Од нашата училница

Почетна Фото галерија Видео галерија Календар за работа Архива Кенгур

 

 

СЕПТЕМВРИ

Подготовки

 ОКТОМВРИ >> 

 
 

Предмет:      Техничко образование

Дата:06.09.2010

Одд:  IV 3        

Наставна тема:   Графичка писменост

Наставна единица:    Организација  на работното место

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

Образовни: - учениците да го осознаат значењето на работно место и неговата организација за непречена работа и задовоување на потребите за извршување на обврските со цел да се запази редот, дисциплината и хигиената во училницата

воспитни:     -развивање на позитивни погледи и ставови кон околината, училиштето, другарчињата; позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност

                       -развивање на културни навики на однесување - бон тон

функционални: -да го воочуваат и почитуваат  куќниот ред во училиштето со што ќе станат уредни, редовни и одговорни ученици во својата паралелка и во училиштето

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

видови настава

наставни методи

наставни  форми

наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР  ПБ

ЛП       ДИ      ВТ

ФР      ИН     ИНД     ГФ     РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1. Како функционира организацијата на учениците во одделението? - разговор
  2. Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  Дискусија:

Кава е функцијата на работното место за секој ученик:

1.       Прегледност

2.       Уредност

3.       Распределба на алатите и материјалите

4.       Комуникативност

5.       Хигиена

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Систем на прашања и одговори

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Презентација на осмислен и уреден работен простор од страна на учениците - согледување и истакнување на позитивни и негативни страни

 
 

Предмет:      Техничко образование

Дата:13.09.2010

Одд:  IV 3        

Наставна тема:   Графичка писменост

Наставна единица:     Видови линии и прибор за техничко цртање

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

Образовни: -  учениците да се запознаат со приборот за техничко цртање, видовите технички лини и нивната правилна употреба

воспитни:       учениците да развиваат чувство и осетливост за  линија; да ги негуваат хигиено-техничките и работните навики; да стекнуваат основни техничко технолошки умеења и навики во учењето, работата и секојдневниот живот;

функционални: - учениците правилно да ракуваат со приборот за техничко цртање; да ги воочуваат, разликуваат и идентификуваат видовите технички лини и правилно да ги употребуваат

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

видови настава

наставни методи

наставни  форми

наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР  ПБ

ЛП       ДИ      ВТ

ФР      ИН     ИНД     ГФ     РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1. Моето работно катче во домот - илустрација (дискусија: на кој начин најверодостојно можеме да го прикажеме изгледот на нашето работното катче на другарчињата)
  2. Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Запознавање со поимот технички цртеж
  2. Запознавање со  приборот за техничко цртање:
  • избор на молив
  • линијар, триаголници
  • шестар

      3.     Запознавање со  видовите технички линии:

  • набљудување технички цртеж и воочување на видовите линии
  • цртање на  видовите технички линии

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Изработка на едноставен технички цртеж (правоаголник, квадрат) со учените технички линии и примена на приборот

 
 

Предмет:      Техничко образование

Дата:20.09.2010

Одд:  IV 3        

Наставна тема:   Графичка писменост

Наставна единица:      Цртање  на линии со приборот за цртање

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

Образовни: -  учениците да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за  видовите технички лини, да научат правилно да го применуваат приборот за техничко цртање при цртање на  различните видови технички лини

воспитни:       учениците да развиваат чувство и осетливост за  линија; да ги негуваат хигиено-техничките и работните навики; да стекнуваат основни техничко технолошки умеења и навики во учењето, работата и секојдневниот живот;

функционални: - учениците правилно да ракуваат со приборот за техничко цртање; да ги воочуваат, разликуваат и идентификуваат видовите технички лини и правилно да ги цртаат

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

видови настава

наставни методи

наставни  форми

наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР  ПБ

ЛП       ДИ      ВТ

ФР      ИН     ИНД     ГФ     РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1. прибор за цртање и видови технички лини - повторување
  2. Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Цртање  на линии со приборот за цртање - изработка на едноставен технички цртеж (правоаголник, квадрат) со учените технички линии и примена на приборот
  • цртање на  правоаголник со видовите технички линии
  • цртање на квадрат видовите технички линии

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Презентација и анализа на изработените цртежи