Од нашата училница

Почетна Фото галерија Видео галерија Календар за работа Архива Кенгур

 

 

ОКТОМВРИ

Подготовки

 << СЕПТЕМВРИ                                                                        НОЕМВРИ >>

 
 
 

Наставен предмет:    Општество           

 Дата: 03.10.2011

  Одд.   V  3

Наставна тема: Нашата татковина Република Македонија

Наставна единица: Проектна работа на групите - сумирање на резултатите

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни: учениците да се оспособат да ја оценуваат својата работа и работата на своите соученици; да ги повторат, систематизираат и утврдат стекнатите знаења за дел од наставната тема “Нашата татковина Република Македонија”

 воспитни: кај учениците да се развијат патриотски чувства и љубов кон татковината; да се создадат позитивни карактерни особини и работни навики: редовност, прецизност и правилен став кон работата;

 функционални: правилно да ја оценуваат својата работа и работата на своите соученици да ги воочуваат и идентификуваат: местоположбата, соседните држави, државните симболи; одликите на рељефот, климата и позначајните планини реки и езера во РМакедонија

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни форми

Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

 ГФ

  РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

СФА: снимен видео материјал од проектната работа

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) -  5 

- Дали наставите единици од наставната тема се целосно опфатени со снимениот материјал - дискусија

-истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел) - 30’

 Активности на наставникот:

  1. Презентација на снимениот видео материјал

  2. Поттикнување и насочување на дискусијата

  3. Следење на коментарите на учениците, поттикнување на учениците за искрено оценување на нивната работа

 Активности на учениците:

1. Гледање на снимениот видео материјал за трите групи (дискусија):

      - меѓусебно оценување на интерпретацијата на драмските текстови и рап песната по групи

      - колку се опфатени информации од наставните содржини во снимениот материјал

      - како учениците се чувствуваат за завршената работа

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ 

 Евидентна листа за самооценување на учениците

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици)  

(завршен дел) - 5

Пополнување на листи за самоевалуација

 
 

Наставен предмет:    Општество           

 Дата: 06.10.2011

  Одд.   V  3

Наставна тема: Нашата татковина Република Македонија

Наставна единица: Подготовки за презентација на проект ,,Нашата татковина Република Македонија,,

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни: учениците да научат да организираат презентација преку која ќе ги покажат своите остварувања со проектните активности

 воспитни: кај учениците да се создадат позитивни карактерни особини и работни навики: редовност, прецизност и правилен став кон работата; да се развијат патриотски чувства и љубов кон татковината

 функционални: учениците да ја осмислат и организираат презентацијата на својата проектна работа преку соодветни активности; да изберат презентери на групата, да осмислат текст со кој ќе ја презентираат својата работа

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

 Наставни методи

 Наставни форми       

 Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

 ГФ

  РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) -  5 

- предлози за начини на презентација на проектната настава - развивање дискусија

- истакнување на целта на часот  

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел) - 30’

 Активности на наставникот:

   1. Поттикнување и насочување на дискусијата

   2. Запишување на предлозите на табла.

   3. Следење на работата на учениците, водење забелешки

 

 Активности на учениците:

   1.  Кој ќе биде поканет на презентацијата на проектната настава:

   - родители, роднини, наставници

   2.  Редослед по кој ќе се презентираат видео клиповите од проектната работа

   3.  Како секоја група ќе го претстави својот видео запис - избор на презентери по групи

   4.  Составување пригоден текст со кој презентерот ќе го најави видео клипот на својата група

   5. Одредување датум за презентирање на проектната настава

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ 

 Евидентна листа 

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици)  

(завршен дел) - 5

Презентација на текстот со кој презентерот ќе го најави видео клипот на својата група

 

Наставен предмет:    Општество           

 Дата: 10.10.2011

  Одд.   V  3

Наставна тема: Нашата татковина Република Македонија

Наставна единица: Контролни прашања

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни: учениците да ги повторат, систематизираат и утврдат стекнатите знаења за дел од наставната тема “Нашата татковина Република Македонија”: местоположба, соседни држави, државни симболи; одлики на рељефот, климата и позначајните планини реки и езера во РМакедонија

 воспитни: кај учениците да се создадат позитивни карактерни особини и работни навики: редовност, прецизност и правилен став кон работата; да се развијат патриотски чувства и љубов кон татковината

 функционални: да ги воочуваат и идентификуваат: местоположбата, соседните држави, државните симболи; одликите на рељефот, климата и позначајните планини реки и езера во РМакедонија

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

 Наставни методи

 Наставни форми       

 Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

 ГФ

  РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) -  5 

- Разговор за прашањата содржани во контролните прашања;  појаснување на начинот на работа

-истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел) - 30’

 Активности на наставникот:

      1. Делење на контролните прашања

   2. Давање насоки за самостојна работа на учениците

   3. Следење на работата на учениците

 Активности на учениците:

   1. Контролни прашања

 

                      - самостојна работа на

                         учениците

 

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ 

 Контролни прашања

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици)  

(завршен дел) - 5

Собирање на контролните прашања по што ќе следува ќе следува анализа и вреднување

 
 

Наставен предмет:    Општество           

 Дата: 13.10.2011

  Одд.   V  3

Наставна тема: Нашата татковина Република Македонија

Наставна единица: Проектна активност -,,Низ историјата на нашата татковина,,-  задолженија на групи

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни: учениците да се запознаат со содржините кои ќе ги работат во наставната тема преку проектот кој ќе се изработува; да се запознаат со целите кои треба да се остварат пеку проектната настава;

 воспитни: кај учениците да се создадат позитивни карактерни особини и работни навики: редовност, прецизност и правилен став кон работата; да се развијат патриотски чувства и љубов кон татковината

 функционални: учениците да го определат финалниот продукт кој ќе се изработи со проектната настава;  да изберат координатори на групата; активности и задолженија на секој член во групата

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

 Наставни методи

 Наставни форми       

 Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

 ГФ

  РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) -  5 

- предлози за финални продукти на  проектната настава - развивање дискусија

- истакнување на целта на часот  

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел) - 30’

 Активности на наставникот:

   1.Презентирање на начини на кои може да се изработи финалниот продукт на проектната настава

   2. Запишување на предлозите на табла.

   3. Поттикнување и насочување на дискусијата

   4. Следење на работата на учениците, водење забелешки

 Активности на учениците:

   1.  Запишување на предлозите за финални продукти на проектната настава на табла: сликовница, книга, презентација, филм

   2.  Формирање групи

   3.  Избор на финални продукти за секоја група со гласање

   4.  Избор на координатор на групата

   5.  Осмислување на активностите и давање задолженија на секој член во групата

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ 

 Евидентна листа 

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици)  

(завршен дел) - 5

Презентација на групите: координатор, членови, задолженија, финален продукт

 
 

Наставен предмет:    Општество           

 Дата: 17.10.2011

  Одд.   V  3

Наставна тема: Нашата татковина Република Македонија

Наставна единица: Античка Македонија - проектна активност

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни: учениците да стекнат знаења за минатото на нашата земја; старата македонска држава, старо-седелците, нивната организираност, попознатите кралеви во тој период; поимите царство и империја

 воспитни: кај учениците да се формира чувство на припадност кон својата држава, патриотски чувства, почит кон личностите кои дале свој придонес за формирањето и опстојувањето на македонската држава

 функционални: учениците да ги идентификуваат и именуваат античките македонци како староседелци на античката македонската држава; територијата на која се простирала државата; македонските кралеви од овој период; да разликуваат царство и империја

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни форми

Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

 ГФ

  РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

СФА: историска карта на Македонија

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) -  5 

- Што знаеме за минатото на нашата земја - истражувачка дискусија

-истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел) - 25’

 Активности на наставникот:

 

   1. Лоцирање на античка Македонија на историската картата

  2. Насоки за анализа и примена на податоците

   3. Поттикнување и насочување на дискусијата

   4. Следење на работата на групите, давање сугестии и водење забелешки

 Активности на учениците:

1. Античка Македонија:

      - Местоложба на старата држава Македонија -  воочување на историска карта

      - Староседелци -  запознавање со племињата кои живееле на овие простори

      - Кралеви: Пердика - прв македонски крал, Филип II, Александар Македонски

2. Анализа на информациите кои групите ги прибрале од различни извори и адаптирање на истите според барањата на продуктот од проектната активност

 3. Бура на идеи: составување текст за проектната настава ,,Времеплов,, во групи

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ 

 Евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици)  

(завршен дел) - 10

Драматизација на изготвените текстови - снимање на изведбата

 
 

Наставен предмет:    Општество           

 Дата: 20.10.2011

  Одд.   V  3

Наставна тема: Нашата татковина Република Македонија

Наставна единица: Доселување на Словените на Балканот

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни: учениците да стекнат знаења за старите Словени, местоположбата на нивната стара татковина; причините за нивната преселба и доселувањето и животот на територијата на старата македонска држава

 воспитни: кај учениците да се формира чувство на припадност кон својата држава, патриотски чувства, почит кон личностите кои дале свој придонес за формирањето и опстојувањето на македонската држава

 функционални: учениците да ја идентификуваат местоположбата на старата татковина на Словените; причината за нивната преселба и животот во новата татковина

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни форми

Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

 ГФ

  РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

СФА: историска карта на Македонија

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) -  5 

- Античка Македонија - повторување

- истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел) - 25’

 Активности на наставникот:

   1. Презентација на новата наставна единица преку драматизација

  2. Делење на работните листови

  2. Анализа на критериумите и примена на податоците во работата во работниот лист

   3. Поттикнување и насочување на дискусијата

   4. Следење на работата на групите, давање сугестии и водење забелешки

 Активности на учениците:

1. Следење на драматизација - Старите Словени

2. Работа во групи - работен лист:

   - учениците составуваат драматизација за наставната единица ,,Доселување на Словените на Балканот,, според критериумите дадени во работниот лист - проектна активност

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ 

 Евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици)  

(завршен дел) - 10

Драматизација на изготвените текстови - снимање на изведбата

 
 

Наставен предмет:    Општество           

 Дата: 27.10.2011

  Одд.   V  3

Наставна тема: Нашата татковина Република Македонија

Наставна единица: Период на Самуиловото царство

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни: учениците да стекнат знаења за создавањето на македонската држава на чело со цар Самуил, подемот и падот на државата со битката на Беласица

 воспитни: кај учениците да се формира чувство на припадност кон својата држава, патриотски чувства, почит кон личностите кои дале свој придонес за формирањето и опстојувањето на македонската држава

 функционални: учениците да ги воочуваат, идентификуваат и именуваат: времето кога е создадена Самуиловата држава, територијата на државата, постојаната борба со Византија и погубната битка на планината Беласица

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни форми

Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

 ГФ

  РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

СФА: историска карта на Македонија

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) -  5 

- Доселување на Словените на Балканот - повторување

- истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел) - 30’

 Активности на наставникот:

   1. Презентација на новата наставна единица преку драматизација

  2. Делење на работните листови

  2. Анализа на критериумите и примена на податоците во работата во работниот лист

   3. Поттикнување и насочување на дискусијата

   4. Следење на работата на групите, давање сугестии и водење забелешки

 Активности на учениците:

1. Следење на драматизација - Самуилово царство

2. Работа во групи - работен лист:

   - учениците составуваат драматизација за наставната единица ,, Период на Самуиловото царство,, според критериумите дадени во работниот лист - проектна активност

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ 

 Евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици)  

(завршен дел) - 5

Драматизација на изготвените текстови - снимање на изведбата

 
 

Наставен предмет:    Општество           

 Дата: 31.10.2011

  Одд.   V  3

Наставна тема: Нашата татковина Република Македонија

Наставна единица: Македонија за време на Османлиското владеење

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни: учениците да стекнат знаења за периодот од историјата кога македонската држава потпаѓа под османлиска власт;да се запознаат со формите на oтпор на македонскиот народ, како и историските личности кои имаат значајна улога во борбата на македонскиот народ за ослободување од османлиското ропство

 воспитни: кај учениците да се формира чувство на припадност кон својата држава, патриотски чувства, почит кон личностите кои дале свој придонес за формирањето и опстојувањето на македонската држава

 функционални: учениците да ги воочуваат периодот од пет векови кога македонскиот народ се наоѓа под османлиска власт; да ги идентификуваат и именуваат формите oтпор и историските личности кои имаат значајна улога во борбата за ослободување од османлиското ропство

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни форми

Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

 ГФ

  РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

СФА: учебник, историска карта на Македонија; дигитална камера

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) -  5 

- Период на Самуиловото царство - повторување

- истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел) - 30’

 Активности на наставникот:

   1. Презентација на новата наставна единица преку драматизација

  2. Делење на работните листови

  2. Анализа на критериумите и примена на податоците во работата во работниот лист

   3. Поттикнување и насочување на дискусијата

   4. Следење на работата на групите, давање сугестии и водење забелешки

 Активности на учениците:

1. Следење на драматизација - Македонија за време на Османлиското владеење

 

2. Работа во групи - работен лист:

 

   - учениците составуваат драматизација за наставната единица ,,Македонија за време на Османлиското владеење,, според критериумите дадени во работниот лист - проектна активност

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ 

 Евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици)  

(завршен дел) - 5

Драматизација на изготвените текстови - снимање на изведбата