Од нашата училница

Почетна Фото галерија Видео галерија Календар за работа Архива Кенгур

 

 

НОЕМВРИ

  ОКТОМВРИ                                                                             ДЕКЕМВРИ >>

 
 

Предмет:                  Музичко образование

Дата:05.11.2008

Одд:  II в        

Наставна тема:     Пеење

Наставна единица:  Пеење на учените песни со свирење на ДМИ

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни: учениците да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за изучените песни; истите да ги пеат со воедначена одделенска звучност со придружба на ДМИ

воспитни:  кај учениците да се создаде чувство за восприемање на содржината и карактерот на песната; навики  и интерес за правилно слушање и пеење на музички композиции од различни видови

функционални: да ги воочуваат и идентификуваат изучените песни - слухово и истите да ги пеат со правилен пејачки став со придружба на ДМИ

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

 Наставни методи 

Наставни форми

Наставно-тех.средства

 ТР  ТМ   ПР ПБ

ЛП      ДИ     ВТ

ФР      ИН      ИНД      ГФ      РД

ПС     КС      ТВ      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

-Кои песнички сме ги учеле до сега - која од нив најмногу ми се допаѓа? - разговор

-истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Интерпретација на песничка по избор - CD

        Пеење на песната во придружба на ДМИ

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Мелодиско пеење на песната со придружба на ДМИ

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Пеење на песните по групи и индивидуално

 
 

Предмет:                  Музичко образование

Дата:07.11.2008

Одд:  II в        

Наставна тема:      Слушање музика

Наставна единица:    ,,Тага за ластовичката,, - слушање музика

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни:  учениците да ја запознаат и восприемат музичката композиција; да се запознаат со поимот класична музика; да ја доживеат содржината на композицијата и исполнувањето

воспитни:  кај учениците да се создаде чувство за ритам и мелодија; навики за правилно слушање на музички композиции од различни видови  - развивање на музичка култура

функционални: да воочуваат и идентификуваат класична музика; инструментот на кој се изведува - изведувањето и  да го воочуваат и идентификуваат авторот на композицијата

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

 Наставни методи 

Наставни  форми

Наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР  ПБ

ЛП      ДИ     ВТ

ФР      ИН      ИНД      ГФ      РД

ПС     КС      ТВ      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

-кои композиции ги имаме запознато од творештвото на класичната музика -  насочен разговор - преслушување на композициите

-истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Интерпретација на музичката композиција ,,Тага за ластовичката,,- CD
  2. Впечатоци од слушаната композиција
  3. Преслушување на композицијата со зададени задачи:
  • какво е исполнувањето на композицијата, на кој инструмент се изведува
  • какво расположение буди музиката кај слушателот 
  • какво правилно се слуша класична музика - развивање музичка култура

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Препознавање и именување на композицијата и композиторот

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Слушање на композицијата - илустрирање

 
 

Предмет:                  Музичко образование

Дата:12.11.2008

Одд:  II в        

Наставна тема:  Музика и движење

Наставна единица:  Музичко ритмичко чекорење по ритам на изучените песни

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни:     учениците да се поттикнат да ги усогласат своите движења со слушаната музика; да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за изведување на лесно совладливи чекори и движења со придружба на песна и музика

воспитни: кај учениците да се создадат позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност,одважност; развивање и јакнење на вољата, дисциплината;

функционални:   учениците да совладаат основни чекори и движења по ритамот на дадена песна; елегантно и поусовршено да ги изведуваат истите со подобрена координација со придружба на песна и музика

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

 Наставни методи 

Наставни  форми

Наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР ПБ

ЛП      ДИ     ВТ

ФР      ИН      ИНД      ГФ      РД

ПС     КС      ТВ      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

    - Кои песни сме ги учеле до сега - повторување

    - Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Изведување на едноставни движења и усогласување со музичките карактеристики на изучените песни 

               -  изведување на кореографија на изучените песни

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

  Чекорење во ритам со придружба на музика

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Изведување на кореографија по групи и колективно

 
 

Предмет:                  Музичко образование

Дата:14.11.2008

Одд:  II в        

Наставна тема:     Пеење

Наставна единица:  Пеење на учените песни со свирење на ДМИ

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни: учениците да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за изучените песни; истите да ги пеат со воедначена одделенска звучност со придружба на ДМИ

воспитни:  кај учениците да се создаде чувство за восприемање на содржината и карактерот на песната; навики  и интерес за правилно слушање и пеење на музички композиции од различни видови

функционални: да ги воочуваат и идентификуваат изучените песни - слухово и истите да ги пеат со правилен пејачки став со придружба на ДМИ

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

 Наставни методи 

Наставни  форми

Наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР  ПБ

ЛП      ДИ     ВТ

ФР      ИН      ИНД      ГФ      РД

ПС     КС      ТВ      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

-Кои песнички сме ги учеле до сега - која од нив најмногу ми се допаѓа? - разговор

-истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Интерпретација на песничка по избор - CD

        Пеење на песната во придружба на ДМИ

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Мелодиско пеење на песната со придружба на ДМИ

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Пеење на песните по групи и индивидуално

 
 

Предмет:                  Музичко образование

Дата:21.11.2008

Одд:  II в        

Наставна тема:     Пеење

Наставна единица:  ,,Меца ,,  - пеење на песна

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни: учениците да ја запознаат и восприемат содржината на песната како творба од богатото творештво на песни за деца и да научат слухово да ја пеат 

воспитни:  кај учениците да се создаде чувство за восприемање на содржината и карактерот на песната; навики  и интерес за правилно слушање и пеење на музички композиции од различни видови

функционални: да ја воочуваат и идентификуваат детската песна- слухово и истата да ја пеат со правилен пејачки став

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

 Наставни методи 

Наставни  форми

Наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР  ПБ

ЛП      ДИ     ВТ

ФР      ИН      ИНД      ГФ      РД

ПС     КС      ТВ      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

-Кои шумски животни ги знаеме - разговор

-истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Интерпретација на песната -,,Меца ,,   - CD
  2. Разговор за текстот - што сака да јаде меца
  3. Меморирање на песната по музички реченици
  4. Пеење на песната во придружба на композицијата на  CD
  5. Самостојно пеење на песната со мелодија и текст

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Мелодиско пеење на песната - слухово

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Пеење на песната колективно, по групи и индивидуално