Предмет: Техничко образование
|
Дата:25.10.2010
|
Одд: IV 3
|
Наставна тема: Графичка писменост
|
Наставна единица: Котирање
|
Тип на часот:
|
ОБ
|
УВ
|
УТ
|
ПО
|
СТ
|
КО
|
Цели и задачи:
|
Образовни: - учениците да се запознаат со поимот котирање; да го осознаат значењето и потребата на котирање на техничкиот цртеж; да научат правилно да го применуваат приборот за техничко цртање при котирање
|
воспитни: учениците да развиваат чувство и осетливост за линија; да ги негуваат хигиено-техничките и работните навики; да стекнуваат основни техничко технолошки умеења и навики во учењето, работата и секојдневниот живот;
|
функционални: - учениците правилно да ракуваат со приборот за техничко цртање; да применуваат котни лини, котни стрелки и котни броеви при цртање на технички цртеж
|
ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА
|
Видови Настава
|
Наставни методи
|
Наставни форми
|
Наставно-тех.средства
|
ТР ТМ ПР ПБ
|
ЛП ДИ ВТ
|
ФР ИН ИНД ГФ РД
|
ПС КС TV НЛ
|
ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА
( воведен дел )
|
- видови технички лини - повторување
- истакнување на целта на часот
|
ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ
( главен дел )
|
1. Цртање на технички цртеж со полна дебела линија со дадени димензии - изработка на едноставен технички цртеж (правоаголник и квадрат)
2. Котирање - запознавање со поимот
- цртање на котни линии
- цртање на котни стрелки
- внесување на котни броеви
|
СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ
|
Евидентна листа
|
КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)
( завршен дел )
|
Презентација и анализа на изработените цртежи
|