош од наставникот доколку ученикот има потреба од тоа
|
СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ
|
Контролни прашања
|
КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)
( завршен дел )
|
Собирање на писмените задачи после што ќе следува анализа
|
|
Предмет: Запознавање на околината
|
Дата:11.11.2008
|
Одд: II в
|
Наставна тема: Мојот дом
|
Наставна единица: Мојот дом - запознавање со членовите во семејството
|
Тип на часот:
|
ОБ
|
УВ
|
УТ
|
ПО
|
СТ
|
КО
|
Цели и задачи:
|
Образовни: - учениците да се запознаат со организацијата и функционирањето на семејството, да стекнат знаења за членовите на семејството и нивната функција во домот, и различноста на семјствата според членовите од кои се тие составени
|
воспитни: -развивање на позитивни погледи и ставови кон околината и домот; чувство на припадност кон домот и семејството; позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност
|
функционални: -да ги воочуваат, идентификуваат и почитуваат членовите на семејството и нивната функција во домот и куќниот ред во домот и семејството
|
ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА
|
Видови настава
|
Наставни методи
|
Наставни форми
|
Наставно-тех.средства
|
ТР ТМ ПР ПБ
|
ЛП ДИ ВТ
|
ФР ИН ИНД ГФ РД
|
ПС КС TV НЛ
|
ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА
( воведен дел )
|
- Кој живее во мојот дом - разговор
- Истакнување на целта на часот
|
ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ
( главен дел )
|
I Организација на семејството:
- претставување со множество од страна на секој ученинк:
тато, мама, јас
тато, мама, јас, бато
тато, мама, јас бато, баба, дедо и тн.
II Дискусија:
- различност на семејствата
|
СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ
|
Систем на прашања и одговори
|
КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)
( завршен дел )
|
Илустрација на членовите од семејството
|
|
Предмет: Запознавање на околината
|
Дата:13.11.2008
|
Одд: II в
|
Наставна тема: Мојот дом
|
Наставна единица: Работилница: Видови семејно живеење
|
Тип на часот:
|
ОБ
|
УВ
|
УТ
|
ПО
|
СТ
|
КО
|
Цели и задачи:
|
Образовни: - учениците да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за различните видови семејно живеење, организацијата и функционирањето на семејството, да стекнат знаења за членовите на семејството и нивната функција во домот, и различноста на семјствата според членовите од кои се тие составени
|
воспитни: -развивање на позитивни погледи и ставови кон околината и домот; чувство на припадност кон домот и семејството; позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност
|
функционални: -да воочуваат, идентификуваат и почитуваат различни видови семејно живеење, да ги идентификуваат членовите на семејството и нивната функција во домот и куќниот ред во домот и семејството
|
ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА
|
Видови настава
|
Наставни методи
|
Наставни форми
|
Наставно-тех.средства
|
ТР ТМ ПР ПБ
|
ЛП ДИ ВТ
|
ФР ИН ИНД ГФ РД
|
ПС КС TV НЛ
|
ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА
( воведен дел )
|
- Кои се членови на моето семејство - разговор
- Истакнување на целта на часот
|
ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ
( главен дел )
|
I Активности во работилницата:
- на шест купчиња се поставени контури на луѓе (1.татко, 2.мајка, 3. девојче, 4. момче, 5. дедо, 6. баба)
- секој ученик зема од контурите кои одговараат на членовите на неговото семејство
- контурите треба да се исцртаат и да се обојат
- изработените фигури на членовите од семејството се лепат врз картон и се поставуваат во катчето за ЗО
II Дискусија:
- во што се разликуваат семејствата, какви семејства постојат и колку члени можат да бидат тие семејства
|
СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ
|
Систем на прашања и одговори
|
КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)
( завршен дел )
|
Кои се членовите на моето семејство - именување на членовите од семејството кои се изработени на картонот
|
|
Предмет: Запознавање на околината
|
Дата:17.11.2008
|
Одд: II в
|
Наставна тема: Мојот дом
|
Наставна единица: Обврските на членовите во семејството
|
Тип на часот:
|
ОБ
|
УВ
|
УТ
|
ПО
|
СТ
|
КО
|
Цели и задачи:
|
Образовни: - учениците да се запознаат со обврските кои ги имаат членовите на семејството, организацијата и функционирањето на животот во семејството, да стекнат знаења за потребата од поделба на задолженијата и од меѓусебно помагање
|
воспитни: -развивање на позитивни погледи и ставови кон околината и домот; чувство на припадност кон домот и семејството; позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност
|
функционални: -да ја воочуваат и идентификуваат потребата од поделба на задолженијата и од меѓусебно помагање меѓу членовите на семејството; да ги надминуваат родовите стереотипи за поделбата на обврските во семејството
|
ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА
|
Видови настава
|
Наставни методи
|
Наставни форми
|
Наставно-тех.средства
|
ТР ТМ ПР ПБ
|
ЛП ДИ ВТ
|
ФР ИН ИНД ГФ РД
|
ПС КС TV НЛ
|
ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА
( воведен дел )
|
- Кој што работи дома - разговор
- Истакнување на целта на часот
|
ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ
( главен дел )
|
Работа во групи (илустрирање):
I група - одржување на хигиена во домот (набројување на
активностите: миење, перење, метење, бришење и тн.)
II група - подготвување на храна (купување намирници,
приготвување)
III група - обезбедување на материјални средства
IV група - помагање на другите во извршување на задачи (учење,
пишување
- Дискусија:
- како може да се поделат обврските во домот - учениците да ги надминуваат родовите стереотипи за поделбата на обврските во семејството
|
СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ
|
Систем на прашања и одговори
|
КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)
( завршен дел )
|
Активности во работниот дел на учебникот стр. 18
|
|
Предмет: Запознавање на околината
|
Дата:18.11.2008
|
Одд: II в
|
Наставна тема: Мојот дом
|
Наставна единица: Моите роднини
|
Тип на часот:
|
ОБ
|
УВ
|
УТ
|
ПО
|
СТ
|
КО
|
Цели и задачи:
|
Образовни: - учениците да се запознаат со роднинските врски во поширокото семејство, организацијата и функционирањето на семејството врз основа на крвните врски помеѓу членовите на поширокото семејство
|
воспитни: -развивање на позитивни погледи и ставови кон околината и домот; чувство на припадност кон домот и семејството; позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност; да ги почитуваат членовите на поширокото семејство
|
функционални: -да ги воочуваат и идентификуваат крвните врски помеѓу членовите на поширокото семејство: вујко, стрико, тетка, братучеди
|
ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА
|
Видови настава
|
Наставни методи
|
Наставни форми
|
Наставно-тех.средства
|
ТР ТМ ПР ПБ
|
ЛП ДИ ВТ
|
ФР ИН ИНД ГФ РД
|
ПС КС TV НЛ
|
ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА
( воведен дел )
|
- Кои се моите роднини - разговор (предзнаења на учениците)
- Истакнување на целта на часот
|
ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ
( главен дел )
|
I Организација на поширокото семејството:
- претставување со множество од страна на секој ученинк:
тато - дедо, баба - чичко, стрина, братучеди – тетка, тетин, братучеди
мама - дедо, баба - вујко, вујна, братучеди – тетка, тетин, братучеди
II Дискусија:
- кои од овие роднини ги има во моето пошироко семејство
|
СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ
|
Систем на прашања и одговори
|
КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)
( завршен дел )
|
Илустрација на членовите од семејството
|
|
Предмет: Запознавање на околината
|
Дата:20.11.2008
|
Одд: II в
|
Наставна тема: Мојот дом
|
Наставна единица: Моето семејно стебло
|
Тип на часот:
|
ОБ
|
УВ
|
УТ
|
ПО
|
СТ
|
КО
|
Цели и задачи:
|
Образовни: - учениците да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за роднинските врски во поширокото семејство, организацијата и функционирањето на семејството врз основа на крвните врски помеѓу членовите на поширокото семејство
|
воспитни: -развивање на позитивни погледи и ставови кон околината и домот; чувство на припадност кон домот и семејството; позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност; почит кон членовите на поширокото семејство
|
функционални: -да ги воочуваат и идентификуваат крвните врски помеѓу членовите на поширокото семејство: вујко, стрико, тетка, братучеди , да изработуваат семејно стебло на крвните врски во своето пошироко семејство
|
ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА
|
Видови настава
|
Наставни методи
|
Наставни форми
|
Наставно-тех.средства
|
ТР ТМ ПР ПБ
|
ЛП ДИ ВТ
|
ФР ИН ИНД ГФ РД
|
ПС КС TV НЛ
|
ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА
( воведен дел )
|
- Кои се моите роднини - разговор
- Истакнување на целта на часот
|
ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ
( главен дел )
|
Изработка на семејно стебло на поширокото семејството врз основа на шематското претставување со множества од страна на секој ученик на минатиот час - учебник по македонски јазик стр. 128
|
СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ
|
Систем на прашања и одговори
|
КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)
( завршен дел )
|
Претставување на моето семејно стебло - презентација од страна на секој ученик
|
|
|