Од нашата училница

Почетна Фото галерија Видео галерија Календар за работа Архива Кенгур

 

 

НОЕМВРИ


ОКТОМВРИ                                                                               ДЕКЕМВРИ >>

 
 

Предмет:      Математика

Дата:04.11.2008

Одд:  II в        

Наставна тема: Броеви до 20. Собирање и одземање

Наставна единица: Бројот  3

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

Образовни: - учениците да се запознаат со бројот 3, да се оспособат да ја читаат и пишуваат цифрата 3; да научат да да го изразуваат бројот 3 како унија на две или три множества

воспитни:    -развивање на позитивни карактерни особини: упорност, одговорност и истрајност во извршувањето на дадените задачи; учениците да се доследни во одбраната и следењето на ставовите и принципите кои се праведни  и издржани

функционални: -да  го препознаваат, воочуваат и идентификуваат бројот 3, да ја читаат и пишуваат цифрата 3,  да го изразуваат бројот 3  преку  унија на две или три множества

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни форми

Наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР   ПБ

ЛП      ДИ      ВТ

ФР     ИН       ИНД       ГФ      РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

 - воочување на бројот 3 - формирање унија од множества со логички плочки - две множества со 1+ 2 елементи и три множества со по 1 елемент

 - истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

Работен лист:

Претставување на бројот три како унија од две или три множества  - паралелно претставувајќи ги примерите од работниот лист со логички плочки

Пишување на бројот 3 во работниот лист

Групирање на фигури според барање (заокружувај по две фигури со црвена боичка, а по три со сина)

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Пишување и читање на цифрата 3 - наставно ливче

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Математички семафор - претставување на множествата со израз  и читање на истите нанапред и наназад:   1 + 2 = 3 - еден плус два е еднакво на три и три е еднакво на два плус еден (воочување на бројот три како збир од броевите два и еден)

 
 

Предмет:      Математика

Дата:05.11.2008

Одд:  II в        

Наставна тема: Броеви до 20. Собирање и одземање

Наставна единица: Споредување на броевите 1, 2 и 3

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

Образовни: - учениците да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за споредување на броевите 1 и  2 и аналогно на тоа да го споредуваат бројот 3 со 1 и 2

воспитни:     -развивање на позитивни карактерни особини: одговорност,  упорност, истрајност, доследност

функционални: -да  ги споредуваат броевите во обем на бројот 3; правилно да ги читаат, пишуваат и употребуваат  знаците за споредување  поголемо, помало, еднакво и нееднакво

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни форми

Наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР   ПБ

ЛП      ДИ      ВТ

ФР     ИН       ИНД       ГФ      РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

 - споредување на броевите 1 и 2 со знаците > и < - разговор

 - Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

I    За колку е 3 поголем од 2:  3>2>1

II  Решавање задачи:

1.        Формирање низи:

a.        1, 2, 3, 1, 2, 3, 1, 2, ______

b.        1, 1, 2, 2, 3, 3, 1, 1, 2, ________

c.        3, 2, 1, 3, 2, 1, 3, 2, 1, _________

2.        Пишување на знаците  >  =  <  :

              -       3    2                       3    3                        3   1 + 1

                       1   3                       1    2                        2 - 1    3

                       2   1                       3    1                        1 + 1   2

3.        Пишување на знаците  =  и  нееднакво:

             -       1     3                        3    3

                      3    2                        3    2               1 + 1     3

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Решавање на задачи со примена на знаците> < = и ¹

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

  Анализа на решените задачи

 
 
 

Предмет:      Математика

Дата:06.11.2008

Одд:  II в        

Наставна тема: Броеви до 20. Собирање и одземање

Наставна единица: Собирање и одземање на броевите до бројот 3

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

Образовни: - учениците да се запознаат со собирањето и одземањето во обем на бројот 3 аналогно на собирањето и одземањето во обем на бројот 2

воспитни:     -развивање на позитивни карактерни особини: одговорност,  упорност, истрајност, доследност

функционални: -да  ги препознаваат, воочуваат и идентификуваат симболите ,,+,, и ,,-,, и да го објаснуваат собирањето и одземањето во обем на бројот 3 преку добројување и одбројување по 1; да решаваат задачи со собирање и одземање во обем на 3

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни форми

Наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР   ПБ

ЛП      ДИ      ВТ

ФР     ИН       ИНД       ГФ      РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

 - споредување на броевите 1, 2 и 3 со знаците > и < - за колку е поголем 3 од 2, 2 од 1 и обратно - разговор

 - Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

Поим за собирање и одземање:

a.        интерактивна вежба - имам една боичка, ако ти ми дадеш уште една ќе имам 2 боички, сега имам 2 боички ако ти ми дадеш уште една ќе имам 3 (1+1=2,  2+1=3)

b.        имам три боички, ако ти ми земеш една ќе имам 2 боички, сега имам  2 боички ако ти ми земеш уште една ќе имам 1  (3-1=2,  2-1=1)

Претставување на збир и разлика во обем на бројот три со математички семафор - читање на изразот нанапред и наназад и запишување на бројчаниот израз во тетратка:

c.        2+1=3  два плус еден е еднакво на три

                      три е еднакво на два плус еден

-        3-1=2; 3-2=1; 1+2=3

Решавање на задачи со собирање и одземање

d.        пресметување на збир и разлика:

1+1= __          2+1= __        3-1= __        3-2= __

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Решавање на задачи со собирање и одземање во обем на бројот 3

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

  Анализа на решените задачи

 

Предмет:      Математика

Дата:07.11.2008

Одд:  II в        

Наставна тема: Броеви до 20. Собирање и одземање

Наставна единица: 1, 2 и 3 - активности со изучените броеви

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

Образовни: - учениците да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за споредувањето, собирањето и одземањето на броевите во обем на бројот 3

воспитни:     -развивање на позитивни карактерни особини: одговорност,  упорност, истрајност, доследност

функционални: -да  ги препознаваат, воочуваат и идентификуваат симболите >,<,=,+ и - и да го објаснуваат собирањето и одземањето во обем на бројот 3 преку добројување и одбројување по 1; да решаваат задачи со споредување, собирање и одземање во обем на бројот 3

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни форми

Наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР   ПБ

ЛП      ДИ      ВТ

ФР     ИН       ИНД       ГФ      РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

- Споредување на броевите 1, 2 и 3 - математички семафор

- Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

Решавање на задачи со споредување, собирање и одземање во обем на бројот 3

- наставно ливче

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Наставно ливче

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

  Анализа на решените задачи од наставното ливче

 
 

Предмет:      Математика

Дата:11.11.2008

Одд:  II в        

Наставна тема: Броеви до 20. Собирање и одземање

Наставна единица: Бројот  4

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

Образовни: - учениците да се запознаат со бројот 4, да се оспособат да ја читаат и пишуваат цифрата 4; да научат да да го изразуваат бројот 4  преку  множество со 4 елементи (унија од две множества со 2+2 или 3+1 елементи и унија од три или четири множества) 

воспитни:     -развивање на позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност

функционални: -да  го препознаваат, воочуваат и идентификуваат бројот 4, да ја читаат и пишуваат цифрата 4,  да го изразуваат бројот 4  преку  множество со 4 елементи 

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни форми

Наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР   ПБ

ЛП      ДИ      ВТ

ФР     ИН       ИНД       ГФ      РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

 - воочување на броевите 1, 2 и 3 во множества

 - Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

Претставување на бројот  четири како унија од две, три или четири множества со логички плочки  - паралелно претставувајќи ги примерите во тетратка

Пишување на бројот 4 во тетратка

Групирање на фигури според барање (заокружувај по две фигури со црвена боичка, а по три со сина)

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Претставување на бројот 4 со манипулативни средства

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Математички семафор - претставување на множествата со израз  и читање на истите нанапред и наназад:   1 + 3 = 4 - еден плус три е еднакво на четири и четири е еднакво на три плус еден (воочување на промената на местата на броевите и резултатот кој е еднаков)

 
 
 

Предмет:      Математика

Дата:12.11.2008

Одд:  II в         

Наставна тема: Броеви до 20. Собирање и одземање

Наставна единица: Споредување на броевите 1, 2, 3 и 4

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

Образовни: - учениците да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за споредување на броевите 1, 2 и 3 и аналогно на тоа да го споредуваат бројот 4 со 1, 2 и 3

воспитни:     -развивање на позитивни карактерни особини: одговорност,  упорност, истрајност, доследност

функционални: -да  ги споредуваат броевите во обем на бројот 4; правилно да ги читаат, пишуваат и употребуваат  знаците за споредување  поголемо, помало, еднакво и нееднакво

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни форми

Наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР   ПБ

ЛП      ДИ      ВТ

ФР     ИН       ИНД       ГФ      РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

 - споредување на броевите 1, 2 и 3 со знаците > и < - разговор

 - Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

I    За колку е 4 поголем од 3:  4>3>2>1

II  Решавање задачи:

Формирање низи:

a.        1, 2, 3, 4, 1,  2, 3, 4, 1, 2, ______

b.        1, 1, 2, 2, 3, 3, 4, 4, 1, 1, 2, ________

c.        4, 3, 2, 1, 4, 3, 2, 1, 4, 3, 2, 1, _________

Пишување на знаците  >  =  <  :

              -       3    2                       3    3                        3   2 + 2

                       4   3                       1    4                        2 + 1    4

                       2   4                       3    1                        1 + 1   4

Пишување на знаците  =  и  нееднакво :

             -       4     3                        4    4

                      1    4                        4    2               2 + 2     4

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Решавање на задачи со примена на знаците> < = и нееднакво

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

  Анализа на решените задачи

 
 

Предмет:      Математика

Дата:13.11.2008

Одд:  II в        

Наставна тема: Броеви до 20. Собирање и одземање

Наставна единица: Собирање и одземање на броевите до бројот 4

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

Образовни: - учениците да се запознаат со собирањето и одземањето во обем на бројот 4 аналогно на собирањето и одземањето во обем на бројот 3

воспитни:     -развивање на позитивни карактерни особини: одговорност,  упорност, истрајност, доследност

функционални: -да  ги препознаваат, воочуваат и идентификуваат симболите ,,+,, и ,,-,, и да го објаснуваат собирањето и одземањето во обем на бројот 4 преку добројување и одбројување по 1; да решаваат задачи со собирање и одземање во обем на 4

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни форми

Наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР   ПБ

ЛП      ДИ      ВТ

ФР     ИН       ИНД       ГФ      РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

 - споредување на броевите 1, 2, 3 и 4 со знаците > и < - за колку е поголем 4 од 3,  3 од 2 , 2 од 1 и обратно - разговор

 - Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

Поим за собирање и одземање:

a.        интерактивна вежба - имам една боичка, ако ти ми дадеш уште една ќе имам 2 боички, сега имам 2 боички ако ти ми дадеш уште една ќе имам 3, а ако ми дадеш уште 1 ќе станат 4 (1+1=2,  2+1=3, 3+1=4)

b.        ако имам 4 боички и ти ми земеш 1 ќе имам три боички, ако ти ми земеш една ќе имам 2 боички, сега имам  2 боички ако ти ми земеш уште една ќе имам 1  (4-1=3, 3-1=2,  2-1=1)

Претставување на збир и разлика во обем на бројот четири со математички семафор - читање на изразот нанапред и наназад и запишување на бројчаниот израз во тетратка:

c.        3+1=4  три плус еден е еднакво на четири

                      четири е еднакво на три плус еден

-       4-1=3; 4-2=2; 4-3=1; 3-1=2; 3-2=1; 1+2=3

Решавање на задачи со собирање и одземање

d.        пресметување на збир и разлика:

1+1= __          2+1= __        3-1= __        3-2= __

2+2= __          3+1= __        4-3= __        4-2= __         4-1= __

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Решавање на задачи со собирање и одземање во обем на бројот 4

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

  Анализа на решените задачи

 
 

Предмет:      Математика

Дата:14.11.2008

Одд:  II в        

Наставна тема: Броеви до 20. Собирање и одземање

Наставна единица: 1, 2, 3 и 4 - активности со изучените броеви

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

Образовни: - учениците да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за споредувањето, собирањето и одземањето на броевите во обем на бројот 4

воспитни:     -развивање на позитивни карактерни особини: одговорност,  упорност, истрајност, доследност

функционални: -да  ги препознаваат, воочуваат и идентификуваат симболите >,<,=,+ и - и да го објаснуваат собирањето и одземањето во обем на бројот 4 преку добројување и одбројување по 1; да решаваат задачи со споредување, собирање и одземање во обем на бројот 4

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни форми

Наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР   ПБ

ЛП      ДИ      ВТ

ФР     ИН       ИНД       ГФ      РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

- Споредување на броевите 1, 2, 3 и 4 - математички семафор

- Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

Решавање на задачи со споредување, собирање и одземање во обем на бројот 4

- наставно ливче

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Наставно ливче

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

  Анализа на решените задачи од наставното ливче

 

Предмет:      Математика

Дата:18.11.2008

Одд:  II в        

Наставна тема: Броеви до 20. Собирање и одземање

Наставна единица: Бројот  5

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

Образовни: - учениците да се запознаат со бројот 5, да се оспособат да ја читаат и пишуваат цифрата 5; да научат да да го изразуваат бројот 5  преку  множество со 5 елементи (унија од две множества со 2+3 или 4+1 елементи и унија од три, четири или пет множества) 

воспитни:     -развивање на позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност

функционални: -да  го препознаваат, воочуваат и идентификуваат бројот 5, да ја читаат и пишуваат цифрата 5,  да го изразуваат бројот 5  преку  множество со 5 елементи 

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни форми

Наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР   ПБ

ЛП      ДИ      ВТ

ФР     ИН       ИНД       ГФ      РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

 - воочување на броевите 1, 2, 3 и 4 во множества

 - Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

Претставување на бројот  пет како унија од две, три, четири или пет множества со логички плочки  - паралелно претставувајќи ги примерите во тетратка

Пишување на бројот 5 во тетратка

Групирање на фигури според барање (заокружувај по две фигури со црвена боичка, а по три со сина, унија од пет елементи)

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Претставување на бројот 5 со манипулативни средства

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Математички семафор - претставување на множествата со израз  и читање на истите нанапред и наназад:   2 + 3 = 5 - два плус три е еднакво на пет и пет е еднакво на три плус два (воочување на промената на местата на броевите и резултатот кој е еднаков)

 
 

Предмет:      Математика

Дата:20.11.2008

Одд:  II в        

Наставна тема: Броеви до 20. Собирање и одземање

Наставна единица: Споредување на броевите 1, 2, 3, 4 и 5

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

Образовни: - учениците да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за споредување на броевите 1, 2, 3 и 4 и аналогно на тоа да го споредуваат бројот 5 со 1, 2, 3 и 4

воспитни:     -развивање на позитивни карактерни особини: одговорност,  упорност, истрајност, доследност

функционални: -да  ги споредуваат броевите во обем на бројот 5; правилно да ги читаат, пишуваат и употребуваат  знаците за споредување  поголемо, помало, еднакво и нееднакво

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни форми

Наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР   ПБ

ЛП      ДИ      ВТ

ФР     ИН       ИНД       ГФ      РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

 - споредување на броевите 1, 2, 3, 4 со знаците > и < - разговор

 - Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

I    За колку е 5 поголем од 4:  5>4>3>2>1

II  Решавање задачи:

Формирање низи:

a.        1, 2, 3, 4, 5, 1,  2, 3, 4, 5, 1, 2, ______

b.        1, 1, 2, 2, 3, 3, 4, 4, 5, 5, 1, 1, 2, 2, 3, 3, 4, ________

c.        5, 4, 3, 2, 1, 5, 4, 3, 2, 1, 5, 4, 3, 2, 1, _________

Пишување на знаците  >  =  <  :

              -       3    5                       3    4                        5   2 + 2

                       4   5                       2    4                        2 + 1    5

                       2   5                       5    1                        1 + 1   5

Пишување на знаците  =  и  нееднакво :

             -       4     5                        5   5

                      1    5                        5    2                             2 + 2    5

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Решавање на задачи со примена на знаците > < = и нееднакво

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

  Анализа на решените задачи

 
 

Предмет:      Математика

Дата:21.11.2008

Одд:  II в        

Наставна тема: Броеви до 20. Собирање и одземање

Наставна единица: Собирање и одземање на броевите до бројот 5

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

Образовни: - учениците да се запознаат со собирањето и одземањето во обем на бројот 5 аналогно на собирањето и одземањето во обем на бројот 4

воспитни:     -развивање на позитивни карактерни особини: одговорност,  упорност, истрајност, доследност

функционални: -да  ги препознаваат, воочуваат и идентификуваат симболите ,,+,, и ,,-,, и да го објаснуваат собирањето и одземањето во обем на бројот 5 преку добројување и одбројување по 1; да решаваат задачи со собирање и одземање во обем на 5

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни форми

Наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР   ПБ

ЛП      ДИ      ВТ

ФР     ИН       ИНД       ГФ      РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

 - споредување на броевите 1, 2, 3, 4 и 5 со знаците > и < - за колку е поголем 5 од 4,  4 од 3,  3 од 2 , 2 од 1 и обратно - разговор

 - Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

Поим за собирање и одземање:

интерактивна вежба со добројување по 1 - (1+1=2,  2+1=3, 3+1=4, 4+1=5)

                                                со одбројување по 1  (5-1=4, 4-1=3, 3-1=2,  2-1=1)

Претставување на збир и разлика во обем на бројот пет со математички семафор - читање на изразот нанапред и наназад и запишување на бројчаниот израз во тетратка:

3+2=5  три плус два е еднакво на пет

                      пет е еднакво на три плус два

5-2=3, 5-3=2, 5-1=4, 4-1=3; 4-2=2; 4-3=1; 3-1=2; 3-2=1; 1+2=3

Решавање на задачи со собирање и одземање

пресметување на збир и разлика:

5-2= __           1+1= __          2+1= __        2+3= __        3-1= __        3-2= __         5-3= __

5-4= __           2+2= __          5-1=              3+1= __        4-3= __        4-2= __         4-1= __

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Решавање на задачи со собирање и одземање во обем на бројот 5

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

  Анализа на решените задачи