Од нашата училница

Почетна Фото галерија Видео галерија Календар за работа Архива Кенгур

 

 

ОКТОМВРИ

Подготовки

 << СЕПТЕМВРИ                                                                       НОЕМВРИ >>

 
 
 

Наставен предмет:    Творештво           

 Дата: 04.10.2011

  Одд.   V  3

Наставна тема:   Говорно творештво

Наставна единица: Презентација на изработените книги од народното творештво

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни:  учениците да научат да ги презентираат своите остварувања од реализираните активности; да се оспособат да ја оценуваат својата работа и работата на своите соученици;

 воспитни:  развивање на позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност; чувство на љубов и почит кон културното наследство на својот народ

 функционални: учениците да подготват текст и да ја осмислат и организираат презентацијата на својата работа преку соодветни активности; правилно да ја оценуваат својата работа и работата на своите соученици

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни форми

Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

ГФ

 РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) - 5 

- подготвување на услови за презнтација во училницата; договор за редослед на презентациите

- истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел) - 30’

 Активности на наставникот:

    1. Презентација на изработените книги

  2. Поттикнување и насочување на дискусијата

  3. Следење на коментарите на учениците, поттикнување на учениците за искрено оценување на нивната работа

 Активности на учениците:

1. Презентација на изработените книги од народното творештво по групи

2 Оценување на презентациите:

      - начинот на презентација

      - оцена за визуелниот изглед на книгата

      - оценување на содржината на книгата

3. Како учениците се чувствуваат за завршената работа - разговор

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ 

  листа за самоевалуација

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици) 

(завршен дел) - 5

Пополнување на листи за самоевалуација

 

Наставен предмет:    Творештво           

 Дата: 18.10.2011

  Одд.   V  3

Наставна тема:   Музичко творештво

Наставна единица: Правење аматерска аудио-демо снимка за творба од проектната активност ,,Рап Македонија,,

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни:  учениците да се поттикнуваат да прават аматерски тонски запис на сопствените музички мисли, да се запознаат со едноставни начини за снимање аудио демо снимка

 воспитни:  учениците да развиваат чувство за заедничко музицирање, истрајност, доследност во постигнување на саканиот резултат

 функционални: учениците правилно да ја интерпретираат поврзаноста на музиката со литературниот

текст со доволен број повторувања за успешно да се  сними аматерски тонски запис на сопствената музичка мисла

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

 Наставни методи

 Наставни форми       

 Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

ГФ

 РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

ПС: Лап топ компјутер, флип камера

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) - 5 

- подготовка на потребните технички средства за снимање на демо снимката

- истакнување на целта на часот 

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел) - 30’

 Активности на наставникот:

  1.Давање упатства за начинот на кој треба да се однесуваат учениците и начинот на работа и снимање на аудио материјалот:

-да ја следат тивката музика која оди во позадина при снимањето

-да не прават непотребни звуци (тропање со нозете по подот, смеење, разговор)

- текстот да го пеат разбирливо со соодветен ритам

   2. Пуштање на инструменталната композиција, снимање на интерпретацијата на учениците, преснимување на делови каде се направени грешки во интерпретацијата

 Активности на учениците:

 

1. Интерпретација на литературниот текст со доволен број повторувања, додека успешно не се  сними тонскиот запис

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ 

  Евидентна листа 

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици) 

(завршен дел) - 5

Преслушување на снимениот материјал - коментари, критики, пофалби

 
 

Наставен предмет:    Творештво           

 Дата: 25.10.2011

  Одд.   V  3

Наставна тема:   Музичко творештво

Наставна единица: Корекции на аудио-демо снимка - проектна активност ,,Рап Македонија,,

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни:  учениците да се поттикнуваат да прават аматерски тонски запис на сопствените музички мисли

 воспитни:  учениците да развиваат чувство за заедничко музицирање, истрајност, доследност во постигнување на саканиот резултат

 функционални: учениците правилно да ја интерпретираат поврзаноста на музиката со литературниот

текст со доволен број повторувања за успешно да се  сними аматерски тонски запис на сопствената музичка мисла

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

 Наставни методи

 Наставни форми       

 Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

ГФ

 РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

ПС: Лап топ компјутер, флип камера

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) - 5 

- преслушување на демо снимката направена на минатиот час - согледување на делови од песната кои не се добро интерпретирани

- истакнување на целта на часот 

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел) - 30’

 Активности на наставникот:

  1. Давање упатства за начинот на кој треба да се работи:

- следење на музиката која оди во позадина при снимањето

- воздржување од непотребни звуци (тропање со нозете по подот, смеење, разговор)

- разбирливо пеење на текстот со соодветен ритам, на даден знак

   2. Преснимување на делови од песната каде се направени грешки во интерпретацијата - снимање на интерпретацијата на учениците

 Активности на учениците:

1. Интерпретација на делови од литературниот текст со доволен број повторувања, додека успешно не се  сними тонскиот запис

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ 

  Евидентна листа 

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици) 

(завршен дел) - 5

Преслушување на снимениот материјал - коментари, критики, пофалби