Од нашата училница

Почетна Фото галерија Видео галерија Календар за работа Архива Кенгур

 

 

СЕПТЕМВРИ

Подготовки

ОКТОМВРИ  >> 

 
 

Наставен предмет:    Општество           

 Дата: 01.09.2011

  Одд.   V  3

Наставна тема: Нашата татковина Република Македонија

Наставна единица: Нашата татковина Република Македонија

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни:  учениците да  да се запознаат со општите карактеристики на РМакедонија како држава; да се запознаат со поимите: татковина, држава, република

 воспитни: кај учениците да се создадат позитивни карактерни особини: одговорност, упорност, истрајност, доследност; да се развијат патриотски чувства и љубов кон татковината

 функционални: да ги објаснуваат поимите: татковина, држава, република; поврзување и проширување на искуството и претходните знаења за Р. Македонија со она што ќе се изучува во оваа учебна година;

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни форми

Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

ГФ

 РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

   СФА: Карта на Република Македонија, илустративен материјал - слики

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) -  5 

- истакнување на карта на Република Македонија - развивање дискусија

- истакнување на целта на часот 

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел) - 30’

 Активности на наставникот:

 

   1.Презентирање на илустративен материјал за Република Македонија.

   2. Насоки за анализа на географската карта

   3. Поттикнување и насочување на дискусијата

   4. Следење на работата на учениците, водење забелешки

 

 Активности на учениците:

   1. Дискусија: Пред картата на Р Македонија:

-          одлики на рељефот (копно, води)

-          висинска лента

-          воочување на државна граница, главен град, населби и објекти на картата обележани со картографски знаци

2. Дискусија: Слики:

-          препознавање со природните убавини и знаменитости во  Р Македонија

3. Поими: татковина, држава, република

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ 

  Евидентна листа 

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици) 

(завршен дел) - 5

Квиз прашања: Што е означено на картата со картографскиот знак ... ?

 
 
 

Наставен предмет:    Општество           

 Дата: 05.09.2011

  Одд.   V  3

Наставна тема: Нашата татковина Република Македонија

Наставна единица: Проектна активност ,,Нашата татковина Република        Македонија,,- формирање групи и задолженија

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни: учениците да се запознаат со содржините кои ќе ги работат во наставната тема преку проектот кој ќе се изработува; да се запознаат со целите кои треба да се остварат пеку проектната настава;

 воспитни: кај учениците да се создадат позитивни карактерни особини и работни навики: редовност, прецизност и правилен став кон работата; да се развијат патриотски чувства и љубов кон татковината

 функционални: учениците да го определат финалниот продукт кој ќе се изработи со проектната настава;  да изберат координатори на групата; активности и задолженија на секој член во групата

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни форми

Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

 ГФ

  РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) -  5 

- предлози за финални продукти на  проектната настава - развивање дискусија

- истакнување на целта на часот  

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел) - 30’

 Активности на наставникот:

 

   1.Презентирање на начини на кои може да се изработи финалниот продукт на проектната настава

   2. Запишување на предлозите на табла.

   3. Поттикнување и насочување на дискусијата

   4. Следење на работата на учениците, водење забелешки

 

 Активности на учениците:

 

   1.  Запишување на предлозите за финални продукти на проектната настава на табла: сликовница, книга, презентација, филм

   2.  Формирање групи

   3.  Избор на финални продукти за секоја група со гласање

   4.  Избор на координатор на групата

   5.  Осмислување на активностите и давање задолженија на секој член во групата

 

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ 

 Евидентна листа 

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици) 

(завршен дел) - 5

Презентација на групите: координатор, членови, задолженија, финален продукт

 

Наставен предмет:    Општество           

 Дата: 12.09.2011

  Одд.   V  3

Наставна тема: Нашата татковина Република Македонија

Наставна единица: Република Македонија во Европа и светот

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни: учениците да се запознаат местоположбата на нашата татковина на географската карта на Европа и на глобусот

 воспитни: кај учениците да се создадат позитивни карактерни особини: одговорност, упорност, истрајност, доследност; да се развијат патриотски чувства и љубов кон татковината

 функционални: да го воочуваат и идентификуваат континентот Европа на глобусот, местоположбата на Р.Македонија на картата на Европа и Балканскиот П-ов; да објаснат зошто е поволна нејзината местоположба

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни форми

 Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

 ГФ

  РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

  СФА: Географска карта на Европа; глобус

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) -  5` 

- изложување на географската карта на Европа и на глобусот - коментари

- истакнување на целта на часот 

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел) - 30`

 Активности на наставникот:

   1. Лоцирање на Република Македонија на глобусот и картата на Европа

  2. Насоки за анализа на на глобусот и географската карта

   3. Поттикнување и насочување на дискусијата

   4. Следење на работата на групите, давање сугестии и водење забелешки

 

 Активности на учениците:

1. Запознавање со местоположбата на Р.Македонија:

-          на глобусот и картата на Европа    

-          Македонија како балканска земја

-          зошто Македонија има поволна местоположба

 2. Анализа на информациите кои групите ги прибрале од различни извори и адаптирање на истите според барањата на продуктот од проектната активност

 3. Бура на идеи: Пред картата на Европа

-          I група - составување стихови

-          II група - составување драмски текст за сцена од проектната настава

-          III група -  составување драмски текст за сцена од проектната настава

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ 

Листа за самоценувње  - Работен лист бр.3/3

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици) 

(завршен дел) - 5`

Презентација на групната активност; задолженија за понатамошните активности

 
 

Наставен предмет:    Општество           

 Дата: 15.09.2011

  Одд.   V  3

Наставна тема: Нашата татковина Република Македонија

Наставна единица: Република Македонија и соседните држави

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни: учениците да се зпознаат со земјите кои граничат со нашата земја како соседни држави и нивните главни градови; да научат каде се простира и движи границата на нашата земја

 воспитни: кај учениците да се создадат позитивни карактерни особини: одговорност, упорност, истрајност, доследност; да се развијат патриотски чувства и љубов кон татковината

 функционални: учениците да ги именуваат соседните држави кои граничат со нашата земја како и нивните главни градови; да го воочуваат движењето на границата на нашата земја по копно и вода; да ги согледуваат разликите помеѓу Република Македонија и нејзините соседи;

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

 Наставни методи

 Наставни форми       

 Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

 ГФ

  РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

  СФА: Географска карта на Европа; географска карта на Република Македонија

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) -  5` 

- Каде се наоѓа Република Македонија на Балканскиот Полуостров - повторување

- истакнување на целта на часот 

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел) - 30`

 Активности на наставникот:

   1. Насоки за анализа на картата на Република Македонија

   2. Поттикнување и насочување на дискусијата

   3. Следење на работата на групите, давање сугестии и водење забелешки

 Активности на учениците:

     1. Работа на географска карта:

      - воочување и именување на соседните држави на Р.Македонија на географска карта - главни градови

      - воочување на движењето на границата на нашата земја по копно и вода

       2. Анализа на информациите кои групите ги прибрале од различни извори и адаптирање на истите според барањата на проектната активност

       3. Работа во групи

-          I група - составување стихови

-          II група - составување драмски текст за сцена од проектот

-          III група -  составување драмски текст за сцена од проектот

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ 

Евидентна листа 

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици) 

(завршен дел) - 5`

Презентација на групната активност; задолженија за понатамошните активности

 
 
 

Наставен предмет:    Општество           

 Дата: 19.09.2011

  Одд.   V  3

Наставна тема: Нашата татковина Република Македонија

Наставна единица: Државни симболи на Република Македонија

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни: учениците да се зпознаат со државните симболи на Р. Македонија како автентични обележја на една самостојна и суверена држава

 воспитни: кај учениците да се формираат патриотски чувства, чувство на припадност кон својата држава, со почит и гордост да ги прифатат државните симболи како свое обележје во промовирање на својата земја

 функционални: да ги воочуваат и идентификуваат државните симболи и да ја воочуваат употребата на истите по повод одредени настани, манифестации свечености и др.

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

 Наставни методи

 Наставни форми       

 Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

 ГФ

  РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

  СФА: слики на грбот и знамето; ЦД со химната на Р. Македонија

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) -  5` 

- кои обележја ни ја откриваат државата која учествува на спортска манифестација - дискусија

- истакнување на целта на часот 

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел) - 30`

 Активности на наставникот:

    1. Насоки за анализа на  државните симболи

   2. Поттикнување и насочување на дискусијата

   3. Следење на работата на учениците, давање сугестии, водење забелешки

 

 

 

 Активности на учениците:

     1. Запознавање со значењето на државните симболи на нашата земја:

       - пригоди кога се истакнуваат државните симболи на нашата земја

      -  однесување при употреба на државните симболи

     2. Слушање на химната на РМ

     3. Анализа на информациите кои групите ги прибрале од различни извори и адаптирање на истите според барањата на проектната активност

    4. Работа во групи

-          I група - составување стихови

-          II група - составување драмски текст за сцена од проектот

-          III група -  составување драмски текст за сцена од проектот

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ 

Евидентна листа 

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици) 

(завршен дел) - 5`

Презентација на групната активност; задолженија за понатамошните активности

 

Наставен предмет:    Општество           

 Дата: 22.09.2011

  Одд.   V  3

Наставна тема: Нашата татковина Република Македонија

Наставна единица: Скопје главен град на Република Македонија

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни: учениците да се зпознаат со основните стопански, политички и културни функции на главниот град на Република Македонија;

 воспитни: кај учениците да се формираат патриотски чувства, чувство на припадност кон својата држава, правилен став, однос и способност за комуникација со луѓето во општествената средина

 функционални: учениците да го идентификуваат Скопје како главен град на Р. Македонија; да ги воочуваат стопанските, културните и политичките функции на градот; да го објаснуваат поимот метропола

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

 Наставни методи

 Наставни форми       

 Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

 ГФ

  РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

  СФА: Слики, илустрации, написи

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) -  5` 

- Соседни држави и главни градови - повторување

-истакнување на целта на часот 

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел) - 30`

 Активности на наставникот:

 

   1. Насоки за анализа на илустративниот материјал

   2. Поттикнување и насочување на дискусијата

   3. Следење на работата на групите, давање сугестии и водење забелешки

 Активности на учениците:

   1. Скопје - местоложба

   2. Функции на главниот град на Република Македонија;     

      - стопански центар: анализа на пописот на стопански објекти

      - културен центар: анализа на пописот на музеи, библиотеки, факултети, културно - историски споменици

      - политички центар: Собрание, Влада и Парламент, Уставен и Врховен суд

    3. Анализа на информациите од различни извори и адаптирање на истите според барањата на проектната активност

    4. Работа во групи

-          I група - составување стихови

-          II група - составување драмски текст за сцена од проектот

-          III група -  составување драмски текст за сцена од проектот              

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ 

Евидентна листа  

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици) 

(завршен дел) - 5`

Презентација на групната активност; задолженија за понатамошните активности

 
 
 

Наставен предмет:    Општество           

 Дата: 26.09.2011

  Одд.   V  3

Наставна тема: Нашата татковина Република Македонија

Наставна единица: Природни особености на Република Македонија

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни: учениците да се запознаат со климатските карактеристики на нашата земја, битните одлики на рељефот и ендемските видови кои виреат на тлото на Р.Македонија

 воспитни: да ги ценат и почитуваат природните богатства на својата земја; да изградат правилен став кон природата и активно да се вклучат во нејзина заштита

 функционални: учениците ја воочуваат климата и да идентификуваат карактеристики на релјефот во Република Македонија да ги набројуваат ендемските видови кои виреат на тлото на Р.Македонија

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

 Наставни методи

 Наставни форми       

 Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

 ГФ

  РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

  СФА: Карта на Р. Македонија, слики, албуми, енциклопедии, написи

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) -  5` 

 - Пред картата на Р Македонија - Која боја која преовладува? - дискусија

 - истакнување на целта на часот      

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел) - 30`

Активности на наставникот:

   1. Насоки за анализа на географската карта

   2. Презентирање на илустративен материјал

   3. Поттикнување и насочување на дискусијата

   4. Следење на работата на групите, давање сугестии и водење забелешки

 Активности на учениците:

    1. Пред картата на Р Македонија

      - одлики на рељефот- воочување на картографските бои

      (планини, котлини, национални паркови)

      - ендемски видови

    2. Битни карактеристики на климата во Р Македонија и нејзино значење за живиот свет - самостојно пронаоѓање на информации од воннаставна литература 

    3. Анализа на информациите и адаптирање на истите според барањата на проектната активност

    4. Работа во групи

-          I група - составување стихови

-          II група - составување драмски текст за сцена од проектот

-          III група -  составување драмски текст за сцена од проектот                  

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ 

 Евидентна листа 

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици) 

(завршен дел) - 5`

Презентација на групната активност; задолженија за понатамошните активности

 

Наставен предмет:    Општество           

 Дата: 29.09.2011

  Одд.   V  3

Наставна тема: Нашата татковина Република Македонија

Наставна единица: Природни особености на Република Македонија

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни: учениците да се запознаат со водите во нашата земја како природни особености и обележја на Р.Македонија; нивното значење за човекот и за развојот на туризмот во нашата земја

 воспитни: да го ценат и почитуваат природното богатство на водите во својата земја и активно да се вклучат во заштитата на водите од загадување

 функционални: да ги идентификуваат и набројуваат поголемите извори, бањи, реки и езера во нашата земја; да ги набројуваат природните реткости и ендемските видови кои виреат во водите во Р.Македонија

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

 Наставни методи

 Наставни форми       

 Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

 ГФ

  РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

  СФА: Карта на Р. Македонија, слики, албуми, енциклопедии, написи

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) -  5` 

 - Која е најголемата водена површина во местото на живеење - каракеристики

 - истакнување на целта на часот    

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел) - 30`

 Активности на наставникот:

   1. Насоки за анализа на географската карта

   2. Презентирање на илустративен материјал за водите во Р. М.

   3. Поттикнување и насочување на дискусијата

   4. Следење на работата на групите, давање сугестии и водење забелешки

 Активности на учениците:

   1. Пред картата на Р Македонија

      -  извор студени и топли извори - бањи                          &nbs p; 

      -  истечни води - позначајни реки во Р.Македонија

      -  природни и вештачки езера - воочување на карта

   2. Битни карактеристики, значење и искористување на водите - самостојно пронаоѓање на информации од воннаставна литература 

   3. Анализа на информациите и адаптирање на истите според барањата на проектната активност

    4. Работа во групи

-          I група - составување стихови

-          II група - составување драмски текст за сцена од проектот

-          III група -  составување драмски текст за сцена од проектот                  

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ 

Евидентна листа 

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици) 

(завршен дел) - 5`

Презентација на групната активност; задолженија за понатамошните активности