Од нашата училница

Почетна Фото галерија Видео галерија Календар за работа Архива Кенгур

 

 

ОСТАНАТИ

ОКТОМВРИ

 
 

Предмет:            Природа  

Дата:02.11.2010

Одд: IV 3        

Наставна тема:     Материјалите и енергијата во природата

Наставна единица:  Експериментални активности

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни:  учениците да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за поимот мешавина; да ги откриваат особините на мешавините и да ги споредуваат со својствата на материјалите од кои се добиени;

воспитни: -развивање на позитивни погледи и ставови кон непосредната околина; позитивни карактерни особини: одговорност,  упорност, истрајност, доследност; создавање на хигиенски навики при работа со материјали, правилно и штедливо користење на материјалите за работа

функционални: учениците да воочуваат, препознаваат и идентификуваат мешавини; да истражуваат, воочуваат, идентификуваат битни својства на мешавините и да ги споредуваат со својствата на материјалите од кои се добиени;

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни форми

Наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР   ПБ

ЛП      ДИ      ВТ

ФР    ИН       ИНД      ГФ      РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

 - Што се мешавини - повторување

- Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Организација на работата

формирање на четири групи,

  1. Работа во групи
  • I група -  креда, песок, шеќер брашно, вода,
  • II група -  ,,Степ,, и вода
  • III група -  млеко, вода и масло
  • IV група -  креда, песок, шеќер, вода,
  1. Забележување на резултатите од извршеното истражување
  • истражување и дискусија: споредување на својствата на материјалите од кои се составени мешавините и нивните својства во мешавините
  • воздухот и водата како мешавини

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Презентација на добиените резултати од секоја група за мешавините кои се анализирани

 
 

Предмет:            Природа  

Дата:30.11.2010

Одд:  IV 3        

Наставна тема:    Планетата земја е променлив систем

Наставна единица: Составот на земјата и релјефот

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни:  учениците да се запознаат со поимите почва и релјеф; да научат како и под кои услови настануваат почвата и релјефот

воспитни:  да ја ценат и почитуваат почвата како животна средина и заедница на различни растенија и животни; активно да се вклучат во заштитата на почвата од загадување

функционални: да го воочуваат и идентификуваат процесот на настанување на почвата и релјефот; да ги согледаат и набројуваат условите под кои настанува почвата и релјефот

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни форми

Наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР   ПБ

ЛП      ДИ      ВТ

ФР     ИН     ИНД      ГФ      РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

-Каква е површината на нашата планета

-Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

Работа во групи:

 I група:

1.       Како настанува почвата под влијание на:

  • сонце
  • вода
  • растенија и животни

II група:

2.       Како настанува рељефот под влијание на:

  • вода

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Изготвување на книга за наставната тема

 
 

Предмет:      Природа  

Дата:21.12.2010

Одд:  VI 3        

Наставна тема:        Планетата земја е променлив систем

Наставна единица:      Водата во природата кружи

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни: учениците да се запознаат со кружењето на водата, да го објаснуваат со примери и да го разберат неговото значење за човекот и сите други живи суштества

воспитни:  да ја ценат и почитуваат водата како еден од битните услови за живот; како животна средина и заедница на различни растенија и животни и активно да се вклучат во заштитата на водата од загадување

функционални: да го воочуваат и идентификуваат начинот на кружењето на водата, да го објаснуваат со примери и да го разберат неговото значење во природата за човекот и сите други живи суштества ; да ги воочуваат промените на водата во природата и кружењето на водата во природата како природен процес

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни форми

Наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР   ПБ

ЛП      ДИ      ВТ

ФР    ИН      ИНД     ГФ      РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

- Какви се временските услови во овој период од годината (врнежи)?

- истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

Кружење на водата во природата -откривање и истовремено илустрирање на процесот:

  1. Поим - води (повторување): извор, истечни и неистечни води, вода во почвата и живите суштества
  2. Зошто водата испарува?-водена пара во воздухот
  3. Формирање на облаци;
  4. Врнежи: дожд, снег
  5. Вода во жива и нежива природа

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Илустрирање на процесот на кружењето на водата

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Објаснување на процесот на кружење на водата според направената илустрација

 
 

Предмет:            Природа  

Дата:01.03.2011

Одд:  IV3        

Наставна тема:  Живиот свет во природата

Наставна единица: Услови за живот на човекот

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни: учениците да стекнат знаења за човекот како дел од природата; како суштество кое го создала природата и кое подлежи на сите природни процеси и законитости: се раѓа, расте, се развива, се размножува, старее и умира како и сите други живи суштества

воспитни:да ја ценат и почитуваат природата како место за соживот на човекот со растенијата и животните - дом за сите живи суштества и активно да се вклучат во  нејзината заштита од загадување

функционални: да го воочуваат и идентификуваат човекот како дел од природата кој подлежи на сите природни процеси и законитости: се раѓа, расте, се развива, се размножува, старее и умира, како еден од многуте видови живи суштества на нашата планета

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни форми

Наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР   ПБ

ЛП      ДИ      ВТ

ФР    ИН       ИНД     ГФ      РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

-Што спаѓа во жива природа и кои се карактеристиките на живата природа? - дискусија

-истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Услови за живот - зошто се тие потребни
  2. Зошто човекот е дел од живата природа: се раѓа, расте, се развива, се размножува, старее и умира
  3. Човекот, растенијата и животните се поврзани и зависат едни од други
  4. Сличности на човекот како со животните по градбата на телото     

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Идентификување на процесите кои го класифицираат човекот како дел од природата

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Сличности и разлики на човекот со животните и растенијата - внесување на податоци во табела

 
 

Предмет:            Природа  

Дата:03.03.2011

Одд:  IV3        

Наставна тема:  Живиот свет во природата

Наставна единица: Повторување -услови за живот на човекот

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни: учениците да ги повторат стекнатите знаења за човекот како дел од природата; како суштество кое го создала природата и кое подлежи на сите природни процеси и законитости: се раѓа, расте, се развива, се размножува, старее и умира како и сите други живи суштества

воспитни:да ја ценат и почитуваат природата како место за соживот на човекот со растенијата и животните - дом за сите живи суштества и активно да се вклучат во  нејзината заштита од загадување

функционални: да го воочуваат и идентификуваат човекот како дел од природата кој подлежи на сите природни процеси и законитости: се раѓа, расте, се развива, се размножува, старее и умира, како еден од многуте видови живи суштества на нашата планета

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни форми

Наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР   ПБ

ЛП      ДИ      ВТ

ФР    ИН      ИНД       ГФ   РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

-Што спаѓа во жива природа и кои се карактеристиките на живата природа? - дискусија

-истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. 1.Услови за живот - зошто се тие потребни
  2. 2.Зошто човекот е дел од живата природа: се раѓа, расте, се развива, се размножува, старее и умира
  3. 3.Човекот, растенијата и животните се поврзани и зависат едни од други
  4. 4. Сличности на човекот со животните по градбата на телото         

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Идентификување на процесите кои го класифицираат човекот како дел од природата

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Сличности и разлики на човекот со животните и растенијата - внесување на податоци во табела

 
 

Предмет:     Природа

Дата:05.04.2011

Одд:  IV 3        

Наставна тема:          Одлики на животната средина

Наставна единица:  Повторување

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни:  учениците да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за карактеристиките на растенијата и животните како дел од живата природа; нивното значење за околината и човекот и нивната распространетост зависно од условите во околината во која живеат

воспитни:  да ја ценат и почитуваат живата и неживата природа како меѓусебно зависни и битни услови за живот и активно да се вклучат во заштитата на природата од загадување

функционални: да ги воочуваат и именуваат својствата на растенијата и животните како жива природа; нивната поврзаност и меѓусебна зависност и нивното значење за околината и човекот; да ги разликуваат растенијата и животните кои ги одгледува човекот од растенијата и животните кои сами виреат во природата

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни форми

Наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР   ПБ

ЛП      ДИ      ВТ

ФР    ИН     ИНД      ГФ      РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

- Со кои растенија и животни се запознавме на минатите часови?- повторување

- Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

1.       Растенија и животни:

  • кои ги одгледува човекот - набројување  - карактеристики
  • кои сами виреат и живеат во природата - набројување - карактеристики
2.       Одделенски квиз - ,,Кој сака да биде милионер,, натпреварување на изучениот материјал за растенија и животни

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Прогласување на победниците

 
 

Предмет:            Природа  

Дата:14.04.2011

Одд:  IV 3        

Наставна тема:    Живиот свет во природата

Наставна единица:    Лекарски прегледи  

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни: учениците да стекнат знаења за начините на кои човекот и општествената заедница - државата се грижат и го одржуваат здравјето на сите луѓе што живеат во неа

воспитни: да создадат хигиенски навики за одржување на личната хигиена и хигиената на блиската околина како услови за одржување на здравјето

функционални: да го воочуваат и идентификуваат значењето на лекарските прегледи, вакцинации, да владеат со основни податоци за заразните и други болести, заштита од нив и лекување на болен

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни форми

Наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР   ПБ

ЛП      ДИ      ВТ

ФР  ИН   ИНД   ГФ   РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел ) - 15`

-истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел ) - 20`

Активности на наставникот:

1. Подготовки за активноста: Формирање на 4 групи

  2. Поттикнување и насочување на дискусијата:  дообјаснување или давање дополнителни информации

3. Следење на работата на учениците, водење забелешки

Активности на учениците:

1. Работа во групи: Увид во здравствената книшка на учениците: извршени систематски лекарски прегледи и вакцинации

  • I, III група - Лекарски прегледи
  • II, IV група - Вакцинации

2. Дискусија:

  • Одржување на лична хигиена:
  • Лекарски прегледи - систематски лекарски прегледи на здраво население
  • Вакцинации

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел ) - 5`

Зошто државата денес вакцинира од мали сипаници

 
 

Предмет:     Природа

Дата:26.04.2011

Одд:  IV 3        

Наставна тема:    Екологија

Наставна единица:     Животна средина

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни:  учениците да стекнат нови знаења за поимот животна средина; да се запознаат со условите за живот на растенијата, животните и човекот во животната средина, поврзаноста и нивното меѓусебно влијание;

воспитни:  учениците да ја ценат и почитуваат природата и животната средина како заедница на различни растенија, животни и човекот; активно да се вклучат во заштитата на животната средина од загадување

функционални:    да ги воочуваат и идентификуваат почвата, водата и воздухот како животни средини; да ги набројуваат животните средини и нивните особини;  да ја воочуваат потребата од чиста и еколошки здрава животна средина и значењето на таквата средина за живите организми

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни форми

Наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР   ПБ

ЛП      ДИ      ВТ

ФР  ИН    ИНД   ГФ  РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел ) - 10`

- Подготовки за активноста: формирање на 3 групи, задавање на задачи

- Истакнување на целта на часот

- Работа во групи:

  • I група - набројување на живи организми кои живеат во и на почвата
  • II група - набројување на живи организми кои живеат во водата       
  • III група - набројување на живи организми кои се движат, хранат во воздухот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел ) - 25`

Активности на наставникот:

  1.  Подготовки за активноста: задавање на нови задачи

на групите

  2. Поттикнување и насочување на дискусијата:  дообјаснување или давање дополнителни информации

 3. Следење на работата на учениците, водење забелешки

Активности на учениците:

 1. Работа во групи (истражување):

  • поврзаност на живите организми со дадената животна средина (почва, вода и воздух) - размножување, исхрана
  • надворешниот изглед на организмите во зависност од животната средина (влијание на животната средина врз организмите)
  • влијание на организмите врз животната средина

2. Презентација на согледаните факти за извршеното истражување

3. Што е животна средина? - дефинирање

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел ) - 5`

Илустрација на односите на жив организам (по избор на ученикот) со животната средина во која живее

 
 

Предмет:     Природа

Дата:31.05.2011

Одд:  IV 3        

Наставна тема:    Екологија

Наставна единица:      Контролни прашања

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни:  учениците да ги повторат и утврдат стекнатите знаења за поимите: животна средина, услови за живот на растенијата, животните и човекот во животната средина, поврзаноста и нивното меѓусебно влијание;

воспитни:  учениците да ја ценат и почитуваат природата и животната средина како заедница на различни растенија, животни и човекот; активно да се вклучат во заштитата на животната средина од загадување

функционални:    да ги воочуваат и идентификуваат почвата, водата и воздухот како животни средини; да ги набројуваат животните средини и нивните особини;  да ја воочуваат потребата од чиста и еколошки здрава животна средина и значењето на таквата средина за живите организми

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни форми

Наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР   ПБ

ЛП      ДИ      ВТ

ФР   ИН   ИНД  ГФ    РД

ПС     КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел ) - 3`

- Подготовки за активноста:  - разговор за прашањата содржани во контролните прашања;  појаснување на начинот на работа

- Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел ) - 35`

Активности на наставникот:

  1.  Подготовки за активноста: делење на контролните задачи

на учениците

  2. Поттикнување и насочување на работата:  дообјаснување или давање дополнителни информации

 3. Следење на работата на учениците

Активности на учениците:

 

          - самостојна работа на учениците

 

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Контролни прашања

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел ) - 2`

Собирање на контролните прашања по што ќе следува прегледување и вреднување