Од нашата училница

Почетна Фото галерија Видео галерија Календар за работа Архива Кенгур

 

 

СЕПТЕМВРИ

Подготовки

 ОКТОМВРИ >> 

 
 

Предмет:            Природа  

Дата:02.09.2010

Одд: IV 3        

Наставна тема:          Природа

Наставна единица: Природата жива и нежива

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни: -учениците да стекнат знаења за основните законитости и поими за природата околу себе; да се запознаат со природата како жива, нежива и изменета природа и нивните карактеристики

воспитни:  кај учениците да се создадат позитивни карактерни особини: одговорност, упорност, истрајност, доследност; позитивни работни навики: редовност, прецизност и правилен став кон природната средина и еколошка свест

функционални: да ја воочуваат, идентификуваат и класифицираат природата  како жива, нежива и изменета според некое обележје; да ја објаснуваат разликата меѓу живата и неживата природа преку биолошки одлики

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

видови настава

наставни методи

наставни  форми

наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР  ПБ

ЛП       ДИ      ВТ

ФР      ИН     ИНД     ГФ     РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1. Да наброиме се што не опкружува?
  2. истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Која е разликата меѓу живата и неживата природа:

             а)  забележување на својствата  на поимите во табела - самостојна работа на учениците:

 

 

жива  природа

жива природа

изменета природа

карактеристики

Вода

 

 

 

 

Воздух

 

 

 

 

Почва

 

 

 

 

Растенија

 

 

 

 

Животни

 

 

 

 

Човек

 

 

 

 

Зграда

 

 

 

 

Улица

 

 

 

 

 

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

 

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Читање и анализа на податоците од табелата, воочување на точноста и прецизноста, корегирање на истите доколку е потребно

 
 

Предмет:            Природа  

Дата:07.09.2010

Одд: IV 3        

Наставна тема:          Природа

Наставна единица:   Постапки во проучување на природата

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни:  учениците да стекнат знаења за поимот природа во најширока смисла;  да се запознаат со промените на објектите во природните процеси; и да ги осознаваат својствата на природата  преку едноставни природонаучни истражувања

воспитни:  кај учениците да се создадат позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност; позитивни работни навики: редовност, прецизност и правилен став кон работата и природната средина

функционални: да ги применуваат постапките за  едноставни природонаучни истражувања: набљудување, воочување, идентификацијаи, класификација; да ги објаснуваат и предвидуваат промените на објектите во природните процеси; да се поттикнуваат да поставуваат прашања за појавите во природата

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

видови настава

наставни методи

наставни  форми

наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР  ПБ

ЛП       ДИ      ВТ

ФР      ИН     ИНД     ГФ     РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1. Што е природа (својства на жива и нежива природа)? - насочен разговор
  2. истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Запознавање со постапките за природонаучни истражувања:
  • набљудување (воочување, идентификација, класификација)
  • опит
  1. Набљудување  на кружните процеси во природата
  • преминување на водата од тврда во течна и од течна во гасовита состојба - објаснување и предвидување на промените во природните процеси
  • кружно движење во природата - паѓање на лисјата од листокапните дрвја - објаснување и предвидување на промените на објектите во природата

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Изработка на календар во кој ќе се следат и запишуваат промените во природата

 
 

Предмет:            Природа  

Дата:14.09.2010

Одд: IV 3        

Наставна тема:          Природа

Наставна единица:    Едноставни природонаучни истражувања

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни: учениците да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за промените на објектите во природните процеси; да ги осознаваат својствата на природата  преку едноставни природонаучни истражувања

воспитни:  кај учениците да се создадат позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност; позитивни работни навики: редовност, прецизност и правилен став кон работата и природната средина

функционални: да применуваат  набљудување и изведување опити  како постапки за  природонаучни истражувања; да ги идентификуваат  природните процеси  и да ги објаснуваат и предвидуваат промените на објектите во природните процеси;

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

видови настава

наставни методи

наставни  форми

наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР  ПБ

ЛП       ДИ      ВТ

ФР      ИН     ИНД     ГФ     РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1. Да ги наброиме кружните процеси во природата? - насочен разговор
  2. истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

Запознавање со постапките за природонаучни истражувања -  опит:

  • набљудување, воочување, идентификација, класификација, при изведување на опит
  • Изведување опит - преминување на водата од течна во гасовита состојба
  • објаснување и предвидување на промените во природните процеси - објаснување на процесот при  преминување на водата од тврда во течна состојба и обратно
  • објаснување на процесот  на кружно движење во природата - паѓање на зрно грашок во почвата

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Пополнување на табели се информации од извршениот опи и набљудувањето

 
 

Предмет:            Природа  

Дата:16.09.2010

Одд: IV 3        

Наставна тема:     Природа

Наставна единица:   Користење на сетилата за вид и слух

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни: учениците да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за сетилните органи;  да стекнат знаења за нивната функција и да научат да ги користат сетилата за вид и слух при истражувањата;

воспитни: - кај учениците да се создадат позитивни карактерни особини: одговорност, упорност, истрајност, доследност; позитивни работни навики: редовност, прецизност и правилен став кон природната средина и еколошка свест

функционални: да ги воочуваат, идентификуваат и именуваат сетилните органи; да ги разликуваат според нивната функција;  да ги користат сетилата за вид и слух при истражувањата;

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

видови настава

наставни методи

наставни  форми

наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР  ПБ

ЛП       ДИ      ВТ

ФР      ИН     ИНД     ГФ     РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1. постапки во проучување на природата (набљудување)  - повторување
  2. истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

      I Околината ја осознаваме со помош на сетилата

1.       Око - вид

  • какви дразби примаме преку сетилото за вид (бој, форма, линија, големина итн.)
  • делови на окото

2.       Уво - слух

  • какви дразби примаме преку сетилото за слух (пријатни и непријатни звуци, шумови)
  • делови на увото

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Каков звук се произведува при удар на два предмети изработени од различен материјал - истражување

 
 

Предмет:            Природа   

Дата:21.09.2010

Одд: IV 3        

Наставна тема:     Природа

Наставна единица:     Сетила за допир, мирис и вкус

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни: учениците да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за сетилните органи; да стекнат знаења за нивната функција и да научат да ги користат сетилата за  допир, мирис и вкус при истражувањата;

воспитни: - кај учениците да се создадат позитивни карактерни особини: одговорност, упорност, истрајност, доследност; позитивни работни навики: редовност, прецизност и правилен став кон природната средина и еколошка свест

функционални: да ги воочуваат, идентификуваат и именуваат сетилните органи; да ги разликуваат според нивната функција;  да ги користат сетилата за допир, мирис и вкус при истражувањата;

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

видови настава

наставни методи

наставни  форми

наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР  ПБ

ЛП       ДИ      ВТ

ФР      ИН     ИНД     ГФ     РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

-  Користење на сетилата за вид и слух - повторување

- истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

       I Околината ја осознаваме со помош на сетилата

1.       Кожа - допир

  • какви дразби примаме преку сетилото за допир (мазно, рапаво, остро, топло, ладно итн.)

2.       Нос -  мирис

  • какви дразби примаме преку сетилото за мирис (пријатен и непријатен мирис)

3.    Јазик - вкус

  • какви дразби примаме преку сетилото за вкус (слатко, солено, горко, кисело)

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Илустрација на сетилните органи

 
 

Предмет:            Природа   

Дата:23.09.2010

Одд: IV 3        

Наставна тема:          Природа

Наставна единица:    Инструменти во проучување на природата

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни:  учениците да се запознаат со инструментите за проучување на природата и начинот на кој тие се употребуваат и применуваат во постапките на набљудување и истражување; 

воспитни:  - учениците да ја ценат и почитуваат природата како место за соживот на човекот со растенијата и животните - дом за сите живи суштества и активно да се вклучат во  нејзината заштита од загадување

функционални: да ги воочуваат и идентификуваат инструментите за проучување на природата; правилно да ги употребуваат и применуваат во постапките на набљудување и истражување; да поставуваат прашања за појавите во природата

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

видови настава

наставни методи

наставни  форми

наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР  ПБ

ЛП       ДИ      ВТ

ФР      ИН     ИНД     ГФ     РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1. Користење на сетилата во проучување на природата? - насочен разговор
  2. истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

Како ја проучуваме природата - попрецизни мерења со инструменти во проучување на природата

  • запознавање со нструменти во проучување на природата: лупа, линијар, вага, капалка, пинцета, ножички, микроскоп

Истражување на претходно собрани примероци:

  • мерење: линијар, вага, пинцета, ножички
  • набљудување: лупа, капалка, пинцета, микроскоп

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Запишување на податоците од извршените мерења

 
 

Предмет:            Природа  

Дата:28.09.2010

Одд: IV 3        

Наставна тема:  Природа  

Наставна единица: Прикажување податоци од извршено истражување

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни: учениците да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за извршеното истражување на природата преку прикажување на податоците од извршените мерења во табели и со столбест дијаграм;

воспитни: учениците да ја ценат и почитуваат природата како место за соживот на човекот со растенијата и животните - дом за сите живи суштества и активно да се вклучат во  нејзината заштита од загадување

функционални: да ги применуваат собраните податоци од извршените мерења во истражувањето на природата (облик, боја, површинска структура) преку прикажување на податоците со табели и со столбест дијаграм;

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

видови настава

наставни методи

наставни  форми

наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР  ПБ

ЛП       ДИ      ВТ

ФР      ИН     ИНД     ГФ     РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1. Класифицирање на собраните податоци од минатиот час и формирање на работни групи
  2. истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

1. Запишување и прикажување на податоци од извршено истражување:

          I група - прикажување на податоците со табели и со столбест дијаграм од извршено истражување на растенијата

          II група - прикажување на податоците со табели и со столбест дијаграм од извршено истражување на животните

          III група - прикажување на податоците со табели и со столбест дијаграм од извршено истражување на почвата

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Читање и споредување на податоците

 
 

Предмет:            Природа  

Дата:30.09.2010

Одд: IV 3        

Наставна тема:         Природа

Наставна единица:  Природа - контролни прашања

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни: учениците да ги повторат, систематизираат и утврдат стекнатите знаења за основните законитости и поими за природата како жива, нежива и изменета природа; промените на објектите во природните процеси; својствата на природата  и постапките за едноставни природонаучни истражувања

воспитни:  кај учениците да се создадат позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност; позитивни работни навики: редовност, прецизност и правилен став кон работата и природната средина

функционални: да ги воочуваат и идентификуваат поимите од наставната тема ,,Природа,, и истите да ги објаснуваат во дадени прашања и задачи 

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

видови настава

наставни методи

наставни  форми

наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР  ПБ

ЛП       ДИ      ВТ

ФР      ИН     ИНД     ГФ     РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1. Разговор за начинот на решавање на прашањата: давање целосни одговори, прашања со доплнување, со заокружување и тврдења со да и не - појаснување на начинот на работа
  2. истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

Контролни прашања

       самостојна работа на учениците

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

 Контролни прашања

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Собирање на контролните прашања по што ќе следува анализа и вреднување