НОЕМВРИ
ОКТОМВРИ ДЕКЕМВРИ >>
|
|
Наставен предмет: Oбразование за животни вештини
|
Дата: 07.11.2011
|
Одд. V 3
|
Наставна тема: Развивање свест за сексуалното здравје
|
Наставна единица: Сексуално вознемирување
|
Тип на часот:
|
ОБ
|
УВ
|
УТ
|
ПО
|
СТ
|
КО
|
|
ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ
образовни: учениците да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за поимите сексуално вознемирување (несакани допири, зборови со сексуална конотација...) и педофилија (сексуална злоупотреба на деца од возрасен)
|
воспитни: да прифатат дека и пријатните и непријатните емоции се дел од вредностите на секојдневниот живот.
|
функционални: учениците да препознаваат и да се спротивставуваат на сексуално вознемирување во секојдневните ситуации; да знаат каде и кому да се обратат за помош
|
ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА
|
Видови настава
|
Наставни методи
|
Наставни форми
|
Наст.-тех. средства
|
ТР
|
ТМ
|
ПР
|
ПБ
|
ЛП
|
ДИ
|
ВТ
|
ФР
|
ИН
|
ИНД
|
ГФ
|
РД
|
ПС
|
МС
|
СФА
|
НЛ
|
СФА: прибор за пушување, работен лист за учениците: точно - неточно; работен лист за наставникот: точно - неточно
|
ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА
(воведен дел) - 5’
|
Воведна активност: дискусија - што подразбираме под сексуална злоупотреба
|
ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ
(главен дел) - 30’
|
Активности на наставникот:
1. Насочување на активностите на учениците
2. Наставникот ги чита прашањата, а групите наизменично одговраат,
3. Поттикнување и стимулирање на учениците за самостојно изразување, поставување прашања, насочување на дискусијата
3. Следење на работата на учениците, водење забелешки
|
Активности на учениците:
1. Главна активност
- Учениците се делат во групи од по 5 деца. Секоја група добива една верзија од работниот лист: точно - неточно
- Учениците треба да заокружат ,,т,, за оние тврдења кои сметаат дека се точни и ,,н,, за оние тврдења за кои сметаат дека се неточни.
- Откако ќе одговори некоја од групите, се повикуваат децата од групата или сите останати да објаснат, доколку се чувствуваат комотни, да кажат зошто мислат така.
2. Дискусија: прашања, прирачник стр. 263
|
СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ
|
Евидентна листа
|
КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици)
(завршен дел) - 5’
|
Рефлексија: Што правевме денес? Што научивме? Како може наученото да го користиме во секојдневниот живот?
|
|
Наставен предмет: Oбразование за животни вештини
|
Дата: 14.11.2011
|
Одд. V 3
|
Наставна тема: Јас и другите - општествени односи
|
Наставна единица: Ај да гребеме автомобили
|
Тип на часот:
|
ОБ
|
УВ
|
УТ
|
ПО
|
СТ
|
КО
|
|
ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ
образовни: учениците да научат што се смета за добро, а што за лошо (прифатливо и неприфатливо) постапување во повеќе ситуации; да научи дека може да постапува различно од групата.
|
воспитни: да ги негуваат и почитуваат социјалните норми и традиции; развивање на соработка, подготвеност за тимска работа, несебичност, солидарност и доследност во работата;
|
функционални: да ги препознаваат сопствените чувства и соодветно да одбираат меѓу правилни и неправилни видови активности; да го спротивставуваат сопствениот став и мислење на оној на групата
|
ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА
|
Видови настава
|
Наставни методи
|
Наставни форми
|
Наст.-тех. средства
|
ТР
|
ТМ
|
ПР
|
ПБ
|
ЛП
|
ДИ
|
ВТ
|
ФР
|
ИН
|
ИНД
|
ГФ
|
РД
|
ПС
|
МС
|
СФА
|
НЛ
|
|
ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА
(воведен дел) - 5’
|
- игра со претворање во ,,нешто,,: низ звуци и движење учениците треба да го претстават замисленото нешто (штрк, фудбал, правосмукалка, тенџере со зовриена вода, кенгур, река)
|
ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ
(главен дел) - 30’
|
Активности на наставникот:
1. Читање на приказната од работниот лист
2. Поттикнување дискусија во тек на слушањето на приказната:
- Што мислите, дали Денис се согласил?
- Што мислите, што се случило потоа?
- Што мислите, како Денис им се правдал на родителите зашто го сторил тоа?
3. Поттикнување и насочување на дискусијата после слушаната приказна
4. Следење на работата на учениците, водење забелешки
|
Активности на учениците:
1. Активност:
- учениците ја слушаат приказната
2. Дискусија во тек на слушањето на приказната
3. Дискусија откако учениците ќе ја ислушаат приказната:
- Дали однесувањето на Денис, Иван и Небојша било соодветно? Зошто?
- Како ќе се чувствуваат сопствениците на автомобилите кога ќе видат дека некој намерно им ги изгребал?
- Дали е Денис е во право кога вели дека се криви само Иван и Небојша?
- Дали другарите го натераа и можеа да го принудат Денис да ги гребе автомобилите?
- Кој е одговорен за постапките на Денис?
|
СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ
|
Евидентна листа
|
КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици)
(завршен дел) - 5’
|
Рефлексија: Што правевме? Како се чувствувавме? Што научивме?
|
|
Наставен предмет: Oбразование за животни вештини
|
Дата: 21.11.2011
|
Одд. V 3
|
Наставна тема: Јас и другите - општествени односи
|
Наставна единица: Исмеаната Леа
|
Тип на часот:
|
ОБ
|
УВ
|
УТ
|
ПО
|
СТ
|
КО
|
|
ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ
образовни: учениците да се запознаат со видови насилничко однесување (рекетирање, изолирање, малтретирање, тепачки, носење и употреба на ладно и огнено оружје); да се запознаат со емоциите кои се јавуваат кај жртвата на насилничко однесување
|
воспитни: да ги негуваат и почитуваат етичките норми на однесување; развивање на сочувство кон жртвата на исмејувањето и навредувањето; развивање на чувство на солидарност
|
функционални: учениците да ги согледаат негативните последици од насилничкото однесување; правилно да реагираат на исмејувањето и навредувањето упатено кон нив
|
ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА
|
Видови настава
|
Наставни методи
|
Наставни форми
|
Наст.-тех. средства
|
ТР
|
ТМ
|
ПР
|
ПБ
|
ЛП
|
ДИ
|
ВТ
|
ФР
|
ИН
|
ИНД
|
ГФ
|
РД
|
ПС
|
МС
|
СФА
|
НЛ
|
|
ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА
(воведен дел) - 5’
|
- игра со гримаси на барање на наставникот - играта се повторува додека сите ученици не направат гримаса
|
ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ
(главен дел) - 30’
|
Активности на наставникот:
1. Читање на приказната од работниот лист
2. Поттикнување дискусија за активностите:
- запишување на одговорите од двете прашања на табла
- споредување на одговорите.
3. Поттикнување на учениците да ја драматизираат опишаната ситуација
4. Генерирање идеи, за видови насилничко однесување - запишување на табла
5. Поттикнување и насочување на дискусијата
6. Следење на работата на учениците, водење забелешки
|
Активности на учениците:
1. Активност 1
- учениците ја слушаат приказната,
Дискусија:
- Како се чувствувала Леа?
- Како и би се чувствувале тие да се на местото на Леа?
- работа во групи: размена на мислењата во рамките на групата
- глумење на ликот од Леа.
2. Активност 2- генерирање идеи за видови насилничко однесување,
Дискусија:
- последици од наведените насилнички однесувања по жртвата.
|
СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ
|
Евидентна листа
|
КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици)
(завршен дел) - 5’
|
Рефлексија: Што правевме? Како се чувствувавме? Што научивме?
|
|
Наставен предмет: Oбразование за животни вештини
|
Дата: 28.11.2011
|
Одд. V 3
|
Наставна тема: Јас и другите - општествени односи
|
Наставна единица: Тројца на еден
|
Тип на часот:
|
ОБ
|
УВ
|
УТ
|
ПО
|
СТ
|
КО
|
|
ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ
образовни: учениците да се запознаат со различни релации што се воспоставуваат меѓу луѓето; да научат да препознаваат кога на другите им е потребна поддршка и помош.
|
воспитни: да ги споделуваат своите интереси со другите; да ги разбираат проблемите и потребите на другите; да негуваат и развиваат на чувство на солидарност
|
функционални: учениците да ја согледаат користа од соработката и поддршката, да одобруваат давање и прифаќање помош; да прифатат дека заедно можат да постигнат повеќе.
|
ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА
|
Видови настава
|
Наставни методи
|
Наставни форми
|
Наст.-тех. средства
|
ТР
|
ТМ
|
ПР
|
ПБ
|
ЛП
|
ДИ
|
ВТ
|
ФР
|
ИН
|
ИНД
|
ГФ
|
РД
|
ПС
|
МС
|
СФА
|
НЛ
|
СФА: две исти хартиени или пластични чаши за вода, штоперица, клупа и корпа за отпадоци, завеса.
|
ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА
(воведен дел) - 5’
|
- игра во две групи: се подига завеса која ја држат двајца ученици меѓу групите. По еден ученик од групите застанува до завесата. На даден знак учениците ја пуштаат завесата да падне, а децата веднаш треба да го кажат името на детето што го гледаат. Детето кое прво ќе го каже името на соученикот е победник.
|
ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ
(главен дел) - 30’
|
Активности на наставникот:
1. Наставничката бара четворица доброволци:
- прво настапува еден од нив (првопријавениот)
- истата задача ја добиваат тројцата преостанати доброволци
- се мери и споредува времето потрошено на извршување на задачата
2. Поттикнување дискусија за активностите
3. Делење на учениците во три групи:
- делење на картичките со испишани букви,
- задавање на задачата, мерење на времето,
- истакнување на групата со најдолг составен збор
4. Поттикнување дискусија за активностите
5. Следење на работата на учениците, водење забелешки
|
Активности на учениците:
1. Активност 1: Учениците седат во круг околу клупа, на едниот крај поставена е хартиена чаша, а под другиот крај на клупата - корпа за отпадоци.
- задача: учениците треба да ја дувнат чашата во корпата за отпадоци.
Дискусија 1: Кога беше задачата побрзо завршена индивидуално или групно?
2. Активност 2: Секоја група добива исти букви од еден ист збор
- задача: да се состави што е можно подолг збор за пократко време.
Дискусија 2: Кога задачата побрзо се извршува индивидуално или во група?
|
СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ
|
Евидентна листа
|
КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици)
(завршен дел) - 5’
|
Рефлексија: Што правевме? Како се чувствувавме? Што научивме?
|
|
|