Од нашата училница

Почетна Фото галерија Видео галерија Календар за работа Архива Кенгур

 

 

СЕПТЕМВРИ

Подготовки

ОКТОМВРИ >> 

 
 

Предмет:      Математика

Дата:02.09.2008

Одд:  II в        

Наставна тема:Форми во просторот, форми во рамнината и односите меѓу нив

Наставна единицаПредмети во форма на геометриски тела

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

Образовни: - учениците да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за геометриските тела изучени во прво одделение, да се оспособат да ги препознаваат, разликуваат и именуваат  предметите во блиската околина кои се во форма на геометриски тела

воспитни:     -развивање на позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност

функционални: -да  откриваат, препознаваат, воочуваат и идентификуваат предмети во форма на геометриски тела во својата околина;

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

видови настава

наставни методи

наставни  форми

наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР  ПБ

ЛП       ДИ      ВТ

ФР      ИН     ИНД     ГФ     РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1. какви предмети по форма среќаваме во блиската околина - воочување на предмети во форма на геометриски тела - разговор
  2. Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Набљудување на блиската околина - училишниот двор
  • именување и споредување на предмети и градби во форма на геометриски тела (сличности, разлики и тн.)
  • Игра: на што личи... (покривот, светилката...)

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Именување на предмети во форма на геометриски тела

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Илустрирање на предмети  во форма на геометриски тела

 
 
 

Предмет:      Математика

Дата:03.09.2008

Одд:  II в        

Наставна тема:Форми во просторот, форми во рамнината и односите меѓу нив

Наставна единица:  Топка, коцка, цилиндар

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

Образовни: - учениците да се оспособат да ги препознаваат, разликуваат и именуваат геометриските тела: топка, коцка, цилиндар 

воспитни:     -развивање на позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност

функционални: -да  откриваат, препознаваат, воочуваат и идентификуваат предмети во форма на топка, коцка, цилиндар  во својата околина;

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

видови настава

наставни методи

наставни  форми

наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР  ПБ

ЛП       ДИ      ВТ

ФР      ИН     ИНД     ГФ     РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1. какви предмети по форма среќаваме во блиската околина - воочување на предмети во форма на геометриски тела во училницата  - разговор
  2. Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1.  Топка, коцка, цилиндар
  • споредување модели на овие геометриски тела (сличности, разлики, се тркалаат или не)
  • Цртање на предмети во форма на топка, коцка, цилиндар 
  • Подредување на геометриските тела топка, коцка, цилиндар - формирање низи (која форма следи?)      

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Цртање на топка, коцка, цилиндар

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Воочување и именување на предмети  во форма на топка, коцка, цилиндар

 

Предмет:      Математика

Дата:04.09.2008

Одд:  II в        

Наставна тема:Форми во просторот, форми во рамнината и односите меѓу нив

Наставна единица:  Активности - следење на постигањата на ученикот

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

Образовни: - учениците да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за геометриските тела топка, коцка и цилиндар, да се оспособат да ги препознаваат, разликуваат и именуваат  предметите во блиската околина кои се во форма на овие геометриски тела

воспитни:     -развивање на позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност

функционални: -да  откриваат, препознаваат, воочуваат и идентификуваат предмети во форма на геометриските тела топка, коцка и цилиндар;

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

видови настава

наставни методи

наставни  форми

наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР  ПБ

ЛП       ДИ      ВТ

ФР      ИН     ИНД     ГФ     РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1. какви предмети по форма среќаваме во блиската околина - воочување на предмети во форма на геометриски тела - разговор
  2. Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Топка, коцка, цилиндар - активности со збирка модели
  • Цртање на предмети во форма на топка, коцка, цилиндар 
  • Подредување на геометриските тела топка, коцка, цилиндар - формирање низи (која форма следи?)

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Именување на предмети во форма на топка, коцка, цилиндар 

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Игра со картички

 
 
 

Предмет:      Математика

Дата:05.09.2008

Одд:  II в         

Наставна тема:Форми во просторот, форми во рамнината и односите меѓу нив

Наставна единица:  Квадар, конус, пирамида

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

Образовни: - учениците да се оспособат да ги препознаваат, разликуваат и именуваат геометриските тела: квадар, конус, пирамида

воспитни:     -развивање на позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност

функционални: -да  откриваат, препознаваат, воочуваат и идентификуваат предмети во форма на квадар, конус, пирамида во својата околина;

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

видови настава

наставни методи

наставни  форми

наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР  ПБ

ЛП       ДИ      ВТ

ФР      ИН     ИНД     ГФ     РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1. какви предмети по форма среќаваме во блиската околина - воочување на предмети во форма на геометриски тела во училницата  - разговор
  2. Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Квадар, конус, пирамида
  • споредување модели на овие геометриски тела (сличности, разлики, какви се површините на пирамидата и конусот и тн.)
  • Цртање на предмети во форма на квадар, конус, пирамида
  • Подредување на геометриските тела квадар, конус, пирамида- формирање низи (која форма следи?)            

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Цртање на квадар, конус, пирамида

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Воочување и именување на предмети  во форма на квадар, конус, пирамида

 
 

Предмет:      Математика

Дата:09.09.2008

Одд:  II в        

Наставна тема:Форми во просторот, форми во рамнината и односите меѓу нив

Наставна единица:  Активности - следење на постигањата на ученикот

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

Образовни: - учениците да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за геометриските тела квадар, конус, пирамида, да се оспособат да ги препознаваат, разликуваат и именуваат  предметите во блиската околина кои се во форма на овие геометриски тела

воспитни:     -развивање на позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност

функционални: -да  откриваат, препознаваат, воочуваат и идентификуваат предмети во форма на геометриските тела квадар, конус, пирамида и останатите изучени геометриски тела топка, коцка, цилиндар;

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

видови настава

наставни методи

наставни  форми

наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР  ПБ

ЛП       ДИ      ВТ

ФР      ИН     ИНД     ГФ     РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1. какви предмети по форма среќаваме во блиската околина - воочување на предмети во форма на геометриски тела - разговор
  2. Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Квадар, конус, пирамида- активности со збирка модели
  • Цртање на предмети во форма на сите изучени геометриски тела
  • Подредување на изучените геометриски тела - формирање низи (која форма следи?)  

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Именување на предмети во форма на топка, коцка, цилиндар, квадар, конус, пирамида

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Игра со картички

 
 

Предмет:      Математика

Дата:10.09.2008

Одд:  II в        

Наставна тема:Форми во просторот, форми во рамнината и односите меѓу нив

Наставна единица:  Проблемска ситуација - гледање тела од различни страни. Сличности, разлики

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

Образовни: - учениците да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за геометриските тела топка, коцка, цилиндар, квадар, конус и пирамида, да се оспособат да ги препознаваат, разликуваат и именуваат  предметите во блиската околина кои се во форма на овие геометриски тела

воспитни:     -развивање на позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност

функционални: -да  откриваат, препознаваат, воочуваат и идентификуваат предмети во форма на геометриските тела квадар, конус, пирамида,топка, коцка и цилиндар;

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

видови настава

наставни методи

наставни  форми

наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР  ПБ

ЛП       ДИ      ВТ

ФР      ИН     ИНД     ГФ     РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1. какви предмети по форма среќаваме во блиската околина - воочување на предмети во форма на геометриски тела - разговор
  2. Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Дискусија: споредување на изучените геометриски тела - сличности и разлики - активности со збирка модели
  2. Подредување на изучените геометриски тела - формирање низи (која форма следи?)     

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Именување на предмети во форма на топка, коцка, цилиндар, квадар, конус, пирамида

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Игра со картички

 

Предмет:      Математика

Дата:11.09.2008

Одд:  II в        

Наставна тема:Форми во просторот, форми во рамнината и односите меѓу нив

Наставна единица:  Активности - игри со логички плочки

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

Образовни: - учениците да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за логичките плочки од минатата учебна година, да се оспособат да ги препознаваат, разликуваат и именуваат  по форма, боја, големина и дебелина

воспитни:     -развивање на позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност

функционални: -да ги, препознаваат, воочуваат, класифицираат и идентификуваат логичките плочки по четирите признаци: форма, боја, големина и дебелина

 

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

видови настава

наставни методи

наставни  форми

наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР  ПБ

ЛП       ДИ      ВТ

ФР      ИН     ИНД     ГФ     РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1. какви форми геометриски тела знаеме и во каква форма се нивните површини - разговор
  2. Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

1.       Игри со логички плочки: Покажи плочка...

                - по еден признак:  црвена  . . .

                - по два признаци:  во форма на круг, жолта  . . .

                - по три признаци:  сина, мала во форма на квадрат . . .

                - по четири признци: голем, тенок, син, круг . . .

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Препознавање на логичките плочки по сите четири признаци

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Подредување на низи од логички плочки

 
 
 

Предмет:      Математика

Дата:12.09.2008

Одд:  II в        

Наставна тема:Форми во просторот, форми во рамнината и односите меѓу нив

Наставна единица:  Геометриски тела -утврдување

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

Образовни: - учениците да ги повторат, систематизираат и утврдат стекнатите знаења за геометриските тела топка, коцка, цилиндар, квадар, конус и пирамида, да се оспособат да ги препознаваат, разликуваат и именуваат  предметите во блиската околина кои се во форма на овие геометриски тела

воспитни:     -развивање на позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност

функционални: -да  откриваат, препознаваат, воочуваат и идентификуваат предмети во форма на геометриските тела квадар, конус, пирамида,топка, коцка и цилиндар;

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

видови настава

наставни методи

наставни  форми

наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР  ПБ

ЛП       ДИ      ВТ

ФР      ИН     ИНД     ГФ     РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1. какви предмети по форма среќаваме во блиската околина - воочување на предмети во форма на геометриски тела - разговор
  2. Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Наставно ливче:            
  • Задача со дополнување на низа
  • ЛП со два признаци
  • Обој

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Именување на предмети во форма на топка, коцка, цилиндар, квадар, конус, пирамида

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Анализа на решените задачи

 
 

Предмет:      Математика

Дата:16.09.2008

Одд:  II в        

Наставна тема:Форми во просторот, форми во рамнината и односите меѓу нив

Наставна единица:  Права и крива линија

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

Образовни: - учениците да се оспособат да препознаваат, разликуваат и именуваат права и крива линија  и да научат да употребуваат линијар за цртање на  прави линии

воспитни:     -развивање на позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност

функционални: -да  откриваат, препознаваат, воочуваат и идентификуваат права и крива линија  во својата околина; да употребуваат линијар за цртање на  прави линии

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

видови настава

наставни методи

наставни  форми

наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР  ПБ

ЛП       ДИ      ВТ

ФР      ИН     ИНД     ГФ     РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1. -какви линии среќаваме кај предметите од блиската околина - воочување на линиите кај предметите во училницата  - разговор
  2. - Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

 

1. Како може да се забележи на хартија звукот на сирената од алармот(крива линија), а какозвукот на авионот кој лета (права линија)

2.    Цртање на права линија со шаблон

3.    Решавање на задачи со барања:

             -нацртај две прави линии со црвена боичка и три криви линии со

               сина боичка

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Цртање на права линија со шаблон

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Анализа на решените задачи

 

Предмет:      Математика

Дата:17.09.2008

Одд:  II в        

Наставна тема:Форми во просторот, форми во рамнината и односите меѓу нив

Наставна единица:  Отворена и затворена линија

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

Образовни: - учениците да се оспособат да препознаваат, разликуваат и именуваат отворена и затворена линија 

воспитни:     -развивање на позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност

функционални: -да  откриваат, препознаваат, воочуваат и идентификуваат отворена и затворена линија  во својата околина;

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

видови настава

наставни методи

наставни  форми

наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР  ПБ

ЛП       ДИ      ВТ

ФР      ИН     ИНД     ГФ     РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1. какви линии среќаваме кај предметите од блиската околина - воочување на линиите кај предметите во училницата  - разговор
  2. Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

 

1.  Игра со конец  -  формирање на отворена и затворена крива линија

2.  Цртање на отворена и затворена линија  -  воочување разлики

3.    Решавање на задачи со барања:

             -нацртај две отворени линии со црвена боичка и три затворени

              линии со сина боичка

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Цртање на отворена и затворена линија

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Игра со конец - врзи го конецот, постави го на клупата и стави внатре две логички плочки, потоа обиди се со влечење по површината да ги извлечеш надвор од конецот

 
 
 

Предмет:      Математика

Дата:18.09.2008

Одд:  II в        

Наставна тема:Форми во просторот, форми во рамнината и односите меѓу нив

Наставна единица:  Активности - следење на постигањата на ученикот

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

Образовни: - учениците да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за изучените линии: права, крива, отворена и затворена линија 

воспитни:     -развивање на позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност,     

функционални: -да  откриваат, препознаваат, воочуваат и идентификуваат видови линии: права, крива, отворена и затворена линија  кај предметите од  својата околина;

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

видови настава

наставни методи

наставни  форми

наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР  ПБ

ЛП       ДИ      ВТ

ФР      ИН     ИНД     ГФ     РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1. воочување и именување на видови линии кај предметите во училницата  - разговор
  2. Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

 

1. Игра со конец и логички плочки

                  -  формирање на права и крива линија

                  -  формирање на отворена и затворена крива линија

2. Цртање на лините  -  воочување разлики

3.    Решавање на задачи со барања:

             -нацртај две отворени линии со црвена боичка, три затворени

              линии со сина боичка, една права и една крива линија

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Цртање на права и крива, отворена и затворена линија

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Анализа на решените задачи

 
 

Предмет:      Математика

Дата:19.09.2008

Одд:  II в        

Наставна тема:Форми во просторот, форми во рамнината и односите меѓу нив

Наставна единица:  Триаголник и круг

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

Образовни: - учениците да се запознаат со геометриските фигури триаголник и круг  како рамнински фигури, да се запознаат со разликите меѓу геометриските тела и рамнинските фигури да се запознаат со сличностите меѓу триаголникот и кругот 

воспитни:     -развивање на позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност

функционални: -да ги откриваат, препознаваат, воочуваат и идентификуваат геометриските фигури триаголник и круг  како рамнински фигури, да ги диференцираат од геометриските тела и да ги воочуваат сличностите меѓу триаголникот и кругот 

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

видови настава

наставни методи

наставни  форми

наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР  ПБ

ЛП       ДИ      ВТ

ФР      ИН     ИНД     ГФ     РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1. какви форми среќаваме на шаблончињата со кои цртаме - споредување со форми на предмети од блиската околина  - разговор
  2. Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

 

1.  Форми на логички плочки (препознавање триаголник и круг)

        -  игра со логички плочки ( покажи логичка плочка во форма на ... )

2.    Цртање на триаголник и круг со шаблон

3.    Ставање на одредена форма по барање  во затворена крива линија

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Самостојно цртање на формите триаголник и круг со шаблон

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Нацртај цвеќиња со формите триаголник и круг

 
 

Предмет:      Математика

Дата:23.09.2008

Одд:  II в         

Наставна тема:Форми во просторот, форми во рамнината и односите меѓу нив

Наставна единица:  Квадрат и правоаголник

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

Образовни: - учениците да се запознаат со геометриските фигури квадрат и правоаголник  како рамнински фигури, да се запознаат со разликите меѓу геометриските тела и рамнинските фигури да се запознаат со сличностите меѓу квадратот и правоаголникот 

воспитни:     -развивање на позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност

функционални: -да ги откриваат, препознаваат, воочуваат и идентификуваат геометриските фигури квадрат и правоаголник  како рамнински фигури, да ги диференцираат од геометриските тела и да ги воочуваат сличностите меѓу квадратот и правоаголникот 

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

видови настава

наставни методи

наставни  форми

наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР  ПБ

ЛП       ДИ      ВТ

ФР      ИН     ИНД     ГФ     РД

ПС       КС       TV      НЛ

  1. во каква форма се предметите во училницата(табла, учебник, слика...) - разговор
  2. Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1.  Форми на логички плочки (препознавање квадрат и правоаголник)

        -  игра со логички плочки ( покажи логичка плочка во форма на ... )

  1. Цртање на квадрат и правоаголник со шаблон
  2. Ставање на одредена форма по барање  во затворена крива линија

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Самостојно цртање на формите правоаголник и квадрат со шаблон

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Нацртај човечка фигура со формите правоаголник и квадрат

 

 

Предмет:      Математика

Дата:24.09.2008

Одд:  II в        

Наставна тема:Форми во просторот, форми во рамнината и односите меѓу нив

Наставна единица:  Активности со логички плочки

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

Образовни: - учениците да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за логичките плочки, да се оспособат да ги препознаваат, разликуваат и именуваат  по четирите признаци: форма, боја, големина и дебелина

воспитни:     -развивање на позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност

функционални: -да ги, препознаваат, воочуваат, класифицираат и идентификуваат логичките плочки по четирите признаци: форма, боја, големина и дебелина

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

видови настава

наставни методи

наставни  форми

наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР  ПБ

ЛП       ДИ      ВТ

ФР      ИН     ИНД     ГФ     РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1. според кои признаци ги разликуваме логичките плочки - разговор
  2. Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Покажување логички плочки според
  • еден признак
  • два признаци
  • три признаци
  •  четири признци

     2.  Цртање на ЛП со шаблон во затворена крива линија според два признаци: 

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Препознавање на логичките плочки по сите четири признаци

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Подредување на низи од логички плочки

 
 

Предмет:      Математика

Дата:25.09.2008

Одд:  II в        

Наставна тема:  Решавање на проблемски ситуации

Наставна единица:  Проблемска ситуација - подредување низи од фигури

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

Образовни: - учениците да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за изучените геометриски тела; да се оспособат логичките плочки да ги препознаваат, разликуваат и именуваат  по четирите признаци: форма, боја, големина и дебелина и и

воспитни:     -развивање на позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност

функционални: -да ги препознаваат, воочуваат, класифицираат и идентификуваат логичките плочки по четирите признаци: форма, боја, големина и дебелина, геометртиските тела и да пронаоѓаат логичност во редоследот и подреденоста на фигурите

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

видови настава

наставни методи

наставни  форми

наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР  ПБ

ЛП       ДИ      ВТ

ФР      ИН     ИНД     ГФ     РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1. според кои признаци ги разликуваме логичките плочки - разговор
  2. Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Подредување на геометриски тела во низи според логички редослед
  2. Подредување на ЛП во низи според логички редослед

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Пронаоѓање логичност во редоследот и подреденоста на фигурите

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Подредување на низи од логички плочки

 
 

Предмет:      Математика

Дата:26.09.2008

Одд:  II в        

Наставна тема:  Решавање на проблемски ситуации

Наставна единица:  Проблемска ситуација - пополнување на шема

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

Образовни: -учениците да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за логичките плочки, да се оспособат да ги препознаваат, разликуваат и именуваат  по четирите признаци: форма, боја, големина и дебелина  и да дополнуваат шема со фигури според логичност во редоследот

воспитни:     -развивање на позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност

функционални: -да ги препознаваат, воочуваат, класифицираат и идентификуваат логичките плочки по четирите признаци: форма, боја, големина и дебелина и да пронаоѓаат логичност во редоследот и подреденоста на фигурите

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

видови настава

наставни методи

наставни  форми

наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР  ПБ

ЛП       ДИ      ВТ

ФР      ИН     ИНД     ГФ     РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1. според кои признаци ги разликуваме логичките плочки - разговор
  2. Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Подредување на ЛП во шема според логички редослед

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Пронаоѓање логичност во редоследот и подреденоста на фигурите

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Подредување на низи од логички плочки