Од нашата училница

Почетна Фото галерија Видео галерија Календар за работа Архива Кенгур

 

 

СЕПТЕМВРИ

Подготовки

<<септември нови                                                                   ОКТОМВРИ >> 

 
 
 

Предмет:           Ликовно образование

Дата:15.09.2008

Одд:  IIв        

Наставна тема: Цртање

Наставна единицаВоочување и разликување на криви и прави линии - конец и цртање предмети со видови линии - ,,Дрво,, - фломастер

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни:  учениците да се запознаат со криви и прави линии како карактеристика на линијата; да научат  креативно да го збогатуваат ликовниот израз со примена  на криви и прави линии

воспитни: создавање на хигиенски навики при работа со ликовните материјали , правилно и штедливо користење на материјалите за работа

функционални: кај учениците да се развие осетливост за доживување на визуелниот свет, да се развие перцепцијата и имагинацијата; учениците да истражуваат, воочуваат и идентификуваат криви и прави линии во природата;

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

видови настава

наставни методи

наставни  форми

наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР  ПБ

ЛП       ДИ      ВТ

ФР      ИН     ИНД     ГФ     РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1. Каква може да биде една линија (корелација со математика - отворена, затворена, права, крива...)?- насочен разговор
  2. Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

1. Вежба (воочување на криви и прави линии)

  • игра со конец со барања:
  • затегни го конецот
  • спој ги двата храја на конецот
  • затегни го конецот а потоа повлечи го во средината

2. Анализа на мотивот - каде се среќаваат прави и криви линии на едно дрво :

  • криви - стебло, гранки (контурна линија)
  • прави - кора, кратки прави линии (текстурни линии)

3. Самостојна работа на учениците:

  • цртање на дрво

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Анализа на изработените творби

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Презентација и анализа на изработените творби, проценка на изработените творби - лична и од другарчињата

 

Предмет:           Ликовно образование

Дата:22.09.2008

Одд:  II в        

Наставна тема: Цртање

Наставна единица:  Цртање на долги и куси линии -Дрво, скала, кошничка - фломастер

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни: учениците да се запознаат со линијата и разновидноста на линиите според должината - долги и куси ; креативно да применуваат долги и куси линии во ликовниот израз - диференцирано и преплет на линии во контури и текстури

воспитни: создавање на хигиенски навики при работа со ликовните материјали , правилно и штедливо користење на материјалите за работа

функционални: кај учениците да се развие осетливост за доживување на визуелниот свет, да се развие перцепцијата и имагинацијата; учениците да истражуваат, воочуваат и идентификуваат долги и куси линии во природата; да експериментираат и компонираат со ликовните материјали

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

видови настава

наставни методи

наставни  форми

наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР  ПБ

ЛП       ДИ      ВТ

ФР      ИН     ИНД     ГФ     РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1. Какви линии можеме да нацртаме по должина?- разговор
  2. Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

1. Изработка на плакат за украсување на ходникот: ,,Доаѓа есента,,

  • дрво, скала и кошничка со овошјe 
  • воочување линии по должина

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Готов плакат со линии во различна должина

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Презентација на изработените творби, поставување во училишниот ходник

 
 

Предмет:           Ликовно образование

Дата:29.09.2008

Одд:  IVв        

Наставна тема: Цртање

Наставна единица: ,,Кошничка со овошје,, - молив - цртање (примена на контурна линија) и сенчање

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни: учениците да се запознаат со контурната линија преку цртање на предмети со различна форма; креативно да ја збогатуваат примената на контурни линии во ликовниот израз, да научат да сенчаат

воспитни: создавање на хигиенски навики при работа со ликовните материјали , правилно и штедливо користење на материјалите за работа

функционални: кај учениците да се развие осетливост за доживување на визуелниот свет, да се развие перцепцијата и имагинацијата; учениците да истражуваат, воочуваат и идентификуваат контурни линии во природата; да експериментираат и компонираат со ликовните материјали

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

видови настава

наставни методи

наставни  форми

наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР  ПБ

ЛП       ДИ      ВТ

ФР      ИН     ИНД     ГФ     РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1. со какви плодови е богата есента -насочен разговор
  2. истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

1. Дискусија - контурни линии:

  • забележување на форми, линии (кошничка, јаболко, круша, грозје, ореви, костени и тн.)

2. Самостојна работа на учениците:

  • композиција- каде ќе ја поставиме кошничката, распоредот на плодовите, нивната големина
  • самостојна работа на учениците (цртање, сенчање) - молив

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Анализа на изработените творби - цртање на контурна линија

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Естетско проценување - презентација и анализа на изработените творби -лична и од другарчињата