Од нашата училница

Почетна Фото галерија Видео галерија Календар за работа Архива Кенгур

 

 

СЕПТЕМВРИ

Подготовки

 << септември - нови                                                              ОКТОМВРИ >> 

 
 

Предмет:                  Музичко образование

Дата:03.09.2008

Одд:  II в        

Наставна тема:     Пеење

Наставна единица:  Обработка на песна ,,Добре дојдовте дечиња,,  

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни: учениците да ја запознаат и восприемат содржината на песната како творба од богатото творештво на песни за деца и да научат слухово да ја пеат 

воспитни:  кај учениците да се создаде чувство за восприемање на содржината и карактерот на песната; навики  и интерес за правилно слушање и пеење на музички композиции од различни видови

функционални: да ја воочуваат и идентификуваат детската песна- слухово и истата да ја пеат со правилен пејачки став

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

видови настава

наставни методи

наставни  форми

наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР  ПБ

ЛП       ДИ      ВТ

ФР      ИН     ИНД     ГФ     РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1. Каде не повикува септември? - разговор
  2. истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Интерпретација на песната -,,Добре дојдовте дечиња,,   - CD
  2. Разговор за текстот - каде се среќаваат децата во септември
  3. Меморирање на песната по музички реченици
  4. Пеење на песната во придружба на композицијата на  CD
  5. Самостојно пеење на песната со мелодија и текст

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Мелодиско пеење на песната - слухово

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Пеење на песната колективно, по групи и индивидуално

 
 

Предмет:                  Музичко образование

Дата:05.09.2008

Одд:  II в        

Наставна тема:      Слушање музика

Наставна единица:    ,,Химна на Р. Македонија,, - слушање музика

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни:  учениците да ја запознаат и восприемат  химната на Р. Македонија; да ја доживеат содржината и исполнувањето; да се запознаат со поимот свечена песна, приликите во кои таа се изведува и како се слуша (во исправен став)

воспитни:  кај учениците да се создаде чувство за ритам и мелодија; навики за правилно слушање на музички композиции од различни видови  - развивање на музичка култура, патриотски чувства

функционални: да ја воочуваат и идентификуваат  химната на Р. Македонија; изведувањето,  приликите во кои таа се изведува и како се слуша (во исправен став)

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

видови настава

наставни методи

наставни  форми

наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР  ПБ

ЛП       ДИ      ВТ

ФР      ИН     ИНД     ГФ     РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1. какво е значењето на 8ми Септември за нашата земја -  насочен разговор
  2. истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Интерпретација на ,,Денес над Македонија се раѓа,, - CD
  2. Впечатоци од слушаната композиција - каде сме имале прилика да ја слушаме, во кои прилики се изведува (спортски натпревари)
  3. Преслушување на композицијата со зададени задачи:
  • какво е исполнувањето на композицијата
  • за што станува збор во текстот на песната (дали ни се познати       
  • имињата споменати во текстот, кои се тие)
  • какво расположение буди музиката кај слушателот 
  • какво правилно се слуша химната на Р. Македонија - развивање музичка култура

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Препознавање и именување на композицијата

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Слушање на химната на Р. Македонија во исправен став

 
 
 

Предмет:                  Музичко образование

Дата:10.09.2008

Одд:  II в        

Наставна тема:     Пеење

Наставна единица:  ,,Добре дојдовте дечиња,, - утврдување на песната

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни: учениците да ги повторат, систематизираат и утврдат стекнатите знаења за песната како творба од богатото творештво на песни за деца; самостојно да  ја пеат со мелодија и текст

воспитни:  кај учениците да се создаде чувство за восприемање на содржината и карактерот на песната; навики  и интерес за правилно слушање и пеење на музички композиции од различни видови

функционални: да ја воочуваат и идентификуваат детската песна- слухово и истата да ја пеат со мелодија и текст со правилен пејачки став

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

видови настава

наставни методи

наставни  форми

наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР  ПБ

ЛП       ДИ      ВТ

ФР      ИН     ИНД     ГФ     РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1. Што го карактеризира септември? - разговор
  2. истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Колективна интерпретација на песната -,,Добре дојдовте дечиња,, 
  2. Пеење на песната по групи
  3. Самостојно пеење на песната со мелодија и текст - избираме најдобар изведувач

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Мелодиско пеење на песната

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Изработка на илустрација за песната

 

Предмет:                  Музичко образование

Дата:12.09.2008

Одд:  II в        

Наставна тема:  Музика и движење

Наставна единица:  Музичко ритмичко чекорење

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни:     учениците да се поттикнат да ги усогласат своите движења со слушаната музика; да се оспособат за изведување на лесно совладливи чекори и движења со придружба на песна и музика

воспитни: кај учениците да се создадат позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност,одважност; развивање и јакнење на вољата, дисциплината;

функционални:   учениците да совладаат основни чекори и движења по ритамот на дадена песна; елегантно и поусовршено да ги изведуваат истите со подобрена координација со придружба на песна и музика

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

видови настава

наставни методи

наставни  форми

наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР  ПБ

ЛП       ДИ      ВТ

ФР      ИН     ИНД     ГФ     РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1.     што чувствуваме кога слушаме некоја убава весела песна - разговор
  2.     истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Изведување на едноставни движења и усогласување со музичките карактеристики на слушана песна  (Распеано рибарче)
  • чекорење во ритам
  • потскокнување во комбинација со чекорење
  • марширање

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

  Чекорење во ритам со придружба на музика

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Создавање на кореографија - комбинирање на работените движења

 
 

Предмет:                  Музичко образование

Дата:17.09.2008

Одд:  II в        

Наставна тема:      Слушање музика

Наставна единица:    ,,Моето коњче,, - слушање музика

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни:  учениците да ја запознаат и восприемат музичката композиција; да се запознаат со поимот класична музика; да ја доживеат содржината на композицијата и исполнувањето

воспитни:  кај учениците да се создаде чувство за ритам и мелодија; навики за правилно слушање на музички композиции од различни видови  - развивање на музичка култура

функционални: да воочуваат и идентификуваат класична музика; инструментот на кој се изведува - изведувањето и  да го воочуваат и идентификуваат авторот на композицијата

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

видови настава

наставни методи

наставни  форми

наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР  ПБ

ЛП       ДИ      ВТ

ФР      ИН     ИНД     ГФ     РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1. кое е моето омилено домашно животно -  насочен разговор
  2. истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Интерпретација на музичката композиција ,,Моето коњче,,- Тома Прошев - CD
  2. Впечатоци од слушаната композиција - поим за класична музика
  3. Преслушување на композицијата со зададени задачи:
  • какво е исполнувањето на композицијата, на кој инструмент се изведува
  • какво е расположението на коњчето во композицијата
  • какво расположение буди музиката кај слушателот 
  • какво правилно се слуша класична музика - развивање музичка култура

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Препознавање и именување на композицијата и композиторот

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Слушање на композицијата - илустрирање

 
 
 

Предмет:                  Музичко образование

Дата:19.09.2008

Одд:  II в        

Наставна тема:     Пеење

Наставна единица:  ,,Есен,,  - пеење на песна

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни: учениците да ја запознаат и восприемат содржината на песната како творба од богатото творештво на песни за деца и да научат слухово да ја пеат 

воспитни:  кај учениците да се создаде чувство за восприемање на содржината и карактерот на песната; навики  и интерес за правилно слушање и пеење на музички композиции од различни видови

функционални: да ја воочуваат и идентификуваат детската песна- слухово и истата да ја пеат со правилен пејачки став

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

видови настава

наставни методи

наставни  форми

наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР  ПБ

ЛП       ДИ      ВТ

ФР      ИН     ИНД     ГФ     РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1. Кое годишно време ни доаѓа? - разговор
  2. истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Интерпретација на песната -,,Есен,,   - CD
  2. Разговор за текстот - со што е богата есента
  3. Меморирање на песната по музички реченици
  4. Пеење на песната во придружба на композицијата на  CD
  5. Самостојно пеење на песната со мелодија и текст

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Мелодиско пеење на песната - слухово

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Пеење на песната колективно, по групи и индивидуално

 

Предмет:                  Музичко образование

Дата:24.09.2008

Одд:  II в        

Наставна тема:  Музика и движење

Наставна единица:  ,,Прошетка во шумата,, - музичка драматизација: ритам, звук, шум

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни:     учениците да се поттикнат да ги усогласат своите движења со музичките карактеристики на звуците во природата; да го запазат темпото и ритамот при изведувањето на истите

воспитни: кај учениците да се создадат позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност,одважност; развивање и јакнење на вољата, дисциплината;

функционални:   учениците да совладаат основни чекори и движења со одреден ритам и темпо на изведување ; елегантно и успешно да ги изведуваат истите со подобрена координација на движењата  на телото со ритамот на  звуците и музиката

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

видови настава

наставни методи

наставни  форми

наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР  ПБ

ЛП       ДИ      ВТ

ФР      ИН     ИНД     ГФ     РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1.     дали сме биле во шума и какви впечатоци ни оставила таа прошетка - разговор
  2.     истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Интерпретација на текстот ,,Прошетка во шумата,, со имитирање на звуците кои се слушале во шумата (поттикнување на учениците да го следат примерот на наставникот
  2. Повторно читање на текстот при што звуците ги имитираат учениците:
  • чекорење на група деца: рамномерно, забрзано
  • шушкање на лисјата во шумата (произведување на шум со листовите од тетратката)
  • имитирање на звуци: лаење на куче, пукање на пушка, цепење на дрва,
  • ѕвонење на ѕвонци од стадо овци
  • звук на кавал

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

  Ритмичко следење на звуци со движење на нозе и раце

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Создавање на кореографија - комбинирање на движењата и звуците

 

Предмет:                  Музичко образование

Дата:26.09.2008

Одд:  II в        

Наставна тема:      Слушање музика

Наставна единица:   Камиј Сен Санс: ,,Петел и кокошки,,- слушање музика

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни:  учениците да ја запознаат и восприемат музичката композиција; да се запознаат со поимот класична музика; да ја доживеат содржината на композицијата и исполнувањето

воспитни:  кај учениците да се создаде чувство за ритам и мелодија; навики за правилно слушање на музички композиции од различни видови  - развивање на музичка култура

функционални: да воочуваат и идентификуваат класична музика; инструментот на кој се изведува - изведувањето и  да го воочуваат и идентификуваат авторот на композицијата

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

видови настава

наставни методи

наставни  форми

наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР  ПБ

ЛП       ДИ      ВТ

ФР      ИН     ИНД     ГФ     РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1. која композиција ја работевме на минатите часови од творештвото на класичната музика -  насочен разговор - преслушување на композицијата ,,Моето коњче,,
  2. истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Интерпретација на музичката композиција: ,,Петел и кокошки,, Камиј Сен Санс  - CD
  2. Впечатоци од слушаната композиција -споредување со композицијата ,,Моето коњче,,
  3. Преслушување на композицијата со зададени задачи:
  • какво е исполнувањето на композицијата, на кои инструменти се изведува
  • кој инструмент какво расположение буди
  • какво расположение буди музиката кај слушателот 
  • какво правилно се слуша класична музика - развивање музичка култура

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Препознавање и именување на композицијата и композиторот

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Слушање на композицијата - илустрирање