Од нашата училница

Почетна Календар за работа Наставни листови Математика ЗО Инструменти/оценување 

 

СЕПТЕМВРИ

Подготовки

ОКТОМВРИ>>  

 

Предмет:   

Македонски јазик

Запознавање на околината                   

Ликовно образование   

Одделенски час

            Дата:01.09.2008

Одд:  II в        

Наставна тема:  Изразување и творење, Јас и другите

Наставна единица,, Ајде да се запознаеме,,- говорна вежба

Тип на часот:                             

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

Образовни: - учениците да се запознаат со наставата во второ одделение, да ги запознаат правилата  за однесување во училиштето; да се запознаат со потребниот училишен прибор по наставните предмети; самостојно, усно да ги изразуваат своите мисли

воспитни: -развивање на позитивни погледи и ставови кон околината; позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност

                       -развивање на културни навики на однесување - бон тон

функционални: -да ја запознаат и воочат новата училница во која ќе учат; да се запознаат со новата учителка; да ги запознаат правилата од кодексот на однесување на училиштето и да се запознаат со училишниот прибор со кој ќе работаат оваа учебна година

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови

Настава

Наставни

методи

Наставни

форми

Наставно-

тех.средства

 ТР  ТМ  ПР ПБ

 ЛП    ДИ   ВТ

     ФР      ИН     ИНД      ГФ    РД

    ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  • посакување на добредојде на учениците - ,, Ајде да се запознаеме,, -разговор
  • што треба да знаеме за второ одделение - истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  ,,Моето училиште,, - делење на брошурка (боенка)

  •  разгледување на брошурката и разговор за правилата на
  •  однесување на учениците во училиштето
  •  запознавање со распоредот на часовите
  •  запознавање со приборот за сликање и цртање кој е потребен за ликовно образование

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

 

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Читање на распоредот за следниот ден со цел учениците самостојно да се подготват за во училиште  наредниот  ден

Предмет:      Македонски јазик

Дата:03.09.2008

Одд:  II в         

Наставна тема:  Почетно читање и пишување

Наставна единицаСекој предмет има свое име

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

Образовни: - учениците да се оспособуваат да набљудуваат предмети во училницата, во училиштето и непосредната околина, да ги забележуваат нивните битни својства; самостојно  - усно  да ги опишуваат и да ги изразуваат своите мисли

воспитни: -развивање на позитивни погледи и ставови кон природата; позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност

                       -развивање на културни навики на однесување - бон тон

функционални: -да откриваат,воочуваат и идентификуваат предмети во училницата, во училиштето и непосредната околина, да ги забележуваат нивните битни својства; континуирано, усно да ги изразуваат своите мисли

                                 -проширување и збогатување на речникот со нови зборови и изрази

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови

Настава

Наставни

методи

Наставни

форми

Наставно-

тех.средства

 ТР  ТМ   ПР   ПБ

ЛП    ДИ   ВТ

  ФР        ИН       ИНД       ГФ       РД

  ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1.  Што има во мојата училница - разговор
  2.  Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Воочување и именување на предметите во училницата
  2. За што служат тие
  3. Опис на предмет по избор на ученикот

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Именување на предметите во училницата

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Игра (асоцијација): што е тоа што е бело и остава бела трага . . . - именување на предметите во училницата според нивните својства

 

Предмет:      Македонски јазик

Дата:03.09.2008

Одд:  II в        

Наставна тема:  Почетно читање и пишување

Наставна единицаМојот прибор и моите учебници

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

Образовни: - учениците да се оспособуваат да набљудуваат предмети во училницата, во училиштето и непосредната околина, да ги забележуваат нивните битни својства; самостојно  - усно  да ги опишуваат и да ги изразуваат своите мисли

воспитни: -развивање на позитивни погледи и ставови кон околината; позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност

                       -правилно и одговорно да се однесуваат кон училишниот прибор

функционални: -да ги откриваат, воочуваат и идентификуваат предметите од училишниот прибор, да ги забележуваат нивните битни својства, нивната намена и правилно и одговорно да се однесуваат кон истите

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови

Настава

Наставни

методи

Наставни

форми

Наставно-

тех.средства

 ТР  ТМ   ПР   ПБ

ЛП    ДИ    ВТ

 ФР        ИН       ИНД       ГФ       РД

   ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  • што има во мојата чанта - разговор
  • истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Воочување и именување на предметите од училишната чанта
  2. За што служат тие
  3. Опис на предмет по избор на ученикот

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Именување на предметите  од училишниот прибор

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Игра (асоцијација): што е дрвено и остава трага во боја. . . - именување на предметите од училишниот прибор според нивните својства

Предмет:      Македонски јазик

Дата:04.09.2008

Одд:  II в        

Наставна тема:  Почетно читање и пишување

Наставна единицаМоите играчки и моите миленичиња

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

Образовни: - учениците да се оспособуваат да набљудуваат предмети  и живи суштества во домот и непосредната околина, да ги забележуваат нивните битни својства и карактеристики; самостојно  - усно  да ги опишуваат и да ги изразуваат своите мисли

воспитни: -развивање на позитивни погледи и ставови кон околината; позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност

        -правилно и одговорно да се однесуваат кон предметите и кон животните во својата околина

функционални: -да ги откриваат, воочуваат и идентификуваат предметите и нивната намена кои секојдневно ги опкружуваат, да ги забележуваат нивните битни својства, да ги именуваат животните кои ги одгледуваат во домот и правилно и одговорно да се однесуваат кон истите

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови

Настава

Наставни

методи

Наставни

форми

Наставно-

тех.средства

 ТР   ТМ   ПР  ПБ

ЛП   ДИ    ВТ

  ФР        ИН       ИНД       ГФ       РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  • Што правам во моето слободно време - разговор
  • истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1.  Именување на играчките кои ги поседуваат учениците
  2. За што служат тие - опис на предметите - по избор на ученикот
  3. Именување на животните (домашните миленичиња) кои се одгледуваат во домот на учениците
  4. Кој се грижи за домашните миленичиња во домот

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Именување на играчки и миленичиња

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Илустрација на играчките кои ги имаат учениците

Предмет:      Македонски јазик

Дата:05.09.2008

Одд:  II в        

Наставна тема:  Почетно читање и пишување

Наставна единицаМоето милениче - опис на суштество - говорна вежба

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

Образовни: - учениците да ги повторат, систематизираат  и прошират стекнатите знаења за набљудување живи суштества, забележување на нивните битни својства и карактеристики; самостојно  - усно  да опишуваат и да ги изразуваат своите мисли

воспитни: -развивање на позитивни погледи и ставови кон околината; позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност

        -правилно и одговорно да се однесуваат кон животните во својата околина

функционални: -да ги откриваат, воочуваат и идентификуваат животните кои секојдневно ги среќаваат, да ги забележуваат нивните битни својства, да ги именуваат животните кои ги одгледуваат во домот и правилно и одговорно да се однесуваат кон истите

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови

Настава

Наставни

методи

Наставни

форми

Наставно-

тех.средства

 ТР  ТМ   ПР   ПБ

ЛП   ДИ   ВТ

ФР        ИН       ИНД       ГФ       РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  • Дали во домот одгледуваме некое животно - разговор
  • истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

 Моето милениче - говорна вежба (опис)

  • кое животно го одгледуваме дома
  • какво е неговото тело (форма, крзно)
  • какви сетила има и како ги користи
  • со што се храни
  • кој се грижи за неговата хигиена
  • со кого си игра

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Усно опишување на милениче

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Илустрација: Моето милениче

Предмет:      Македонски јазик

Дата:09.09.2008

Одд:  IVв        

Наставна тема:  Читање, литература и лектира

Наставна единица: Обработка на драмски текст ,,Мравка оди на училиште,,

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни:  учениците да ја запознаат, восприемат и да ја доживеат содржината на драмскиот текст; да стекнат знаења за поимот драмски текст, улоги во текстот; да го изразат емоционалното доживување на текстот преку забележување на настаните, ликовите и нивните особини

воспитни: -развивање на позитивни погледи и ставови кон училиштето и училишниот живот; 

развивање на позитивни карактеристики: упорност, доследност

                       -развивање на културни навики на однесување - бон тон

функционални: -да откриваат, воочуваат и идентификуваат: настан, време и место на настанот опишан во драмскиот текст; ликови и неговите особини, ставови и односи со другите ликови;

- сцена, говор на ликовите и писателот

                                 -проширување и збогатување на речникот со нови зборови и изрази

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови

Настава

Наставни

методи

Наставни

форми

Наставно-

тех.средства

 ТР   ТМ  ПР   ПБ

ЛП  ДИ     ВТ

ФР        ИН       ИНД       ГФ       РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1. Кој сака и треба да оди во училиште - разговор
  2. Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1.  Уметничка интерпретација на драмскиот текст ,, Мравка оди на училиште ,,
  2. Изразување на непосредното доживување на содржината на текстот по систем  на прашања и одговори (настан,време и место на настанот, ликови)
  3. Повторно читање на текстот (од страна на наставникот) со зададени задачи за работа:

                1) воочување на говорот на ликовите во текстот 

                2) кој дел од текстот на која слика одговара од серијата слики дадени

                     во учебникот 

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Раскажување на  текстот по серија слики

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Раскажување на  текстот по серија слики од страна на учениците

 

Предмет:      Македонски јазик

Дата:10.09.2008

Одд:  IIв        

Наставна тема:  Изразување и творење

Наставна единицаДраматизација на  текстот,,Мравка оди на училиште ,,

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни:- учениците да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за содржината на текстот; правилно да го драматизираат и изведуваат на сцена

воспитни: -развивање на позитивни погледи и ставови кон училиштето и училишниот живот; 

развивање на позитивни карактеристики: упорност, доследност

                       -развивање на културни навики на однесување - бон тон

функционални: -да ја откриваат, воочуваат и идентификуваат пораката на текстот; да ги доживеат и усвојат позитивните ликови и нивните особини, ставови и односи со другите ликови

                                 -развивање на способност за драматизирање

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови

Настава

Наставни

методи

Наставни

форми

Наставно-

тех.средства

 ТР  ТМ   ПР   ПБ

ЛП   ДИ   ВТ

ФР        ИН       ИНД       ГФ       РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1. подготовка на сцената и поделба на улогите
  2. истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Сценска изведба на драмскиот текст,, Мравка оди на училиште ,,

          -драматизација на текстот од страна на учениците со промена на улогите

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Идентификување на способноста за драматизација на улога од драмски текст - белешки од наставникот

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Критики и забелешки за успешноста на драматизацијата на текстот


Предмет:      Македонски јазик

Дата:10.09.2008

Одд:  IIв        

Наставна тема:  Литература

Наставна единица: Песна ,,Се можеме сега сами,,

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни: учениците да ја восприемат песната, да го восприемат и изразат емоционалното доживување на песната преку забележување на визуелните и акустичните елементи во поетските слики

воспитни: -развивање на позитивни ставови на почит и љубов кон самите себе и другите

         - создавање позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност

функционални- да откриваат, воочуваат, објаснуваат и споредуваат поезија и проза, карактеристики на песната стих, строфа;

-формирање на личност која ќе ја разбира, сака, вреднува и создава поезијата

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови

Настава

Наставни

методи

Наставни

форми

Наставно-

тех.средства

 ТР  ТМ   ПР   ПБ

ЛП   ДИ    ВТ

ФР        ИН       ИНД       ГФ       РД

ПС       КС       ТВ      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1. Во што може да кажеме дека се разликуваме оваа од минатата учебна година? - насочен разговор
  2. Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Уметничка интерпретација на песната ,,Се можеме сега сами,,
  2. Изразување на непосредното доживување од содржината на песната
  3. Изразно читање на песната (наставник) со дадени задачи за работа:

     -запознавање на поимите стих и строфа

     4. Меморирање на песната по стихови и строфи

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Откривање на пораката во песната

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Изразно рецитирање на песната од страна на учениците во групи и индивидуално

Предмет:      Македонски јазик

Дата:11.09.2008

Одд:  II в        

Наставна тема:  Почетно читање и пишување

Наставна единицаСекое растение и секое животно имаат свое име

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

Образовни: - учениците да се оспособуваат да набљудуваат растенија и животни во непосредната околина, да ги забележуваат нивните битни својства; самостојно  - усно  да ги опишуваат растенијата и животните кои се дел од секојдневниот живот и да ги изразуваат своите мисли

воспитни: -развивање на позитивни погледи и ставови кон природата; позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност,правилен однос кон растенијата и животните, особено оние кои живеат во кафез

                       -развивање на културни навики на однесување - бон тон

функционални: -да откриваат,воочуваат и идентификуваат предмети во училницата, во училиштето и непосредната околина, да ги забележуваат нивните битни својства; континуирано, усно да ги изразуваат своите мисли

  -проширување и збогатување на речникот со нови зборови и изрази

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови

Настава

Наставни

методи

Наставни

форми

Наставно-

тех.средства

 ТР  ТМ  ПР   ПБ

ЛП   ДИ   ВТ

ФР        ИН       ИНД       ГФ       РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1. Како се однесуваме кон нашите миленичиња - разговор
  2. истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Именување на домашни животни и начинот на кои тие се одгледуваат и живеат (куче - во село, во куќа во градот, во стан)
  2.  Животни кои живеат во кафез - зоолошка градина (однос кон овие животни)
  3. Растенија - именување на плодови
  4. Анализа  и разговор за сликите во учебникот

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Именување на животни ирастенија

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Илустрација на домашни животни, животни кои живеат во кафез, растенија - работа во три групи

Предмет:     Македонски јазик

Дата:12.09.2008

Одд:  II в        

Наставна тема:  Почетно читање и пишување

Наставна единицаПишување права исправена линија и права легната линија ,,На село,,

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

Образовни: - учениците да го увежбаат прецизното графичко претставување на деловите на елементите на буквите; самостојно,  усно да се изразуваат и да опишуваат предмети според положбата која ја завземаат

воспитни:     -развивање на позитивни погледи и ставови кон околината, другарчињата; позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност

функционални: -  учениците прецизно графички да ги претставуваат деловите на елементите на буквите; да воочуваат, идентификуваат  и да опишуваат предмети според положбата која ја завземаат

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови

Настава

Наставни

методи

Наставни

форми

Наставно-

тех.средства

 ТР  ТМ   ПР   ПБ

ЛП   ДИ    ВТ

ФР        ИН       ИНД       ГФ       РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1. Кој од нас бил на село, што може да се види во селскиот двор? - насочен разговор
  2. Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

 учебник страница 16             

  • Како изгледа една селска куќа, што може да се види во селскиот двор-разговор за илустрацијата во учебникот    
  • Пронаоѓање на прави исправени и прави налегнати линии на илустрацијата и на предметите во училницата
  • Пишување на  прави исправени и прави налегнати линии во учебникот и тетратката

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Пишување на  прави исправени и прави налегнати линии

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Вежби во пишување на  прави исправени и прави налегнати линии

Предмет:     Македонски јазик

Дата:15.09.2008

Одд:  II в        

Наставна тема:  Почетно читање и пишување

Наставна единицаПишување на коса линија ,,Во библиотека ,,

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

Образовни: - учениците да го увежбаат прецизното графичко претставување на деловите на елементите на буквите; самостојно,  усно да се изразуваат и да опишуваат предмети според положбата која ја завземаат

воспитни:     -развивање на позитивни погледи и ставови кон околината, другарчињата; позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност

функционални: -  учениците прецизно графички да ги претставуваат деловите на елементите на буквите; да воочуваат, идентификуваат  и да опишуваат предмети според положбата која ја завземаат

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови

Настава

Наставни

методи

Наставни

форми

Наставно-

тех.средства

 ТР  ТМ  ПР    ПБ

ЛП   ДИ    ВТ

ФР        ИН       ИНД       ГФ       РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1. Каде можам да позајмам книга? - насочен разговор
  2. Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

 

учебник страница 17             

  • Како се подредени книгите во библиотеката -разговор за илустрацијата во учебникот   
  • Пронаоѓање на коси линии на илустрацијата и на предметите во училницата
  • Пишување на  коси линии во учебникот и тетратката

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Пишување на  коси линии

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Вежби во пишување на  коси линии

 

Предмет:     Македонски јазик

Дата:16.09.2008

Одд:  II в        

Наставна тема:  Почетно читање и пишување

Наставна единица,,Во град ,, - пишување на круг, лев и десен полукруг

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

Образовни: - учениците да го увежбаат прецизното графичко претставување на деловите на елементите на буквите; самостојно,  усно да се изразуваат и да опишуваат предмети според положбата која ја завземаат

воспитни:     -развивање на позитивни погледи и ставови кон околината, другарчињата; позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност

функционални: -  учениците прецизно графички да ги претставуваат деловите на елементите на буквите; да воочуваат, идентификуваат  и да опишуваат предмети според положбата која ја завземаат

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови

Настава

Наставни

методи

Наставни

форми

Наставно-

тех.средства

 ТР  ТМ  ПР    ПБ

ЛП   ДИ    ВТ

ФР        ИН       ИНД       ГФ       РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1. Кои се карактеристиките на градот? - насочен разговор
  2. Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

учебник страница 18             

  • Какви се улиците во градот -разговор за илустрацијата во учебникот   
  • Пронаоѓање на линии  во форма на круг, лев и десен полукруг на илустрацијата и на предметите во училницата
  • Пишување на круг, лев и десен полукруг во учебникот и тетратката

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Пишување  на круг, лев и десен полукруг

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Вежби во пишување на круг, лев и десен полукруг

Предмет:     Македонски јазик

Дата:17.09.2008

Одд:  II в        

Наставна тема:  Почетно читање и пишување

Наставна единица,,На езеро ,, - да ги нацртаме езерските бранови -пишување крива линија

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

Образовни: - учениците да го увежбаат прецизното графичко претставување на деловите на елементите на буквите; самостојно,  усно да се изразуваат и да опишуваат предмети според положбата која ја завземаат

воспитни:     -развивање на позитивни погледи и ставови кон околината, другарчињата; позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност

функционални: -  учениците прецизно графички да ги претставуваат деловите на елементите на буквите; да воочуваат, идентификуваат  и да опишуваат предмети според положбата која ја завземаат

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови

Настава

Наставни

методи

Наставни

форми

Наставно-

тех.средства

 ТР  ТМ  ПР   ПБ

ЛП   ДИ     ВТ

ФР        ИН       ИНД       ГФ       РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1. Едно доживување крај езерото? - насочен разговор
  2. Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

учебник страница 19             

  • Какви се брановите на езеро -разговор за илустрацијата во учебникот   
  • Пронаоѓање на криви линии  на илустрацијата и на предметите во училницата
  • Пишување на  криви линии  во учебникот и тетратката

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Пишување  на  криви линии 

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Вежби во пишување на  криви линии 

 

Предмет:     Македонски јазик

Дата:18.09.2008

Одд:  II в        

Наставна тема:  Почетно читање и пишување

Наставна единицаПриродата е богата со звуци

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

Образовни: - учениците да го увежбаат прецизното графичко претставување на деловите на елементите на буквите; да создаваат интерес за запознавање, препознавање и подражавање на звуците во природата како карактеристични звуци на животните и појавите

воспитни:     -развивање на позитивни погледи и ставови кон околината, другарчињата; позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност

функционални: -  учениците прецизно графички да ги претставуваат деловите на елементите на буквите; да воочуваат, идентификуваат  карактеристични звуци на животните и појавите во природата

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови

Настава

Наставни

методи

Наставни

форми

Наставно-

тех.средства

 ТР  ТМ  ПР   ПБ

ЛП   ДИ    ВТ

ФР        ИН       ИНД       ГФ       РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1. Тивко, да ги слушнеме звуците кои доаѓаат надвор од училницата - насочен разговор
  2. Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

учебник страница 21             

  • Какви звуци можеме да слушнеме од животните и појавите во природата -разговор за илустрацијата во учебникот  
  • Подражавање на звуците од страна на учениците
  • Пронаоѓање на горен и долен полукруг на илустрацијата и на предметите во училницата
  • Пишување на горен и долен полукруг во учебникот и тетратката

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Пишување на горен и долен полукруг

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Вежби во пишување горен и долен полукруг

Предмет:     Македонски јазик

Дата:19.09.2008

Одд:  II в        

Наставна тема:  Почетно читање и пишување

Наставна единицаЕсента во посета на едно дрво - изработка на текстура на дрво со елементите на буквите

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

Образовни: - учениците да го увежбаат прецизното графичко претставување на деловите на елементите на буквите; самостојно,  усно да се изразуваат и да опишуваат предмети според положбата која ја завземаат

воспитни:     -развивање на позитивни погледи и ставови кон околината, другарчињата; позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност

функционални: -  учениците прецизно графички да ги претставуваат деловите на елементите на буквите; да воочуваат, идентификуваат  и да опишуваат предмети според положбата која ја завземаат

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови

Настава

Наставни

методи

Наставни

форми

Наставно-

тех.средства

 ТР  ТМ  ПР    ПБ

ЛП   ДИ    ВТ

ФР        ИН       ИНД       ГФ       РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1. Кои се карактеристиките на есента? - насочен разговор
  2. Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  • Какви се дрвјата во есен - разговор 
  • Организација на работата - работа во групи:

формирање на групи, поделба на работата, изработка на текстура на дрво со елементите на буквите групен цртеж:

                   I група - стеблото на дрвото             

                  II група - крошната на дрвото            

                 III група - кошничката   

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Пишување  на  елементите на буквите

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Вежби во пишување  на елементите на буквите

Предмет:     Македонски јазик

Дата:22.09.2008

Одд:  II в        

Наставна тема:  Почетно читање и пишување

Наставна единицаИгри - со букви, со прсти

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

Образовни: - учениците да се запознаат со поимот глас како елемент на зборот и графичкиот симбол (кирилска буква) како писмен знак со кој се обележува гласот

воспитни:     -развивање на позитивни погледи и ставови кон околината, училиштето, другарчињата; позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност

                       -развивање на културни навики на однесување - бон тон

функционални: -да ги откриваат, воочуваат и идентификуваат поимите глас и буква, да диференцираат гласови во зборот

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови

Настава

Наставни

методи

Наставни

форми

Наставно-

тех.средства

 ТР  ТМ   ПР   ПБ

ЛП   ДИ    ВТ

ФР        ИН       ИНД       ГФ       РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1. Која е мојата омилена игра - разговор
  2. Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  • Игра со букви - учебник страница 27
  • Игра со прсти - учебник страница 28

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Систем на прашања и одговори

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Активности во пишување на елементите на буквите

Предмет:     Македонски јазик

Дата:23.09.2008

Одд:  II в        

Наставна тема:  Почетно читање и пишување

Наставна единица:  Запознавање со големите и малите печатни букви преку илустрација и игра со букви

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

Образовни: - учениците да ги повторат, прошират и систематизираат стекнатите знаења за  поимот глас како елемент на зборот и графичкиот симбол (кирилска буква) како писмен знак со кој се обележува гласот

воспитни:     -развивање на позитивни погледи и ставови кон околината, училиштето, другарчињата; позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност

                       -развивање на културни навики на однесување - бон тон

функционални: -да ги откриваат, воочуваат и идентификуваат поимите глас и буква, големите и малите печатни букви преку илустрација, да диференцираат гласови во зборот

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови

Настава

Наставни

методи

Наставни

форми

Наставно-

тех.средства

 ТР  ТМ   ПР   ПБ

ЛП   ДИ    ВТ

ФР        ИН       ИНД       ГФ       РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1. На која буква започнуваат предметите во училницата - разговор
  2. Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  • Која буква ја препознаваме на илустрацијата
  •  да кажеме збор кој започнува со буквата која ја препознаваме на илустрацијата
  • Игра со букви - ,,На буква, на буква...,,

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Систем на прашања и одговори

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Илустрација на буквите

Предмет:     Македонски јазик

Дата:24.09.2008

Одд:  II в         

Наставна тема:  Почетно читање и пишување

Наставна единицаУсвојување на големата и малата букава - А а

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

Образовни: - учениците да ја усвојат малата и големата печатна буква А,  а; да се запознаат со графичкиот симбол на гласот ,,а,, и истиот правилно да го пишуваат

воспитни:     -развивање на позитивни погледи и ставови кон околината, училиштето, другарчињата; позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност

функционални: -да ги воочуваат и идентификуваат  малата и големата печатна буква  А,  а  во склоп на зборови, да ја пишуваат големата почетна буква А кај имињата на луѓето

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови

Настава

Наставни

методи

Наставни

форми

Наставно-

тех.средства

 ТР  ТМ   ПР   ПБ

ЛП    ДИ    ВТ

ФР        ИН       ИНД       ГФ       РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1. Што се наоѓа на почетокот (прв број,прва буква)? - насочен разговор
  2. Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

 учебник страница 30             

  • А, а - да се запопзнаеме со првата буква во азбуката - на што личи буквата А -разговор за илустрацијата во учебникот    
  • Позиција на буквата а во зборови - почетна, во средина и на крај од зборот
  • Пишување на големата и  малата печатна буква А во тетратка
  • пишување на буквата А, а во зборови каде е испуштена малата и големата буква а

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Пишување на големата и малата букава - А а

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Игра: кажување на зборови со различна позиција на буквата а во нив

Предмет:     Македонски јазик

Дата:24.09.2008

Одд:  II в        

Наставна тема:  Почетно читање и пишување

Наставна единицаНа буква, на буква А - активности во сликовницата ,,Бушава азбука,,

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

Образовни: - учениците да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за малата и големата печатна буква А,  а,  графичкиот симбол на гласот ,,а,, и истиот правилно да го пишуваат

воспитни:     -развивање на позитивни погледи и ставови кон околината, училиштето, другарчињата; позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност

функционални: -да ги воочуваат и идентификуваат  малата и големата печатна буква  А,  а  во склоп на зборови, да ја пишуваат големата почетна буква А кај имињата на луѓето

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови

Настава

Наставни

методи

Наставни форми

Наставно- тех.средства

 ТР  ТМ   ПР   ПБ

ЛП   ДИ     ВТ

ФР        ИН       ИНД       ГФ       РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1.  Дали сме гледале телевизиска емисија од која можеме да ги научиме буквите од нашата азбука (пеење на насловната песна од емисијата ,,Бушава азбука,,)? - насочен разговор
  2. Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1.  Да се запопзнаеме со сликовницата ,,Бушава азбука,, - презентација на концептот на сликовницата (работа во парови со една сликовница на секој пар)
  • Пронаоѓање на буквата А, а во сликовницата
  • На што личи буквата А -разговор за илустрацијата
  • Што сакам да бидам (професии)
  • Животно и растение со почетна А
  • Најубавото јадење
  • дополнување на поимите од сликовницата со поими со кои се досетиле учениците

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Воочување на големата и малата букава - А а

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Игра: На буква А - кажи животно, растение, предмет, јадење, име

Предмет:     Македонски јазик

Дата:25.09.2008

Одд:  II в         

Наставна тема:  Почетно читање и пишување

Наставна единицаУсвојување на малата и големата печатна буква М м и И и

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

Образовни: - учениците да се запознаат со графичките симболи на гласовите ,,м , и,, да ги усвојат малата и големата печатна буква М,  м, И, и , да ја воочуваат позицијата на буквите во зборови

воспитни:     -развивање на позитивни погледи и ставови кон околината, училиштето, другарчињата; позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност

функционални: -да ги воочуваат и идентификуваат  малата и големата печатна буква  М, м, И, и, правилно да ги пишуваат графичките симболи, да ги воочуваат буквите во склоп на зборови

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови

Настава

Наставни

методи

Наставни  форми

Наставно- тех.средства

 ТР   ТМ   ПР   ПБ

ЛП   ДИ     ВТ

ФР        ИН       ИНД       ГФ       РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1. Дали некои од буквите во нашата азбука се пишуваат еднакво (и малата и големата буква)?  
  2. Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

 учебник страница 32             

  • На што личи буквата М - пишување на малата и големата буква М,м
  • И,и е само дел од буквата м -пишување на малата и големата буква и  
  • Позиција на буквите м и и во зборови - почетна, во средина и на крај од зборот - анализа на сликите во учебникот              

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Правилно пишување на буквите и и м

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Активности во правилно пишување на изучените букви во тетратка

 

Предмет:     Македонски јазик

Дата:26.09.2008

Одд:  II в        

Наставна тема:  Почетно читање и пишување

Наставна единица Реченица  - составување реченици со изучените букви

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

Образовни: - учениците да стекнат знаења за поимот реченица како целина од повеќе зборови, да ги повторат, систематизираат и утврдат стекнатите знаења за изучените букви;

воспитни:     -развивање на позитивни погледи и ставови кон околината, училиштето, другарчињата; позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност

функционални: -да воочуваат и идентификуваат реченици, да составуваат, пишуваат и читаат    зборови и реченици со изучените букви;

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови

Настава

Наставни

методи

Наставни форми

Наставно- тех.средства

ТР  ТМ   ПР    ПБ

ЛП    ДИ    ВТ

ФР        ИН       ИНД       ГФ       РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1. Што сме научиле? - диктат со изучените букви
  2. Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  Составување на зборови од изучените букви: Мими, мама, има, имаа, Мима 

  1. Работа во групи :

           - I група (ученици кои знаат да читаат) - составување на реченици со зборовите од изучените букви и дополнување со други зборови

           - II група (ученици кои знаат да читаат со изучените букви) - составување на кратки реченици и читање на истите

           - III група (ученици кои  ги знаат буквите но не знаат да  читаат) - препишување на кратки реченици од табла, читање

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Диктат со изучените букви

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Читање на речениците кои ги составиле учениците

Предмет:     Македонски јазик

Дата:29.09.2008

Одд:  II в        

Наставна тема:  Почетно читање и пишување

Наставна единица Мими и мама  - читање реченици со изучените букви

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

Образовни: - учениците да ги повторат, систематизираат и утврдат стекнатите знаења за изучените букви;

воспитни:     -развивање на позитивни погледи и ставови кон околината, училиштето, другарчињата; позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност

функционални: -да ги воочуваат и идентификуваат  во склоп на зборови  изучените букви;  да читаат и пишуваат зборови и реченици со изучените букви;

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови

Настава

Наставни

методи

Наставни  форми

Наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР  ПБ

ЛП    ДИ    ВТ

  ФР        ИН       ИНД       ГФ       РД

  ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1. Што сме научиле? - диктат со изучените букви
  2. Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

 учебник страница 33       

  • Читање на речениците во учебникот  
  •  Работа во групи:

           - I група (ученици кои знаат да читаат) - читање и препишување на речениците со замена на сликите со зборови

           - II група (ученици кои знаат да читаат со изучените букви) - читање и препишување на речениците од учебникот

           - III група (ученици кои  ги знаат буквите но не знаат да  читаат) - читање и препишување на речениците од учебникот, диференцирање на буквите во зборовите

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Диктат со изучените букви

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Позиција на изучените букви  во зборови - почетна, во средина и на крај од зборот - говорна вежба