Од нашата училница

Почетна Фото галерија Видео галерија Календар за работа Архива Кенгур

 

 

ДЕКЕМВРИ

Подготовки

НОЕМВРИ

 
 

Предмет:      Математика

Дата:03.12.2008

Одд:  II в        

Наставна тема: Броеви до 20. Собирање и одземање

Наставна единица: 1, 2, 3, 4 и 5 - активности со изучените броеви

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

Образовни: - учениците да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за споредувањето, собирањето и одземањето на броевите во обем на бројот 5

воспитни:     -развивање на позитивни карактерни особини: одговорност,  упорност, истрајност, доследност

функционални: -да  ги препознаваат, воочуваат и идентификуваат симболите >,<,=,+ и - и да го објаснуваат собирањето и одземањето во обем на бројот 5 преку добројување и одбројување по 1; да решаваат задачи со споредување, собирање и одземање во обем на бројот 5

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни  форми

Наставно-тех.средства

 ТР  ТМ  ПР  ПБ

ЛП      ДИ      ВТ

ФР     ИН      ИНД      ГФ      РД

ПС      КС     ТВ      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1. Споредување на броевите 1, 2, 3, 4 и 5 - математички семафор
  2. Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

Решавање на задачи со споредување, собирање и одземање во обем на бројот 5

1.        Формирање низи:

a.        1, 2, 3, 4, 5, 1,  2, 3, 4, 5, 1, 2, ______

b.        5, 4, 3, 2, 1, 5, 4, 3, 2, 1, 5, 4, 3, 2, 1, _________

2.        Пишување на знаците  >  =  <  :

              -       3    5                       3    4                        5   2 + 2

                       4   5                       2    4                        2 + 1    5

                       2   5                       5    1                        1 + 1    5

3.        Пишување на знаците  =  и  ¹ :

             -        4    5                        5    5

                      1    5                        5    2

                           & nbsp;         2 + 2    5

4.         5-2= __       1+1= __        2+1= __        2+3= __      3-1= __        3-2= __       5-3= __

          5-4= __         2+2= __        5-1=  __        3+1= __      4-3= __        4-2= __       4-1= __

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

  Анализа на решените

 
 

Предмет:      Математика

Дата:05.12.2008

Одд:  II в        

Наставна тема: Броеви до 20. Собирање и одземање

Наставна единица: Собирање и одземање на броевите до бројот 5

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

Образовни: - учениците да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за собирањето и одземањето во обем на бројот 5

воспитни:     -развивање на позитивни карактерни особини: одговорност,  упорност, истрајност, доследност

функционални: -да  ги препознаваат, воочуваат и идентификуваат симболите ,,+,, и ,,-,, и да го објаснуваат собирањето и одземањето во обем на бројот 5 преку добројување и одбројување по 1; да решаваат задачи со собирање и одземање во обем на 5

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни  форми

Наставно-тех.средства

 ТР  ТМ  ПР  ПБ

ЛП      ДИ      ВТ

ФР     ИН      ИНД      ГФ      РД

ПС      КС     ТВ      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1.  споредување на броевите со знаците > и < - математички семафор
  2.  Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

1.       Собирање и одземање:

        -претставување множества со манипулативни средства (логички плочки - собирање и одземање) - запишување на примерите во тетратка

2.     Претставување на збир и разлика во обем на бројот пет со математички семафор - читање на изразот нанапред и наназад и запишување на бројчаниот израз во тетратка

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Решавање на задачи со собирање и одземање во обем на бројот 5

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

  Анализа на решените задачи

 
 

Предмет:      Математика

Дата:09.12.2008

Одд:  II в        

Наставна тема: Броеви до 20. Собирање и одземање

Наставна единица: Собирање и одземање на броевите до бројот 5

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

Образовни: - учениците да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за собирањето и одземањето во обем на бројот 5

воспитни:     -развивање на позитивни карактерни особини: одговорност,  упорност, истрајност, доследност

функционални: -да  ги препознаваат, воочуваат и идентификуваат симболите ,,+,, и ,,-,, и да го објаснуваат собирањето и одземањето во обем на бројот 5 преку добројување и одбројување по 1; да решаваат задачи со собирање и одземање во обем на 5

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни  форми

Наставно-тех.средства

 ТР  ТМ  ПР  ПБ

ЛП      ДИ      ВТ

ФР     ИН      ИНД      ГФ      РД

ПС      КС     ТВ      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1.  споредување на броевите со знаците > и < - математички семафор
  2.  Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

1.       Собирање и одземање:

        -претставување множества со манипулативни средства (логички плочки - собирање и одземање) - запишување на примерите во тетратка

2.       Решавање на задачи со споредување, собирање и одземање во обем на бројот 5

                       наставно ливче

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

наставно ливче

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

  Анализа на решените задачи

 
 

Предмет:      Математика

Дата:10.12.2008

Одд:  II в        

Наставна тема: Броеви до 20. Собирање и одземање

Наставна единица: Собирање и одземање на броевите до бројот 5

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

Образовни: - учениците да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за собирањето и одземањето во обем на бројот 5

воспитни:     -развивање на позитивни карактерни особини: одговорност,  упорност, истрајност, доследност

функционални: -да  ги препознаваат, воочуваат и идентификуваат симболите ,,+,, и ,,-,, и да го објаснуваат собирањето и одземањето во обем на бројот 5 преку добројување и одбројување по 1; да решаваат задачи со собирање и одземање во обем на 5

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни  форми

Наставно-тех.средства

 ТР  ТМ  ПР  ПБ

ЛП      ДИ      ВТ

ФР     ИН      ИНД      ГФ      РД

ПС      КС     ТВ      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1.  споредување на броевите со знаците > и < - математички семафор
  2.  Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

1.       Собирање и одземање:

        -претставување множества со манипулативни средства (логички плочки - собирање и одземање) - запишување на примерите во тетратка

2.       Решавање на задачи со споредување, собирање и одземање во обем на бројот 5

- наставно ливче

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

наставно ливче

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

  Анализа на решените задачи

 
 
 

Предмет:      Математика

Дата:12.12.2008

Одд:  II в        

Наставна тема: Броеви до 20. Собирање и одземање

Наставна единица: Да се запознаеме со поимите собирок, збир, намаленик, намалител, разлика

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

Образовни: - учениците да се запознаат со поимите собирок, збир, намаленик, намалител и разлика и да се запознаат со собирањето и одземањето како обратни операции една од друга

воспитни:     -развивање на позитивни карактерни особини: одговорност, упорност, истрајност, доследност

функционални: -да  ги препознаваат, воочуваат и идентификуваат поимите собирок, збир, намаленик, намалител и разлика; да ги препознаваат собирањето и одземањето како обратни операции една од друга

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни  форми

Наставно-тех.средства

 ТР  ТМ  ПР  ПБ

ЛП      ДИ      ВТ

ФР     ИН      ИНД      ГФ      РД

ПС      КС     ТВ      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1.  Какво значење имаат знаците  ,,+,, и  ,,-,,  при решавањето на задачи со изучените броеви - повторување
  2.  Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

1.       Поим за собирок и збир:

                          прв собирок             3 + 2 = 5              збир

                                                             втор собирок

2.       Поим за намаленик, намалител и разлика:

                            намаленик             3 + 2 = 5              разлика

                                                            намалител

3.       Решавање на задачи со собирање  и одземање - воочување на собирањето и одземањето како операции обратни една од друга

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

  Анализа на решените задачи

 

Предмет:      Математика

Дата:15.12.2008

Одд:  II в        

Наставна тема: Броеви до 20. Собирање и одземање

Наставна единица: Бројот  0

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

Образовни: - учениците да се запознаат со бројот 0, да се оспособат да ја читаат и пишуваат цифрата 0; да научат да да го изразуваат бројот 0  преку  празно множество - без елементи 

воспитни:     -развивање на позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност

функционални: -да  го препознаваат, воочуваат и идентификуваат бројот 0, да ја читаат и пишуваат цифрата 0, да да го изразуваат бројот 0  преку  множество без елементи 

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни  форми

Наставно-тех.средства

 ТР  ТМ  ПР  ПБ

ЛП      ДИ      ВТ

ФР     ИН      ИНД      ГФ      РД

ПС      КС     ТВ      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1.  воочување на множества со рзличен број елементи
  2.  Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Претставување на празно множество - без елементи во тетратка
  2. Пишување на цифрата 0
  3. Решавање на задачи во тетратка:

                   1. Формирање низи:

  • 0, 1, 2, 3, 4, 5, 0, 1,  2, 3, 4, 5, 0, 1, 2, ______
  • 0, 0, 1, 1, 2, 2, 3, 3, 4, 4, 5, 5, 0, 0, 1, 1, 2, 2, 3, 3, 4, ________
  • 0, 5, 4, 3, 2, 1, 0, 5, 4, 3, 2, 1, 0, 5, 4, 3, 2, 1, _________

                    2. Пишување на знаците  >  =  <  :

              -       3    5                       3    4                        0   2 + 2

                       0   5                       2    4                        2 + 0    5

                       2   5                       0    1                        1 + 0   5

                    3.  Пишување на знаците  =  и  ¹ :

             -        4     5                        3   0

                       0    5                        0   0

                                  2 + 0    5

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Пишување и читање на цифрата 0, евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Броење од 0 до 10 и обратно

 
 
 

Предмет:      Математика

Дата:16.12.2008

Одд:  II в        

Наставна тема: Броеви до 20. Собирање и одземање

Наставна единица: Решавање текстуални задачи  - поим

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

Образовни: - учениците да се запознаат со поимот текстуална задача, да научат дека секојдневните математички проблеми може да се постават и решат како задача со изучените математички операции

воспитни:     -развивање на позитивни карактерни особини: одговорност,  упорност, истрајност, доследност

функционални: -да  ги препознаваат, воочуваат и идентификуваат симболите ,,+,, и ,,-,, во текстуални задачи; правилно да ги поставуваат и постапно решаваат

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни  форми

Наставно-тех.средства

 ТР  ТМ  ПР  ПБ

ЛП      ДИ      ВТ

ФР     ИН      ИНД      ГФ      РД

ПС      КС     ТВ      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1.  како може да го поставиме и решиме некој проблем од секојдневниот живот (пр. Имам 3 денари, потрошив 2, колку ми останаа?) - разговор
  2.  Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

       1.     Како изгледа текстуална задача:

  • поставување на проблемот
  • елементи  кои се дадени
  • прашање

2.     Како се решава текстуалната задача:

  • поставување на задачата
  • пресметување
  • одговор

3.       Решавање на текстуални задачи во наставно ливче

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

наставно ливче

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

  Анализа на решените задачи

 

Предмет:      Математика

Дата:17.12.2008

Одд:  II в        

Наставна тема: Броеви до 20. Собирање и одземање

Наставна единица: Решавање на текстуални задачи 

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

Образовни: - учениците да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за текстуалните задачи, да ја совладаат постапката на поставување и постапно решавање на задачата со изучените математички операции

воспитни:     -развивање на позитивни карактерни особини: одговорност,  упорност, истрајност, доследност

функционални: -да  ги препознаваат, воочуваат и идентификуваат операциите собирање и одземање  во текстуални задачи; правилно да ги поставуваат и постапно решаваат

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни  форми

Наставно-тех.средства

 ТР  ТМ  ПР  ПБ

ЛП      ДИ      ВТ

ФР     ИН      ИНД      ГФ      РД

ПС      КС     ТВ      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1.  Што претставува текстуалната задача - повторување
  2.  Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

1.       Како изгледа текстуална задача - повторување:

  • поставување на проблемот
  • елементи  кои се дадени
  • прашање

2.     Решавање на текстуални задачи во наставно ливче:

  • поставување на задачата
  • пресметување
  • одговор

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Наставно ливче

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

  Анализа на решените задачи

 
 

Предмет:      Математика

Дата:19.12.2008

Одд:  II в        

Наставна тема: Броеви до 20. Собирање и одземање

Наставна единица: Нулата во собирањето и одземањето

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

Образовни: - учениците да ја разбираат нулата како резултат добиен со одземање на број од самиот себе; да се запознаат со бројот 0 како собирок и намалител,

воспитни:     -развивање на позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност

функционални: - учениците да ја изразуваат нулата како резултат добиен со одземање на број од самиот себе; да ја воочуваат 0 како собирок и намалител при што резултат е другиот број во равенството

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни  форми

Наставно-тех.средства

 ТР  ТМ  ПР  ПБ

ЛП      ДИ      ВТ

ФР     ИН      ИНД      ГФ      РД

ПС      КС     ТВ      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1.  Колку сликички ќе  ни останат ако имаме 2  и сме ги изгубиле; колку бонбони ќе имаме ако сме имале 3 и сме ги изеле и тн. - насочен разговор
  2.  Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

1.       Претставување на  нулата како резултат добиен со одземање на број од самиот себе:

                2-2=0                3-3=0

                4-4=0                5-5=0

                1-1=0

2.       Нулата како собирок:

                2+0=2                3+0=3

                0+4=4                0+5=5

                1+0=1

3.       Нулата како намалител:

                2- 0=2                3-0=3

                4- 0=4                5-0=5

                1-0=1

Воочување на правилата при собирање, одземање со нула и одземање на број од самиот себе

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Броење од 0 до 10 и обратно

 
 

Предмет:      Математика

Дата:22.12.2008

Одд:  II в        

Наставна тема: Броеви до 20. Собирање и одземање

Наставна единица: Бројот  6

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

Образовни: - учениците да се запознаат со бројот 6, да се оспособат да ја читаат и пишуваат цифрата 6; да научат да го изразуваат бројот 6  преку  множество со 6 елементи (унија од две множества со 3+3,  2+4 или 5+1 елементи и унија од повеќе множества)  

воспитни:     -развивање на позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност

функционални: -да  го препознаваат, воочуваат и идентификуваат бројот 6, да ја читаат и пишуваат цифрата 6,  да го изразуваат бројот 6  преку  множество со 6 елементи 

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни  форми

Наставно-тех.средства

 ТР  ТМ  ПР  ПБ

ЛП      ДИ      ВТ

ФР     ИН      ИНД      ГФ      РД

ПС      КС     ТВ      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1.  воочување на броевите 1, 2, 3, 4 и 5 во множества
  2.  Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Претставување на бројот  шест како унија од две или повеќе множества со логички плочки  - паралелно претставувајќи ги примерите во тетратка
  2. Пишување на бројот 6 во тетратка
  3. Групирање на фигури според барање (заокружувај по шест фигури со црвена боичка, а по пет со сина)

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Претставување на бројот 6 со манипулативни средства

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Математички семафор - претставување на множествата со израз  и читање на истите нанапред и наназад:   2 + 4 = 6 - два плус четири е еднакво на шест и шест е еднакво на четири плус два (воочување на промената на местата на броевите и резултатот кој е еднаков)

 
 

Предмет:      Математика

Дата:23.12.2008

Одд:  II в        

Наставна тема: Броеви до 20. Собирање и одземање

Наставна единица: Собирање и одземање во обем на бројот 6

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

Образовни: - учениците да се запознаат со собирањето и одземањето во обем на бројот 6 аналогно на собирањето и одземањето во обем на бројот 5

воспитни:     -развивање на позитивни карактерни особини: одговорност,  упорност, истрајност, доследност

функционални: -да  ги препознаваат, воочуваат и идентификуваат симболите ,,+,, и ,,-,, и да го објаснуваат собирањето и одземањето во обем на бројот 6 преку добројување и одбројување по 1; да решаваат задачи со собирање и одземање во обем на 6

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни  форми

Наставно-тех.средства

 ТР  ТМ  ПР  ПБ

ЛП      ДИ      ВТ

ФР     ИН      ИНД      ГФ      РД

ПС      КС     ТВ      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1.  споредување на броевите со знаците > и < - математички семафор
  2.  Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Собирање и одземање:

   претставување множества со манипулативни средства (логички плочки - собирање и одземање) - запишување на примерите во тетратка

  1. Собирање и одземање: интерактивна вежба:
  • со добројување по 1 - (0+1=1, 1+1=2,  2+1=3, 3+1=4, 4+1=5, 5+1=6)
  • со одбројување по 1 - (6-1=5, 5-1=4, 4-1=3, 3-1=2,  2-1=1, 1-1=0)
  1. Претставување на збир и разлика во обем на бројот шест со математички семафор - читање на изразот нанапред и наназад и запишување на бројчаниот израз во тетратка:

4+2=6  четири плус два е еднакво на шест

         шест е еднакво на два плус четири

  1. Решавање на задачи со собирање и одземање

пресметување на збир и разлика:

6-2= __       5+1= __       2+1= __        2+3= __        6-1= __        3-2= __         6-3= __

6-4= __       2+4= __       5+1= __        3+1= __        3+3= __       4-2= __         6-5= __

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

  Анализа на решените задачи

 
 

Предмет:      Математика

Дата:24.12.2008

Одд:  II в        

Наставна тема: Броеви до 20. Собирање и одземање

Наставна единица: Собирање и одземање во обем на бројот 6

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

Образовни: - учениците да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за собирањето и одземањето во обем на бројот 6

воспитни:     -развивање на позитивни карактерни особини: одговорност,  упорност, истрајност, доследност

функционални: -да  ги препознаваат, воочуваат и идентификуваат симболите ,,+,, и ,,-,, и да го објаснуваат собирањето и одземањето во обем на бројот 6 преку добројување и одбројување по 1; да решаваат задачи со собирање и одземање во обем на 6

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни  форми

Наставно-тех.средства

 ТР  ТМ  ПР  ПБ

ЛП      ДИ      ВТ

ФР     ИН      ИНД      ГФ      РД

ПС      КС     ТВ      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1.  споредување на броевите со знаците > и < - математички семафор
  2.  Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

1.       Собирање и одземање:

        -претставување множества со манипулативни средства (логички плочки - собирање и одземање) - запишување на примерите во тетратка

2.       Решавање на задачи со споредување, собирање и одземање во обем на бројот 6

- наставно ливче

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

наставно ливче

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

  Анализа на решените задачи

 
 

Предмет:      Математика

Дата:26.12.2008

Одд:  II в        

Наставна тема: Броеви до 20. Собирање и одземање

Наставна единица: Бројот  7

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

Образовни: - учениците да се запознаат со бројот 7, да се оспособат да ја читаат и пишуваат цифрата 7; да научат да го изразуваат бројот 7  преку  множество со 7 елементи (унија од две множества со 4+3,  2+5 или 6+1 елементи и унија од повеќе множества)  

воспитни:     -развивање на позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност

функционални: -да  го препознаваат, воочуваат и идентификуваат бројот 7, да ја читаат и пишуваат цифрата 7,  да го изразуваат бројот 7  преку  множество со 7 елементи 

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни  форми

Наставно-тех.средства

 ТР  ТМ  ПР  ПБ

ЛП      ДИ      ВТ

ФР     ИН      ИНД      ГФ      РД

ПС      КС     ТВ      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1.  воочување на броевите 1, 2, 3, 4, 5 и 6 во множества
  2.  Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Претставување на бројот  седум како унија од две или повеќе множества со логички плочки  - паралелно претставувајќи ги примерите во тетратка
  2. Пишување на бројот 7 во тетратка
  3. Групирање на фигури според барање (заокружувај по седум фигури со црвена боичка, а по шест со сина)

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Претставување на бројот 7 со манипулативни средства

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Математички семафор - претставување на множествата со израз  и читање на истите нанапред и наназад:   3 + 4 = 7 - три плус четири е еднакво на седум и седум е еднакво на четири плус три (воочување на промената на местата на броевите и резултатот кој е еднаков)

 
 

Предмет:      Математика

Дата:29.12.2008

Одд:  II в        

Наставна тема: Броеви до 20. Собирање и одземање

Наставна единица: Собирање и одземање во обем на бројот 7

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

Образовни: - учениците да се запознаат со собирањето и одземањето во обем на бројот 7 аналогно на собирањето и одземањето во обем на бројот 6

воспитни:     -развивање на позитивни карактерни особини: одговорност,  упорност, истрајност, доследност

функционални: -да  ги препознаваат, воочуваат и идентификуваат симболите ,,+,, и ,,-,, и да го објаснуваат собирањето и одземањето во обем на бројот 7 преку добројување и одбројување по 1; да решаваат задачи со собирање и одземање во обем на 7

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни  форми

Наставно-тех.средства

 ТР  ТМ  ПР  ПБ

ЛП      ДИ      ВТ

ФР     ИН      ИНД      ГФ      РД

ПС      КС     ТВ      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1.  споредување на броевите со знаците > и < - математички семафор
  2.  Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

Собирање и одземање:

        -претставување множества со манипулативни средства (логички плочки - собирање и одземање) - запишување на примерите во тетратка

Собирање и одземање: интерактивна вежба:

  • со добројување по 1 - (0+1=1, 1+1=2,  2+1=3, 3+1=4, 4+1=5, 5+1=6, 6+1=7)
  • со одбројување по 1  (7-1=6, 6-1=5, 5-1=4, 4-1=3, 3-1=2,  2-1=1, 1-1=0)

Претставување на збир и разлика во обем на бројот седум со математички семафор                 

           - читање на изразот нанапред и наназад и запишување на бројчаниот израз во тетратка:

4+3=7  четири плус три е еднакво на седум

         седум е еднакво на три плус четири

Решавање на задачи со собирање и одземање

пресметување на збир и разлика:

7-2= __        5+2= __        2+3= __        4+3= __        7-3= __        7-2= __         7-3= __

7-4= __        2+4= __        6+1= __        3+4= __        3+3= __       7-5= __         7-6= __

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

  Анализа на решените задачи

 

Предмет:      Математика

Дата30.12.2008

Одд:  II в        

Наставна тема: Броеви до 20. Собирање и одземање

Наставна единица: Собирање и одземање во обем на бројот 7

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

Образовни: - учениците да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за собирањето и одземањето во обем на бројот 7

воспитни:     -развивање на позитивни карактерни особини: одговорност,  упорност, истрајност, доследност

функционални: -да  ги препознаваат, воочуваат и идентификуваат симболите ,,+,, и ,,-,, и да го објаснуваат собирањето и одземањето во обем на бројот 7 преку добројување и одбројување по 1; да решаваат задачи со собирање и одземање во обем на 7

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни  форми

Наставно-тех.средства

 ТР  ТМ  ПР  ПБ

ЛП      ДИ      ВТ

ФР     ИН      ИНД      ГФ      РД

ПС      КС     ТВ      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1.  Споредување на броевите со знаците > и < - математички семафор
  2.  Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

1.       Собирање и одземање:

        -претставување множества со манипулативни средства (логички плочки - собирање и одземање) - запишување на примерите во тетратка

2.       Решавање на задачи со споредување, собирање и одземање во обем на бројот 7

- наставно ливче

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

наставно ливче

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

  Анализа на решените задачи