Од нашата училница

Почетна Фото галерија Видео галерија Календар за работа Архива Кенгур

 

Подготовките се направени според прирачникот за животни вештини

СЕПТЕМВРИ

Подготовки

ОКТОМВРИ >> 

 
 
 

Наставен предмет: Oбразование за животни вештини

 Дата: 05.09.2011

  Одд.   V  3

Наставна тема: Јас - личен развој

Наставна единица: Работилница: Силни чувства      

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни:  учениците да се запознаат со емоциите како пријатни, непријатни, позитивни, негативни;

да се запознаат со стратегиите за справување со интензивните чувства како лутина или разочарување

 воспитни: да прифатат дека и пријатните и непријатните емоции се дел од вредностите на секојдневниот живот.

 функционални: да ги идентификуваат личните доживувања на емоциите како пријатни и непријатни;

да ги препознаваат сопствените чувства и да умеат да ги изразат соодветно на различни начини.

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

 Наставни методи

 Наставни форми       

 Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

ГФ

 РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) - 5 

- Учениците седат во круг, пренесуваат емоции преку соодветен израз на лицето, на другарчето кое седи од неговата лева страна. Изразот се пренесува понатаму, додека некое дете извика СМЕНА и тогаш прави нов израз на лицето кој го пренесува од својата десна страна. Секое дете има право еднаш да каже СМЕНА. Играта завршува кога сите деца по еднаш ќе кажат СМЕНА.

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел) - 30’

 Активности на наставникот:

   1. Поттикнување дискусија: случка во која учениците доживеале многу силни чувства

   2. Делење на учениците во парови  

   3. Поттикнување на дискусија за активноста

   4. Делење на учениците во групи, доделување по едно чувство на секоја група и делење на работни листови

   5. Поттикнување на дискусија за активноста

   6. Следење на работата на учениците, водење забелешки

 Активности на учениците:

         1.Работа во парови:

 а) Учениците ги именуваат чувствата што им се појавиле во некоја случка. 

 б) Дискусија - разговор во круг:

        -Кои силни чувства се појавија во одделението, што ги предизвикало чувствата?

         2. Работа во групи: (пет групи) - секоја група добива по едно чувство од раб. лист

 а)  секоја група треба да одглуми ситуација во која се појавува чувството што го добиле.

 б) групите ја презентираат подготвената ситуација пред останатите.

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ 

  Евидентна листа 

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици) 

(завршен дел) - 5

Рефлексија: Што правевме? Како се чувствувавме? Што научивме?

 

Наставен предмет: Oбразование за животни вештини

 Дата: 12.09.2011

  Одд.   V  3

Наставна тема: Јас и другите - општествени односи 

Наставна единица: Бура на идеи  

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни:  учениците да се запознаат со процедурата и постапките за работа на проектна активност  

 воспитни: развивање на соработка, подготвеност за тимска работа, несебичност, солидарност и  доследност  во работата;

 функционални: учениците да учествуваат во активностите на групата; да ги применуваат постапките (процедурите) за донесување одлуки; да ги почитуваат правилата во донесувањето на одлуките.

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

 Наставни методи

 Наставни форми       

 Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

ГФ

 РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) - 5 

- поттикнување дискусија: на кои начини може да се презентираат информации (преку филм, читање, слики, драмска игра)

- истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел) - 30’

 Активности на наставникот:

 

  1. Поттикнување на учениците да ја кажат секоја идеја

  2. Запишување на идеите на табла без прогласување на искажаните идеи за добри или лоши.

  3. Следење на работата на учениците, водење забелешки

 

 Активности на учениците:

 

1. Бура на идеи на тема: Начини на кои ќе ја претставиме нашата земја преку филм - запишување на идеите на табла

2. Работа во групи: учениците се поделени во три групи

-          применувајќи ги правилата на бура на идеи, групите треба да смислат на кои начини би можеле да ги презентираат информациите

-          пред да се започне со продукцијата, секоја  група избира еден ученик што ќе ги бележи идеите на лист хартија.

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ 

  Евидентна листа 

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици) 

(завршен дел) - 5

Презентација на изработките по групи - вреднување на идеите, според критериумот остварливост

 
 

Наставен предмет: Oбразование за животни вештини

 Дата: 19.09.2011

  Одд.   V  3

Наставна тема: Јас и другите - општествени односи

Наставна единица: Прифатливо и неприфатливо однесување

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни:  учениците да научат што се смета за добро, а што за лошо (прифатливо и неприфатливо) постапување во повеќе ситуации;

 воспитни: да ги негуваат и почитуваат социјалните норми и традиции; развивање на соработка, подготвеност за тимска работа, несебичност, солидарност и  доследност  во работата;

 функционални: да ги препознаваат сопствените чувства и соодветно да одбираат меѓу правилни и неправилни видови активности;

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

 Наставни методи

 Наставни форми       

 Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

ГФ

 РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) - 5 

- игра со имитирање фигури на барање на наставникот: вонземјанин, крава, тигар - играта се повторува додека сите ученици не ја направат истата фигура - да се однесуваат на ист начин.

- дискусија: дали луѓето со раѓање се предодредени да се однесуваат на одреден начин?

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел) - 30’

 Активности на наставникот:

 

   1. Делење на работни листови - насочување на учениците за пополнување на работните листови

   2. Поттикнување дискусија за активностите:

   - вродено - научено

   - соодветно - несоодветно

   3. Означување на одговорите на учениците на табла

   4. Следење на работата на учениците, водење забелешки

 

 Активности на учениците:

 

1. Активност 1 - работа во парови:

- работен лист: вродено - научено,

Дискусија 1:

  1. Кое однесување е вродено, а кое научено?

 

2. Активност 2 - работа во групи:

    - работен лист: соодветно - несоодветно

    - презентација за одлуката на групата

 Дискусија 2:

Од што зависи дали некое однесување ќе биде соодветно или несоодветно?

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ 

  Евидентна листа 

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици) 

(завршен дел) - 5

Рефлексија: Што правевме? Како се чувствувавме? Што научивме?

 
 

Наставен предмет: Oбразование за животни вештини

 Дата: 26.09.2011

  Одд.   V  3

Наставна тема: Јас  - личен развој 

Наставна единица: Препознавање на чувствата 

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни:  учениците да умеат да ги опишат и искажат на различни начини личните доживувања на пријатните и непријатните емоции;

 воспитни: да прифатат дека и пријатните и непријатните емоции се дел од вредностите на секојдневниот живот.

 функционални: да ги идентификуваат личните доживувања на емоциите како пријатни и непријатни;

да ги препознаваат сопствените чувства и да умеат да ги изразат соодветно на различни начини.

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

 Наставни методи

 Наставни форми       

 Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

ГФ

 РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) - 5 

-  учениците се претставуваат кажувајќи го своето вистинско име и презиме кое почнува на првата буква од името и означува одредено чувство. Објаснуваат зошто избрале да се презиваат токму така. На пример: Јас се викам Вера Возбуденовска, затоа што многу сум возбудена во врска со проектот кој го подготвуваме по предметот општество.

- истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел) - 30’

 Активности на наставникот:

 

  1. Делење на учениците во групи  

   2. Доделување по едно чувство на секоја група - работни листови

   3. Поттикнување на дискусија за активноста

   4. Следење на работата на учениците, водење забелешки

 Активности на учениците:

 

1. Работа во групи - работен лист: чувства за изразување.

 

 2.  Секоја група планира како да го одглуми чувството што го извлекла, со изрази на лицето и гестикулации, положба и движење на телото и други невербални знаци.

 

 3.Секоја група го глуми чувството пред другите, кои потоа треба да погодат кое чувство го прикажува групата.

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ 

  Евидентна листа 

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици) 

(завршен дел) - 5

Дискусија: Дали сите луѓе ги изразуваат своите чувства на ист начин?