Од нашата училница

Почетна Фото галерија Видео галерија Календар за работа Архива Кенгур

 

 

СЕПТЕМВРИ

Подготовки

ОКТОМВРИ >> 

 
 

Наставен предмет:    Творештво           

 Дата: 06.09.2011

  Одд.   V  3

Наставна тема:   Говорно творештво

Наставна единица: Креирање годишен план за творештво

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни: учениците да се поттикнуваат говорно да се изразуваат; да предлагаат идеи и да се оспособуваат истите соодветно да ги образложуваат

 воспитни: развивање на позитивни карактерни особини: одговорност, упорност, истрајност, доследност;

 функционални: учениците да учествуваат во планирањето и донесувањето на годишниот план за творештво на своето одделение; 

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

 Наставни методи

 Наставни форми       

 Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

ГФ

 РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) -  5 

- мотивирање на учениците - учениците ќе можат да учествуваат во креирањето на годишниот план за работа со свои идеи

- истакнување на целта на часот 

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел) - 30’

 Активности на наставникот:

 

  1. Презентација на наставните цели и задачи кои треба да се реализираат преку наставниот предмет творештво

  2. Запишување на идеите на табла без прогласување на искажаните идеи за добри или лоши.

  3. Следење на работата на учениците, водење забелешки

 

 Активности на учениците:

 

1. Запознавање на учениците со наставните цели и задачи кои треба да се реализираат преку наставниот предмет творештво во текот на учебната година

2. Бура на идеи - работа во групи:

- групите треба да искажат идеи за реализација на наставните цели

- секоја  група избира еден ученик што ќе ги бележи идеите на лист хартија.

- презентација на идеите кои учениците би сакале да се реализираат преку планот за работа

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ 

  Евидентна листа 

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици) 

(завршен дел) - 5

Избор на идеи, според критериумот остварливост

 
 

Наставен предмет:    Творештво           

 Дата: 13.09.2011

  Одд.   V  3

Наставна тема:   Говорно творештво

Наставна единица: Собирање на народни творби

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни:  учениците да ги прошират своите знаења за народното творештво преку собирање различни видови народни творби

 воспитни:  развивање на позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност; чувство на љубов и почит кон културното наследство на својвот народ

 функционални: учениците на свој начин да го претстават народното творештво преку заедничко, групно создавање книга со различни видови на народни творби;

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни форми

Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

ГФ

 РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) -  5 

- поттикнување дискусија: какви видови текстови среќаваме во народното творештво

- истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел) - 30’

 Активности на наставникот:

    1. Листа со видови народни творби - запишување на табла

    2. Формирање групи

    3. Задачи за групите - определување на видовите народни творби кои ќе ги прибира секоја група

   4. Образложување на критериумите за работа за кои треба да се придржува секоја група

   5.  Следење на работата на учениците, водење забелешки

 Активности на учениците:

 

1. Предлози за видови народни творби кои може да ги прибираат учениците

2. Интерно распределување на задачи во групата - презентер, одговорен на групата

3. Запишување на предлози за можни извори на народни творби:

 -збирки народни приказни, песни, книги издадени од прибирачи на народни творби (Марко Цепенков)

 - читанки, учебници

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ 

  Евидентна листа 

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици) 

(завршен дел) - 5

Барање на народни творби во учебникот по македонски јазик - именување на видот, интерпретација

 
 

Наставен предмет:    Творештво           

 Дата: 20.09.2011

  Одд.   V  3

Наставна тема:   Говорно творештво

Наставна единица: Средување на собраните народни творби и подготовка за презентација

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни:  учениците да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за  народното творештво преку собирање неколку видови на народни творби (приказни, песни, гатанки, благослови, легенди)

 воспитни:  развивање на позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност; чувство на љубов и почит кон културното наследство на својвот народ

 функционални: да откриваат, собираат и интерпретираат различни видови на народни творби; да ги систематизираат и средуваат според видот

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни форми

Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

ГФ

 РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) -  5 

- поттикнување дискусија: какви видови текстови среќаваме во народното творештво

- истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел) - 30’

 Активности на наставникот:

 

  1. Поттикнување на учениците за  уметничка интерпретација  на различни видови на народни творби

   2. Давање насоки при работата

   3.  Следење на работата на учениците, водење забелешки

 

 Активности на учениците:


Работа во групи:


I група -  приказни, легенди

II група - песни, гатанки, басни

III група - поговорки, благослови,


1. Изразно читање на примери од  видовите народни творби од страна на учениците

2.  Систематизирање и средување според видот 

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ 

  Евидентна листа 

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици) 

(завршен дел) - 5

Презентација на збирката наслови од секоја група

 
 

Наставен предмет:    Творештво           

 Дата: 27.09.2011

  Одд.   V  3

Наставна тема:   Говорно творештво

Наставна единица: Изработка на корица за книга од народното творештво

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни:  учениците да научат да ги изразуваат елементите од народното творештво преку примена на цртачките техники при реализација на своите замисли

 воспитни:  развивање на позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност; чувство на љубов и почит кон културното наследство на својвот народ

 функционални: учениците да изработат корица за книга од народното творештво преку која ќе ја асоцираат содржината на книгата со примена на елементите од народното творештво

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни форми

Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

ГФ

 РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) -  5 

- поттикнување дискусија: што содржи насловната страница на една книга (наслов, илустрација)

- истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел) - 30’

 Активности на наставникот:

 

  1. Развивање дискусија - поставување критериуми за изработката на корицата:

- насловот да биде читлив

- илустрацијата да биде во согласност со содржината на книгата

   2. Давање насоки при работата

   3.  Следење на работата на учениците, водење забелешки

 Активности на учениците:

 

Работа во групи:

 

- Изработка на корица за книга од народното творештво

 

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ 

  Евидентна листа 

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици) 

(завршен дел) - 5

Презентација на изработената корица од секоја група