Од нашата училница

Почетна Фото галерија Видео галерија Календар за работа Архива Кенгур

 

 

НОЕМВРИ


  ОКТОМВРИ                                                                            ДЕКЕМВРИ >>

 
 

Наставен предмет:    Творештво           

 Дата: 01.11.2011

  Одд.   V  3

Наставна тема:   Музика и движење

Наставна единица: Изведување на кореографија ,,Рап Македонија,, - проектна активност

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни:  учениците да создадат своја кореографија во склад со ритамот на музичката композиција; да се воведуваат во спознавање на патот на творење на музичко сценско дело;

 воспитни:  учениците да ја развиваат грациозноста на своите движења, чувството за ритам, истрајност, доследност во постигнување на саканиот резултат

 функционални:   учениците да се поттикниваат да учествуваат во танцови драматизации; да ги усовршуваат основните чекори и начини на движења и да ги модифицираат согласно музичката композиција  

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни форми

Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

ГФ

 РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

ПС: Лап топ компјутер, музичка композиција ,,Рап Македонија,,

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) - 5 

- преслушување на музичката композиција, пеење на песната - дискусија: какви чувства буди музичката композиција кај учениците

- истакнување на целта на часот 

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел) - 30’

 Активности на наставникот:

  1. Инструкции за начинот на работа:

- доживување на музиката

- избор на ученици кои имаат афинитети кон конкретни елементи на организацијата на кореографијата

- насоки и сугестии при составување на кореографијата

   2. Следење на работата на учениците, водење забелешки

 Активности на учениците:

1. Планирање на музичко сценско дело:

  • избор на актери-танчари, режисер, кореограф, сценограф
  • планирање на поставеноста на интерпретаторите на сцената (преден план рап - пејачите, поставеност на танчерската група)
  • составување на кореографија за музичкиот дел од мјузиклот
  • интерпретација со доволен број повторувања
  • увежбување и усовршување на кореографијата

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ 

  Евидентна листа 

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици) 

(завршен дел) - 5

Првична изведба на кореографијата; учениците да размислат каде може да се корегира и подобри изведбата со нови елементи и чекори

 
 
 

Наставен предмет:    Творештво

 Дата: 15.11.2011

  Одд.   V  3

Наставна тема: Говорно творештво

Наставна единица: Пишување прашања за замислено интервју со омилена личност

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни: учениците да научат правилно да формулираат прашања за зададена тема

 воспитни: развивање на позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност;

 функционални: - учениците да се поттикнат да состават необични прашања за омилената личност.

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни форми

Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

 ГФ

  РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ


ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) - 5’ 

- Која е мојата омилена личност - разговор

- истакнување на целта на часот  

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел) - 30’

 Активности на наставникот:

   1. Цртање на графичкиот организатор на табла

   2. Поттикнување на учениците да составуваат необични прашања и правилно да ги формулираат

   3. Насочување на учениците при пишувањето, корегирање на направените грешки

   4. Следење на работата на учениците, водење забелешки

Активности на учениците:

1. Графички организатор: области од животот на омилената личност за кои би поставиле прашање:

  • професија
  • хоби
  • спорт
  • омилена ... (книга, песна, филм, игра и тн.)
  • идоли

 2. Пишување прашања за замислено интервју со омилена личност:

  • формулирање на прашањата
  • чиатње на прашањата
  • коментари и корекции

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ 

Евидентна листа  

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици) 

(завршен дел) - 5’

Интервју: поставување на изготвените прашања на своето другарче - работа во парови

 

Наставен предмет:    Творештво

 Дата: 22.11.2011

  Одд.   V  3

Наставна тема: Говорно творештво

Наставна единица: Пишување краток текст за драматизација

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни: учениците да се поттикнуваат сопствените чувства и размислувања да ги преточат во драмски текст; да пишуваат текст според сопствена замисла;

 воспитни: развивање на позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност;

 функционални: учениците да пишуваат драмски текст запазувајќи ги карактеристиките на драмскиот текст: сцена (место на настанот опишан во драмскиот текст), ликови, говор на ликовите и писателот

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни форми

Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

 ГФ

  РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

СФА: прибор за пишување

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) - 5’ 

- Кои се карактеристиките на драмски текст - повторување

- истакнување на целта на часот  

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел) - 30’

 Активности на наставникот:

   1. Поттикнување на дискусијата за пишување текст според сопствена замисла

   2. Формирање на три групи

   3. Насочување на учениците при пишувањето, корегирање на направените грешки

   4. Следење на работата на учениците, водење забелешки

Активности на учениците:

1. Дискусија: што би било кога еден од ликовите би бил невидлив или би живеел во пештера или би се претворил во птица - карактеристики на драмскиот текст:

  • избор на сцена,
  • настан
  • ликови

2. Работа во групи: пишување драмски текст

I група - драмски текст ,, Невидливото девојче,,

II група - драмски текст ,,Откривање на пештерата,,

III група -  драмски текст ,,Лет кон студената планина,,     

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ 

Евидентна листа  

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици) 

(завршен дел) - 5’

Драмско читање на напишаните текстови

 
 
 

Наставен предмет:    Творештво

 Дата: 29.11.2011

  Одд.   V  3

Наставна тема: Говорно творештво

Наставна единица: Играње улоги (драматизација)

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни: учениците да се поттикнуваат самостојно да се организираат и учествуваат во драматизирање на краток драмски текст според сопствена замисла;

 воспитни: развивање на позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност;

 функционални: учениците самостојно да се организираат и учествуваат во драматизирање на краток драмски текст: поделба на улогите, учење на улогите, организирање на условите, драматизација;

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни форми

Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

 ГФ

  РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

СФА: импровизирани реквизити потребни за драматизацијата (предмети од училницата)

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) - 5’ 

- Игра со загревање на гласот: ,,се огледувам во огледало,, - имитирање на движењата од наставникот од страна на учениците

- истакнување на целта на часот  

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел) - 30’

 Активности на наставникот:

   1. Поттикнување и насочување на дискусијата за значењето на гласот при драматизацијата

   2. Организирање на работата и презентацијата на групите

   3. Следење на работата на учениците, водење забелешки

Активности на учениците:

1. Дискусија: како ќе ја натераме публиката да не слуша, да мисли, да ја насмееме, вознемириме - што се можеме да направиме со гласот

2. Работа во групи: играње улоги - драматизација

  • драмско читање на напишаните текстови (секоја група го увежбува својот драмски текст)
  • драматизација на текстот на една група пред публика (другите две групи)

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ 

Евидентна листа  

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици) 

(завршен дел) - 5’

Рефлексија: Која група остави најдобар впечаток кај публиката, зошто?