Од нашата училница

Почетна Фото галерија Видео галерија Календар за работа Архива Кенгур

 

 

ДЕКЕМВРИ

 

Подготовки

НОЕМВРИ                                                                                         ЈАНУАРИ >>

 
 
 

Предмет:     Македонски јазик

Дата:03.12.2008

Одд:  II в        

Наставна тема:  Почетно читање и пишување

Наставна единица:  ,,АБВ,, - на буква, на буква - ToolKID

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

Образовни: - учениците да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за изучените букви, да пишуваат и читаат зборови  со изучените букви; да ја запознаат примената на ИКТ во наставата преку примена на соодветниот софтвер - ToolKID

воспитни:     -развивање на позитивни погледи и ставови кон околината, училиштето, другарчињата; позитивни карактерни особини: одговорност,  упорност, истрајност, доследност

функционални: -да ги воочуваат и идентификуваат изучените букви во склоп на зборови во различни позиции: на почетокот,средината и на крајот од зборот; да составуваат, пишуваат и читаат зборови со изучените букви; да употребуваат ИКТ технологија

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни  форми

Наставно-тех.средства

 ТР  ТМ  ПР  ПБ

ЛП      ДИ      ВТ

ФР     ИН      ИНД      ГФ      РД

ПС      КС     ТВ      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1. Со кој програм од едукативниот софтвер ToolKID  сме работеле до сега - отварање на програмата
  2. Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

1. Притискање на буквите по азбучен ред (потсетување):

                 АБВ - основно ниво: со притискање на типка од тастатурата се  

                           појавува слика која започнува со буквата која е притисната

2. Пишување на името на предметот под неговата слика                         

                  АБВ - второ ниво: со притискање на типка од тастатурата се

                     појавува слика под која треба да се испишат буквите од името на

                     предметот

                   -работа во парови: едниот ученик притиска буква, а      

                    другиот го изговара  и испишува името на предметот

                    од сликата  на екранот преку тастатурата (додека сите

                    парови го испишат името на предметот оние кои

                    завршиле порано го бојат предметот по желба)

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Читање и пишување на зборови со изучените букви

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Затворање на  пакетот ToolKID - гасење на компјутерите

 

Предмет:      Македонски јазик

Дата:03.12.2008

Одд:  IIв        

Наставна тема:  Литература

Наставна единица: ,,Нела и буквата Ж,, - обработка на текст

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни:  учениците да ја запознаат, восприемат и да ја доживеат содржината на текстот; да го изразат емоционалното доживување на текстот преку забележување на настаните, ликовите и нивните особини во текстот

воспитни: -развивање на позитивни морални погледи и ставови, начин и култура на однесување;

функционални: -да откриваат,воочуваат и идентификуваат: настан, време и место на настанот опишан во текстот; главен лик и неговите особини, ставови и односи со другите ликови

                         ;         -проширување и збогатување на речникот со нови зборови и изрази

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни  форми

Наставно-тех.средства

 ТР  ТМ  ПР  ПБ

ЛП      ДИ      ВТ

ФР     ИН      ИНД      ГФ      РД

ПС      КС     ТВ      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1. Каде ја имаме запознато Нела? - повторување
  2. Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

1.Уметничка интерпретација на текстот ,,Нела и буквата Ж,, - од страна на наставникот

2.Изразување на непосредното доживување од содржината на текстот (настан,време и место на настанот, ликови)

3.Задачи за работа:

     -читање на текстот од страна на учениците и анализа:

                1) временска и просторна локација на настанот

                2) сцена каде се одигрува дејството

                3) ликови - карактерни особини

                3) постапки - позитивни и негативни

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Идентификување на настан, време и место на настанот; главен лик во текстот

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Препишување на зборовите кои ги пишувала Нела

 
 

Предмет:     Македонски јазик

Дата:04.12.2008

Одд:  II в        

Наставна тема:  Почетно читање и пишување

Наставна единица:     Обработка на буквите Ч, Ц, Џ

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

Образовни: - учениците да ги запознаат и  усвојат графичките симболи за малите и големите печатни букви од гласовите ,, ч, ц, џ ,, да ја воочуваат позицијата на буквите во зборови и да ги читаат во склоп на зборови и реченици

воспитни:     -развивање на позитивни карактерни особини: упорност, одговорност и истрајност во извршувањето на дадените задачи; доследност во одбраната и следењето на ставовите и принципите кои се праведни 

функционални: -да ги воочуваат и идентификуваат  малите и големите печатни букви   Чч, Цц, Џџ; правилно да ги пишуваат графичките симболи, да ги воочуваат  и читаат буквите во склоп на зборови  и реченици

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни  форми

Наставно-тех.средства

 ТР  ТМ  ПР  ПБ

ЛП      ДИ      ВТ

ФР     ИН      ИНД      ГФ      РД

ПС      КС     ТВ      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1. Кои букви ги имаме изучено до сега - диктат со изучените букви
  2. Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. На што личи буквата Ч, на што Ц и на што буквата Џ
  2. Воочување на буквите Ч, Ц и Џ во зборови и начин на пишување - учебник  стр. 56
  3. Изговор и пишување на малите и големите букви Чч, Цц, Џџ   во тетратка
  4. Пишување реченици со изучените букви

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Диктат со изучените букви

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

На буква, на буква - игра со изучените букви

 
 

Предмет:     Македонски јазик

Дата:05.12.2008

Одд:  II в        

Наставна тема:  Почетно читање и пишување

Наставна единица:   ,,Во шума,, - вежби во читање со изучените букви

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

Образовни:  - учениците да ја усвојат и усовршат техниката на читање; да ги почитуваат интерпункциските знаци и да го прилагодуваат гласот на содржината на прочитаниот текст; да пишуваат зборови и реченици со изучените букви;

воспитни:     -  развивање на позитивни погледи и ставови кон околината, училиштето, другарчињата; позитивни карактерни особини: одговорност,  упорност, истрајност, доследност

функционални: -да воочуваат и идентификуваат зборови и  реченици во даден текст; да составуваат, пишуваат и читаат зборови и реченици со изучените букви;  да ги почитуваат интерпункциските знаци и да го прилагодуваат гласот на содржината на прочитаниот текст

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни  форми

Наставно-тех.средства

 ТР  ТМ  ПР  ПБ

ЛП      ДИ      ВТ

ФР     ИН      ИНД      ГФ      РД

ПС      КС     ТВ      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1. Кои букви ги учевме на минатиот час - повторување
  2. Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

1.       Интерпретација на текстот ,,Во шума,,

  • I група (ученици кои знаат да читаат) - писмено составување и одговарање на прашања во врска со содржината на текстот
  • II група (ученици кои знаат да читаат со изучените букви) - препишување на речениците во кои е даден говорот на ликовите
  • III група (ученици кои не ја совладале техниката на читање) - читање на текстот

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Диктат со изучените букви; читање на текстот ,,Во шума,,

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Диктат со реченици од изучениот текст

 
 

Предмет:      Македонски јазик

Дата:09.12.2008

Одд:  II в        

Наставна тема:  Изразување и творење

Наставна единица:  Предмети, мебел и апарати во домот -опис на предмет - говорна вежба

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

Образовни: - учениците да се оспособуваат да слушаат говор, да разговараат за теми од животот во семејството; да ги опишуваат предметите, мебелот и апаратите во домот, да разговараат  за употребливата вредност на предметите, начинот на ракување и употреба

воспитни:    -развивање на позитивни погледи и ставови кон околината и домот; чувство на припадност кон домот и семејството; позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност

функционални: -да ги воочуваат  и идентификуваат карактеристиките на предметите, мебелот и апаратите во домот, да ги опишуваат со свои зборови; самостојно усно да се изразуваат

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни  форми

Наставно-тех.средства

 ТР  ТМ  ПР  ПБ

ЛП      ДИ      ВТ

ФР     ИН      ИНД      ГФ      РД

ПС      КС     ТВ      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1. Предмети, мебел и апарати во домот - корелација со ЗО;                                                 
  2. Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

учебник стр. 127

1.       Говорна вежба: што гледаме на сликата

2.       Дискусија:

  • за што служат предметите, мебелот и апаратите на сликата,
  • кој најчесто ги употребува - заокружување на предметите со  моливчиња во боја според употребната вредност

3.       Усно опишување на предмет по избор на ученикот (од каков материјал е изработен, каква форма има за што служи, како треба да го чуваме и одржуваме

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Илустрација на еден предмет по избор на ученикот

 
 

Предмет:     Македонски јазик

Дата:10.12.2008

Одд:  II в        

Наставна тема:  Почетно читање и пишување

Наставна единица:  ,,АБВ,, - на буква, на буква - ToolKID

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

Образовни: - учениците да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за изучените букви, да пишуваат и читаат зборови  со изучените букви; да ја запознаат примената на ИКТ во наставата преку примена на соодветниот софтвер - ToolKID

воспитни:     -развивање на позитивни погледи и ставови кон околината, училиштето, другарчињата; позитивни карактерни особини: одговорност,  упорност, истрајност, доследност

функционални: -да ги воочуваат и идентификуваат изучените букви во склоп на зборови во различни позиции: на почетокот,средината и на крајот од зборот; да составуваат, пишуваат и читаат зборови со изучените букви; да употребуваат ИКТ технологија

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни  форми

Наставно-тех.средства

 ТР  ТМ  ПР  ПБ

ЛП      ДИ      ВТ

ФР     ИН      ИНД      ГФ      РД

ПС      КС     ТВ      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1. Со кој програм од едукативниот софтвер ToolKID  сме работеле до сега - отварање на програмата
  2. Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

1. Притискање на буквите по азбучен ред (потсетување):

       АБВ - основно ниво: со притискање на типка од тастатурата се  

                    појавува слика која започнува со буквата која е притисната

2. Пишување на името на предметот под неговата слика (потсетување):                        

        АБВ - второ ниво: со притискање на типка од тастатурата се

                    појавува слика под која треба да се испишат буквите од името на

                    предметот

        -работа во парови: едниот ученик притиска буква, а   другиот го изговара  и испишува името на предметот од сликата  на екранот преку тастатурата (додека сите парови го испишат името на предметот оние кои  завршиле порано го бојат предметот по желба)

3. Пишување на име на предмет од почетните букви на повеќе предмети   

        АБВ - трето ниво - пишување на почетните букви од различни слики за                 

                    да се добие име на предмет

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Читање и пишување на зборови со изучените букви

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Затворање на  пакетот ToolKID - гасење на компјутерите

 
 

Предмет:      Македонски јазик

Дата:11.12.2008

Одд:  II в        

Наставна тема:  Изразување и творење

Наставна единица:  Апарати за домаќинство - опис на предмет -писмена вежба

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

Образовни: - учениците да се оспособуваат да говорат и слушаат говор; да разговараат за теми од животот во семејството; да ги опишуваат предметите и апаратите во домот, да разговараат  за нивната  употреблива вредност, начинот на ракување и употреба

воспитни:    -развивање на позитивни погледи и ставови кон околината и домот; чувство на припадност кон домот и семејството; развивање на чувство на одговорност кон својата безбедност и безбедноста на другите во домот

функционални: -да ги воочуваат  и идентификуваат карактеристиките на апаратите во домот, да ги опишуваат со свои зборови; самостојно усно и писмено да се изразуваат

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни  форми

Наставно-тех.средства

 ТР  ТМ  ПР  ПБ

ЛП      ДИ      ВТ

ФР     ИН      ИНД      ГФ      РД

ПС      КС     ТВ      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1. Кои апарати ги употребуваме во домот за да си го олесниме животот и со помош на што тие функционираат - корелација со ЗО;
  2. Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1.  Што имам во вреќичката (интерактивна игра):
  • секој од учениците извлекува наставно ливче со слика на еден електричен апарат од вреќичката, ја објаснува неговата намена, каква опасност претставува за безбедноста во домот ако неправилно се употребува и како треба правилно да се ракува со него за да не дојде до тоа
  • писмено опишување на апаратот од сликата - одговарање на прашањата од наставното ливче

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Наставно ливче

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Читање на одговорите од наставното ливче од страна на учениците - дискусија

 
 

Предмет:     Македонски јазик

Дата:12.12.2008

Одд:  II в        

Наставна тема:  Почетно читање и пишување

Наставна единица:      Обработка на буквите Љ и Њ

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

Образовни: - учениците да ги запознаат и  усвојат графичките симболи за малите и големите печатни букви од гласовите ,, љ, њ ,, да ја воочуваат позицијата на буквите во зборови и да ги читаат во склоп на зборови и реченици

воспитни:     -развивање на позитивни карактерни особини: упорност, одговорност и истрајност во извршувањето на дадените задачи; доследност во одбраната и следењето на ставовите и принципите кои се праведни 

функционални: -да ги воочуваат и идентификуваат  малите и големите печатни букви   Љљ, Њњ; правилно да ги пишуваат графичките симболи, да ги воочуваат  и читаат буквите во склоп на зборови  и реченици

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни  форми

Наставно-тех.средства

 ТР  ТМ  ПР  ПБ

ЛП      ДИ      ВТ

ФР     ИН      ИНД      ГФ      РД

ПС      КС     ТВ      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1. Кои букви ги имаме изучено до сега - диктат со изучените букви
  2. Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. На што личи буквата Љ, а на што Њ
  2. Воочување на буквите Љ и Њ во зборови и начин на пишување - учебник  стр. 60
  3. Изговор и пишување на малите и големите букви Љљ и Њњ, во тетратка
  4. Пишување реченици со изучените букви

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Диктат со изучените букви

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

На буква, на буква - игра со изучените букви

 
 

Предмет:      Македонски јазик

Дата:15.12.2008

Одд:  IIв        

Наставна тема:  Литература

Наставна единица:  Обработка на народна приказна ,,Човек  учи додека е жив,,

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни:  учениците да ја запознаат, восприемат и да ја доживеат содржината на народната приказна и народната мудрост која е искажана преку приказната; да го изразат емоционалното доживување преку забележување на настанот и ликовите во текстот

воспитни: -развивање на позитивни погледи и ставови кон трудољубивоста како позитивна карактерна особина

     - развивање на морални ставови и навики на однесување; почит кон постарите лица

функционални: -да откриваат, воочуваат и идентификуваат: наслов, содржина, автор и илустрација во приказната;  ликови и нивните особини

                                 -проширување и збогатување на речникот со нови зборови и изрази

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни  форми

Наставно-тех.средства

 ТР  ТМ  ПР  ПБ

ЛП      ДИ      ВТ

ФР     ИН      ИНД      ГФ      РД

ПС      КС     ТВ      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1. Како се грееме во домот, како луѓето го загревале домот во минатото- насочен разговор
  2. Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Уметничка интерпретација на народната приказна ,,Плата според работата ,,
  2. Изразување на непосредното доживување од содржината на народната приказна (настан, време и место на настанот, ликови)
  3. Гласно читање на приказната од страна на учениците
  4. Разговор за содржината преку систем од прашања и одговори

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Евидентна листа - систем од прашања и одговори

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Усно прераскажување на приказната преку прашања

 
 

Предмет:      Македонски јазик

Дата:16.12.2008

Одд:  IIв        

Наставна тема:  Изразување и творење

Наставна единица:  Како се пишува новогодишна честитка

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни:  учениците да научат самостојно да пишуваат и испраќаат новогодишна честитка; да го воочуваат значењето на пишувањето на точната адреса на честитката

воспитни:     развивање на култура на комуникација со блиските, другарчињата,

функционални: -самостојно и успешно да пишуваат новогодишна честитка, да ги внесуваат потребните податоци од точната адреса на примачот

           -да пишуваат со читлив ракопис

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни  форми

Наставно-тех.средства

 ТР  ТМ  ПР  ПБ

ЛП      ДИ      ВТ

ФР     ИН      ИНД      ГФ      РД

ПС      КС     ТВ      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1. На кој начин можеме да ги искажеме нашите честитки и убави желби кон луѓето кои ни се блиски за време на новогодишните празници - разговор
  2. Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

1.    Делење на наставните ливчиња на кои е дадена шема на задна страна од Новогодишна честитка

2.    Запознавање со картичката:

             -страна на која треба да има насликан мотив

             -место за пишување на пораката

            - место за пишување на адресата

3.    Пишување на адресата:

            - значење на линиите на картичката

            - значење на точното внесување на адресата

4.   Пишување на пораката:

            - пишување на кратка и јасна порака со убав ракопис

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Правилно пополнување на новогодишна честитка

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Илустрација на зимски или празничен мотив на другата страна од новогодишната честитка

 
 

Предмет:     Македонски јазик

Дата:17.12.2008

Одд:  II в        

Наставна тема:  Почетно читање и пишување

Наставна единица:     Обработка на буквите Ф, Х и Ѕ

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

Образовни: - учениците да ги запознаат и  усвојат графичките симболи за малите и големите печатни букви од гласовите ,, ф, х, ѕ ,, да ја воочуваат позицијата на буквите во зборови и да ги читаат во склоп на зборови и реченици

воспитни:     -развивање на позитивни карактерни особини: упорност, одговорност и истрајност во извршувањето на дадените задачи; доследност во одбраната и следењето на ставовите и принципите кои се праведни 

функционални: -да ги воочуваат и идентификуваат  малите и големите печатни букви   Фф, Хх, Ѕѕ; правилно да ги пишуваат графичките симболи, да ги воочуваат  и читаат буквите во склоп на зборови  и реченици

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни  форми

Наставно-тех.средства

 ТР  ТМ  ПР  ПБ

ЛП      ДИ      ВТ

ФР     ИН      ИНД      ГФ      РД

ПС      КС     ТВ      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1. Кои букви ги имаме изучено до сега - диктат со изучените букви
  2. Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. На што личи буквата Ф, на што Х и на што буквата Ѕ
  2. Воочување на буквите Ф, Х и Ѕ во зборови и начин на пишување - учебник  стр. 63
  3. Изговор и пишување на малите и големите букви  Ф ф,  Х х,  Ѕ ѕ   во тетратка
  4. Пишување реченици со изучените букви

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Диктат со изучените букви

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

На буква, на буква - игра со изучените букви

 
 
 

Предмет:      Македонски јазик

Дата:17.12.2008

Одд:  IIв        

Наставна тема:    Литература

Наставна единица:   ,,Другарство ,,-обработка на текст

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни: учениците да ја запознаат, восприемат и да ја доживеат содржината на текстот; да го изразат емоционалното доживување на текстот преку забележување на настаните, ликовите и нивните особини

воспитни: -развивање на позитивни ставови на почит и љубов кон другарчињата

         - создавање позитивни карактерни особини: одговорност, упорност, истрајност, доследност

         - развивање на културни навики на однесување

функционални: да откриваат, воочуваат и идентификуваат: настан, време и место на настанот; ликови и нивните особини, ставови и меѓусебни односи

       -проширување и збогатување на речникот со нови зборови и изрази

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни  форми

Наставно-тех.средства

 ТР  ТМ  ПР  ПБ

ЛП      ДИ      ВТ

ФР     ИН      ИНД      ГФ      РД

ПС      КС     ТВ      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1.  Што е тоа другарство и како треба да се однесуваме кон другарчињата? - насочен разговор
  2.  Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Уметничка интерпретација на текстот ,,Другарство,,
  2. Изразување на непосредното доживување од содржината на текстот (настан, време и место на настанот, ликови)
  3. Изразно читање на текстот од страна на учениците
  • објаснување на непознатите зборови и изрази

    4.     Како треба да се однесува Фросина за да има другарчиња - дискусија

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Пишување на реченици за другарство

 

Предмет:     Македонски јазик

Дата:18.12.2008

Одд:  II в        

Наставна тема:  Почетно читање и пишување

Наставна единица:  Кои од малите и големите букви се разликуваат, а кои се исти

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

Образовни: - учениците да ги повторат, систематизираат и прошират  стекнатите знаења за  поимот глас како елемент на зборот и графичките симболи со кои се обележува гласот; да се оспособат да ги согледуваат сличностите и разликите меѓу печатните букви

воспитни:     -развивање на позитивни погледи и ставови кон околината, училиштето, другарчињата; позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност

функционални: -да ги откриваат, воочуваат и идентификуваат поимите глас и буква, да ги идентификуваат големите и малите печатни букви и  да ги согледуваат сличностите и разликите меѓу печатните букви

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни  форми

Наставно-тех.средства

 ТР  ТМ  ПР  ПБ

ЛП      ДИ      ВТ

ФР     ИН      ИНД      ГФ      РД

ПС      КС     ТВ      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1. Дали беше тешко да се запомнат сите изучени печатни букви, мали и големи и што ни олеснуваше да можеме да ги запомниме сите знаци (сличности) - разговор
  2. Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

Вежби во пишување во тетратка

1.       Кај кои букви малата и големата буква исто се пишуваат:

  • Вв, Гг, Дд, Ѓѓ, Жж, Зз, Ѕѕ, Ии, Кк, Лл, Љљ, Мм, Нн, Њњ, Оо, Пп, Сс, Тт, Ќќ, Хх, Цц, Чч, Џџ, Шш    

2.       Кај кои букви слично се пишуваат  и малата и големата буква:

  • Јј, Рр, Уу, Фф

3.       Кои букви се слични:

  • К и Ќ,  Г и Ѓ, Л и Љ, Н и Њ

4.       Мали и големи букви кои се разликуваат:

  • А  а,  Б   б,  Е   е

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Систем на прашања и одговори

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Пишување на зборови и споредување на буквите во нив: куќа, лаѓа - лага и тн.

 
 

Предмет:      Македонски јазик

Дата:19.12.2008

Одд:  IIв        

Наставна тема:    Литература

Наставна единица:   ,,Приказна за ветерот Северко ,,-обработка на текст

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни: учениците да ја запознаат, восприемат и да ја доживеат содржината на текстот; да го изразат емоционалното доживување на текстот преку забележување на настаните, ликовите и описите во текстот

воспитни: -развивање на позитивни ставови на почит и љубов кон природата

         - создавање позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност

функционални: да откриваат, воочуваат и идентификуваат: настан, време и место на настанот; ликови и описи на околината

       -проширување и збогатување на речникот со нови зборови и изрази

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни  форми

Наставно-тех.средства

 ТР  ТМ  ПР  ПБ

ЛП      ДИ      ВТ

ФР     ИН      ИНД      ГФ      РД

ПС      КС     ТВ      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1.  Кои се карактеристиките на зимата и кој го најавува доаѓањето на зимата? - насочен разговор
  2.  Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Уметничка интерпретација на текстот ,,Приказна за ветерот Северко,,
  2. Изразување на непосредното доживување од содржината на текстот (настан, време и место на настанот, лик)
  3. Изразно читање на текстот од страна на учениците
  • објаснување на непознатите зборови и изрази
  • ветерот Северко - како лик на живо суштество

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Препишување на зборовите од ветерот Северко во тетратката

 
 

Предмет:     Македонски јазик

Дата:22.12.2008

Одд:  II в        

Наставна тема:  Јазик

Наставна единица:   Што треба да има во зима - збороред во реченицата

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

Образовни: - учениците да стекнат знаења за значењето на редот на зборовите во реченицата - збороред ; да се оспособат правилно да ги подредуваат зборовите во реченицата при изговор и пишување

воспитни:     -развивање на позитивни погледи и ставови кон околината, училиштето, другарчињата; позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност

функционални: -да го воочуваат  и идентификуваат збороредот во реченицата; правилно да ги подредуваат зборовите во реченицата при пишување и при зборување

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни  форми

Наставно-тех.средства

 ТР  ТМ  ПР  ПБ

ЛП      ДИ      ВТ

ФР     ИН      ИНД      ГФ      РД

ПС      КС     ТВ      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1. Обраќање кон учениците: Извадете ги клупте на тетратките и земете ја раката со моливот да запишеме неколку реченици! ; разговор после реакцијата на учениците - како треба да се подредуваат зборовите во речениците
  2.  Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

1.       Читање на текстот напишан со испревртени реченици -учебник страна 62

  • поим за  збороред
  • препишување на текстот во тетратка со подредување на 
  • зборовите  по правилен редослед во реченицата

2.       Што има во зима - составување на реченици за зима со обрнување на внимание на збороредот во речениците

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Диктат со изучените букви

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Диктат -испревртени реченици кои учениците треба да ги запишат со подреден ред на зборовите:

Паѓа зима во снег.  Снешко направи Миле. Топка направи снежна Ана.

 
 

Предмет:      Македонски јазик

Дата:22.12.2008

Одд:  II в        

Наставна тема:       Литература

Наставна единица:  Каква литература може да користиме за зимскиот распуст

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни:  учениците да се оспособат самостојно да бираат и со интерес да читаат слободна и училишна лектира; да ја запознаат, восприемат и да ја доживеат содржината на лектирата; да го изразат емоционалното доживување преку забележување на настаните, ликовите

воспитни: -развивање на позитивни карактерни особини: упорност, истрајност, доследност

                       -развивање позитивен став кон читањето и интерес кон книгата

функционални: -да откриваат,воочуваат и идентификуваат: автор, наслов на книгата, поезија, проза

-проширување и збогатување на речникот со нови зборови и изрази

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни  форми

Наставно-тех.средства

 ТР  ТМ  ПР  ПБ

ЛП      ДИ      ВТ

ФР     ИН      ИНД      ГФ      РД

ПС      КС     ТВ      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1. Што правам во слободно време?- насочен разговор
  2. Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Поим за лектирно дело: наслов, автор, проза, поезија
  2. Разговор за прочитани книги

              - ликови, интересни моменти, настани

  1. Како да изберам лектира за читање - дали таа лектира е наменета за деца, кој може да ми помогне (родител, наставник, библиотекар)

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

 

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Препораки за училишна лектира која учениците можат да ја читаат за време на зимскиот распуст

 
 

Предмет:      Македонски јазик

Дата:23.12.2008

Одд: II в        

Наставна тема:  Јазик

Наставна единица: Контролна граматичка вежба

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни:  учениците да ги повторат, систематизираат и утврдат стекнатите знаења за глас, збор и реченица;

воспитни:     - позитивни карактерни особини: одговорност, упорност, истрајност, доследност; интерес за запознавање на својот јазик и култура

функционални: -да ги пишуваат буквите по азбучен ред, да се оспособуваат да ги делат зборовите на гласови,  да подредуваат зборови во реченици со изменет редослед и да препознаваат расказна, прашална и извична реченица

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни  форми

Наставно-тех.средства

 ТР  ТМ  ПР  ПБ

ЛП      ДИ      ВТ

ФР     ИН      ИНД      ГФ      РД

ПС      КС     ТВ      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1. што научивме по македонски јазик во првото полугодие од учебната година - набројување на наставните единици и емоционална подготовка за контролна граматичка вежба
  2. истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Делење на контролната граматичка вежба
  2. Разгледување на задачите - разговор за начините на кои треба да се решат зададените барања
  3. Самостојна работа врз задачите на тестот                

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Контролни прашања

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Собирање на писмените задачи после што ќе следува анализа

 
 

Предмет:      Македонски јазик

Дата:24.12.2008

Одд:  IIв        

Наставна тема:    Литература

Наставна единица:   Зимата е весела ако ,,Врне снег,,-обработка на текст

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни: учениците да ја запознаат, восприемат и да ја доживеат содржината на текстот; да го изразат емоционалното доживување на текстот преку забележување на настаните, ликовите и описите во текстот

воспитни: -развивање на позитивни ставови на почит и љубов кон природата

создавање позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност

функционални: да откриваат, воочуваат и идентификуваат: настан, време и место на настанот; ликови и описи на околината

    -проширување и збогатување на речникот со нови зборови и изрази

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни  форми

Наставно-тех.средства

 ТР  ТМ  ПР  ПБ

ЛП      ДИ      ВТ

ФР     ИН      ИНД      ГФ      РД

ПС      КС     ТВ      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1.  Која е најголемата радост за децата што ја носи зимата? - насочен разговор
  2.  Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Уметничка интерпретација на текстот ,,Врне снег,,
  2. Изразување на непосредното доживување од содржината на текстот (настан, време и место на настанот, ликови)
  3. Изразно читање на текстот од страна на учениците
  • објаснување на непознатите зборови и изрази

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Да ги пронајдеме и подвлечеме зборовите во текстот кои се согласуваат по звучност

 
 

Предмет:      Македонски јазик

Дата:24.12.2008

Одд:  II в        

Наставна тема:    Литература

Наставна единица:   Анализа на текстот ,,Врне снег,,

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни: учениците да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за содржината на текстот; да го изразат емоционалното доживување на текстот преку забележување на настаните, ликовите и описите на природата во текстот

воспитни: -развивање на позитивни ставови на почит и љубов кон природата

         - создавање позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност

функционални: - да откриваат, воочуваат и идентификуваат: настан, време и место на настанот; ликови и описи на околината

   -проширување и збогатување на речникот со нови зборови и изрази

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни  форми

Наставно-тех.средства

 ТР  ТМ  ПР  ПБ

ЛП      ДИ      ВТ

ФР     ИН      ИНД      ГФ      РД

ПС      КС     ТВ      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1.  Зошто е снегот радост за децата? - насочен разговор
  2.  Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Изразно читање на текстот ,,Врне снег,,
  2. Какви зимски слики би нацртале за содржината на текстот - анализа на содржината на текстот
  3. Пронаоѓање и читање на најубавите реченици од текстот од страна на учениците
  4. Воочување на пораката: Зимата е радост за децата

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Изработка на илустрација на текстот

 
 

Предмет:      Македонски јазик

Дата:25.12.2008

Одд:  IIв        

Наставна тема:  Медиумска култура

Наставна единица:  ,,Децата на Дедо Мраз,, - следење театарска претстава

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни: - да ја запознаат и доживеат  содржината на театарската претстава ,,Децата на Дедо Мраз ,, ; учениците ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за поимот театарска претстава

воспитни: -развивање на навики за посета и следење на театарски претстави

    - развивање на културни навики на однесување при посета на театар

функционални: -да откриваат, воочуваат и идентификуваат ликови, време и простор во кој се одвива настанот во драмската претстава; да ги доживеат и усвојат позитивните ликови и нивните особини, ставови и односи со другите ликови

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни  форми

Наставно-тех.средства

 ТР  ТМ  ПР  ПБ

ЛП      ДИ      ВТ

ФР     ИН      ИНД      ГФ      РД

ПС      КС     ТВ      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1. која друга претстава сме ја следеле во оваа учебна година; како треба да се однесуваме при посета на театарска претстава - упатства за однесување на учениците (влегување, сместување, како треба да се однесуваме, на што треба да обрнеме внимание и сл.)
  2. истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

    1. Следење на сценска изведба на театарската претстава ,,Децата на Дедо Мраз,, - охридски театар

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Разликување на театарска од куклена претстава

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Изразување на впечатоците од следената театарска претстава - пофалби, критики и забелешки

 
 

Предмет:      Македонски јазик

Дата:26.12.2008

Одд:  IIв        

Наставна тема:  Литература

Наставна единица:  ,,Снегулки,, - обработка на песна

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни: учениците да ја восприемат песната, да го восприемат и изразат емоционалното доживување на песната преку забележување на визуелните и акустичните елементи во поетските слики

воспитни: -развивање на позитивни ставови на почит и љубов кон природата

         - создавање позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност

функционални:  - да откриваат, воочуваат, објаснуваат и споредуваат поезија и проза, карактеристики на песната, строфа;

-формирање на личност која ќе ја разбира, сака, вреднува и создава поезијата

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни  форми

Наставно-тех.средства

 ТР  ТМ  ПР  ПБ

ЛП      ДИ      ВТ

ФР     ИН      ИНД      ГФ      РД

ПС      КС     ТВ      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1. која е најголемата радост за децата во зима - насочен разговор
  2. истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Уметничка интерпретација на песната ,,Снегулки,,
  2. Изразување на непосредното доживување од содржината на песната
  3. Изразно читање на песната (наставник) со дадени задачи за работа:

                  - воочување на бројот на стихови

                  - воочување на поетските слики

  1. Читање и меморирање на песната по стихови и строфи од учениците

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Откривање на пораката во песната

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Изразно рецитирање на песната од страна на учениците во групи и индивидуално

 
 

Предмет:      Македонски јазик

Дата:29.12.2008

Одд:  II в        

Наставна тема:  Изразување и творење

Наставна единица:   Зимски празници стр.80

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

Образовни: - учениците да  ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за празниците кои ги прославува семејството (семејни, верски и државни празници); запознавање со начинот на кој се одбележуваат зимските празници - дружење и посета на роднини и пријатели, уредување на просторот,  подготвување храна и сл.

воспитни: -развивање на позитивни погледи и ставови кон околината и семејството; чувство на припадност кон домот и семејството;

   -развивање на толеранција и почит кон празниците од другите култури и верска исповед

функционални: -да ги откриваат, воочуваат и идентификуваат празниците кои ги одбележува семејството, да ги именуваат како семејни, верски и државни празници; активно да се вклучуваат во прославувањето на истите

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни  форми

Наставно-тех.средства

 ТР  ТМ  ПР  ПБ

ЛП      ДИ      ВТ

ФР     ИН      ИНД      ГФ      РД

ПС      КС     ТВ      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1. Кои празници ги прославува училиштето (анализа на изработениот хамер со празниците кои ги прославува училиштето-корелација со ЗО) - повторување
  2. истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Зимски празници кои ги прославува семејството - учебник стр.80:
  • Нова година
  • Божиќ, Бадник, Коледе, Водици
  1. Дискусија: како семејството ги прославува овие празници:
  • уредување на просторот
  • подготовка на специфични видови храна
  • посета на пријатели и роднини
  • подготовка и размена на подароци, честитки и сл.
  1. Кои празници и како се прославуваат кај припадниците од друга вероисповед

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Именување на зимските празници

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Илустрација на уреден дом по повод прославувањето на Новата година

 

Предмет:      Македонски јазик

Дата:30.12.2008

Одд:  II в        

Наставна тема:  Литература, Изразување и творење

Наставна единица:   Сказни за божиќната ноќ стр.81

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

Образовни: - учениците да  ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за верските празници кои ги прославува семејството; запознавање со сказните, преданијата и верувањата врзани за овие празници

воспитни: -развивање на позитивни погледи и ставови кон околината и семејството; чувство на припадност кон домот и семејството;

   -развивање на толеранција и почит кон празниците од другите култури и верска исповед

функционални: -да ги откриваат, воочуваат и идентификуваат празниците кои ги одбележува семејството, да ги именуваат како семејни, верски и државни празници; активно да се вклучуваат во прославувањето на истите

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни  форми

Наставно-тех.средства

 ТР  ТМ  ПР  ПБ

ЛП      ДИ      ВТ

ФР     ИН      ИНД      ГФ      РД

ПС      КС     ТВ      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1. Кои зимски празници ги прославува семејството и училиштето  - повторување
  2. истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Интерпретација на текстот и песничките дадени во учебникот стр.81 кои се однесуваат за верувањата за Божиќната ноќ
  2. Кои традиции се врзани за другите зимски празници (дискусија):
  • Коледе - палење оган
  • Бадник - подготовка на специфични видови храна
  • Василица - доаѓање на старата нова година
  1. Како се прославуваат празниците кај припадниците од друга

вероисповед

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Именување на зимските празници

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Рецитирање на коледарски и други песнички