Од нашата училница

Почетна Фото галерија Видео галерија Календар за работа Архива Кенгур

 

 

ОКТОМВРИ

Подготовки

подготовки нови - октомври

<< СЕПТЕМВРИ                                                                         НОЕМВРИ >>

 
 

Предмет:      Математика

Дата:02.10.2008

Одд:  II в        

Наставна тема:Форми во просторот, форми во рамнината и односите меѓу нив

Наставна единицаШто е горе, што долу, а што над, под и на

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

Образовни: - учениците да научат вербално да ја искажуваат положбата на предметите во блиската околина и нивниот меѓусебен однос со примена на соодветна терминологија

воспитни:     -развивање на позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност

функционални: -да  откриваат, препознаваат, воочуваат и идентификуваат предмети во нивниот меѓусебен однос со примена на соодветна терминологија

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

видови настава

наставни методи

наставни  форми

наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР  ПБ

ЛП       ДИ      ВТ

ФР      ИН     ИНД     ГФ     РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1. каде ги среќаваме предметите во блиската околина - воочување на односи на предмети - набљудување
  2. Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

1.       Горе - долу(набљудување во училишниот двор)

  • што има горе на небото
  • што има долу на земјата
  • дискусија за тоа кеде, кои градби и предмети се наоѓаат (дрво, сообраќаен знак, автомобили и тн.)

2.       Работа во училишната тетратка

  • да ги нацртаме: облакот, пеперутката, дрвото и тротоарот, корпата за одпадоци, паркираниот автомобил, птиците, зградата 
  • воочување на нивните меѓусебни односи
  • она што е над може да биде и под(објаснување преку примери - птицата е под облаците, над зградите)

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Цртање на предмети во однос горе- долу, над - под и на

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Игра: стави го предметот: горе- долу, над - под и на (стави го моливот под клупа и сл)

 
 

Предмет:      Математика

Дата:03.10.2008

Одд:  II в        

Наставна тема:Форми во просторот, форми во рамнината и односите меѓу нив

Наставна единица:  Што е блиску -  далеку, а што пред -зад

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

Образовни: - учениците да научат вербално да ја искажуваат положбата на предметите во блиската околина и нивниот меѓусебен однос со примена на соодветна терминологија

воспитни:     -развивање на позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност

функционални: -да  откриваат, препознаваат, воочуваат и идентификуваат предмети во нивниот меѓусебен однос со примена на соодветна терминологија

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

видови настава

наставни методи

наставни  форми

наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР  ПБ

ЛП       ДИ      ВТ

ФР      ИН     ИНД     ГФ     РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1. како(подредени) ги среќаваме предметите во блиската околина - воочување на односи на предмети - набљудување
  2. Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

1.       Блиску - далеку(набљудување во училишниот двор)

  • што гледаме во далечината (како ни изгледа - мало)
  • што гледаме блиску до нас (како ни изгледа - големо,дали разликата на големината е вистинска и што ни покажува таа)

2.       Пред - зад(набљудување во училишниот двор)

  • што гледаме пред нас, а што има нас
  • што ќе се случи кога ќе се завртиме за половина круг

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Цртање на предмети во однос горе- долу, над - под и на

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Игра: постројување во колона еден зад друг (Андреј застани пред Наум, зад Кирил)

 
 

Предмет:      Математика

Дата:07.10.2008

Одд:  II в        

Наставна тема:Форми во просторот, форми во рамнината и односите меѓу нив

Наставна единица:  Што е лево, што десно

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

Образовни: - учениците да научат вербално да ја искажуваат положбата на предметите во блиската околина и нивниот меѓусебен однос со примена на соодветна терминологија

воспитни:     -развивање на позитивни карактерни особини: одговорност,  упорност, истрајност, доследност

функционални: -да  откриваат, препознаваат, воочуваат и идентификуваат предмети во нивниот меѓусебен однос со примена на соодветна терминологија лево и десно

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

видови настава

наставни методи

наставни  форми

наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР  ПБ

ЛП       ДИ      ВТ

ФР      ИН     ИНД     ГФ     РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1. постројување во редица - каде се наоѓа ученикот - идентификување на положбата
  2. истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

1.       Лево - десно (лева, десна рака)

  • што е лево од нас
  • што е десно од нас
  • дискусија за тоа кога предметите што се лево можат да бидат од десно

2.       Работа во училишната тетратка

  • цртање на формите на логичките плочки
  • воочување на нивните меѓусебни односи
  • цртање на формите со барање: нацртај триаголник лево од квадратот и тн.

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Цртање на предмети во однос лево - десно

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Игра: застани во редицата лево од Андреј,  застани десно од Климент и сл.

 
 

Предмет:      Математика

Дата:08.10.2008

Одд:  II в        

Наставна тема:Форми во просторот, форми во рамнината и односите меѓу нив

Наставна единица:  Решавање проблемски ситуации со изучените релации

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

Образовни: - учениците да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за положбата на предметите во блиската околина и нивниот меѓусебен однос со примена на соодветна терминологија

воспитни:     -развивање на позитивни карактерни особини: одговорност,  упорност, истрајност, доследност

функционални: -да  откриваат, препознаваат, воочуваат и идентификуваат предмети во нивниот меѓусебен однос со примена на соодветна терминологија: горе, долу, над, под, на, блиску,  далеку, пред, зад, лево и десно

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

видови настава

наставни методи

наставни  форми

наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР  ПБ

ЛП       ДИ      ВТ

ФР      ИН     ИНД     ГФ     РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1.  игра со логички плочки со примена на терминате (стави кружна плочка лево од правоаголната. . .)
  2.  истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

1.       Работа во училишната тетратка:

  • Цртање на предмети и обележување на релациите на нивните односи: горе, долу, над, под, на, блискудалеку, пред, зад, лево и десно со боја: нацртај куќа, над неа птица, десно од куќата дрво и тн.

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Цртање на предмети во изучените односи

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Анализа на изработените цртежи - презентација од страна на учениците

 
 
 

Предмет:      Математика

Дата:09.10.2008

Одд:  II в        

Наставна тема:  Решавање на проблемски ситуации

Наставна единица:  Занимлива математика

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

Образовни: - учениците да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за изучените геометриски тела; логичките плочки да ги разликуваат  по четирите признаци; со примена на соодветна терминологија да ја одредуваат положбата на предметите во блиската околина

воспитни:     -развивање на позитивни карактерни особини: одговорност, упорност, истрајност, доследност

функционални: -да ги препознаваат, воочуваат, класифицираат и идентификуваат логичките плочки по четирите признаци; геометртиските тела и да пронаоѓаат логичност во редоследот и подреденоста на фигурите

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

видови настава

наставни методи

наставни  форми

наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР  ПБ

ЛП       ДИ      ВТ

ФР      ИН     ИНД     ГФ     РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1. според кои признаци ги разликуваме логичките плочки - повторувње
  2. Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Подредување на геометриски тела во низи според логички редослед
  2. Подредување на логички плочки во форма на фигури:
  •          цветови
  •          фигура на човек
  •          куќа
  •           групирање на логичките плочки според форма, боја, големина и дебелина
     3.Воочување на односите на логичките плочки во фигурите со соодветна терминологија: горе, долу, над, под, на, блискудалеку, пред, зад, лево и десно

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Составување на фигури со помош на логички плочки

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Цртање на фигурите во тетратка

 
 

Предмет:      Математика

Дата:10.10.2008

Одд:  II в        

Наставна тема: Решавање на проблемски ситуации

Наставна единица:   Множество, елементи на множество

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

Образовни: - учениците да се запознаат со поимите множество и елемент на множество  преку класификација на предметите според некоја карактеристика

воспитни:     -развивање на позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност

функционални: -да  откриваат, препознаваат, воочуваат и идентификуваат множества според некоја карактеристика на елементите и да именуваат елементи на дадено множество

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

видови настава

наставни методи

наставни  форми

наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР  ПБ

ЛП       ДИ      ВТ

ФР      ИН     ИНД     ГФ     РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1. воочување на заедничка карактеристика кај различни предмети - насочен разговор
  2. истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

1.       Множество (поим)  -  формирање на множества со набројување на елементи со слични карактеристики (ученици, клупи ...)

2.       Елемент на множество (поим) - формирање на множества со набројување на карактеристиките на елементите

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Поим за  множество и елемент на множество

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Игра: Состави множество од елементи кои имаат карактеристика...( црвена боја, врз нив се пишува и тн.)

 

Предмет:      Математика

Дата:17.10.2008

Одд:  II в        

Наставна тема: Решавање на проблемски ситуации

Наставна единица: Множества - решавање задачи

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

Образовни: - учениците да ги повторат, систематизираат и прошират  стекнатите знаења за множества, да се оспособат графички да претставуваат множества со затворена крива линија и истите да ги именуваат според некоја карактеристика на елементите

воспитни:     -развивање на позитивни карактерни особини: одговорност,  упорност, истрајност, доследност

функционални: -да  откриваат, препознаваат, воочуваат и идентификуваат множества според некоја карактеристика на елементите,  да воочуваат унија на множества и  графички  да претставуваат множества со затворена крива линија

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

видови настава

наставни методи

наставни  форми

наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР  ПБ

ЛП       ДИ      ВТ

ФР      ИН     ИНД     ГФ     РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1. воочување на множества од  предметите во училницата  - разговор
  2. Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

1.       Игри со плочка - формирање на множества во затворена линија со една или две карактеристики на логичките плочки 

2.       Решавање задачи во тетратка

  • графичко претставување на множества од предмети според една или две карактеристики;
  • унија на множества

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Графичко претставување на множества

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Анализа на решените задачи

 
 

Предмет:      Математика

Дата:14.10.2008

Одд:  II в        

Наставна тема:Форми во просторот, форми во рамнината и односите меѓу нив

Наставна единица: Графичко претставување на множества

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

Образовни: - учениците да се оспособат графички да претставуваат множества со затворена крива линија и истите да ги именуваат според некоја карактеристика на елементите

воспитни:     -развивање на позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност

функционални: -да  откриваат, препознаваат, воочуваат и идентификуваат множества според некоја карактеристика на елементите и графички  да претставуваат множества со затворена крива линија

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

видови настава

наставни методи

наставни  форми

наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР  ПБ

ЛП       ДИ      ВТ

ФР      ИН     ИНД     ГФ     РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1. какви линии среќаваме кај предметите од блиската околина - воочување на линиите кај предметите во училницата  - разговор
  2. Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Игра со конец  -  формирање на отворена и затворена крива линија; ставање на елементи во затворената крива линија
  2. Игри со плочка - формирање на множества во затворена линија со една или две карактеристики на логичките плочки 

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Графичко претставување на множества

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Цртање на множества во тетратка

 
 

Предмет:      Математика

Дата:15.10.2008

Одд:  II в        

Наставна тема: Решавање на проблемски ситуации

Наставна единица: Множества - решавање задачи

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

Образовни: - учениците да ги повторат, систематизираат и прошират  стекнатите знаења за множества, да се оспособат графички да претставуваат множества со затворена крива линија и истите да ги именуваат според некоја карактеристика на елементите

воспитни:     -развивање на позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност

функционални: -да  откриваат, препознаваат, воочуваат и идентификуваат множества според некоја карактеристика на елементите и графички  да претставуваат множества со затворена крива линија

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

видови настава

наставни методи

наставни  форми

наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР  ПБ

ЛП       ДИ      ВТ

ФР      ИН     ИНД     ГФ     РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1. воочување на множества од  предметите во училницата  - разговор
  2. Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Игри со плочка - формирање на множества во затворена линија со една или две карактеристики на логичките плочки 
  2. Решавање задачи во тетратка - графичко претставување на множества од предмети според една или две карактеристики

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Графичко претставување на множества

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Анализа на решените задачи

 
 

Предмет:      Математика

Дата:16.10.2008

Одд:  II в        

Наставна тема: Решавање на проблемски ситуации

Наставна единица: Унија на множества

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

Образовни: - учениците да се запознаат со унијата на множества, да се оспособат графички да претставуваат унија на множества со затворена крива линија според некоја карактеристика на елементите од две или три множества

воспитни:     -развивање на позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност

функционални: -да  откриваат, препознаваат, воочуваат и идентификуваат унија на множества според некоја карактеристика на елементите од две или три различни множества и графички  да претставуваат множества со затворена крива линија

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

видови настава

наставни методи

наставни  форми

наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР  ПБ

ЛП       ДИ      ВТ

ФР      ИН     ИНД     ГФ     РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1. формирање на множества предмети од блиската околина - разговор
  2. Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Игри со плочка - формирање на множества во затворена линија со една или две карактеристики на логичките плочки и формирање на увија според една заедничка особина 
  2. Решавање задачи во тетратка - графичко претставување на унија на множества од предмети според една карактеристика на елементите

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Графичко претставување на унија на  множества

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Анализа на решените задачи

 
 

Предмет:      Математика

Дата:21.10.2008

Одд:  II в        

Наставна тема: Броеви до 20. Собирање и одземање

Наставна единица: Броиме до 10

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

Образовни: - учениците да научат да бројат со прости броеви до 10, да се оспособат да ги изразуваат броевите  преку  множества со број на елементи кој одговара на броевите од 1 до 10

воспитни:     -развивање на позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност

функционални: -да  откриваат, препознаваат, воочуваат и идентификуваат множества чиј број на елементи е од  1 до 10 и графички  да претставуваат множества со затворена крива линија со баран број на елементи; да бројат до 10 со прост броеви

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

видови настава

наставни методи

наставни  форми

наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР  ПБ

ЛП       ДИ      ВТ

ФР      ИН     ИНД     ГФ     РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1. воочување на множества во училницата со број на елементи (множество сунѓери - два елементи и тн.) - разговор
  2. Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Броење од 1 до 10 и обратно
  2. Претставување множества со елементи чиј број е од 1 до 10:
  • 1 Снежана
  • 2 раце
  • 3 прасиња
  • 4 ногалки на столчето
  • 5 прсти на раката
  • 6 ликови од приказната дедото и репката
  • 7 џуџиња
  • 8 моливчиња
  • 9 гуми
  • 10  цветови

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Броење од 1 до 10

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Броење од 1 до 10 и обратно

 
 
 

Предмет:      Математика

Дата:22.10.2008

Одд:  II в        

Наставна тема: Броеви до 20. Собирање и одземање

Наставна единица: Бројот  1

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

Образовни: - учениците да се запознаат со бројот 1, да се оспособат да ја читаат и пишуваат цифрата 1; да научат да да го изразуваат бројот 1  преку  множество со 1 елемент 

воспитни:     -развивање на позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност

функционални: -да  го препознаваат, воочуваат и идентификуваат бројот 1, да ја читаат и пишуваат цифрата 1, да да го изразуваат бројот 1  преку  множество со 1 елемент 

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

видови настава

наставни методи

наставни  форми

наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР  ПБ

ЛП       ДИ      ВТ

ФР      ИН     ИНД     ГФ     РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1.  воочување на бројот 1 во множества со еден елемент
  2.  Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Претставување на множества со 1 елемент во тетратка
  2. Пишување на бројот 1
  3. Цртање на колективен цртеж:
  • секој од учениците кажува по еден предмет кој би можел да се нацрта на цртежот (едно дрво, едно цвеќе, една птица и тн.)

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Пишување и читање на цифрата 1

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Броење од 1 до 10 и обратно

 

Предмет:      Математика

Дата:24.10.2008

Одд:  II в        

Наставна тема: Броеви до 20. Собирање и одземање

Наставна единица: Бројот  2

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

Образовни: - учениците да се запознаат со бројот 2, да се оспособат да ја читаат и пишуваат цифрата 2; да научат да да го изразуваат бројот 2  преку  множество со 2 елементи (унија од две множества со по еден елемент) 

воспитни:     -развивање на позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност

функционални: -да  го препознаваат, воочуваат и идентификуваат бројот 2, да ја читаат и пишуваат цифрата 2,  да го изразуваат бројот 2  преку  множество со 2 елементи 

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

видови настава

наставни методи

наставни  форми

наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР  ПБ

ЛП       ДИ      ВТ

ФР      ИН     ИНД     ГФ     РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1.  воочување на бројот 2 во множества со два елементи
  2.  Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Претставување на унија од две множества со по еден елемент во тетратка
  2. Пишување на бројот 2
  3. Цртање на колективен цртеж:
  • секој од учениците кажува по еден предмет кој би можел да се нацрта на цртежот (две дрвја, две цвеќиња, две птици и тн.)

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Пишување и читање на цифрата 2

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Броење од 1 до 10 и обратно

 
 
 

Предмет:      Математика

Дата:28.10.2008

Одд:  II в        

Наставна тема: Броеви до 20. Собирање и одземање

Наставна единица:    Поголемо, помало, еднакво и различно

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

Образовни: - учениците да се запознаат со симболите: ,,>,, , ,,<,, , ,,=,, и ,,¹,, ; да научат да ги пишуваат,  читаат и правилно да ги употребуваат при споредување на броевите

воспитни:     -развивање на позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност

функционални: -да  ги препознаваат, воочуваат и идентификуваат симболите: ,,>,, , ,,<,, , ,,=,, и ,,¹,, ; да научат да ги пишуваат,  читаат и правилно да ги употребуваат при споредување на броевите

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

видови настава

наставни методи

наставни  форми

наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР  ПБ

ЛП       ДИ      ВТ

ФР      ИН     ИНД     ГФ     РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

воочување на множества во училницата со ист и различен  број на елементи - разговор

Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

1.       Воочување на множества со еднаков и различен број елементи

-          запознавање со симболите ,,=,, и ,,нееднекво,,

-          споредување на елементи на множества со употреба на знаците

-          вежби во пишување на знаците

2.       Кое множество има поголем број елементи

-          запознавање со симболите ,,>,, и ,,<,,

-          споредување на елементи на множества со употреба на знаците

-          вежби во пишување на знаците

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Задачи со споредување на броевите со знаците ,,>,, , ,,<,, , ,,=,, и ,,нееднекво,,

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

решавање задачи со споредување на броевите 1 и 2 со знаците ,,>,, , ,,<,, , ,,=,, и ,,нееднекво,,

 
 

Предмет:      Математика

Дата:29.10.2008

Одд:  II в        

Наставна тема: Броеви до 20. Собирање и одземање

Наставна единица: Собирање во обем на бројот 2

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

Образовни: - учениците да се запознаат со симболот ,,+,,  и неговата функција, да се запознаат со поимот собирање и да научат да собираат во обем на бројот 2 со добројување по 1

воспитни:     -развивање на позитивни карактерни особини: одговорност, упорност, истрајност, доследност

функционални: -да  го препознаваат, воочуваат и идентификуваат симболот ,,+,, и да го објаснуваат собирањето во обем на бројот 2 преку добројување по 1

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

видови настава

наставни методи

наставни  форми

наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР  ПБ

ЛП       ДИ      ВТ

ФР      ИН     ИНД     ГФ     РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1.  споредување на броевите 1 и 2 со знаците > и < - за колку е поголем  2 од 1 и обратно - разговор
  2.  Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

1.       Поим за собирање:

-          интерактивна вежба - имам една боичка, ако ти ми дадеш уште една ќе имам 2 боички

2.       Пишување на знакот  +  во тетратка

3.       Решавање на задачи со собирање

  • пресметување на збир
  • пишување на знаците +  и = во дадено равенство

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Решавање на задачи со пишување на знакот +  и  = во дадено равенство

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

  Анализа на решените задачи

 

Предмет:      Математика

Дата:30.10.2008

Одд:  II в        

Наставна тема: Броеви до 20. Собирање и одземање

Наставна единица: Собирање и одземање во обем на бројот 2

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

Образовни: - учениците да се запознаат со симболот   ,,-,, и неговата функција, да се запознаат со поимот одземање и да научат да собираат и одземаат во обем на бројот 2 со добројување по 1

воспитни:     -развивање на позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност

функционални: -да  ги препознаваат, воочуваат и идентификуваат симболите ,,+,, и ,,-,, и да го објаснуваат собирањето и одземањето во обем на бројот 2 преку добројување и одбројување по 1

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

видови настава

наставни методи

наставни  форми

наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР  ПБ

ЛП       ДИ      ВТ

ФР      ИН     ИНД     ГФ     РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

 - споредување на броевите 1 и 2 со знаците > и < - за колку е поголем  2 од 1 и обратно - разговор

 - Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

1.       Поим за собирање и одземање:

-          интерактивна вежба - имам едно моливче, ако ти ми дадеш уште едно ќе имам 2 моливчиња или имам 2 гуми ако ти дадам 1 ќе ми остане 1

2.       Пишување на знаците  +  и  - во тетратка

3.       Решавање на задачи со собирање и одземање

  • пресметување на збир и разлика
  • пишување на знаците + , - и = во дадено равенство

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Решавање на задачи со пишување на знаците + , - и = во дадено равенство

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

  Анализа на решените задачи

 
 
 

Предмет:      Математика

Дата:31.10.2008

Одд:  II в        

Наставна тема: Броеви до 20. Собирање и одземање

Наставна единица: Споредување, собирање и одземање на броевите 1 и 2

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

Образовни: - учениците да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за споредување, собирање и одземање на броевите 1 и 2

воспитни:     -развивање на позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност

функционални: -да  споредуваат, собираат и одземаат во обем на бројот 2; правилно да ги читаат и пишуваат знаците за споредување, собирање и одземање

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

видови настава

наставни методи

наставни  форми

наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР  ПБ

ЛП       ДИ      ВТ

ФР      ИН     ИНД     ГФ     РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1.  споредување на броевите 1 и 2 со знаците > и < - за колку е поголем  2 од 1 и обратно - разговор
  2.  Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

Решавање задачи:

  1. собирање и одземање
  2. споредување на броевите
  3. задачи со низи:
  • 1, 2, 1, 2, 1, 2, ______
  • 1, 1, 2, 2, 1, 1, 2, 2, ________