Од нашата училница

Почетна Фото галерија Видео галерија Календар за работа Архива Кенгур

 

 

ОКТОМВРИ

Подготовки

подготовки нови - октомври

<<СЕПТЕМВРИ                                                                        НОЕМВРИ >>

 
 
 

Предмет:     Македонски јазик

Дата:02.10.2008

Одд:  II в        

Наставна тема:  Почетно читање и пишување

Наставна единицаОбработка на печатната букава - Е е, Ема е именка

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

Образовни: - учениците да се запознаат со графичкиот симбол на гласот ,,е,, да ја усвојат малата и големата печатна буква Е,  е , да читаат и пишуваат зборови со изучените букви и да се запознаат со поимот именка

воспитни:     -развивање на позитивни погледи и ставови кон околината, училиштето, другарчињата; позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност

функционални: -да ги воочуваат и идентификуваат  малата и големата печатна буква  Е,  е  во склоп на зборови со изучените букви  да читаат и пишуваат зборови со изучените букви, да   воочуваат и идентификуваат  именки, да пишуваат голема почетна буква кај имињата на луѓето

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни форми

Наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР  ПБ

ЛП       ДИ        ВТ

ФР      ИН      ИНД      ГФ     РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1.  Што сме научиле? - диктат со изучените букви
  2. Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

 учебник страница 34             

1.       Е - есен - разговор за илустрацијата во учебникот    

2.       Позиција на буквата е во зборови - почетна, во средина и на крај од зборот

3.      Зошто Мими и Ема се напишани со голема почетна буква, поим за именка,  воочување  и пишување на големата печатна буква Е во тетратка

  • пишување на малата буква е во тетратка
  • пишување зборови со изучените букви: име, Еми, имаме

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Диктат со изучените букви

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник,ученици)

( завршен дел )

Активности во пишување на зборови со изучените букви

 

Предмет:     Македонски јазик

Дата:03.10.2008

Одд:  II в        

Наставна тема:  Почетно читање и пишување

Наставна единицаЕма и Мими - активности со изучените букви

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

Образовни: - учениците да ги повторат, систематизираат и утврдат стекнатите знаења за изучените букви;

воспитни:     -развивање на позитивни погледи и ставови кон околината, училиштето, другарчињата; позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност

функционални: -да ги воочуваат и идентификуваат  во склоп на зборови  изучените букви;  да читаат и пишуваат зборови со изучените букви; да   воочуваат и идентификуваат  именки, да пишуваат голема почетна буква кај имињата на луѓето

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни форми

Наставно-тех.средства

 ТР  ТМ    ПР   ПБ

ЛП       ДИ        ВТ

ФР      ИН      ИНД      ГФ      РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1. Што сме научиле? - диктат со изучените букви
  2. Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

учебник страница 34, 35       

1.       Кои зборови може да се запишат со изучените букви - решавање на крстозборот во учебникот    

2.       Работа во групи (наставни ливчиња):

           - I група (ученици кои знаат да читаат) - составување на реченици со дадени зборови - читање на речениците

           - II група (ученици кои знаат да читаат со изучените букви) - составување на реченици од дадени зборови со измешан редослед         

           - III група (ученици кои  ги знаат буквите но не знаат да  читаат) - составување на зборови од дадени букви со измешан редослед

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Диктат со изучените букви

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник,ученици)

( завршен дел )

Позиција на изучените букви  во зборови - почетна, во средина и на крај од зборот

 
 

Предмет:     Македонски јазик

Дата:06.10.2008

Одд:  II в        

Наставна тема:  Почетно читање и пишување

Наставна единицаУсвојување на печатните букви С с, Н н  и  Т т

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

Образовни: - учениците да ги запознаат и  усвојат графичките симболи за малите и големите печатни букви  на гласовите ,,с , н, т,, да ја воочуваат позицијата на буквите во зборови и да ги читаат во склоп на зборови и реченици

воспитни:     -развивање на позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност

функционални: -да ги воочуваат и идентификуваат  малите и големите печатни букви  С, с, Н, н, Т, т; правилно да ги пишуваат графичките симболи, да ги воочуваат  и читаат буквите во склоп на зборови

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови Настава

Наставни методи

Наставни форми

Наставно-тех.средства

 ТР   ТМ    ПР  ПБ

ЛП       ДИ        ВТ

ФР      ИН      ИНД      ГФ     РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1. Кои букви ги имаме изучено до сега - диктат со изучените букви
  2. Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

1.       На што личи буквата М, буквата С и буквата Т - активности во сликовницата ,,Бушава азбука,,

2.       Пронаоѓање на новите букви во склоп на зборови во различни позиции - учебник страница 36             

3.       Пишување на малите и големите букви  С с, Н н  и  Т т во тетратка

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

диктат со изучените букви

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник,ученици)

( завршен дел )

,,На буква, на буква,, - игра со изучените букви

 
 
 

Предмет:     Македонски јазик

Дата:07.10.2008

Одд:  II в        

Наставна тема:  Почетно читање и пишување

Наставна единица ,,Кој е сам? ,, читање реченици со изучените букви

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

Образовни: - учениците да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за поимот реченица како целина од повеќе зборови, да читаат и пишуваат зборови и реченици со изучените букви;

воспитни:     -развивање на позитивни погледи и ставови кон околината, училиштето, другарчињата; позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност

функционални: -да воочуваат и идентификуваат зборови и  реченици во даден текст; да составуваат, пишуваат и читаат зборови и реченици со изучените букви;

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови Настава

Наставни методи

Наставни форми

Наставно-тех.средства

 ТР    ТМ   ПР  ПБ

ЛП       ДИ        ВТ

ФР      ИН      ИНД      ГФ     РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1. Што сме научиле? - диктат со изучените букви
  2. Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

1.       Интерпретација на речениците од учебникот стр. 37

2.       Разговор за содржината - прашања од учебникот

3.       Работа во групи :

            - I група (ученици кои знаат да читаат) - Препишување на речениците од учебникот и нивно проширување и дополнување со други зборови

           - II група (ученици кои знаат да читаат со изучените букви) -  Препишување на речениците од учебникот

           - III група (ученици кои  ги знаат буквите но не знаат да  читаат) - пишување зборови со изучените букви, читање на речениците од учебникот

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Диктат со изучените букви

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник,ученици)

( завршен дел )

Решавање на крстозборот во учебникот

 
 

Предмет:     Македонски јазик

Дата:08.10.2008

Одд:  II в        

Наставна тема:  Почетно читање и пишување

Наставна единица ,,Насмеани ,, читање реченици со изучените букви

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

Образовни: - учениците да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за поимот реченица како целина од повеќе зборови, да читаат и пишуваат зборови и реченици со изучените букви;

воспитни:     -развивање на позитивни погледи и ставови кон околината, училиштето, другарчињата; позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност

функционални: -да воочуваат и идентификуваат зборови и  реченици во даден текст; да составуваат, пишуваат и читаат зборови и реченици со изучените букви;

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови Настава

Наставни методи

Наставни форми

Наставно-тех.средства

 ТР    ТМ   ПР  ПБ

ЛП       ДИ        ВТ

ФР      ИН      ИНД      ГФ     РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1. Што сме научиле? - диктат со изучените букви
  2. Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

1.    Интерпретација на речениците од учебникот стр. 37

1.       Разговор за содржината - прашања од учебникот

2.       Работа во групи :

            - I група (ученици кои знаат да читаат) - Препишување на речениците од учебникот и нивно проширување и дополнување со други зборови

           - II група (ученици кои знаат да читаат со изучените букви) -  Препишување на речениците од учебникот

           - III група (ученици кои  ги знаат буквите но не знаат да  читаат) - пишување зборови со изучените букви, читање на речениците од учебникот

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Диктат со изучените букви

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник,ученици)

( завршен дел )

Составување на реченици со изучените букви

 

Предмет:     Македонски јазик

Дата:08.10.2008

Одд:  II в        

Наставна тема:  Почетно читање и пишување

Наставна единица На буква, на буква - активности во сликовницата ,,Бушава азбука,,

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

Образовни: - учениците да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за изучените букви, да читаат зборови и реченици со изучените букви;

воспитни:     -развивање на позитивни погледи и ставови кон околината, училиштето, другарчињата; позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност

функционални: -да ги воочуваат и идентификуваат изучените букви во склоп на зборови во различни позиции: на почетокот,средината и на крајот од зборот; да составуваат, пишуваат и читаат зборови и реченици со изучените букви;

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови Настава

Наставни методи

Наставни форми

Наставно-тех.средства

 ТР    ТМ   ПР  ПБ

ЛП       ДИ        ВТ

ФР      ИН      ИНД       ГФ   РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1. кои букви ги имаме изучено - насочен разговор
  2. Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

      Активности во сликовницата ,,Бушава азбука,, - работа во парови со една сликовница на секој пар

1.       Пронаоѓање на изучените букви во сликовницата:

  • на што личи буквата ... -разговор за илустрациите
  • имиња на буквата ...
  • што сакам да бидам (професии)
  • животни и растенја
  • најубавото јадење

a.       дополнување на поимите од сликовницата со поими со кои се досетиле учениците

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Читање зборови со на изучените букви

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник,ученици)

( завршен дел )

Игра: На буква ... (А, Е, И, М, Н, С, Т) - кажи животно, растение, предмет, јадење, име

 
 

Предмет:      Македонски јазик

Дата:09.10.2008

Одд:  IIв        

Наставна тема:  Медиумска култура

Наставна единица:  Следење на театарска претстава ,,Убавицата и ѕверот,,

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни: - учениците да се запознаат со поимот театарска претстава; да ја запознаат и доживеат  содржината на театарската претстава ,,Убавицата и ѕверот,,

воспитни: - развивање на навики за посета и следење на театарски претстави

                       -развивање на културни навики на однесување при посета на театар

функционални: -да откриваат, воочуваат и идентификуваат ликови, време и простор во кој се одвива настанот во драмскиот текст; да ги доживеат и усвојат позитивните ликови и нивните особини, ставови и односи со другите ликови

                         &nbs p;       -развивање на способност за драматизирање

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови Настава

Наставни методи

Наставни форми

Наставно-тех.средства

 ТР  ТМ    ПР  ПБ

ЛП       ДИ        ВТ

ФР     ИН     ИНД      ГФ       РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1. како треба да се однесуваме при посета на театарска претстава - упатства за однесување на учениците (влегување, сместување, како треба да се однесуваме, на што треба да обрнеме внимание и сл.)
  2. истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

                        1. Следење на сценска изведба на театарската претстава ,,Убавицата и ѕверот,, - театарска трупа - ,,Колозови,,

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Разликување на театарска од куклена претстава

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник,ученици)

( завршен дел )

Изразување на впечатоците од следената театарска претстава - пофалби, критики и забелешки

 
 

Предмет:      Македонски јазик

Дата:10.10.2008

Одд:  II в        

Наставна тема:  Изразување и творење

Наставна единица:  ,,Убавицата и ѕверот,, - прераскажување на театарска претстава

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни: - учениците да ги изразат впечатоците од  следената театарска претстава преку прераскажување на содржината на театарската претстава ,,Убавицата и ѕверот,, ; учениците да се оспособуваат самостојно - усно  да ги изразуваат своите мисли

воспитни: - развивање на навики за посета и следење на театарски претстави

                       -развивање на културни навики на однесување при посета на театар

функционални: -да откриваат, воочуваат и идентификуваат ликови, време и простор во кој се одвива настанот во драмскиот текст; да ги доживеат и усвојат позитивните ликови и нивните особини, ставови и односи со другите ликови

                         &nbs p;       -развивање на способност за драматизирање

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови Настава

Наставни методи

Наставни форми

Наставно-тех.средства

 ТР   ТМ    ПР  ПБ

ЛП       ДИ        ВТ

ФР     ИН     ИНД     ГФ       РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1. како ни се допадна театарската претстава ,,Убавицата и ѕверот,,  
  2. истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Воочување на ликови, место и време на настанот
  2. Сличности на претставата со класичната приказна ,,Убавицата и ѕверот,,
  3. Прераскажување на театарската претстава ,,Убавицата и ѕверот,, - индивидуално (со помош на прашања)

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Прераскажување на театарската претстава

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник,ученици)

( завршен дел )

Илустрација на омилена сцена од претставата

 
 

Предмет:     Македонски јазик

Дата:17.10.2008

Одд:  II в        

Наставна тема:  Почетно читање и пишување

Наставна единица Активности со изучените букви

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

Образовни:  - учениците да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за поимот реченица како целина од повеќе зборови, да читаат и пишуваат зборови и реченици со изучените букви;

воспитни:     -  развивање на позитивни погледи и ставови кон околината, училиштето, другарчињата; позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност

функционални: -да воочуваат и идентификуваат зборови и  реченици во даден текст; да составуваат, пишуваат и читаат зборови и реченици со изучените букви;

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови Настава

Наставни методи

Наставни форми

Наставно-  тех.средства

 ТР    ТМ    ПР ПБ

ЛП       ДИ        ВТ

ФР     ИН     ИНД      ГФ       РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1. Што сме научиле? - диктат со изучените букви
  2. Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

1.       Работа во групи  - наставни ливчиња:

            - I група (ученици кои знаат да читаат) - составување на реченици и нивно дополнување со други зборови

           - II група (ученици кои знаат да читаат со изучените букви) - составување на реченици од зборови со променет редослед

           - III група (ученици кои не знаат да читаат со изучените букви) - составување на зборови од букви со променет редослед

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Диктат со изучените букви

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник,ученици)

( завршен дел )

Читање на реченици со изучените букви

 
 

Предмет:     Македонски јазик

Дата:13.10.2008

Одд:  II в        

Наставна тема:  Почетно читање и пишување

Наставна единицаУсвојување на печатните букви О о  и  В в

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

Образовни: - учениците да ги запознаат и  усвојат графичките симболи за малите и големите печатни букви  на гласовите ,,о, в,, да ја воочуваат позицијата на буквите во зборови и да ги читаат во склоп на зборови и реченици

воспитни:     -развивање на позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност

функционални: -да ги воочуваат и идентификуваат  малите и големите печатни букви  О о, В в; правилно да ги пишуваат графичките симболи, да ги воочуваат  и читаат буквите во склоп на зборови

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови Настава

Наставни методи

Наставни форми

Наставно-  тех.средства

 ТР   ТМ   ПР  ПБ

ЛП       ДИ        ВТ

ФР     ИН     ИНД     ГФ       РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1. Кои букви ги имаме изучено до сега - диктат со изучените букви
  2. Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

1.       На што личи буквата О и буквата В -  пишување на малите и големите букви  О о и  В в  во тетратка

2.       Читање на текстот Ване и Томи  - учебник страница 40

3.       Препишување на речениците од текстот

  • I група - препишување на текстот со замена на сликите со зборови
  • II група - препишување на текстот онака како што е даден во учебникот     

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Диктат со изучените букви

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник,ученици)

( завршен дел )

,,На буква, на буква,, - игра со изучените букви

 

 
 
 

Предмет:     Македонски јазик

Дата:13.10.2008

Одд:  II в        

Наставна тема:  Почетно читање и пишување

Наставна единица:  Усвојување на печатните букви О о  и  В в

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

Образовни: - учениците да ги запознаат и  усвојат графичките симболи за малите и големите печатни букви  на гласовите ,,о, в,, да ја воочуваат позицијата на буквите во зборови и да ги читаат во склоп на зборови и реченици

воспитни:     -развивање на позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност

функционални: -да ги воочуваат и идентификуваат  малите и големите печатни букви  О о, В в; правилно да ги пишуваат графичките симболи, да ги воочуваат  и читаат буквите во склоп на зборови

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови Настава

Наставни методи

Наставни форми

Наставно-тех.средства

 ТР   ТМ    ПР  ПБ

ЛП       ДИ        ВТ

ФР     ИН     ИНД      ГФ       РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1. Кои букви ги имаме изучено до сега - диктат со изучените букви
  2. Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

1.       На што личи буквата О и буквата В -  пишување на малите и големите букви  О о и  В в  во тетратка

2.       Читање на текстот Ване и Томи  - учебник страница 40

3.       Препишување на речениците од текстот

  • I група - препишување на текстот со замена на сликите со зборови
  • II група - препишување на текстот онака како што е даден во учебникот     

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Диктат со изучените букви

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник,ученици)

( завршен дел )

,,На буква, на буква,, - игра со изучените букви

 

Предмет:     Македонски јазик

Дата:14.10.2008

Одд:  II в        

Наставна тема:  Почетно читање и пишување

Наставна единица ,,Васо и Невена,, читање реченици со изучените букви

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

Образовни: - учениците да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за поимот реченица како целина од повеќе зборови, да читаат и пишуваат зборови и реченици со изучените букви;

воспитни:     -развивање на позитивни погледи и ставови кон околината, училиштето, другарчињата; позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност

функционални: -да воочуваат и идентификуваат зборови и  реченици во даден текст; да составуваат, пишуваат и читаат зборови и реченици со изучените букви;

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови Настава

Наставни методи

Наставни форми

Наставно-тех.средства

 ТР  ТМ    ПР  ПБ

ЛП       ДИ        ВТ

ФР      ИН     ИНД     ГФ       РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1. Што сме научиле? - диктат со изучените букви
  2. Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

1.       Интерпретација на текстот: ,,Васо и Невена,,

2.       Работа во групи (препишување на речениците во тетратката):

  • I група (ученици кои знаат да читаат) - проширување на речениците и нивно дополнување со други зборови
  • II група (ученици кои знаат да читаат со изучените букви) -  Препишување на речениците

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Диктат со изучените букви

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник,ученици)

( завршен дел )

Решавање на крстозборот во учебникот

 
 
 

Предмет:      Македонски јазик

Дата:15.10.2008

Одд:  IIв        

Наставна тема:  Литература

Наставна единица: Песна  ,,Есенски плодови ,,

 

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни: учениците да ја восприемат песната, да го восприемат и изразат емоционалното доживување на песната преку забележување на визуелните и акустичните елементи во поетските слики

воспитни: - развивање на позитивни ставови на почит и љубов кон природата

         - создавање позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност

функционални:  - да откриваат, воочуваат, објаснуваат и споредуваат поезија и проза, карактеристики на песната стих, строфа;

-формирање на личност која ќе ја разбира, сака, вреднува и создава поезијата

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови Настава

Наставни методи

Наставни форми

Наставно-тех.средства

 ТР  ТМ    ПР  ПБ

ЛП       ДИ        ВТ

ФР      ИН     ИНД     ГФ       РД

ПС       КС       ТВ      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1. Што ја карактеризира есента - насочен разговор
  2. Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

1.Уметничка интерпретација на песната ,,Есенски плодови ,,

2.Изразување на непосредното доживување од содржината на песната

3.Изразно читање на песната (наставник) со дадени задачи за работа:

  • воочување на поимите стих и строфа
  • воочување напоетските слики

4. Меморирање на песната по стихови и строфи

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Откривање на пораката во песната

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник,ученици)

( завршен дел )

Изразно рецитирање на песната од страна на учениците во групи и индивидуално

 

Предмет:      Македонски јазик

Дата:15.10.2008

Одд:  II в        

Наставна тема:  Изразување и творење

Наставна единица:  Приказна во слики ,,Еж во суви лисја,,

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

Образовни: - учениците да се оспособуваат да раскажуваат по низа слики преку говорно - спонтано изразување и разговор, самостојно - усно  да ги изразуваат своите мисли

воспитни: - развивање на позитивни погледи и ставови кон природата; позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност

                       -развивање на културни навики на однесување - бон тон

функционални: -да откриваат,воочуваат и идентификуваат: ликови, време и редослед на настани и континуирано по серија слики усно да ги изразуваат своите мисли

                         &nbs p;       -проширување и збогатување на речникот со нови зборови и изрази

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови Настава

Наставни методи

Наставни форми

Наставно-  тех.средства

 ТР  ТМ    ПР  ПБ

ЛП       ДИ        ВТ

ФР      ИН     ИНД     ГФ       РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1. рецитирање на песната ,, Есенски плодови,, - разговор
  2. истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

            1. Говорна вежба - приказна во слики ,,Еж во суви лисја,,

  • разгледување и разговор за секоја слика
  • воочување на ликовите
  • составување на приказната -  говорно - спонтано изразување на учениците               

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Запазување на редослед на настани при усно  раскажување

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник,ученици)

( завршен дел )

Усно раскажување на приказната  - индивидуално

 
 

Предмет:     Македонски јазик

Дата:16.10.2008

Одд:  II в        

Наставна тема:  Почетно читање и пишување

Наставна единица ,,На таван,, читање реченици со изучените букви

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

Образовни: - учениците да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за поимот реченица како целина од повеќе зборови, да читаат и пишуваат зборови и реченици со изучените букви;

воспитни:     -развивање на позитивни погледи и ставови кон околината, училиштето, другарчињата; позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност

функционални: -да воочуваат и идентификуваат зборови и  реченици во даден текст; да составуваат, пишуваат и читаат зборови и реченици со изучените букви;

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови Настава

Наставни методи

Наставни форми

Наставно- тех.средства

 ТР  ТМ   ПР   ПБ

ЛП    ДИ    ВТ

ФР      ИН      ИНД      ГФ     РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1. Што сме научиле? - диктат со изучените букви
  2. Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Интерпретација на текстот: ,,На таван,,
  2. Работа во групи (препишување на речениците во тетратката):

            - I група (ученици кои знаат да читаат) - проширување на речениците и нивно дополнување со други зборови

           - II група (ученици кои знаат да читаат со изучените букви) -  Препишување на речениците

           - читање на текстот

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Диктат со изучените букви

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник,ученици)

( завршен дел )

Составување на реченици со изучените букви

 
 

Предмет:     Македонски јазик

Дата:20.10.2008

Одд:  II в        

Наставна тема:  Почетно читање и пишување

Наставна единица Пишување и читање реченици со изучените букви

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

Образовни:  - учениците да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за поимот реченица како целина од повеќе зборови, да читаат и пишуваат зборови и реченици со изучените букви;

воспитни:     -  развивање на позитивни погледи и ставови кон околината, училиштето, другарчињата; позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност

функционални: -да воочуваат и идентификуваат зборови и  реченици во даден текст; да составуваат, пишуваат и читаат зборови и реченици со изучените букви;

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни форми

Наставно- тех.средства

 ТР   ТМ   ПР   ПБ

ЛП       ДИ        ВТ

ФР      ИН     ИНД     ГФ     РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1. Што сме научиле? - диктат со изучените букви
  2. Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

    

Составување на реченици од изучените букви, пишување и читање на истите

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Диктат со изучените букви

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник,ученици)

( завршен дел )

Читање на реченици со изучените букви

 
 

Предмет:     Македонски јазик

Дата:21.10.2008

Одд:  II в        

Наставна тема:  Почетно читање и пишување

Наставна единицаУсвојување на печатните букви П п  и  Б б

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

Образовни: - учениците да ги запознаат и  усвојат графичките симболи за малите и големите печатни букви  на гласовите ,,п, б,, да ја воочуваат позицијата на буквите во зборови и да ги читаат во склоп на зборови и реченици

воспитни:     -развивање на позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност

функционални: -да ги воочуваат и идентификуваат  малите и големите печатни букви  П п, Б б; правилно да ги пишуваат графичките симболи, да ги воочуваат  и читаат буквите во склоп на зборови  и реченици

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови Настава

Наставни методи

Наставни форми

Наставно- тех.средства

 ТР  ТМ   ПР   ПБ

ЛП       ДИ        ВТ

ФР     ИН     ИНД     ГФ     РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1. Кои букви ги имаме изучено до сега - диктат со изучените букви
  2. Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

 1.       На што личи буквата П и буквата Б -  идентификување во учебникот и пишување на малите и големите букви  П п и  Б б  во тетратка

2.       Читање на текстот ,,Сити и весели,,  - учебник страница 42

3.       Препишување на речениците од текстот

  • I група - препишување на текстот со замена на сликите со зборови
  • II група - препишување на текстот онака како што е даден во учебникот     

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

диктат со изучените букви

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник,ученици)

( завршен дел )

,,На буква, на буква,, - игра со изучените букви

 
 
 

Предмет:     Македонски јазик

Дата:22.10.2008

Одд:  II в        

Наставна тема:  Почетно читање и пишување

Наставна единица Пишување и читање реченици со изучените букви

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

Образовни:  - учениците да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за поимот реченица како целина од повеќе зборови, да читаат и пишуваат зборови и реченици со изучените букви;

воспитни:     -  развивање на позитивни погледи и ставови кон околината, училиштето, другарчињата; позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност

функционални: -да воочуваат и идентификуваат зборови и  реченици во даден текст; да составуваат, пишуваат и читаат зборови и реченици со изучените букви;

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови Настава

Наставни методи

Наставни форми

Наставно- тех.средства

 ТР   ТМ   ПР   ПБ

ЛП       ДИ        ВТ

ФР     ИН     ИНД     ГФ     РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1. Што сме научиле? - диктат со изучените букви
  2. Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

Составување на реченици од изучените букви, пишување и читање на истите - работа во групи:

I - група - ученици кои знаат да читаат: читање на текстот ,,Сити и весели,, и работа со наставно ливче

II - група - ученици кои имаат потешкотии со читањето - вежби во читање на изучените текстови и пишување на реченици со изученјите букви

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Диктат со изучените букви

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник,ученици)

( завршен дел )

Читање на реченици со изучените букви

 

Предмет:      Македонски јазик

Дата:22.10.2008

Одд:  IIв        

Наставна тема:  Литература

Наставна единица: Што напиша Нела на ѕидот -текст,,Нела и буквите П и Б ,,

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни:  учениците да ја запознаат, восприемат и да ја доживеат содржината на текстот; да го изразат емоционалното доживување на текстот преку забележување на настаните, ликовите и нивните особини во текстот

воспитни: - развивање на позитивни морални погледи и ставови, начин и култура на однесување;

                     

функционални: -да откриваат,воочуваат и идентификуваат: настан, време и место на настанот опишан во текстот; главен лик и неговите особини, ставови и односи со другите ликови

                         &nbs p;       -проширување и збогатување на речникот со нови зборови и изрази

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови Настава

Наставни методи

Наставни форми

Наставно- тех.средства

 ТР   ТМ  ПР    ПБ

ЛП       ДИ        ВТ

ФР    ИН     ИНД     ГФ     РД

ПС       КС       ТВ      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1. Како Нела ја научи буквата А? - повторување
  2. Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Уметничка интерпретација на текстот ,, Нела и буквите П и Б,,- од страна на наставникот
  2. Изразување на непосредното доживување од содржината на текстот (настан,време и место на настанот, ликови)
  3. Задачи за работа:

     -читање на текстот од страна на ученик кој знае да чита и анализа:

                1) временска и просторна локација на настанот

                2) сцена каде се одигрува дејството

                3) ликови - карактерни особини

                3) постапки - позитивни и негативни

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Идентификување на настан, време и место на настанот; главен лик во текстот

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник,ученици)

( завршен дел )

Пишување на реченици со изучените букви

 
 

Предмет:     Македонски јазик

Дата:24.10.2008

Одд:  II в        

Наставна тема:  Почетно читање и пишување

Наставна единица Пишување и читање реченици со изучените букви

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

Образовни:  - учениците да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за поимот реченица како целина од повеќе зборови, да читаат и пишуваат зборови и реченици со изучените букви;

воспитни:     -  развивање на позитивни погледи и ставови кон околината, училиштето, другарчињата; позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност

функционални: -да воочуваат и идентификуваат зборови и  реченици во даден текст; да составуваат, пишуваат и читаат зборови и реченици со изучените букви;

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови Настава

Наставни методи

Наставни форми

Наставно- тех.средства

 ТР   ТМ  ПР   ПБ

ЛП       ДИ        ВТ

ФР     ИН    ИНД    ГФ     РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1. Што сме научиле? - диктат со изучените букви
  2. Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

Составување на реченици од изучените букви, пишување и читање на истите - работа во групи:

  • I - група - ученици кои знаат да читаат - составување реченици по серија слики ,,Еж во суви лисја,,
  • II - група - ученици кои имаат потешкотии со читањето - вежби во читање на изучените текстови и пишување на реченици со изучените букви

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Диктат со изучените букви

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник,ученици)

( завршен дел )

Читање на реченици со изучените букви

 
 

Предмет:     Македонски јазик

Дата:27.10.2008

Одд:  II в        

Наставна тема:  Почетно читање и пишување

Наставна единицаУсвојување на печатните букви Л л и Д д

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

Образовни: - учениците да ги запознаат и  усвојат графичките симболи за малите и големите печатни букви  на гласовите ,,л, д,, да ја воочуваат позицијата на буквите во зборови и да ги читаат во склоп на зборови и реченици

воспитни:     -развивање на позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност

функционални: -да ги воочуваат и идентификуваат  малите и големите печатни букви   Л л и Д д; правилно да ги пишуваат графичките симболи, да ги воочуваат  и читаат буквите во склоп на зборови  и реченици

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови Настава

Наставни методи

Наставни форми

Наставно- тех.средства

 ТР  ТМ   ПР   ПБ

ЛП       ДИ        ВТ

ФР     ИН     ИНД     ГФ     РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1. Кои букви ги имаме изучено до сега - диктат со изучените букви
  2. Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. На што личи буквата Л и буквата Д -  идентификување во учебникот и пишување на малите и големите букви  Л л и Д д во тетратка
  2. Читање на текстот ,,На ливада,,  - учебник страница 44
  3. Препишување на речениците од текстот кои завршуваат со точка

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Диктат со изучените букви

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник,ученици)

( завршен дел )

,,На буква, на буква,, - игра со изучените букви

 
 

Предмет:     Македонски јазик

Дата:28.10.2008

Одд:  II в        

Наставна тема:  Јазик

Наставна единица Реченици според значењето во текстот ,, На ливада,,

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

Образовни: - учениците да стекнат знаења за поделбата на речениците според значењето на расказни, прашални и извични; да се запознаат со интерпункциските знаци прашалник и извичник и нивната употреба

воспитни:     -развивање на позитивни погледи и ставови кон околината, училиштето, другарчињата; позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност

функционални: -да воочуваат и идентификуваат расказни, прашални и извични реченици  во даден текст; да  ги воочуваат и идентификуваат интерпункциските знаци точка, прашалник и извичник и правилно да ги  употребуваат;

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови Настава

Наставни методи

Наставни форми

Наставно- тех.средства

 ТР   ТМ  ПР  ПБ

ЛП       ДИ        ВТ

ФР      ИН     ИНД     ГФ     РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

- Кои знаци ги среќаваме на крајот од речениците во текстот ,,На ливада,, - изразно читање на текстот со прилагодување на гласот на содржината и интерпункцијата - воочување на точка, прашалник и извичник

- Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

1.       Пишување на прашалник и извичник (вежба во пишување на знаците во тетратка)

2.       Работа во групи (препишување на речениците од текстот во тетратката):

  • I група - прашални реченици
  • II група - извични реченици
  • III група - расказни реченици

3.   Читање на текстот по групи според видот на речениците  

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Диктат со изучените букви

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник,ученици)

( завршен дел )

Диктат во кој на крајот од реченицата учениците сами ќе го допишат интерпункцискиот знак: (прашална, извична и расказна реченица):

  • Дали отиде во село
  • Миле, донеси вода
  • Лиле донесе вода
 

Предмет:     Македонски јазик

Дата:29.10.2008

Одд:  II в        

Наставна тема:  Почетно читање и пишување

Наставна единица:   ,,Дедо Димо,, - активности со изучените букви

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

Образовни:  - учениците да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за техниката читање; да ги почитуваат интерпункциските знаци и да го прилагодуваат гласот на содржината на прочитаниот текст; да читаат и пишуваат зборови и реченици со изучените букви;

воспитни:     -  развивање на позитивни погледи и ставови кон околината, училиштето, другарчињата; позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност

функционални: -да воочуваат и идентификуваат зборови и  реченици во даден текст; да составуваат, пишуваат и читаат зборови и реченици со изучените букви;  да ги почитуваат интерпункциските знаци и да го прилагодуваат гласот на содржината на прочитаниот текст

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови Настава

Наставни методи

Наставни форми

Наставно- тех.средства

 ТР   ТМ   ПР   ПБ

ЛП     ДИ      ВТ

ФР      ИН     ИНД     ГФ     РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1. Што сме научиле? - диктат со изучените букви
  2. Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Интерпретација на текстот ,,Дедо Димо,,
  • I група (ученици кои знаат да читаат) - проширување на текстот со дополнување со други зборови и реченици
  • II група (ученици кои знаат да читаат со изучените букви) - читање и препишување на текстот
  • III група (ученици кои не ја совладале техниката на читање) - читање на текстот

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Диктат со изучените букви

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник,ученици)

( завршен дел )

Читање на реченици со изучените букви

 

Предмет:      Македонски јазик

Дата:29.10.2008

Одд:  IIв        

Наставна тема:  Литература

Наставна единица:  Обработка на песна  ,, Дрвото ни дава живот ,,

 

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни: учениците да ја восприемат песната, да го восприемат и изразат емоционалното доживување на песната преку забележување на визуелните и акустичните елементи во поетските слики

воспитни: - развивање на позитивни ставови на почит и љубов кон природата

         - создавање позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност

функционални:  - да откриваат, воочуваат, објаснуваат и споредуваат поезија и проза, карактеристики на песната, строфа;

-формирање на личност која ќе ја разбира, сака, вреднува и создава поезијата

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови Настава

Наставни методи

Наставни форми

Наставно- тех.средства

 ТР  ТМ  ПР  ПБ

ЛП      ДИ       ВТ

ФР     ИН     ИНД     ГФ     РД

ПС       КС       ТВ      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1. Што значи дрвото во природата, за човекот и сите живи суштества - насочен разговор
  2. Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

1.Уметничка интерпретација на песната ,, Дрвото ни дава живот ,,

2.Изразување на непосредното доживување од содржината на песната

3.Изразно читање на песната (наставник) со дадени задачи за работа:

  • воочување на поимот строфа
  • воочување на поетските слики

4. Меморирање на песната по стихови и строфи

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Откривање на пораката во песната

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник,ученици)

( завршен дел )

Изразно рецитирање на песната од страна на учениците во групи и индивидуално

 

Предмет:     Македонски јазик

Дата:30.10.2008

Одд:  II в        

Наставна тема:  Почетно читање и пишување

Наставна единица ,,Во недела ,, - активности со изучените букви

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

Образовни:  - учениците да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за техниката читање; да ги почитуваат интерпункциските знаци и да го прилагодуваат гласот на содржината на прочитаниот текст; да читаат и пишуваат зборови и реченици со изучените букви;

воспитни:     -  развивање на позитивни погледи и ставови кон околината, училиштето, другарчињата; позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност

функционални: -да воочуваат и идентификуваат зборови и  реченици во даден текст; да составуваат, пишуваат и читаат зборови и реченици со изучените букви;  да ги почитуваат интерпункциските знаци и да го прилагодуваат гласот на содржината на прочитаниот текст

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови Настава

Наставни методи

Наставни форми

Наставно-  тех.средства

 ТР   ТМ   ПР  ПБ

ЛП       ДИ        ВТ

ФР      ИН      ИНД      ГФ    РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1.  Што сме научиле? - диктат со изучените букви
  2. Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1.      Интерпретација на текстот ,,Во недела,,
  •  I група (ученици кои знаат да читаат) - проширување на текстот со дополнување со други зборови и реченици
  •  II група (ученици кои знаат да читаат со изучените букви) - читање и препишување на текстот
  •  III група (ученици кои не ја совладале техниката на читање) - читање на текстот

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Диктат со изучените букви

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник,ученици)

( завршен дел )

Читање на реченици со изучените букви