Од нашата училница

Почетна Фото галерија Видео галерија Календар за работа Архива Кенгур

 

 

НОЕМВРИ


ОКТОМВРИ                                                                             ДЕКЕМВРИ >>

 
 
 

Предмет:      Ликовно образование

Дата:03.11.2008

Одд:  II в        

Наставна тема:  Визуелни комуникации и дизајн

Наставна единица:   Дизајн - Изработка на календар на празници кои ги одбележуваме во училиштето

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

Образовни: - учениците да се запознаат со значењето и потребата од естетско обликување на предметите кои имаат употреблива и практична примена во секојдневниот живот

воспитни: - создавање на хигиенски навики при работа со ликовните материјали , правилно и штедливо користење на материјалите за работа

   -развивање на толеранција и почит кон празниците од другите култури и верска исповед

функционални: -да создаваат и естетски креираат предмети со употреблива вредност; да ги воочуваат и идентификуваат празниците кои ги одбележува училиштето, да ги именуваат како верски и државни празници; активно да се вклучуваат во прославување и одбележување на истите

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни форми

Наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР   ПБ

ЛП      ДИ      ВТ

ФР     ИН       ИНД       ГФ      РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

- кои празници ги прославува училиштето - повторување

- истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Бура на идеи - што може да изработиме за да можеме да се информираме кој празник наближува, какво е неговото значење, кои се обележјата на тој празник и кога се прославува
  2. Работа во групи:        

-          Изработка на календар на празници кои ги одбележуваме во училиштето (хамер):                 

I група - изработка на датумите -запишување, боење на цифрите

II група - запишување на значењето на празникот -запишување, боење на буквите

III група - сечење на одбележја на некои од празниците (Дедо Мраз, елка, велигденски јајца)

             -лепење на подготвените материјали на хамер

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Календар на празници кои ги одбележуваме во училиштето

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Читање на празниците од изработениот хамер

 
 

Предмет:      Ликовно образование

Дата:10.11.2008

Одд:  II в        

Наставна тема:  Обликување во просторот, моделирање и градење

Наставна единица:   Обликување и компонирање на геометриски форми -Мојот дом - пластелин

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

Образовни: - учениците да се запознаат со ликовните карактеристики на формите, да ја набљудуваат и истражуваат околината и да ги забележуваат ликовните елементи и карактеристики на објектите и предметите

воспитни: - создавање на хигиенски навики при работа со ликовните материјали , правилно и штедливо користење на материјалите за работа

   -развивање на толеранција и почит кон празниците од другите култури и верска исповед

функционални: -да создаваат и естетски креираат макети на предмети; да ги воочуваат геометриските форми од кои се создадени објектите и истите да ги репродуцираат

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни форми

Наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР   ПБ

ЛП      ДИ      ВТ

ФР     ИН       ИНД       ГФ      РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

- како изгледаат објектите во блиската околина, кои форми ги препознаваме кај нив - повторување

- истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Подготовка за работа со пластелин - заштита на клупата и распоред на материјалите за работа - плочка, пластелин (хигиенски услови)
  2. Изработка на геометриски форми во различни големини : коцка, квадар, топка, пирамида, конус, цилиндар
  3. Компонирање на формите во објекти (згради, куќи)        

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Следење на активноста на учениците - евидентен лист

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Мала одделенска изложба - презентација и анализа на изработените творби, проценка на изработените творби - лична и од другарчињата

 

Предмет:      Ликовно образование

Дата:17.11.2008

Одд:  II в        

Наставна тема:  Визуелни комуникации и дизајн

Наставна единица:  Да го уредиме и украсиме домот  - изработка на украс за маса - основни бои - колаж

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

Образовни: - учениците да се запознаат со значењето и потребата од естетско обликување на предметите кои имаат употреблива и практична примена во секојдневниот живот

воспитни: - создавање на хигиенски навики при работа со ликовните материјали , правилно и штедливо користење на материјалите за работа

   -развивање чувство на припадност кон домот

функционални: -да создаваат и естетски креираат предмети со употреблива вредност; да поттикнуваат активности за уредување на домот со што ќе го направат попријатно место за себе и другите членови на семејството

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни форми

Наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР   ПБ

ЛП      ДИ      ВТ

ФР     ИН       ИНД       ГФ      РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

- Какви украси, детаљи има во домот кои го украсуваат и даваат топлина и попријатна атмосвера - разговор

- истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Бура на идеи - што може да изработиме за да ја украсиме масата во домот
  2. Самостојна работа на учениците:        

-          изработка на украс за маса со симетрично сечење на преклопен лист хартија

-          исцртување на чаршавот врз листот од блок

-          изработка на шарите со колаж во основните бои, лепење и украсување              

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Украс за маса  во основни бои

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Презентација и анализа на изработените творби, проценка на изработените творби - лична и од другарчињата