Од нашата училница

Почетна Фото галерија Видео галерија Календар за работа Архива Кенгур

 

 

ОКТОМВРИ

Подготовки

 << СЕПТЕМВРИ                                                                       ОСТАНАТИ >>

 
 

Предмет:            Природа  

Дата:05.10.2010

Одд: IV 3        

Наставна тема:           Материјалите и енергијата во природата

Наставна единица:  Набљудување на природата

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни:    учениците да научат активно да набљудуваат и самостојно да се ориентираат во просторот; да ги забележуваат битните карактеристики на природата како жива и нежива; да откриваат дека неживата природа е составена од различни материјали

воспитни:  кај учениците да се создадат позитивни карактерни особини: одговорност,  упорност, истрајност, доследност; позитивни работни навики: редовност, прецизност и правилен став кон работата и природната средина

функционални: да воочуваат и идентификуваат дека неживата природа е составена од различни материјали и истите самостојно да ги набљудуваат, опишуваат и класифицираат според некја карактеристика

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

видови настава

наставни методи

наставни  форми

наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР  ПБ

ЛП       ДИ      ВТ

ФР      ИН     ИНД     ГФ     РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1. давање на упатства: што да се понесе како потребен прибор со кој ќе вршиме набљудување - бележник, молив , лупа
  2. истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Избор на место каде ќе вршиме набљудување (брегот на Охридското Езеро):

a)       набљудување, воочување на битни карактеристики:

  • вода
  • почва
  • воздух
  • камења
  • песок

б)    собирање на примероци  и водење на белешки

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

 

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Средување и анализа на впечатоците од извршеното набљудување

 
 

Предмет:            Природа  

Дата:07.10.2010

Одд: IV 3        

Наставна тема:     Материјалите и енергијата во природата

Наставна единица:  Неживата природа е составена од различни материјали

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни:  учениците да се запознаат со материјалите од кои е составена неживата природа; да откриваат дека материјалите имаат различни физички особини и да ги класифицираат според состојбата во која се среќаваат во природата: цврста, течна и гасовита

воспитни: -развивање на позитивни погледи и ставови кон непосредната околина; позитивни карактерни особини: одговорност,  упорност, истрајност, доследност; создавање на хигиенски навики при работа со материјали

функционални: кај учениците да се развие осетливост за доживување на визуелниот свет; да истражуваат, воочуваат и идентификуваат битни својства на материјалите и да ги разликуваат, споредуваат и класифицираат според состојбата во која се среќаваат во природата: цврста, течна и гасовита

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

видови настава

наставни методи

наставни  форми

наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР  ПБ

ЛП       ДИ      ВТ

ФР      ИН     ИНД     ГФ     РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1. Со кои материјали се запознавме на минатот час при извршеното набљудување на природата - насочен разговор
  2. Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Организација на работата - формирање на групи,
  2. Изложување на материјалите врз клупата - дискусија:
    1. кои од материјалите се во цврста состојба, каква е површината на материјалите на допир (мазна - рапава, тврда - мека)
    2. кои од материјалите се во течна состојба какви особини имаат ( тече, проѕирна е)

                в.    кои од материјалите се во гасовита состојба - што има во празното стаклено шишенце, какви карактеристики има воздухот (проѕирен)

  1. Секоја група пополнува листа за својствата на материјалот во една од состојбите во кои тој се наоѓа во природата:

                     I група - песок, камен                         

                     II група - вода                         

                     III група - воздух

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Презентација на добиените резултати од секоја група за материјалот кој е анализиран

 
 

Предмет:            Природа  

Дата:12.10.2010

Одд: IV 3        

Наставна тема:     Материјалите и енергијата во природата

Наставна единица:  Истражувачка активност

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни:  учениците да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења  за карактеристиките на материјалите од кои е составена неживата природа; да откриваат дека различните материјали во иста состојба имаат различни особини;

воспитни: -развивање на позитивни погледи и ставови кон непосредната околина; позитивни карактерни особини: одговорност, упорност, истрајност, доследност; создавање на хигиенски навики при работа со материјали

функционални: кај учениците да се развие осетливост за доживување на визуелниот свет; да истражуваат, воочуваат и идентификуваат битни својства на материјалите и да ги разликуваат, споредуваат и класифицираат според нивните ососбини

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

видови настава

наставни методи

наставни  форми

наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР  ПБ

ЛП       ДИ      ВТ

ФР      ИН     ИНД     ГФ     РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1. Кои материјали се среќаваат во иста состојба - класификација на материјалите според состојбата ( цврста: камен, дрво; течна: вода, масло, млеко) - насочен разговор
  2. Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Организација на работата - формирање на групи
  2. Изложување на материјалите врз клупата - дискусија:
  • кои од материјалите се во цврста состојба: песок, камен, дрво, креда, какви се нивните особини
  • кои од материјалите се во течна состојба какви особини имаат
  • анализа на табелите во кои треба да се внесат податоци за материјалите
  1. Секоја група пополнува листа за својствата на материјалите кои ги истражува:

              I група - песок, камен, дрво, креда                         

              II група - вода, млеко, масло                         

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Презентација на добиените резултати од секоја група за материјалите кои се анализирани

 
 

Предмет:            Природа  

Дата:14.10.2010

Одд: IV 3        

Наставна тема:     Материјалите и енергијата во природата

Наставна единица:  Особини на материјалите во природата

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни:  учениците да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења  за карактеристиките на материјалите од кои е составена неживата природа; да ги откриваат нивните особини преку набљудување и споредување

воспитни: -развивање на позитивни погледи и ставови кон непосредната околина; позитивни карактерни особини: одговорност, упорност, истрајност, доследност; создавање на хигиенски навики при работа со материјали

функционални: кај учениците да се развие осетливост за доживување на визуелниот свет; да  ги истражуваат, воочуваат и идентификуваат битните својства на материјалите преку нивно споредување

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

видови настава

наставни методи

наставни  форми

наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР  ПБ

ЛП       ДИ      ВТ

ФР      ИН     ИНД     ГФ     РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1. Од кои материјали се изработени предметите во нашата училница - насочен разговор
  2. Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

Организација на работата - формирање на групи

Изложување на материјалите врз клупата - дискусија:

  • анализа на материјалите - какви предмети може да се изработат од одреден материјал

Секоја група пополнува листа за својствата на материјалите:

- учебник страна 28 -табела   

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Презентација на добиените резултати од секоја група за материјалите кои се анализирани - дискусија

 
 
 

Предмет:            Природа  

Дата:19.10.2010

Одд: IV 3        

Наставна тема:     Материјалите и енергијата во природата

Наставна единица:  Материјалите се менуваат под влијание на топлината

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни:  учениците да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења  за карактеристиките на материјалите од кои е составена неживата природа; да откриваат како се однесуваат материјалите кога врз нив се делува со топлина

воспитни: -развивање на позитивни погледи и ставови кон непосредната околина; позитивни карактерни особини: одговорност, упорност, истрајност, доследност; создавање на хигиенски навики при работа со материјали

функционални: кај учениците да се развие осетливост за доживување на визуелниот свет; да истражуваат, воочуваат и идентификуваат битни својства на материјалите и како тие се однесуваат кога врз нив се делува со топлина

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

видови настава

наставни методи

наставни  форми

наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР  ПБ

ЛП       ДИ      ВТ

ФР      ИН     ИНД     ГФ     РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1. што се случува со хартијата, дрвото кога ќе ги изложиме на оган - насочен разговор
  2. Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

Изведување опити и анализа на промените кај материјалите:

-          како се однесуваат различни материјали во допир со оган - метал, дрво, пластика, хартија

Материјали кај кои има трајна промена при изложување на топлина - класификација (дрво, хартија, пластика)

Материјали кај кои промената при изложување на топлина не е трајна - класификација (метал, камен)

Пополнување табела за својствата на материјалите:

              - учебник страна 31 -табела

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Презентација податоците за материјалите кои се анализирани

 
 

Предмет:            Природа  

Дата:21.10.2010

Одд: IV 3        

Наставна тема:     Материјалите и енергијата во природата

Наставна единица:  Материјалите се менуваат под влијание на притисокот

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни:  учениците да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења  за карактеристиките на материјалите од кои е составена неживата природа; да откриваат како се однесуваат материјалите кога врз нив се делува со притисок

воспитни: -развивање на позитивни погледи и ставови кон непосредната околина; позитивни карактерни особини: одговорност, упорност, истрајност, доследност; создавање на хигиенски навики при работа со материјали

функционални: кај учениците да се развие осетливост за доживување на визуелниот свет; да истражуваат, воочуваат и идентификуваат битни својства на материјалите и како тие се однесуваат кога врз нив се делува со притисок

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

видови настава

наставни методи

наставни  форми

наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР  ПБ

ЛП       ДИ      ВТ

ФР      ИН     ИНД     ГФ     РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1. што ќе се случи ако со цврст предмет удриме врз парче дрво - изведување на опитот и врз стаклено шише - насочен разговор
  2. Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

Изведување опити и анализа на промените кај материјалите:

  • материјали кои се еластични
  • материјали кои се кршат 
  • материјали кај кои е потребен поголем притисок за да настане некаква промена

Пополнување табела за својствата на материјалите:

              - учебник страна 31 -табела

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Презентација податоците за материјалите кои се анализирани

 

Предмет:            Природа  

Дата:26.10.2010

Одд: IV 3        

Наставна тема:     Материјалите и енергијата во природата

Наставна единица:  Лесно запаливи материјали

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни:  учениците да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења  за карактеристиките на материјалите од кои е составена неживата природа; да откриваат кои материјали се лесно запаливи кога врз нив се делува со топлина

воспитни: -развивање на позитивни погледи и ставови кон непосредната околина; позитивни карактерни особини: одговорност, упорност, истрајност, доследност; создавање на хигиенски навики при работа со материјали

функционални: кај учениците да се развие осетливост за доживување на визуелниот свет; да истражуваат, воочуваат и идентификуваат битни својства на материјалите и како тие се однесуваат кога врз нив се делува со топлина

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

видови настава

наставни методи

наставни  форми

наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР  ПБ

ЛП       ДИ      ВТ

ФР      ИН     ИНД     ГФ     РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1. што се случува со хартијата, дрвото кога ќе ги изложиме на оган - насочен разговор
  2. Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

Лесно запаливи материјали  - запознавање:

  • состојба во која можеме да ги сретнеме во природата
  • како се означени предметите кои содржат лесно запаливи материјали

Пиротехнички материјали:

  • од какви материјали се изработени
  • достапност на овие материјали до децата
  • опасноста од пиротехничките материјали

Пожарот како последица од несоодветна употреба на лесно запаливи материјали 

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Како можам да се заштитам од опасноста од пиротехничките материјали за време на прослави и празнувања - дискусија

 
 

Предмет:            Природа  

Дата:28.10.2010

Одд: IV 3        

Наставна тема:     Материјалите и енергијата во природата

Наставна единица:  Мешавини

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни:  учениците да се запознаат со поимот мешавина; да ги откриваат особините на мешавините; да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за својствата на материјалите;

воспитни: -развивање на позитивни погледи и ставови кон непосредната околина; позитивни карактерни особини: одговорност,  упорност, истрајност, доследност; создавање на хигиенски навики при работа со материјали, правилно и штедливо користење на материјалите за работа

функционални: учениците да воочуваат, препознаваат и идентификуваат мешавини; да воочуваат и идентификуваат битни својства на мешавините и да ги споредуваат со својствата на материјалите од кои се добиени;

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

видови настава

наставни методи

наставни  форми

наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР  ПБ

ЛП       ДИ      ВТ

ФР      ИН     ИНД     ГФ     РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1. Со кои материјали се запознавме на минатите часови по природа (класифицирање на материјалите според состојбата во која се наоѓаат) - повторување
  2. Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

Зошто се јавува потреба да ги мешаме материјалите:

  • градба на куќа - потребни својства: цврстина, трајност
  • обувки - удобност, отпорност на вода

Поим за мешавина - што е мешавина:

  • воздух - кислород, јаглерод диоксид
  • вода - кислород, минерали
  • водата како растворувач - изведување едноставни опити (учебник страна 34 и 35)

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Дискусија: споредување на својствата на материјалите од кои се составени мешавините и нивните својства во мешавините