Од нашата училница

Почетна Фото галерија Видео галерија Календар за работа Архива Кенгур

 

 

ДЕКЕМВРИ

Подготовки

  << НОЕМВРИ

 
 

Предмет:      Запознавање на околината

Дата:04.12.2008

Одд:  II в        

Наставна тема:  Мојот дом

Наставна единица:   Простории во домот

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

Образовни: - учениците да се запознаат со организацијата на просторот во домот, просториите и нивната намена и функција

воспитни:     -развивање на позитивни погледи и ставови кон околината, домот, другарчињата; позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност

   -развивање на културни навики на однесување - бон тон

функционални: -да го воочуваат и почитуваат редот во домот, да ги воочуваат, препознаваат и именуваат просториите во домот и нивната намена

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни  форми

Наставно-тех.средства

 ТР  ТМ  ПР  ПБ

ЛП      ДИ      ВТ

ФР     ИН      ИНД      ГФ      РД

ПС      КС     ТВ      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1. Кои се просториите во училиштето - повторување
  2. Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

         Запознавање со просториите во домот:

  • ходник
  • тоалет
  • дневна соба
  • детска соба
  • кујна
  • шпајз

                Разговор - која е намената на секоја просторија во домот

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Систем на прашања и одговори

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Илустрација на просториите во домот

 
 

Предмет:      Запознавање на околината

Дата:09.12.2008

Одд:  II в        

Наставна тема:  Мојот дом

Наставна единица:     Апарати во домаќинството

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

Образовни: - учениците да стекнат знаења за апаратите кои се користат во домот, каква намена има секој од апаратите, како функционираат и како треба да ракуваме со нив

воспитни:    -развивање на позитивни погледи и ставови кон околината и домот; чувство на припадност кон домот и семејството; позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност;  почит кон членовите на поширокото семејство

функционални: -да ги воочуваат и идентификуваат апаратите за домаќинство, нивната функција, начинот на ракување и кој апарат е карактеристичен за која просторија во домот 

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни  форми

Наставно-тех.средства

 ТР  ТМ  ПР  ПБ

ЛП      ДИ      ВТ

ФР     ИН      ИНД      ГФ      РД

ПС      КС     ТВ      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1. Што употребуваме во домот за да си го олесниме и да си го направиме животот попријатен (како ја приготвуваме храната, како ги миеме садовите, переме, како се забавуваме - музика, филм итн.)- разговор
  2. Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

       Апарати во домаќинството (анализа на сликите од учебникот стр 39)

  • именување
  • каква функција има секој од апаратите
  • кој апарат е карактеристичен за одредена просторија
  • како треба да се ракува со апаратот

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Систем на прашања и одговори

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Активности во работниот дел од учебникот страна 16 - повторување и систематизирање на стекнатите знаења

 
 

Предмет:      Запознавање на околината

Дата:11.12.2008

Одд:  II в        

Наставна тема:  Мојот дом

Наставна единица:      Опасности во домот  -заштита со правилно ракување со апаратите

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

Образовни: - учениците да стекнат знаења за потенцијалните опасности од неправилната употреба на апаратите кои се користат во домот, какви опасности крие електричната струја и како треба да ракуваме со електричните апарати за да се заштитиме од несакани последици

воспитни:    -развивање на позитивни погледи и ставови кон околината и домот; чувство на припадност кон домот и семејството; развивање на чувство на одговорност кон својата безбедност и безбедноста на другите во домот

функционални: -да го воочуваат и идентификуваат начинот на кој треба правилно да се ракува со апаратите за домаќинство со цел да се заштитиме самите, другите членови од семејството и домот од несакани последици

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни  форми

Наставно-тех.средства

 ТР  ТМ  ПР  ПБ

ЛП      ДИ      ВТ

ФР     ИН      ИНД      ГФ      РД

ПС      КС     ТВ      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1. Кои апарати ги употребуваме во домот за да си го олесниме животот и со помош на што тие функционираат - повторување
  2. Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

        Што имам во вреќичката (интерактивна игра):

  • секој од учениците извлекува слика на еден електричен апарат од вреќичката, ја објаснува неговата намена, каква опасност претставува за безбедноста во домот ако неправилно се употребува и како треба правилно да се ракува со него за да не дојде до тоа
  • апаратот го става во групата апарати кои се карактеристични за одредена просторија (апарати во собата за дневен престој, апарати во спалната, детската соба, бањата)
  • сите ученици апаратот го запишуваат во табела во графата за одредената просторија во кој се среќава апаратот

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Систем на прашања и одговори, наставно ливче

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Учениците ги поставуваат извлечените слики на електричните апарати во моделот на куќичка во онаа просторија во која тие се наоѓаат

 
 

Предмет:      Запознавање на околината

Дата:15.12.2008

Одд:  II в        

Наставна тема:  Мојот дом

Наставна единица:       Заштита од елементарни непогоди

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

Образовни: - учениците да стекнат знаења за потенцијалните опасности од елементарните непогоди земјотрес, поплава, пожар; да научат како да се заштитат од нив и да ги научат телефонските броеви од полиција, пожарна и прва помош

воспитни:    -развивање на позитивни погледи и ставови кон околината и домот; чувство на припадност кон домот и семејството; развивање на чувство на одговорност кон својата безбедност и безбедноста на другите во домот

функционални: -да го воочуваат и идентификуваат начинот на кој треба  да се заштитат  од елементарните непогоди земјотрес, поплава, пожар; во случај на елементарна непогода да побараат помош на телефоните од пожарна, полиција и прва помош

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни  форми

Наставно-тех.средства

 ТР  ТМ  ПР  ПБ

ЛП      ДИ      ВТ

ФР     ИН      ИНД      ГФ      РД

ПС      КС     ТВ      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1. Како може да дојде до пожар или поплава во домот од неправилно ракување со апаратите во домаќинството - повторување
  2. Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

         Запознавање со елементарните непогоди:

                             а) пожар:

  • причини за настанување
  • опасности за безбедноста кои се последица од пожарот
  • помош може да пружи пожарната екипа тел 193

                             б) поплава:

  • причини за настанување
  • опасности за безбедноста кои се последица од поплавата
  • кој може да пружи помош

                             в) земјотрес

  • препознавање на земјотрес - активности за заштита
  • опасности за безбедноста кои се последица од земјотресот
  • кој може да пружи помош - полиција тел. 192, прва помош 194

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Систем на прашања и одговори, евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Симулација на сцени како се постапува при елементарни непогоди, повикување на пожарна, прва помош; други активности за заштита

 
 

Предмет:      Запознавање на околината

Дата:16.12.2008

Одд:  II в        

Наставна тема:  Мојот дом

Наставна единица:     Одржување на личната хигиена и хигиената во домот

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

Образовни: - учениците да научат какво е значењето на одржувањето на личната хигиена и хигиената во домот; да се запознаат со обврските кои ги имаат членовите на семејството во одржувањето на хигиената при организацијата и функционирањето на животот во семејството

воспитни:    -развивање на позитивни погледи и ставови кон околината и домот; чувство на припадност кон домот и семејството; позитивни карактерни особини: одговорност,  упорност, истрајност, доследност, хигиенски навики

функционални: -да ја воочуваат  и идентификуваат потребата од  одржување на личната хигиена и хигиената во домот; активно да се вклучат  во организирањето на активностите за одржување на хигиената во домот

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни  форми

Наставно-тех.средства

 ТР  ТМ  ПР  ПБ

ЛП      ДИ      ВТ

ФР     ИН      ИНД      ГФ      РД

ПС      КС     ТВ      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1. Какви обврски имаат членовите на семејството во домот и зошто  -повторување                 
  2. Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Хигиена во домот, лична хигиена (дискусија):
  • зошто е потребно одржувањето на хигиената
  • кои се последиците од неодржување на хигиената (болести)
  • кој од членовите во семејството треба да се грижи за одржувањето на хигиената во домот

2.     работа во групи:

                    I група - прибор за одржување на хигиена во домот (набројување и

                                    илустрација на приборот)

                   II група - средства за одржување на хигиена во домот (набројување

                                    и илустрација на средствата)

                   III група -апарати за одржување на хигиена во домот (набројување

                                    и илустрација на апаратите)

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Систем на прашања и одговори, евидентен лист

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Согледување на резултатите од активностите на групите

 
 
 

Предмет:      Запознавање на околината

Дата:22.12.2008

Одд:  II в         

Наставна тема:  Мојот дом

Наставна единица:   Празници кои ги прославува семејството

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

Образовни: - учениците да  се запознаат со празниците кои ги прославува семејството (семејни, верски и државни празници); запознавање со начинот на кој се одбележуваат празниците - дружење и посета на роднини и пријатели, подготвување храна и сл.

воспитни: -развивање на позитивни погледи и ставови кон околината и семејството; чувство на припадност кон домот и семејството;

   -развивање на толеранција и почит кон празниците од другите култури и верска исповед

функционални: -да ги откриваат, воочуваат и идентификуваат празниците кои ги одбележува семејството, да ги именуваат како семејни, верски и државни празници; активно да се вклучуваат во прославувањето на истите

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни  форми

Наставно-тех.средства

 ТР  ТМ  ПР  ПБ

ЛП      ДИ      ВТ

ФР     ИН      ИНД      ГФ      РД

ПС      КС     ТВ      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1. Кои празници ги прославува училиштето (анализа на изработениот хамер со празниците кои ги прославува училиштето) - повторување
  2. истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Празници кои ги прославува семејството - учебник стр.46
  • семејни празници: родендени, годишници, дипломирања и сл.
  • верски празници: имендени, слави
  • државни празници
  1. Работа во групи: организација на една прослава за празник во семејството

                            I група - роденден

                           II група - именден

                          III група - 1 Мај

- групите треба да разработат план како ќе ја подготват прославата: како ќе го уредат домот, каква храна ќе подготват, дали ќе поканат гости и сл.

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Именување на празниците кои ги прославува семејството

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Презентација на подготвената организација за прославата од секоја група и дискусија за истата

 

Предмет:      Запознавање на околината

Дата:23.12.2008

Одд:  II в        

Наставна тема:  Мојот дом

Наставна единица:   Како го минувам моето слободно време

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

Образовни: - учениците да  се запознаат со начинот на кој може да се организира и исполни слободното време со различни активности кои ќе бидат корисни за физичката и здравствената состојба на учениците

воспитни: -развивање на позитивни погледи и ставови кон околината и семејството; чувство на припадност кон домот и семејството; позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност;  почит кон членовите на семејството и другарчињата

функционални: - учениците да откриваат, воочуваат и идентификуваат активности со кои поефикасно ќе го организираат и правилно искористат слободното време

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни  форми

Наставно-тех.средства

 ТР  ТМ  ПР  ПБ

ЛП      ДИ      ВТ

ФР     ИН      ИНД      ГФ      РД

ПС      КС     ТВ      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1. што правам во текот на еден ден - разговор
  2. истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Како ми е организиран еден ден - наставно ливче
  2. Како си го организирам своето слободно време - индивидуално наведување на активности

    - читање на наведените активности и дискусија за тоа колку тие се правилно избрани и не се штетни за здравјето на ученикот

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Илустрација на омилената активност со која учениците го исполнуваат слободното време

 
 

Предмет:      Запознавање на околината

Дата:25.12.2008

Одд:  II в        

Наставна тема:  Мојот дом

Наставна единица:   Контролни прашања

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

Образовни: - учениците да  ги повторат, систематизираат и утврдат стекнатите знаења за наставната тема ,,Мојот дом,,

воспитни: -развивање на позитивни погледи и ставови кон околината и семејството; чувство на припадност кон домот и семејството; позитивни карактерни особини: одговорност,  упорност, истрајност, доследност; развивање на почит кон членовите на семејството, другарчињата

функционални: да можат стекнатите знаења писмено да ги изразат; да се развијат во вредни и уредни ученици кои ќе го почитуваат семејството, семејните односи, ке знаат да си го организираат своето слободно време и ќе се грижат за својата безбедност

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни  форми

Наставно-тех.средства

 ТР  ТМ  ПР  ПБ

ЛП      ДИ      ВТ

ФР     ИН      ИНД      ГФ      РД

ПС      КС     ТВ      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1. што се научивме за домот - набројување на наставните единици и емоционална подготовка за тест
  2. истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Делење на тестовите
  2. Разгледување на задачите - разговор за начините на кои треба да се работи тестот
  3. Самостојна работа врз задачите на тестот                

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Контролни прашања

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Собирање на писмените задачи после што ќе следува анализа

 
 

Предмет:      Запознавање на околината

Дата:29.12.2008

Одд:  II в        

Наставна тема:  Моето место

Наставна единица:   Местото во кое живеам - град

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

Образовни: - учениците да  стекнат знаења за градот како населено место, да се запознаат со организацијата на животот на луѓето кои живеат во градот и поважните установи и објекти во местото на живеење

воспитни: -развивање на позитивни погледи и ставови кон непосредната околина; позитивни карактерни особини: одговорност,  упорност, истрајност, доследност

   -развивање на почит кон културните вредности и традиција во местото на живеење

функционални: -да ги откриваат, воочуваат и идентификуваат поважните установи и објекти во местото на живеење, да го идентификуваат градот како населено место и да го именуваат градот во кој живеат

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни  форми

Наставно-тех.средства

 ТР  ТМ  ПР  ПБ

ЛП      ДИ      ВТ

ФР     ИН      ИНД      ГФ      РД

ПС      КС     ТВ      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1. Каде живам? - секој од учениците да ја каже својата адреса и да ја објасни местоположбата на домот во однос на некој специфичен јавен објект во местото на живеење
  2. истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

Учебник стр. 98

  1. Охрид - поим за град
  2. Населба - дел од градот
  3. Охрид - стар и нов дел на градот
  • воочување и именување на градби во стариот и новиот дел на градот - слики

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Илустрирање на објект од градот по избор на ученикот

 
 

Предмет:      Запознавање на околината

Дата:30.12.2008

Одд:  II в        

Наставна тема:  Моето место

Наставна единица:   Сум бил и во село

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

Образовни: - учениците да  стекнат знаења за селото како населено место, да се запознаат со организацијата на животот на луѓето кои живеат во селото и објектите кои се карактеристични за него

воспитни: -развивање на позитивни погледи и ставови кон непосредната околина; позитивни карактерни особини: одговорност,  упорност, истрајност, доследност

   -развивање на почит кон културните вредности и традиција на другите населени места

функционални: -да го воочуваат и идентификуваат селото како населено место и да ги идентификуваат разликите и сличностите меѓу селото и градот, да ги идентификуваат поважните установи и објекти карактеристични за селото

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни  форми

Наставно-тех.средства

 ТР  ТМ  ПР  ПБ

ЛП      ДИ      ВТ

ФР     ИН      ИНД      ГФ      РД

ПС      КС     ТВ      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1. Кои се карактеристиките на градот - повторување
  2. истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

Учебник стр. 99  

  1. Поим за село  - именување на села од околината на Охрид
  2. Село - карактеристични објекти во селото
  3. Како е организиран животот на село
  • воочување на врската село - град

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Сум бил на село - илустрирање на објект од селото по сеќавање на ученикот (селска куќа со двор, штала и сл)