Од нашата училница

Почетна Фото галерија Видео галерија Календар за работа Архива Кенгур

 

 

НОЕМВРИ


ОКТОМВРИ                                                                               ДЕКЕМВРИ >>

 
 

Предмет:     Македонски јазик

Дата:03.11.2008

Одд:  II в        

Наставна тема:  Почетно читање и пишување

Наставна единицаУсвојување на големите и малите печатни букви У у, Р р и Ј ј

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

Образовни: - учениците да ги запознаат и  усвојат графичките симболи за малите и големите печатни букви од гласовите ,,у, р, ј,, да ја воочуваат позицијата на буквите во зборови и да ги читаат во склоп на зборови и реченици

воспитни:     -развивање на позитивни карактерни особини: упорност, одговорност и истрајност во извршувањето на дадените задачи; доследност во одбраната и следењето на ставовите и принципите кои се праведни 

функционални: -да ги воочуваат и идентификуваат  малите и големите печатни букви  У у, Р р и Ј ј; правилно да ги пишуваат графичките симболи, да ги воочуваат  и читаат буквите во склоп на зборови  и реченици

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни форми

Наставно-тех.средства

 ТР  ТМ   ПР  ПБ

ЛП       ДИ        ВТ

ФР        ИН       ИНД     ГФ       РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

-Кои букви ги имаме изучено до сега - диктат со изучените букви

-Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

1.       На што личи буквата У, Ј и буквата Р -  идентификување во учебникот и пишување на малите и големите букви  У у, Р р и Ј ј во тетратка

2.       Идентификување на буквите (подвлекување на У у со сина боичка, подвлекување на Р р со црвена боичка, подвлекување на Ј ј со сина боичка) во текстот ,,Раде и Дара,,

3.       Читање на текстот ,,Раде и Дара ,,  - наставно ливче

Работа во групи:

  • I група (ученици кои знаат да читаат) - препишување на речениците и групирање во две групи: што направил Раде, а што Дара
  • II група (ученици кои знаат да читаат со изучените букви) -  дополнување на реченици од текстот со испуштени зборови
  • III група (ученици кои имаат потешкотии при читањето) -читање на текстот  

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Диктат со изучените букви; читање на текстот Раде и Дара

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Да се запише одговорот на прашањето ,,Какви деца се Раде и Дара?,, во тетратката (Раде и Дара се вредни и уредни)

 
 
 

Предмет:     Македонски јазик

Дата:04.11.2008

Одд:  II в        

Наставна тема:  Почетно читање и пишување

Наставна единица:   ,,Роденден,, - вежби во читање со изучените букви

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

Образовни:  - учениците да ја усвојат и усовршат техниката на читање; да ги почитуваат интерпункциските знаци и да го прилагодуваат гласот на содржината на прочитаниот текст; да пишуваат зборови и реченици со изучените букви;

воспитни:     -  развивање на позитивни погледи и ставови кон околината, училиштето, другарчињата; позитивни карактерни особини: одговорност,  упорност, истрајност, доследност

функционални: -да воочуваат и идентификуваат зборови и  реченици во даден текст; да составуваат, пишуваат и читаат зборови и реченици со изучените букви;  да ги почитуваат интерпункциските знаци и да го прилагодуваат гласот на содржината на прочитаниот текст

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни форми

Наставно-тех.средства

 ТР  ТМ   ПР  ПБ

ЛП       ДИ        ВТ

ФР      ИН       ИНД       ГФ       РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

- Што сме научиле? - диктат со изучените букви

- Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

1.       Интерпретација на текстот ,,Роденден,,

            - I група (ученици кои знаат да читаат) - писмено одговарање на прашања во врска со содржината на текстот

           - II група (ученици кои знаат да читаат со изучените букви) - читање на текстот и дополнување на речениците во кои се испуштени зборови; препишување на текстот

           - III група (ученици кои не ја совладале техниката на читање) - читање на текстот

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Диктат со изучените букви; читање на текстот ,,Роденден,,

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Досети се: Самото свири. ____________;      Надвор само стои _____________

 

Предмет:     Македонски јазик

Дата:05.11.2008

Одд:  II в        

Наставна тема:  Почетно читање и пишување

Наставна единица:   ,,Ние сме смели,, - вежби во читање со изучените букви

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

Образовни:  - учениците да ја усвојат и усовршат техниката на читање; да ги почитуваат интерпункциските знаци и да го прилагодуваат гласот на содржината на прочитаниот текст; да пишуваат зборови и реченици со изучените букви;

воспитни:     -  развивање на позитивни погледи и ставови кон околината, училиштето, другарчињата; позитивни карактерни особини: одговорност,  упорност, истрајност, доследност

функционални: -да воочуваат и идентификуваат зборови и  реченици во даден текст; да составуваат, пишуваат и читаат зборови и реченици со изучените букви;  да ги почитуваат интерпункциските знаци и да го прилагодуваат гласот на содржината на прочитаниот текст

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни форми

Наставно-тех.средства

 ТР  ТМ   ПР  ПБ

ЛП       ДИ        ВТ

ФР      ИН       ИНД       ГФ       РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

- Што сме научиле? - диктат со изучените букви

- Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

1.       Интерпретација на текстот ,,Ние сме смели,,

            - I група (ученици кои знаат да читаат) - писмено одговарање на прашања во врска со содржината на текстот

           - II група (ученици кои знаат да читаат со изучените букви) - читање на текстот и дополнување на речениците во кои се испуштени зборови; препишување на текстот

           - III група (ученици кои не ја совладале техниката на читање) - читање на текстот

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Диктат со изучените букви; читање на текстот ,,Ние сме смели,,

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Какви треба да бидеме?  - препишување на реченицата: Ние сме мали и смели

 
 

Предмет:     Македонски јазик

Дата:05.11.2008

Одд:  II в        

Наставна тема:  Почетно читање и пишување

Наставна единица:   ,,На село,, - вежби во читање со изучените букви

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

Образовни:  - учениците да ја усвојат и усовршат техниката на читање; да ги почитуваат интерпункциските знаци и да го прилагодуваат гласот на содржината на прочитаниот текст; да пишуваат зборови и реченици со изучените букви;

воспитни:     -  развивање на позитивни погледи и ставови кон околината, училиштето, другарчињата; позитивни карактерни особини: одговорност,  упорност, истрајност, доследност

функционални: -да воочуваат и идентификуваат зборови и  реченици во даден текст; да составуваат, пишуваат и читаат зборови и реченици со изучените букви;  да ги почитуваат интерпункциските знаци и да го прилагодуваат гласот на содржината на прочитаниот текст

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни форми

Наставно-тех.средства

 ТР  ТМ   ПР  ПБ

ЛП       ДИ        ВТ

ФР      ИН       ИНД       ГФ       РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

- Што сме научиле? - диктат со изучените букви

- Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

1.       Интерпретација на текстот ,,На село,,

            - I група (ученици кои знаат да читаат) - писмено одговарање на прашања во врска со содржината на текстот

           - II група (ученици кои знаат да читаат со изучените букви) - читање на текстот и дополнување на речениците во кои се испуштени зборови; препишување на текстот

           - III група (ученици кои не ја совладале техниката на читање) - читање на текстот

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Диктат со изучените букви; читање на текстот ,, На село  ,,

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Решавање на крстозбор со поими од изучените текстови

 
 

Предмет:     Македонски јазик

Дата:06.11.2008

Одд:  II в        

Наставна тема:  Почетно читање и пишување

Наставна единица:   ,,Поделба,, - вежби во читање со изучените букви

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

Образовни:  - учениците да ја усвојат и усовршат техниката на читање; да ги почитуваат интерпункциските знаци и да го прилагодуваат гласот на содржината на прочитаниот текст; да пишуваат зборови и реченици со изучените букви;

воспитни:     -  развивање на позитивни погледи и ставови кон околината, училиштето, другарчињата; позитивни карактерни особини: одговорност,  упорност, истрајност, доследност

функционални: -да воочуваат и идентификуваат зборови и  реченици во даден текст; да составуваат, пишуваат и читаат зборови и реченици со изучените букви;  да ги почитуваат интерпункциските знаци и да го прилагодуваат гласот на содржината на прочитаниот текст

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни форми

Наставно-тех.средства

 ТР  ТМ   ПР  ПБ

ЛП       ДИ        ВТ

ФР      ИН       ИНД       ГФ       РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

- Што сме научиле? - диктат со изучените букви

- Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

1.       Интерпретација на текстот ,,Поделба,,

            - I група (ученици кои знаат да читаат) - писмено одговарање на прашања во врска со содржината на текстот

           - II група (ученици кои знаат да читаат со изучените букви) - читање на текстот и дополнување на речениците во кои се испуштени зборови; препишување на текстот

           - III група (ученици кои не ја совладале техниката на читање) - читање на текстот

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Диктат со изучените букви; читање на текстот ,,Поделба,,

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Решавање на крстозбор со поими од изучените текстови

 
 
 

Предмет:      Македонски јазик

Дата:07.11.2008

Одд:  II в         

Наставна тема:  Изразување и творење

Наставна единица:  Мојот град - говорна вежба

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

Образовни: - учениците да се оспособуваат да слушаат говор, да разговараат за теми од животот во непосредната околина, да се запознаат со значењето на 7Ноември за нашиот град; самостојно - усно  да ги изразуваат своите мисли

воспитни: -развивање на позитивни погледи и ставови кон историското минато на нашиот народ; да ги ценат и почитуваат луѓето кои го дале својот живот за денешната слобода

                       -развивање на културни навики на однесување - бон тон

функционални: -да откриваат, воочуваат и идентификуваат: ликови, време и настани поврзани со историјата на македонскиот народ, да го идентификуваат 7Ноември како ден  на ослободувањето на градот Охрид                               

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни форми

Наставно-тех.средства

 ТР  ТМ   ПР  ПБ

ЛП       ДИ        ВТ

ФР      ИН       ИНД       ГФ       РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

- кои празници ги прославувало нашето училиште поврзани со историското минато на нашиот народ (8Септември, 11Октомври, 23Октомври) - разговор

- истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

            1. Реферат: ,,7 Ноември - ден на ослободувањето на град Охрид,,

                       - разговор за прочитаниот реферат (ликови, време, место на

                          настанот)

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Запазување на редослед на настани при усно раскажување

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Илустрација на настанот опишан во рефератот

 

Предмет:     Македонски јазик

Дата:10.11.2008

Одд:  II в        

Наставна тема:  Почетно читање и пишување

Наставна единица:   Обработка на буквите К, Ќ, Г, Ѓ

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

Образовни: - учениците да ги запознаат и  усвојат графичките симболи за малите и големите печатни букви од гласовите ,, к, ќ, г, ѓ ,, да ја воочуваат позицијата на буквите во зборови и да ги читаат во склоп на зборови и реченици

воспитни:     -развивање на позитивни карактерни особини: упорност, одговорност и истрајност во извршувањето на дадените задачи; доследност во одбраната и следењето на ставовите и принципите кои се праведни 

функционални: -да ги воочуваат и идентификуваат  малите и големите печатни букви   Кк, Ќќ, Гг, Ѓѓ; правилно да ги пишуваат графичките симболи, да ги воочуваат  и читаат буквите во склоп на зборови  и реченици

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни форми

Наставно-тех.средства

 ТР  ТМ   ПР  ПБ

ЛП       ДИ        ВТ

ФР      ИН       ИНД       ГФ       РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

-Кои букви ги имаме изучено до сега - диктат со изучените букви

-Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

1.       На што личат буквите К, Г - идентификување во учебникот  и со што се разликуваат буквите Ќ и Ѓ

2.       Изговор и пишување на малите и големите букви   Кк, Ќќ, Гг, Ѓѓ во тетратка

3.       Идентификување на буквите во зборови  - учебник стр. 49

4.       Пишување реченици со изучените букви

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Диктат со изучените букви

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

На буква, на буква - игра со изучените букви

 
 

Предмет:      Македонски јазик

Дата:11.11.2008

Одд:  II в        

Наставна тема:  Изразување и творење

Наставна единица:  Моето семејство - говорна и писмена  вежба

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

Образовни: - учениците да се оспособуваат да слушаат говор, да разговараат за теми од животот во семејството; самостојно - усно  да ги изразуваат своите мисли

воспитни:    -развивање на позитивни погледи и ставови кон околината и домот; чувство на припадност кон домот и семејството; позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност

функционални: -да откриваат, воочуваат и идентификуваат членови во семејството и нивната функција во домот  и куќниот ред во домот и семејството

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни форми

Наставно-тех.средства

 ТР  ТМ   ПР  ПБ

ЛП       ДИ        ВТ

ФР      ИН       ИНД       ГФ       РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

- Кој живее во мојот дом - разговор

- истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

1.       Гововрна вежба: членови на моето семејство

2.       Писмена вежба:

              Моето семејство

Јас, татко ми, мајка ми, сестра ми и

 брат ми се моето семејство. Секој

во семејството работи во домот...

-дополнување на писмената вежба со зборови и реченици за семејството со изучените буквa

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Запазување на редослед на настани при усно раскажување

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Читање на писмените вежби од страна на учениците

 
 

Предмет:     Македонски јазик

Дата:12.11.2008

Одд:  II в        

Наставна тема:  Почетно читање и пишување

Наставна единица:   ,,Роденден,, - вежби во читање со изучените букви

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

Образовни:  - учениците да ја усвојат и усовршат техниката на читање; да ги почитуваат интерпункциските знаци и да го прилагодуваат гласот на содржината на прочитаниот текст; да пишуваат зборови и реченици со изучените букви;

воспитни:     -развивање на позитивни погледи и ставови кон околината и домот; чувство на припадност кон домот и семејството; позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност

функционални: -да воочуваат и идентификуваат зборови и  реченици во даден текст; да составуваат, пишуваат и читаат зборови и реченици со изучените букви;  да ги почитуваат интерпункциските знаци и да го прилагодуваат гласот на содржината на прочитаниот текст; да ги воочуваат и именуваат прославите во семејството

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни форми

Наставно-тех.средства

 ТР  ТМ   ПР  ПБ

ЛП       ДИ        ВТ

ФР      ИН       ИНД       ГФ       РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

- Што сме научиле? - диктат со изучените букви

- Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

       1.       Интерпретација на текстот ,,Роденден,, - учебник стр. 50

            - I група (ученици кои знаат да читаат) - составување на прашања во врска со содржината на текстот

           - II група (ученици кои знаат да читаат со изучените букви) - читање на текстот и препишување на извичните реченици од текстот

           - III група (ученици кои не ја совладале техниката на читање) - читање на текстот

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Диктат со изучените букви; читање на текстот ,,Роденден,,

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Кои празници ги слави семејството - усно набројување

 
 

Предмет:      Македонски јазик

Дата:12.11.2008

Одд:  II в        

Наставна тема:  Изразување и творење

Наставна единица:  Мојот дом - говорна и писмена вежба - размислувам и создавам

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

Образовни: - учениците да се оспособуваат да слушаат говор, да разговараат за теми од животот во домот и семејството; да го опишуваат својот дом и да се запознаат со различни живеалишта; самостојно - усно  да ги изразуваат своите мисли

воспитни:    -развивање на позитивни погледи и ставови кон околината и домот; чувство на припадност кон домот и семејството; позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност

функционални: -да откриваат, воочуваат и идентификуваат различни живеалишта; да го опишуваат својот дом; да разговараат за теми од животот и куќниот ред во домот и семејството

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни форми

Наставно-тех.средства

 ТР  ТМ   ПР  ПБ

ЛП       ДИ        ВТ

ФР      ИН       ИНД       ГФ       РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

- Како изгледа мојот дом - разговор

- истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

1.       Говорна вежба: зграда - куќа - сличности и разлики (споредување на различни видови живеалишта учебник стр. 125)

2.       Писмена вежба:

                                      Мојот дом

Мојот дом се наоѓа во куќа (зграда). Моето семејство е сместено на првиот кат. Куќата е светла, топла и во неа минувам голем дел од времето. Имам своја соба каде спијам и ги работам домашните.

-дополнување на писмената вежба со зборови и реченици за семејството со изучените букви во интеракција со учениците

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Запазување на редослед на настани при усно раскажување

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Размислувам, создавам - задача - учебник страна 125

 
 
 

Предмет:      Македонски јазик

Дата:13.11.2008

Одд: II в        

Наставна тема:  Литература

Наставна единица: ,,Три леба,,  - обработка на текст

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни:  учениците да ја запознаат, восприемат и да ја доживеат содржината на текстот; да го изразат емоционалното доживување на текстот преку забележување на описите, настаните, ликовите и нивните особини во текстот

воспитни:     -развивање на позитивни погледи и ставови кон околината и домот; чувство на припадност кон домот и семејството; позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност; почит кон членовите на семејството и културни навики ,бон-тон

функционални: -да откриваат,воочуваат и идентификуваат: настан, време и место на настанот опишан во текстот; главен лик и неговите особини,семејни односи со другите ликови

                                 -проширување и збогатување на речникот со нови зборови и изрази

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни форми

Наставно-тех.средства

 ТР  ТМ   ПР  ПБ

ЛП       ДИ        ВТ

ФР      ИН       ИНД       ГФ       РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

- Видови семејно живеење (односи меѓу баба, дедо - родители - деца) - корелација со ЗО

- Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

1.Уметничка интерпретација на текстот ,,Три леба,, 

2.Изразување на непосредното доживување од содржината на текстот (настан,време и место на настанот, главни  и споредни ликови)

3.Изразно читање на текстот од страна на ученик (група која знае да чита)

4.Задачи за работа:

     -усно одговарање на прашањата од учебникот:

     -пишување на план:

                1) Работникот купува три леба

                2) Еден леб е враќање на долг

                3) Еден леб е позајмување

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Идентификување на настан, време и место на настанот; главен лик во текстот

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Усно прераскажување на текстот

 
 

Предмет:     Македонски јазик

Дата:14.11.2008

Одд:  II в        

Наставна тема:  Почетно читање и пишување

Наставна единица:    Писмена вежба - колку научив да читам и пишувам

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

Образовни:  - учениците да ги повторат, систематизираат и утврдат стекнатите знаења за поимот реченица како целина од повеќе зборови, зборот како целина од повеќе гласови; да читаат и пишуваат зборови и реченици со изучените букви;

воспитни:     -  развивање на позитивни погледи и ставови кон околината, училиштето, другарчињата; позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност

функционални: -да воочуваат и идентификуваат зборови и  реченици; да составуваат, пишуваат и читаат зборови и реченици со изучените букви;

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни форми

Наставно-тех.средства

 ТР  ТМ   ПР  ПБ

ЛП       ДИ        ВТ

ФР      ИН       ИНД       ГФ       РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

- Кои букви ги изучивме до сега? - идентификување на изучените букви

- Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

      учебник страна 51:

1.       Сложување на реченици чии делови се измешани и читање на истите

2.       Создавање на збор од иста основа со различни претставки

3.       Палиндром - читање на зборови нанапред и наназад

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Писмена вежба учебник стр.51

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Дополнување на вежбите од учебникот во тетратка

 
 

Предмет:      Македонски јазик

Дата:17.11.2008

Одд:  II в        

Наставна тема:  Изразување и творење

Наставна единица:  ,,И јас помагам во домот,, - говорна и писмена вежба

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

Образовни: - учениците да се оспособуваат да слушаат говор, да разговараат за теми од животот во семејството; да се запознаат со обврските кои ги имаат членовите на семејството, да  стекнат знаења за потребата од поделба на задолженијата и од меѓусебно помагање

воспитни:    -развивање на позитивни погледи и ставови кон околината и домот; чувство на припадност кон домот и семејството; позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност

функционални: -да ја воочуваат  и идентификуваат потребата од поделба на задолженијата и од меѓусебно помагање меѓу членовите на семејството; да ги надминуваат родовите стереотипи за поделбата на обврските во семејството; самостојно усно и писмено да се изразуваат

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни форми

Наставно-тех.средства

 ТР  ТМ   ПР  ПБ

ЛП       ДИ        ВТ

ФР      ИН       ИНД       ГФ       РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

- Кој што работи дома  - корелација со ЗО                                                                               

- Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

учебник стр. 126

1.       Говорна вежба: што гледаме на сликата

2.       Дискусија: како може да се поделат обврските во домот - кој какви задачи извршува на сликата, дали работата треба да ја делиме на машка и женска работа (учениците да ги надминуваат родовите стереотипи за поделбата на обврските во семејството)

3.       Усно  и писмено одговарање на прашањата од учебникот

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Запазување на редослед на настани при усно раскажување

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Илустрација: како помагам во домот

 

Предмет:     Македонски јазик

Дата:18.11.2008

Одд:  II в        

Наставна тема:  Почетно читање и пишување

Наставна единица:  ,,Влатко и Менка,,- вежби во читање со изучените букви

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

Образовни:  - учениците да ја усвојат и усовршат техниката на читање; да ги почитуваат интерпункциските знаци и да го прилагодуваат гласот на содржината на прочитаниот текст; да пишуваат зборови и реченици со изучените букви;

воспитни:     -развивање на позитивни погледи и ставови кон околината и домот; чувство на припадност кон домот и семејството; хигиенски навики и позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност

функционални: -да воочуваат и идентификуваат зборови и  реченици во даден текст; да составуваат, пишуваат и читаат зборови и реченици со изучените букви;  да ги почитуваат интерпункциските знаци и да го прилагодуваат гласот на содржината на прочитаниот текст;

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни форми

Наставно-тех.средства

 ТР  ТМ   ПР  ПБ

ЛП       ДИ        ВТ

ФР      ИН       ИНД       ГФ       РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

- Што сме научиле? - диктат со изучените букви

- Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

1.       Интерпретација на текстот ,,Влатко и Менка,,

            - I група (ученици кои знаат да читаат) - составување на прашања во врска со содржината на текстот

           - II група (ученици кои знаат да читаат со изучените букви) - читање на текстот и препишување на извичните реченици од текстот

           - III група (ученици кои не ја совладале техниката на читање) - читање на текстот

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Диктат со изучените букви; читање на текстот

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Препишување на говорот на ликовите од текстот

 
 
 

Предмет:     Македонски јазик

Дата:20.11.2008

Одд:  II в        

Наставна тема:  Почетно читање и пишување

Наставна единица:    Обработка на буквите Ж, З, Ш

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

Образовни: - учениците да ги запознаат и  усвојат графичките симболи за малите и големите печатни букви од гласовите ,, ж, з, ш ,, да ја воочуваат позицијата на буквите во зборови и да ги читаат во склоп на зборови и реченици

воспитни:     -развивање на позитивни карактерни особини: упорност, одговорност и истрајност во извршувањето на дадените задачи; доследност во одбраната и следењето на ставовите и принципите кои се праведни 

функционални: -да ги воочуваат и идентификуваат  малите и големите печатни букви   Жж, Зз, Шш; правилно да ги пишуваат графичките симболи, да ги воочуваат  и читаат буквите во склоп на зборови  и реченици

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни форми

Наставно-тех.средства

 ТР  ТМ   ПР  ПБ

ЛП       ДИ        ВТ

ФР      ИН       ИНД       ГФ       РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

-Кои букви ги имаме изучено до сега - диктат со изучените букви

-Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

1.       Кои букви ќе ги добиеме ако споиме две К, две П или ако ја употребиме цифрата 3

2.       Воочување на буквите З, Ж и Ш во зборови и начин на пишување - учебник  стр.52

3.       Изговор и пишување на малите и големите букви Жж, Зз, Шш  во тетратка

4.       Пишување реченици со изучените букви

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Диктат со изучените букви

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

На буква, на буква - игра со изучените букви

 

Предмет:       Македонски јазик

Дата:21.11.2008

Одд:  II в        

Наставна тема:   Изразување и творење

Наставна единица:     Семејно стебло

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

Образовни: - учениците да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за роднинските врски во поширокото семејство, организацијата и функционирањето на семејството врз основа на крвните врски помеѓу членовите на поширокото семејство

воспитни:    -развивање на позитивни погледи и ставови кон околината и домот; чувство на припадност кон домот и семејството; позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност;  почит кон членовите на поширокото семејство

функционални: -да ги воочуваат и идентификуваат крвните врски помеѓу членовите на поширокото семејство: вујко, стрико, тетка, братучеди , да изработуваат семејно стебло на крвните врски во своето пошироко семејство; усно и писмено, самостојно да се изразуваат

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни форми

Наставно-тех.средства

 ТР  ТМ   ПР  ПБ

ЛП       ДИ        ВТ

ФР      ИН       ИНД       ГФ       РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

- Кои се моите роднини - корелација со ЗО

- Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

            Изработка на семејно стебло на поширокото семејството врз основа на шематското претставување со множества од страна на секој ученик на минатиот час - учебник по македонски јазик стр. 128

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Систем на прашања и одговори

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Претставување на моето семејно стебло - презентација од страна на секој ученик