Од нашата училница

Почетна Фото галерија Видео галерија Календар за работа Архива Кенгур

 

 

ОКТОМВРИ

Подготовки

подготовки нови - октомври

 << СЕПТЕМВРИ                                                                         НОЕМВРИ >>

 
 

Предмет:           Ликовно образование

Дата:06.10.2008

Одд:  IIв        

Наставна тема: Сликање

Наставна единица: Основни бои - црвена и жолта - знаме на Р. Македонија - водени бои

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни: учениците да развиваат осетливост за присуство на бојата на предмети во природата, да стекнат знаења за бојата преку сликање на предмети со различна форма и боја; креативно да ја збогатуваат примената на бојата во ликовниот израз

воспитни: создавање на хигиенски навики при работа со ликовните материјали , правилно и штедливо користење на материјалите за работа

функционални: кај учениците да се развие осетливост за доживување на визуелниот свет, да се развие перцепцијата и имагинацијата; учениците да воочуваат, идентификуваат  и да slikaat so crvena i `olta boja; да експериментираат и компонираат со ликовните материјали

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

видови настава

наставни методи

наставни  форми

наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР  ПБ

ЛП       ДИ      ВТ

ФР      ИН     ИНД     ГФ     РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

 какво е значењето на празникот 11 Октомври -насочен разговор

истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

1. Дискусија - основни бои:

                -забележување на основа, црвена подлога                       

2. Самостојна работа на учениците:

                -  боење на основата - црвена боја

                -  сликање на сонцето - жолта боја

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Анализа на изработените творби - сликање

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Естетско проценување - презентација и анализа на изработените творби -лична и од другарчињата

 
 

Предмет:           Ликовно образование

Дата:13.10.2008

Одд:  IIв        

Наставна тема: Сликање

Наставна единица: Запознавање со сликарски материјалбоја, четче

-  плодови , цвеќе - водни  бои

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни: учениците да се запознаат со сликарскиот материјал бои и четче и потребниот прибор за работа; да развиваат осетливост за присуство на бојата на предмети во природата, да стекнат знаења за бојата и креативно да ја збогатуваат примената на бојата во ликовниот израз

воспитни: создавање на хигиенски навики при работа со ликовните материјали , правилно и штедливо користење на материјалите за работа

функционални: кај учениците да се развие осетливост за доживување на визуелниот свет, да се развие перцепцијата и имагинацијата; учениците да ги воочуваат и идентификуваат boite vo okolinata; да slikaat, експериментираат и компонираат со ликовните материјали

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

видови настава

наставни методи

наставни  форми

наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР  ПБ

ЛП       ДИ      ВТ

ФР      ИН     ИНД     ГФ     РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

Каков го прави надворешниот свет присуството на бојата -насочен разговор

истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

1. Запознавање со приборот за сликање:

                -водени бои, четче, сад за вода, лист од блок, стара хартија со која ќе ја заштитиме клупата

                -начин на работа со боите и четчето: употреба на боја и вода                   

2. Самостојна работа на учениците:

                -  плодови - основни бои

                -  цвеќе - основни бои

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Анализа на изработените творби - сликање

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Естетско проценување - презентација и анализа на изработените творби -лична и од другарчињата

 
 

Предмет:           Ликовно образование

Дата:20.10.2008

Одд:  IIв        

Наставна тема: Сликање

Наставна единица: Запознавање со основни бои (црвена, жолта, сина)

-   цвеќе - водни  бои

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни: учениците да развиваат осетливост за присуство на бојата на предметите во природата, да стекнат знаења за основните бои и креативно да ја збогатуваат примената на бојата во ликовниот израз

воспитни: создавање на хигиенски навики при работа со ликовните материјали , правилно и штедливо користење на материјалите за работа

функционални: кај учениците да се развие осетливост за доживување на визуелниот свет, да се развие перцепцијата и имагинацијата; учениците да ги воочуваат и идентификуваат основните boi vo okolinata; да slikaat, експериментираат и компонираат со ликовните материјали

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

видови настава

наставни методи

наставни  форми

наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР  ПБ

ЛП       ДИ      ВТ

ФР      ИН     ИНД     ГФ     РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

Кои ( дрвени боички)бои најчесто ги употребуваме на часот по математика; во кои бои се логичките плочки -насочен разговор

истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

1. Запознавање со основни бои  и начин на употреба на приборот за сликање - работа во групи:

            - I група  - сликање на црвени и сини цветови врз жолта подлога

           - II група - сликање на жолти и сини цветови врз црвена подлога

           - III група - сликање на црвени и жолти цветови врз сина подлога

- Прибор и начин на употреба на приборот за сликање:

-водени бои, широка и тенка четка, садови за вода, лист од блок, стара хартија со која ќе ја заштитиме клупата

                -начин на работа со боите и четките:

 употреба на широка четка за подлога

 употреба на тенка четка за сликање врз подлога                          

2. Самостојна работа на учениците:   

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Анализа на изработените творби - сликање

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Естетско проценување - презентација и анализа на изработените творби -лична и од другарчињата