Од нашата училница

Почетна Фото галерија Видео галерија Календар за работа Архива Кенгур

 

 

останати

ОКТОМВРИ

 
 
 

Предмет:      Техничко образование

Дата:20.12.2010

Одд:  IV 3        

Наставна тема:    Материјали, градба и обликување

Наставна единица:       Изработување на оригами

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

Образовни: -  учениците да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за изведување на основните работни постапки при работа со хартија и постапката за изработка на оригами

воспитни: -  учениците да развиваат чувство и осетливост за линија; да ги негуваат хигиено-техничките и работните навики; да стекнуваат основни техничко технолошки умеења и навики во учењето, работата и секојдневниот живот;

функционални: - учениците правилно да ги изведуваат основните работни постапки при работа со хартија (виткање, превиткување); самостојно да изработуваат оригами од хартија во боја

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни форми

Наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР   ПБ

ЛП      ДИ      ВТ

ФР     ИН       ИНД       ГФ      РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

-  Што знаеме за вештината оригами? - повторување

-  истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

Кои фигури можеме да ги направиме од хартија - самостојна работа на учениците:

  • изработка на шатор
  • изработка на бродче
  • изработка на маче
  • изработка на птица

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Презентација и анализа на изработените оригами

 

Предмет:      Техничко образование

Дата:11.04.2011

Одд:  IV 3        

Наставна тема:    Конструктивно творештво

Наставна единица:   Практична примена на оригиналите

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

Образовни: -  учениците да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за   техниката, конструкциите, машините и принципите на кои тие работаат; да се запознаат со практичната примена на лостот и макарата

воспитни: -  учениците да ја развиваат својата креативност; да ги негуваат хигиено-техничките и работните навики;

функционални: - учениците да се оспособуваат за примена на основните техничко технолошки знаења, умеења и навики во учењето, работата и секојдневниот живот;

 

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни форми

Наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР   ПБ

ЛП      ДИ      ВТ

ФР    ИН    ИНД    ГФ   РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел ) - 5`

- Дискусија: Оригинални конструкции и машини и нивната функција (техника грозд)

- Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел ) - 30`

Активности на наставникот:

   1. Поттикнување и насочување на дискусија за содржината на расказот

   3.  Следење на работата на учениците, водење забелешки

 

Активности на учениците:

1. Дискусија:

  • Што го поттикнува човекот да размислува и да создава машини?

2. Запознавање со лостот и макарата - принцип на работа (сила, товар, потпирач)

3.   Дискусија:  Каде имаме практична примена на оригиналите

  • илустирање на машини каде има примена на оригиналите (количка за пренесување на товар, ножици, кран) 

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел ) - 5`

Презентација на илустрациите од страна на учениците, објаснување на примената на оригиналите

 
 

Предмет:      Техничко образование

Дата:18.04.2011

Одд:  IV 3        

Наставна тема:   Графичка писменост

Наставна единица:     Заштита при работа

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

Образовни: - учениците да го осознаат значењето на работно место и неговата организација за непречена работа и задоволување на потребите за извршување на обврските со цел да се запази редот, дисциплината, хигиената и безбедноста во училницата

воспитни:     -развивање на позитивни погледи и ставови кон околината, училиштето, другарчињата; позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност

                       -развивање на културни навики на однесување - бон тон

функционални: -да го воочуваат и почитуваат  куќниот ред во училиштето со што ќе станат уредни, редовни и одговорни ученици во својата паралелка и во училиштето

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни форми

Наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР   ПБ

ЛП      ДИ      ВТ

ФР     ИН       ИНД       ГФ      РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

- Како функционира организацијата на учениците во одделението? - разговор

- Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  Дискусија:

Кава е функцијата на работното место за секој ученик:

  • Прегледност
  • Уредност
  • Распределба на алатите и материјалите
  • Комуникативност
  • Хигиена
  • Безбедност

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Систем на прашања и одговори

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Презентација на осмислен и уреден работен простор од страна на учениците - согледување и истакнување на позитивни и негативни страни

 
 

Предмет:      Техничко образование

Дата:30.05.2011

Одд:  IV 3        

Наставна тема:     Сообраќај

Наставна единица:    Активности - изработка на сообраќајни знаци

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

Образовни: -  учениците да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за    поимот: сообраќајни знаци и нивното значење за безбедно движење по улица и пат;

воспитни: -  учениците  да градат сообраќајна култура преку почитување на сообраќајните правила и прописи и градење на личност која безбедно ќе се вклучува во сообраќајот; да ја развиваат својата креативност; да ги негуваат хигиено-техничките и работните навики;

функционални: - учениците да ги воочуваат и идентификуваат сообраќајните знаци за правилно и безбедно да се движат по улица и пат и безбедно да се вклучуваат во сообраќајот ;

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни форми

Наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР   ПБ

ЛП      ДИ      ВТ

ФР   ИН      ИНД   ГФ   РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел ) - 5`

- Дискусија: поделба на сообраќајните знаци:

- истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел ) - 30`

Активности на наставникот:

  1. Поттикнување и насочување на дискусијата

  2. Формирање на групите, задавање на задачите

  2. Следење на работата на учениците, водење забелешки

Активности на учениците:

 1. Работа во групи:

  • I група - изработка на знаците за опасност;
  • II група - изработка на знаците за забрана; (знаци за изречни наредби)
  • III група - изработка на знаците за обврски; (знаци за изречни наредби)
  • IVгрупа - изработка на знаците за известување

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел ) - 5`

Презентација на работата на групите - дискусија