Од нашата училница

Почетна Фото галерија Видео галерија Календар за работа Архива Кенгур

 

 

ОКТОМВРИ

Подготовки

  << СЕПТЕМВРИ                                                                      НОЕМВРИ >>

 
 

Наставен предмет: Oбразование за животни вештини

 Дата: 03.10.2011

  Одд.   V  3

Наставна тема: Јас и ти - интерперсонални односи

Наставна единица: Напаѓачко однесување  

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни:  учениците да се запознаат со емоциите како пријатни, непријатни, позитивни, негативни;

да се запознаат со стратегиите за справување со интензивните чувства како лутина или разочарување

 воспитни: да прифатат дека и пријатните и непријатните емоции се дел од вредностите на секојдневниот живот.

 функционални: да ги идентификуваат личните доживувања на емоциите како пријатни и непријатни;

да ги препознаваат сопствените чувства и да умеат да ги изразат соодветно на различни начини.

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

 Наставни методи

 Наставни форми       

 Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

ГФ

 РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) - 5 

- воведна активност - демонстрирање на лутина преку игра

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел) - 30’

 Активности на наставникот:

   1. Интерпретација на текстовите од учебникот

   2. Поттикнување и стимулирање на учениците за самостојно изразување,  поставување прашања, насочување на дискусијата

   3. Следење на работата на учениците, водење забелешки

 Активности на учениците:

1. Запознавање со содржината на текстовите:

 ,,Налутената Лиле,, и ,,Фудбал,,

 2. Дискусија

- Зошто лутината на другите предизвикува лутина и кај нас?

- Што можел да стори Пепи за да се избегне конфликтот кога Исо попреку го погледнал?          

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ 

  Евидентна листа 

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици) 

(завршен дел) - 5

Заклучок: Начини на кои може да се неутрализира напаѓачкото однесување предизвикано   од лутината на другите и да се разреши конфликтот.

 
 

Наставен предмет: Oбразование за животни вештини

 Дата: 10.10.2011

  Одд.   V  3

Наставна тема: Јас и ти - интерперсонални односи

Наставна единица: Симпа, симпа, ти и јас  

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни:  учениците да научат да го изразуваат своето чувство на љубов кон другарчињата и околината

 воспитни: да прифатат дека и пријатните и непријатните емоции се дел од вредностите на секојдневниот живот.

 функционални: да го идентификуваат личното доживување на љубовта како пријатно; да ги препознаваат сопствените чувства и да умеат да ги изразат соодветно на различни начини.

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

 Наставни методи

 Наставни форми       

 Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

ГФ

 РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) - 5 

- воведна активност - се дуе балон, на него се испишува зборот љубов кој учениците си го подаваат трудејќи се ,,љубовта,, да лебди што повеќе во воздухот (да ја има околу учениците).

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел) - 30’

 Активности на наставникот:


   1. Насочување на активностите на учениците

   2. Поттикнување и стимулирање на учениците за самостојно изразување,  поставување прашања, насочување на дискусијата

   3. Следење на работата на учениците, водење забелешки

 Активности на учениците:

1. Секој ученик изработува срце од лист хартија - го црта, сече и ги истакнува контурите со фломастер

2. Во срцето да напише една убава порака, нешто што му се допаѓа кај својата симпатија, реална или замислена.

3. Секој ученик ја чита својата порака и ја залепува на едно поголемо хартиено срце подготвено однапред.

4. Дискусија

  • Како се чувствуваме кога некој ќе ни каже дека му/и се допаѓаме?

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ 

  Евидентна листа 

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици) 

(завршен дел) - 5

Игра: ,,Драги/а дали ме сакаш?,,

 
 

Наставен предмет: Oбразование за животни вештини

 Дата: 17.10.2011

  Одд.   V  3

Наставна тема: Развивање свест за сексуалното здравје

Наставна единица: Работилница: Промени  

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни:  учениците да се запознаат со телесните промени што настануваат како резултат на сексуалното созревање;

 воспитни: да прифатат дека и пријатните и непријатните емоции се дел од вредностите на секојдневниот живот.

 функционални: да ја прифаќаат сексуалноста како природен дел од човечкиот развој; да ги препознаваат сопствените чувства и да умеат да ги изразат соодветно на различни начини.

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

 Наставни методи

 Наставни форми       

 Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

ГФ

 РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) - 5 

- избор на другарче за работа во пар

 - истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел) - 30’

 Активности на наставникот:


   1. Насочување на активностите на учениците

  

   2. Поттикнување и стимулирање на учениците за самостојно изразување,  поставување прашања, насочување на дискусијата

 

   3. Следење на работата на учениците, водење забелешки

 Активности на учениците:

1. Работа во парови запишување на промените на лист:

  • телесни промени кои учениците ги воочиле кај себе од моментот кога прв пат тргнаа на училиште до сега?
  • Дали сите делови од телото подеднакво се развивале и кои делови од телото најмногу се смениле?
  • Како замислуваат дека ќе им изгледа телото по 5 години? Кои други промени ќе се случат?

2. Дискусија

  • Што е тоа пубертет? 

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ 

  Евидентна листа 

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици) 

(завршен дел) - 5

Завршна активност - ,,Тоа нешто,,

 
 

Наставен предмет: Oбразование за животни вештини

 Дата: 31.10.2011

  Одд.   V  3

Наставна тема: Развивање свест за сексуалното здравје

Наставна единица: Заштита од сексуална злоупотреба 

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни:  учениците да се запознаат со поимите сексуално вознемирување (несакани допири, зборови со сексуална конотација...) и педофилија (сексуална злоупотреба на деца од возрасен)

 воспитни: да прифатат дека и пријатните и непријатните емоции се дел од вредностите на секојдневниот живот.

 функционални: учениците да препознаваат, и да се спротивставуваат на сексуално вознемирување во секојдневните ситуации; да знаат каде и кому да се обратат за помош

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

 Наставни методи

 Наставни форми       

 Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

ГФ

 РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

СФА: прибор за пушување, боици, црвена, портокалова и зелена.

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) - 5 

Воведна активност: учениците се делат во парови и двата члена од парот разменуваат со партнерот ,,не сакам/не ми се допаѓа кога возразните ми...,,. Тоа што ќе си го кажат треба да остане тајна.

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел) - 30’

 Активности на наставникот:

   1. Насочување на активностите на учениците

   2. Поттикнување и стимулирање на учениците за самостојно изразување,  поставување прашања, насочување на дискусијата

   3. Следење на работата на учениците, водење забелешки

 Активности на учениците:

1. Главна активност

   Децата цртаат силуета на детско тело и ги бојат деловите од телото:

  • со зелена деловите од телото каде што не им е многу непријатно другите да ги допираат.
  • со портокалова боја се обојуваат деловите од телото каде што не им е пријатно другите да ги допираат.
  • со црвена оние делови од телото на кои воопшто не им е непријатно другите да ги допираат.

     Целата силуета треба да биде обоена, цртежите се лепат на пано

2. Дискусија: прашања, прирачник стр. 261

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ 

  Евидентна листа 

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици) 

(завршен дел) - 5

Рефлексија: Што правевме денес? Што научивме? Како може наученото да го користиме во секојдневниот живот?