ОКТОМВРИ
Подготовки
подготовки нови - октомври
<< СЕПТЕМВРИ НОЕМВРИ >>
|
|
Предмет: Музичко образование
|
Дата:03.10.2008
|
Одд: II в
|
Наставна тема: Основи на музичката писменост
|
Наставна единица: Чекориме со рамномерни чекори - еднакви траења
|
Тип на часот:
|
ОБ
|
УВ
|
УТ
|
ПО
|
СТ
|
КО
|
Цели и задачи:
|
образовни: учениците да стекнат знаења за еднакви ритмички траења - долги и кратки; да научат да ги забележуваат со графички симболи; да научат да читаат ритмички вежби со еднакви траења забележани со пригодни симболи
|
воспитни: кај учениците да се создаде чувство за ритам; позитивни карактерни особини: упорност, истрајност, доследност
|
функционални: ученниците да воочуваат и идентификуваат еднакви ритмички траења - долги и кратки, истите да ги забележуваат со соодветен писмен симбол и да читаат еднакви траења забележани со пригодни симболи
|
ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА
|
видови настава
|
наставни методи
|
наставни форми
|
наставно-тех.средства
|
ТР ТМ ПР ПБ
|
ЛП ДИ ВТ
|
ФР ИН ИНД ГФ РД
|
ПС КС TV НЛ
|
ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА
( воведен дел )
|
- Ајде да си играме, ајде да се броиме - броенки со еднакви траења
- истакнување на целта на часот
|
ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ
( главен дел )
|
1. Игра: Ајде кажи како прави....(часовникот, камбаната)
- воочување на разликата во траењата - како би можеле писмено да ги забележиме
2. Ритмизирање по дадените вежби во учебникот стр.13
- кои симболи се употребени за да се забележи траењето
|
СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ
|
Препознавање на еднакви, долги и кратки траења запишани со графички симболи
|
КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник,ученици)
( завршен дел )
|
Забележување на бројалки со еднакви траења со пригодни симболи
|
|
Предмет: Музичко образование
|
Дата:08.10.2008
|
Одд: II в
|
Наставна тема: Пеење
|
Наставна единица: ,,Ајде, ајде маченце,, - пеење на песна
|
Тип на часот:
|
ОБ
|
УВ
|
УТ
|
ПО
|
СТ
|
КО
|
Цели и задачи:
|
образовни: учениците да ја запознаат и восприемат содржината на песната како творба од богатото творештво на песни за деца и да научат слухово да ја пеат
|
воспитни: кај учениците да се создаде чувство за восприемање на содржината и карактерот на песната; навики и интерес за правилно слушање и пеење на музички композиции од различни видови
|
функционални: да ја воочуваат и идентификуваат детската песна- слухово и истата да ја пеат со правилен пејачки став
|
ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА
|
видови настава
|
наставни методи
|
наставни форми
|
наставно-тех.средства
|
ТР ТМ ПР ПБ
|
ЛП ДИ ВТ
|
ФР ИН ИНД ГФ РД
|
ПС КС TV НЛ
|
ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА
( воведен дел )
|
- кој ни помага во учењето - разговор
- истакнување на целта на часот
|
ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ
( главен дел )
|
- Интерпретација на песната -,,Ајде, ајде маченце,, - CD
- Разговор за текстот - дали имаме маченце милениче и какво е тоа
- Меморирање на песната по музички реченици
- Пеење на песната во придружба на композицијата на CD
- Самостојно пеење на песната со мелодија и текст
|
СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ
|
Мелодиско пеење на песната - слухово
|
КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник,ученици)
( завршен дел )
|
Пеење на песната колективно, по групи и индивидуално
|
|
Предмет: Музичко образование
|
Дата:10.10.2008
|
Одд: II в
|
Наставна тема: Музика и движење
|
Наставна единица: Музичко ритмичко чекорење по ритам на изучените песни
|
Тип на часот:
|
ОБ
|
УВ
|
УТ
|
ПО
|
СТ
|
КО
|
Цели и задачи:
|
образовни: учениците да се поттикнат да ги усогласат своите движења со слушаната музика; да се оспособат за изведување на лесно совладливи чекори и движења со придружба на песна и музика
|
воспитни: кај учениците да се создадат позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност,одважност; развивање и јакнење на вољата, дисциплината;
|
функционални: учениците да совладаат основни чекори и движења по ритамот на дадена песна; елегантно и поусовршено да ги изведуваат истите со подобрена координација со придружба на песна и музика
|
ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА
|
видови настава
|
наставни методи
|
наставни форми
|
наставно-тех.средства
|
ТР ТМ ПР ПБ
|
ЛП ДИ ВТ
|
ФР ИН ИНД ГФ РД
|
ПС КС TV НЛ
|
ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА
( воведен дел )
|
- Кои песни сме ги учеле до сега - повторување
- Истакнување на целта на часот
|
ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ
( главен дел )
|
- Изведување на едноставни движења и усогласување со музичките карактеристики на изучените песни
- изведување на кореографија на изучените песни
|
СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ
|
Чекорење во ритам со придружба на музика
|
КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник,ученици)
( завршен дел )
|
Изведување на кореографија по групи и колективно
|
|
Предмет: Музичко образование
|
Дата:15.10.2008
|
Одд: II в
|
Наставна тема: Основи на музичката писменост
|
Наставна единица: Чекориме со рамномерни чекори - еднакви траења
|
Тип на часот:
|
ОБ
|
УВ
|
УТ
|
ПО
|
СТ
|
КО
|
Цели и задачи:
|
образовни: учениците да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за еднакви ритмички траења - долги и кратки; да научат да ги забележуваат со графички симболи; да научат да читаат ритмички вежби со еднакви траења забележани со пригодни симболи
|
воспитни: кај учениците да се создаде чувство за ритам; позитивни карактерни особини: упорност, истрајност, доследност
|
функционални: ученниците да воочуваат и идентификуваат еднакви ритмички траења - долги и кратки, истите да ги забележуваат со соодветен писмен симбол и да читаат еднакви траења забележани со пригодни симболи
|
ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА
|
видови настава
|
наставни методи
|
наставни форми
|
наставно-тех.средства
|
ТР ТМ ПР ПБ
|
ЛП ДИ ВТ
|
ФР ИН ИНД ГФ РД
|
ПС КС TV НЛ
|
ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА
( воведен дел )
|
- Ајде да си играме, ајде да се броиме - броенки со еднакви траења
- истакнување на целта на часот
|
ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ
( главен дел )
|
1. Игра: Ајде кажи како прави....(часовникот, камбаната)
- воочување на разликата во траењата - како би можеле писмено да ги забележиме
2. Ритмизирање по дадените вежби во учебникот стр.14
- кои симболи се употребени за да се забележи траењето
|
СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ
|
Препознавање на еднакви, долги и кратки траења запишани со графички симболи
|
КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник,ученици)
( завршен дел )
|
Забележување на бројалки со еднакви траења со пригодни симболи
|
|
Предмет: Музичко образование
|
Дата:17.10.2008
|
Одд: II в
|
Наставна тема: Слушање музика
|
Наставна единица: Роберт Шуман: ,,Дивиот јавач,,- слушање музика
|
Тип на часот:
|
ОБ
|
УВ
|
УТ
|
ПО
|
СТ
|
КО
|
Цели и задачи:
|
образовни: учениците да ја запознаат и восприемат музичката композиција; да се запознаат со поимот класична музика; да ја доживеат содржината на композицијата и исполнувањето
|
воспитни: кај учениците да се создаде чувство за ритам и мелодија; навики за правилно слушање на музички композиции од различни видови - развивање на музичка култура
|
функционални: да воочуваат и идентификуваат класична музика; инструментот на кој се изведува - изведувањето и да го воочуваат и идентификуваат авторот на композицијата
|
ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА
|
видови настава
|
наставни методи
|
наставни форми
|
наставно-тех.средства
|
ТР ТМ ПР ПБ
|
ЛП ДИ ВТ
|
ФР ИН ИНД ГФ РД
|
ПС КС TV НЛ
|
ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА
( воведен дел )
|
- кои композиции ги имаме работено на минатите часови од творештвото на класичната музика - насочен разговор - преслушување на композициите ,,Моето коњче,, и ,,Петел и кокошки,,
- истакнување на целта на часот
|
ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ
( главен дел )
|
- Интерпретација на музичката композиција: ,,Дивиот јавач,,-Роберт Шуман - CD
- Впечатоци од слушаната композиција -споредување со познатите композиции
- Преслушување на композицијата со зададени задачи:
- какво е исполнувањето на композицијата, на кој инструмент се изведува
- какво расположение буди исполнувањето
- запознавање со пимот композитор
- какво правилно се слуша класична музика - развивање музичка култура
|
СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ
|
Препознавање и именување на композицијата и композиторот
|
КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник,ученици)
( завршен дел )
|
Слушање на композицијата - илустрирање
|
|
Предмет: Музичко образование
|
Дата:22.10.2008
|
Одд: II в
|
Наставна тема: Слушање музика
|
Наставна единица: ,,Дивиот јавач,, - слушање музика
|
Тип на часот:
|
ОБ
|
УВ
|
УТ
|
ПО
|
СТ
|
КО
|
Цели и задачи:
|
образовни: учениците да ја запознаат и восприемат музичката композиција; да се запознаат со поимот класична музика; да ја доживеат содржината на композицијата и исполнувањето
|
воспитни: кај учениците да се создаде чувство за ритам и мелодија; навики за правилно слушање на музички композиции од различни видови - развивање на музичка култура
|
функционални: да воочуваат и идентификуваат класична музика; инструментот на кој се изведува - изведувањето и да го воочуваат и идентификуваат авторот на композицијата
|
ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА
|
видови настава
|
наставни методи
|
наставни форми
|
наставно-тех.средства
|
ТР ТМ ПР ПБ
|
ЛП ДИ ВТ
|
ФР ИН ИНД ГФ РД
|
ПС КС TV НЛ
|
ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА
( воведен дел )
|
- кои композиции ги работевме на минатите часови од творештвото на класичната музика - насочен разговор - преслушување на композициите: ,,Моето коњче,, и ,,Петли и кокошки,,
- истакнување на целта на часот
|
ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ
( главен дел )
|
- Интерпретација на музичката композиција ,,Дивиот јавач,,- Роберт Шуман - CD
- Впечатоци од слушаната композиција - поим за композитор
- Преслушување на композицијата со зададени задачи:
- какво е исполнувањето на композицијата, на кој инструмент се изведува
- какво расположение буди музиката кај слушателот
- какво правилно се слуша класична музика - развивање музичка култура
|
СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ
|
Препознавање и именување на композицијата и композиторот
|
КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник,ученици)
( завршен дел )
|
Слушање на композицијата - илустрирање
|
|
Предмет: Музичко образование
|
Дата:24.10.2008
|
Одд: IIв
|
Наставна тема: Свирење на детски музички инструменти
|
Наставна единица: Запознавање со ДМИ
|
Тип на часот:
|
ОБ
|
УВ
|
УТ
|
ПО
|
СТ
|
КО
|
Цели и задачи:
|
образовни: учениците да стекнат знаења за Орфовите музички инструменти, нивната поделба на мелодиски и ритмички; да се запознаат со звукот кој тие го произведуваат
|
воспитни: навики за правилно слушање на музички композиции од различни видови
|
функционални: да ги воочуваат , препознаваат и идентификуваат Орфовите музички инструменти, нивната поделба на мелодиски и ритмички; да го препознаваат инструментот според звукот кој тој го произведува
|
ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА
|
видови настава
|
наставни методи
|
наставни форми
|
наставно-тех.средства
|
ТР ТМ ПР ПБ
|
ЛП ДИ ВТ
|
ФР ИН ИНД ГФ РД
|
ПС КС TV НЛ
|
ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА
( воведен дел )
|
- произведување звуци со удар врз различни предмети
- истакнување на целта на часот
|
ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ
( главен дел )
|
- Запознавање со Орфовите музички инструменти - учебник стр. 16
- Разгледување на инструментите - слика и слушање на звукот кој го произведуваат - CD
|
СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ
|
Препознавање на инструментот според звукот кој тој го произведува
|
КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник,ученици)
( завршен дел )
|
Илустрација на ДМИ
|
|
Предмет: Музичко образование
|
Дата:29.10.2008
|
Одд: II в
|
Наставна тема: Основи на детското музичко изразување и творење
|
Наставна единица: Дополнување, пеење и свирење еднакви ритмички траења
|
Тип на часот:
|
ОБ
|
УВ
|
УТ
|
ПО
|
СТ
|
КО
|
Цели и задачи:
|
образовни: учениците да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за еднакви ритмички траења - долги и кратки; да ги забележуваат со графички симболи; да читаат и дополнуваат, пеат и свират ритмички вежби со еднакви траења забележани со пригодни симболи
|
воспитни: кај учениците да се создаде чувство за ритам; позитивни карактерни особини: упорност, истрајност, доследност
|
функционални: ученниците да воочуваат и идентификуваат еднакви ритмички траења - долги и кратки, истите да ги забележуваат со соодветен писмен симбол и да читаат и дополнуваат еднакви траења забележани со пригодни симболи
|
ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА
|
видови настава
|
наставни методи
|
наставни форми
|
наставно-тех.средства
|
ТР ТМ ПР ПБ
|
ЛП ДИ ВТ
|
ФР ИН ИНД ГФ РД
|
ПС КС TV НЛ
|
ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА
( воведен дел )
|
- Ајде да си играме, ајде да се броиме - броенки со еднакви траења
- истакнување на целта на часот
|
ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ
( главен дел )
|
1. Игра: составување на песничка со редење на еднакви слогови и забележување со пригодни симболи:
- ед - на ба - ба
- ста - ра ба - ба . . .
песничката ја дополнуваат учениците кажувајќи по еден стих и забележувајќи го со пригодни симболи
|
СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ
|
Пеење и свирење еднакви ритмички траења
|
КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник,ученици)
( завршен дел )
|
Пеење и свирење на составената песничка колективно и по групи
|
|
|
Предмет: Музичко образование
|
Дата:31.10.2008
|
Одд: II в
|
Наставна тема: Пеење
|
Наставна единица: ,,Играле ергени ,, - пеење на песна
|
Тип на часот:
|
ОБ
|
УВ
|
УТ
|
ПО
|
СТ
|
КО
|
Цели и задачи:
|
образовни: учениците да ја запознаат и восприемат содржината и мелодијата на песната како творба од богатото творештво на народни песни и да научат слухово да ја пеат
|
воспитни: кај учениците да се создаде чувство за восприемање на содржината и карактерот на песната; навики и интерес за правилно слушање и пеење на музички композиции од различни видови
|
функционални: да ја воочуваат и идентификуваат народната песна- слухово и истата да ја пеат со правилен пејачки став
|
ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА
|
видови настава
|
наставни методи
|
наставни форми
|
наставно-тех.средства
|
ТР ТМ ПР ПБ
|
ЛП ДИ ВТ
|
ФР ИН ИНД ГФ РД
|
ПС КС TV НЛ
|
ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА
( воведен дел )
|
- Како се развеселувал нашиот народ при прославување на свечености? - разговор
- истакнување на целта на часот
|
ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ
( главен дел )
|
- Интерпретација на песната -,,Играле ергени ,, - CD
- Разговор за текстот
- Меморирање на песната по музички реченици
- Пеење на песната во придружба на композицијата на CD
- Самостојно пеење на песната со мелодија и текст
|
СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ
|
Мелодиско пеење на песната - слухово
|
КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник,ученици)
( завршен дел )
|
Пеење на песната колективно, по групи и индивидуално
|
|
|