Од нашата училница

Почетна Фото галерија Видео галерија Календар за работа Архива Кенгур

 

 

ДЕКЕМВРИ

Подготовки

  << НОЕМВРИ

 
 

Предмет: Музичко образование

Дата:05.12.2008

Одд:  II в        

Наставна тема:      Основи на детското музичко изразување и творење

Наставна единица:  Дополнување, пеење и свирење еднакви ритмички траења

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни: учениците да ги повторат, систематизираат и прошират  стекнатите знаења за еднакви ритмички траења - долги и кратки; да ги забележуваат со графички симболи; да читаат и дополнуваат, пеат и свират ритмички вежби со еднакви траења забележани со пригодни симболи

воспитни:  кај учениците да се создаде чувство за ритам; позитивни карактерни особини: упорност, истрајност, доследност

функционални: ученниците да воочуваат и идентификуваат еднакви ритмички траења - долги и кратки, истите да ги забележуваат со соодветен писмен симбол и да читаат  и дополнуваат еднакви траења забележани со пригодни симболи

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни  форми

Наставно-тех.средства

 ТР  ТМ  ПР  ПБ

ЛП      ДИ      ВТ

ФР    ИН     ИНД    ГФ     РД

ПС      КС     ТВ      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1. Ајде да си играме, ајде да се броиме - броенки со еднакви траења
  2. истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

1.         Игра: составување на песнички со редење на еднакви слогови и забележување со пригодни симболи:

-          учебник страна 20

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Пеење и свирење еднакви ритмички траења

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Пеење и свирење на составените вежби колективно и по групи

 
 

Предмет: Музичко образование

Дата:09.12.2008

Одд:  II в        

Наставна тема:  Музика и движење

Наставна единица:  Музичко ритмичко чекорење по ритам на изучените песни

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни:     учениците да се поттикнат да ги усогласат своите движења со слушаната музика; да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за изведување на лесно совладливи чекори и движења со придружба на песна и музика

воспитни: кај учениците да се создадат позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност,одважност; развивање и јакнење на вољата, дисциплината;

функционални:   учениците да совладаат основни чекори и движења по ритамот на дадена песна; елегантно и поусовршено да ги изведуваат истите со подобрена координација со придружба на песна и музика

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни  форми

Наставно-тех.средства

 ТР  ТМ  ПР  ПБ

ЛП      ДИ      ВТ

ФР   ИН    ИНД    ГФ    РД

ПС      КС     ТВ      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1.     Меца - пеење на изучената песна
  2.     Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Изведување на едноставни движења и усогласување со музичките карактеристики на песната ,,Меца,, 

               -  изведување на кореографија на музиката од песната

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

  Евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Изведување на кореографија по групи и колективно

 
 

Предмет:  Музичко образование

Дата:12.12.2008

Одд:  II в        

Наставна тема:     Пеење

Наставна единица:  Пеење на изучените песни

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни: учениците да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за изучените песни; истите да ги пеат со воедначена одделенска звучност  и со придружба на ДМИ

воспитни:  кај учениците да се создаде чувство за восприемање на содржината и карактерот на песната; навики  и интерес за правилно слушање и пеење на музички композиции од различни видови

функционални: да ги воочуваат и идентификуваат изучените песни - слухово и истите да ги пеат со правилен пејачки став со придружба на ДМИ

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни  форми

Наставно-тех.средства

 ТР  ТМ  ПР  ПБ

ЛП      ДИ      ВТ

ФР   ИН    ИНД    ГФ    РД

ПС      КС     ТВ      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1. Кои песнички сме ги учеле до сега - која од нив најмногу ми се допаѓа? - разговор
  2. истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Интерпретација на песничка по избор - CD

        Пеење на песната во придружба на ДМИ

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Мелодиско пеење на песната со придружба на ДМИ, евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Пеење на песните по групи и индивидуално

 
 
 

Предмет:  Музичко образование

Дата:16.12.2008

Одд:  II в        

Наставна тема:  Музика и движење

Наставна единица:  Музичко ритмичко чекорење по ритам на изучените песни

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни:     учениците да се поттикнат да ги усогласат своите движења со слушаната музика; да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за изведување на лесно совладливи чекори и движења со придружба на песна и музика

воспитни: кај учениците да се создадат позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност,одважност; развивање и јакнење на вољата, дисциплината;

функционални:   учениците да совладаат основни чекори и движења по ритамот на дадена песна; елегантно и поусовршено да ги изведуваат истите со подобрена координација со придружба на песна и музика

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни  форми

Наставно-тех.средства

 ТР  ТМ  ПР  ПБ

ЛП      ДИ      ВТ

ФР   ИН    ИНД    ГФ    РД

ПС      КС     ТВ      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1.     Кои песни сме ги учеле до сега - повторување
  2.     Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Изведување на едноставни движења и усогласување со музичките карактеристики на изучените песни 

               -  изведување на кореографија на изучените песни

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

  Чекорење во ритам со придружба на музика, евидентен лист

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Изведување на кореографија по групи и колективно

 

Предмет:  Музичко образование

Дата:19.12.2008

Одд:  II в        

Наставна тема:      Слушање музика

Наставна единица:    ,,Танц на снегулките,, - слушање музика

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни:  учениците да ја запознаат и восприемат музичката композиција; да ја доживеат содржината на композицијата и исполнувањето

воспитни:  кај учениците да се создаде чувство за ритам и мелодија; навики за правилно слушање на музички композиции од различни видови  - развивање на музичка култура

функционални: да ја воочуваат и идентификуваат композицијата како композиција од богатото творештво на класична музика за деца; инструментот на кој се изведува и  да го воочуваат и идентификуваат авторот и насловот на композицијата

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни  форми

Наставно-тех.средства

 ТР  ТМ  ПР  ПБ

ЛП      ДИ      ВТ

ФР   ИН    ИНД    ГФ    РД

ПС      КС     ТВ      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1. кое годишно време календарски започнува на 21. 12 и кои се карактеристиките на зимата - разговор
  2. истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Интерпретација на музичката композиција ,, Танц на снегулките ,,- CD
  2. Впечатоци од слушаната композиција
  3. Преслушување на композицијата со зададени задачи:
  • какво е исполнувањето на композицијата, на кој инструмент се изведува
  • какво расположение буди музиката кај слушателот 
  • какво правилно се слуша класична музика - развивање музичка култура

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Препознавање и именување на композицијата и композиторот

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Слушање на композицијата - илустрирање

 
 

Предмет:  Музичко образование

Дата:23.12.2008

Одд:  IIв        

Наставна тема:     Пеење

Наставна единица:    Обработка на песна ,,Дедо Снешко,,

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни: учениците да ги запознаат и восприемат содржината и карактерот на песнта како творба од богатото творештво на песни за деца; да научат да ја пеат - слухово со текст

воспитни:  кај учениците да се создаде чувство за восприемање на содржината и карактерот на песната; навики за правилно слушање на музички композиции од различни видови,

функционални: да ја воочуваат и идентификуваат детската песна- слухово, истата да ја пеат со текст и свират со детските музички инструменти

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни  форми

Наставно-тех.средства

 ТР  ТМ  ПР  ПБ

ЛП      ДИ      ВТ

ФР   ИН    ИНД    ГФ    РД

ПС      КС     ТВ      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1. Какви радости ни носи зимата? - разговор
  2. истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Интерпретација на песната-ЦД
  2. Анализа на текстот - елементи во текстот на песната кои се карактеристични - воочување
  3. Преслушување на песната и пеење со мелодија и текст по музички реченици

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Мелодиско пеење на песната со текст

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Пеење на песната колективно, по групи и индивидуално со придружба на ДМИ

 
 

Предмет:   Музичко образование

Дата:26.12.2008

Одд:  IIв        

Наставна тема:                  Пеење

Наставна единица: ,,Пристигна Новата година,, - обработка на песна

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни: учениците да ги запознаат и восприемат содржината и карактерот на песнта како творба од богатото творештво на песни за деца; да научат да ја пеат - слухово со текст

воспитни:  кај учениците да се создаде чувство за восприемање на содржината и карактерот на песната; навики за правилно слушање на музички композиции од различни видови,

функционални: да ја воочуваат и идентификуваат детската песна - слухово, истата да ја пеат со текст и свират со детските музички инструменти

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни  форми

Наставно-тех.средства

 ТР  ТМ  ПР  ПБ

ЛП      ДИ      ВТ

ФР   ИН    ИНД    ГФ    РД

ПС      КС     ТВ      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1. какви желби посакуваме за Новата година, што очекуваме од пристигнувањето на Новата година - разговор
  2. истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Интерпретација на песната-ЦД
  2. Анализа на текстот - елементи во текстот на песната кои се карактеристични - воочување
  3. Преслушување на песната и пеење со мелодија и текст по музички реченици

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Мелодиско пеење на песната со текст

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Пеење на песната колективно ,по групи и индивидуално со придружба на ДМИ

 

Предмет: Музичко образование

Дата:30.12.2008

Одд:  II в        

Наставна тема:     Пеење

Наставна единица:  Новогодишен концерт - слушање на изучените компози-ции и пеење новогодишни песнички

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни: учениците да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за слушаните композиции и изучените песни; истите да ги пеат со воедначена одделенска звучност  и со придружба на ДМИ

воспитни:  кај учениците да се создаде чувство за восприемање на содржината и карактерот на песната; навики  и интерес за правилно слушање и пеење на музички композиции од различни видови

функционални: да ги воочуваат и идентификуваат изучените композиции и песни - слухово и истите да ги пеат со правилен пејачки став со придружба на ДМИ

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни  форми

Наставно-тех.средства

 ТР  ТМ  ПР  ПБ

ЛП      ДИ      ВТ

ФР   ИН    ИНД    ГФ      РД

ПС      КС     ТВ      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1. Како ја прославуваме новата година - разговор
  2. истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Интерпретација на песнички по избор - CD

        Пеење на песната во придружба на ДМИ

     2.  Слушање на учените композиции

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Пеење на песните по групи и индивидуално