Од нашата училница

Почетна Фото галерија Видео галерија Календар за работа Архива Кенгур

 

 

НОЕМВРИ

ОКТОМВРИ                                                                            ДЕКЕМВРИ >>

 
 

Наставен предмет:    Општество           

 Дата: 03.11.2011

  Одд.   V  3

Наставна тема: Нашата татковина Република Македонија

Наставна единица: Балканските војни и Прва светска војна

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни: учениците да стекнат знаења за периодот на балканските војни и првата светска војна, да се запознаат со делбите на Македонија меѓу сојузниците кои се бореле против османлиите и присилата македонскиот народ да се бори на фронтовите за туѓа војска

 воспитни: кај учениците да се формира чувство на припадност кон својата држава, патриотски чувства, почит кон личностите кои дале свој придонес за формирањето и опстојувањето на македонската држава

 функционални: учениците да го воочуваат и идентификуваат периодот од историјата на Македонија со балканските војни и првата светска војна и делбите на Македонија меѓу сојузниците

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни форми

Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

 ГФ

  РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

СФА: учебник, историска карта на Македонија; дигитална камера

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) - 5 

- Македонија за време на Османлиското владеење - повторување

- истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел) - 30’

 Активности на наставникот:

   1. Презентација на новата наставна единица преку драматизација

  2. Делење на работните листови

  2. Анализа на критериумите и примена на податоците во работата во работниот лист

   3. Поттикнување и насочување на дискусијата

   4. Следење на работата на групите, давање сугестии и водење забелешки

 Активности на учениците:

 

1. Следење на драматизација - Балканските војни и Прва светска војна

 

2. Работа во групи - работен лист:

   - учениците составуваат драматизација за наставната единица ,, Балканските војни и Прва светска војна,, според критериумите дадени во работниот лист - проектна активност

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ 

 Евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици) 

(завршен дел) - 5

Драматизација на изготвените текстови - снимање на изведбата

 
 

Наставен предмет:    Општество           

 Дата: 07.11.2011

  Одд.   V  3

Наставна тема: Нашата татковина Република Македонија

Наставна единица: Македонија во Втората светска војна

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни: учениците да стекнат знаења за периодот на втората светска војна, да се запознаат со условите во кои се наоѓала Македонија и организирањето на вооружената борба против окупаторите

 воспитни: кај учениците да се формира чувство на припадност кон својата држава, патриотски чувства, почит кон личностите кои дале свој придонес за формирањето и опстојувањето на македонската држава

 функционални: учениците да го воочуваат и идентификуваат периодот на втората светска војна, условите во кои се наоѓала Македонија, организирањето и водењето на вооружена борба против окупаторите се до ослободување

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни форми

Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

 ГФ

  РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

СФА: учебник, историска карта на Македонија; дигитална камера

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) - 5 

- Македонија за време на Балканските војни и Прва светска војна - повторување

- истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел) - 30’

 Активности на наставникот:

   1. Презентација на новата наставна единица преку драматизација

  2. Делење на работните листови

  2. Анализа на критериумите и примена на податоците во работата во работниот лист

   3. Поттикнување и насочување на дискусијата

   4. Следење на работата на групите, давање сугестии и водење забелешки

 Активности на учениците:

 

1. Следење на драматизација - Македонија во Втората светска војна

 

2. Работа во групи - работен лист:

 

   - учениците составуваат драматизација за наставната единица ,, Македонија во Втората светска војна,, според критериумите дадени во работниот лист - проектна активност

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ 

 Евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици) 

(завршен дел) - 5

Драматизација на изготвените текстови - снимање на изведбата

 
 

Наставен предмет:    Општество           

 Дата: 10.11.2011

  Одд.   V  3

Наставна тема: Нашата татковина Република Македонија

Наставна единица: Македонија по Втората светска војна

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни: учениците да стекнат знаења за периодот по Втората светска војна, кога Македонија влегува во состав на СФРЈ, условите во повоениот период, изградба на земјата па се до стекнување на нејзината независност

 воспитни: кај учениците да се формира чувство на припадност кон својата држава, патриотски чувства, почит кон личностите кои дале свој придонес за формирањето и опстојувањето на македонската држава

 функционални: учениците да го воочуваат и идентификуваат периодот после втората светска војна како период на изградба на земјата и да го идентификуваат стекнувањето на независноста во поновата историја

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни форми

Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

 ГФ

  РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

СФА: учебник, историска карта на Македонија; дигитална камера

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) - 5 

- Македонија за време на Втората светска војна - повторување

- истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел) - 30’

 Активности на наставникот:

   1. Презентација на новата наставна единица преку драматизација

  2. Делење на работните листови

  2. Анализа на критериумите и примена на податоците во работата во работниот лист

   3. Поттикнување и насочување на дискусијата

   4. Следење на работата на групите, давање сугестии и водење забелешки

 Активности на учениците:

 

1. Следење на драматизација - Македонија по Втората светска војна

 

2. Работа во групи - работен лист:

 

   - учениците составуваат драматизација за наставната единица ,, Македонија по Втората светска војна,, според критериумите дадени во работниот лист - проектна активност

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ 

 Евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици) 

(завршен дел) - 5

Драматизација на изготвените текстови - снимање на изведбата

 
 

Наставен предмет:    Општество           

 Дата: 14.11.2011

  Одд.   V  3

Наставна тема: Нашата татковина Република Македонија

Наставна единица: Независна и самостојна македонска држава

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни: учениците да стекнат знаења за периодот од блиското минато кога Македонија станува независна, самостојна и суверена држава; да се запознаат со придобивките од стекнувањето на нејзината независност како држава

 воспитни: кај учениците да се формира чувство на припадност кон својата држава, патриотски чувства, почит кон личностите кои дале свој придонес за формирањето и опстојувањето на македонската држава

 функционални: учениците да ги воочуваат и идентификуваат поимите независност и сувереност; да ги воочуваат и идентификуваат придобивките од стекнувањето на независноста на Македонија како држава

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни форми

Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

 ГФ

  РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

СФА: учебник, историска карта на Македонија; дигитална камера

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) - 5 

- Македонија за време по Втората светска војна - повторување

- истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел) - 30’

 Активности на наставникот:

   1. Презентација на новата наставна единица преку драматизација

  2. Делење на работните листови

  3. Анализа на критериумите и примена на податоците во работата во работниот лист

   4. Поттикнување и насочување на дискусијата

   5. Следење на работата на групите, давање сугестии и водење забелешки

 Активности на учениците:

 

1. Следење на драматизација - Македонија независна и самостојна држава

 

2. Работа во групи - работен лист:

 

   - учениците составуваат драматизација за наставната единица ,,Македонија независна и самостојна држава,, според критериумите дадени во работниот лист - проектна активност

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ 

 Евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици) 

(завршен дел) - 5

Драматизација на изготвените текстови - снимање на изведбата

 
 

Наставен предмет:    Општество           

 Дата: 17.11.2011

  Одд.   V  3

Наставна тема: Нашата татковина Република Македонија

Наставна единица: Презентација на проектната работа на групите

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни: учениците да се оспособат да ја оценуваат својата работа и работата на своите соученици; да ги повторат, систематизираат и утврдат стекнатите знаења за дел од наставната тема “Нашата татковина Република Македонија”

 воспитни: кај учениците да се развијат патриотски чувства и љубов кон татковината; да се создадат позитивни карактерни особини и работни навики: редовност, прецизност и правилен став кон работата;

 функционални: правилно да ја оценуваат својата работа и работата на своите соученици да ги воочуваат и идентификуваат поважните настани од историското минато РМакедонија

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни форми

Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

 ГФ

  РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

СФА: снимен видео материјал од проектната работа

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) - 5 

- Дали наставите единици од наставната тема се целосно опфатени со снимениот материјал - дискусија

-истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел) - 30’

 Активности на наставникот:

  1. Презентација на снимениот видео материјал

  2. Поттикнување и насочување на дискусијата

  3. Следење на коментарите на учениците, поттикнување на учениците за искрено оценување на нивната работа

 Активности на учениците:

1. Гледање на снимениот видео материјал (дискусија):

      - меѓусебно оценување на интерпретацијата на наставните единици

      - колку се опфатени информации од наставните содржини во снимениот материјал

      - како учениците се чувствуваат за завршената работа

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ 

 Евидентна листа за самооценување на учениците

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици) 

(завршен дел) - 5

Пополнување на листи за самоевалуација

 
 

Наставен предмет:    Општество           

 Дата: 21.11.2011

  Одд.   V  3

Наставна тема: Нашата татковина Република Македонија

Наставна единица: Подготовки за презентација на проект -,,Низ историјата на нашата татковина,,

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни: учениците да научат да организираат презентација преку која ќе ги покажат своите остварувања со проектните активности

 воспитни: кај учениците да се создадат позитивни карактерни особини и работни навики: редовност, прецизност и правилен став кон работата; да се развијат патриотски чувства и љубов кон татковината

 функционални: учениците да ја осмислат и организираат презентацијата на својата проектна работа преку соодветни активности; да изберат презентери на групата, да осмислат текст со кој ќе ја презентираат својата работа

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни форми

Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

 ГФ

  РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ


ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) - 5 

- предлози за начини на презентација на проектната настава - развивање дискусија

- истакнување на целта на часот  

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел) - 30’

Активности на наставникот:

   1. Поттикнување и насочување на дискусијата

   2. Запишување на предлозите на табла.

   3. Следење на работата на учениците, водење забелешки

 Активности на учениците:

   1.  Кој ќе биде поканет на презентацијата на проектната настава:

   - родители, роднини, наставници

   2.  Редослед по кој ќе се презентираат видео клиповите од проектната работа

   3.  Како секоја група ќе го претстави својот видео запис - избор на презентери по групи

   4.  Составување пригоден текст со кој презентерот ќе го најави видео клипот на својата група

   5. Одредување датум за презентирање на проектната настава

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ 

 Евидентна листа 

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици) 

(завршен дел) - 5

Презентација на текстот со кој презентерот ќе го најави видео клипот на својата група

 
 

Наставен предмет:    Општество           

 Дата: 24.11.2011

  Одд.   V  3

Наставна тема: Нашата татковина Република Македонија

Наставна единица: Контролни прашања

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни: учениците да ги повторат, систематизираат и утврдат стекнатите знаења за основните карактеристики на одделните периоди од македонското минато како дел од наставната тема “Нашата татковина Република Македонија”

 воспитни: кај учениците да се создадат позитивни карактерни особини и работни навики: редовност, прецизност и правилен став кон работата; да се развијат патриотски чувства и љубов кон татковината

 функционални: учениците да вршат периодизација на македонското минато, да ги идентификуваат и набројуваат основните карактеристики на одделните периоди и и да ги именуваат побитните настани од историското минато РМакедонија

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни форми

Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

 ГФ

  РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

НЛ: контролни прашања, прибор за пишување

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) - 5 

- Разговор за прашањата содржани во контролните прашања;  појаснување на начинот на работа

-истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел) - 30’

 Активности на наставникот:

    1. Делење на контролните прашања

    2. Давање насоки за самостојна работа на учениците

    3. Следење на работата на учениците

 Активности на учениците:

   1. Контролни прашања

      - самостојна работа на

                         учениците

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ 

 Контролни прашања

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици) 

(завршен дел) - 5

Собирање на контролните прашања по што ќе следува ќе следува анализа и вреднување

 
 
 

Наставен предмет:    Општество           

 Дата: 28.11.2011

  Одд.   V  3

Наставна тема: Нашата татковина Република Македонија

Наставна единица: Државно уредување на Република Македонија

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни: учениците да се зпознаат со државното уредување на Република Македонија; да стекнат сознанија за принципите на поделба и организација на власта во државата;

 воспитни: кај учениците да се формираат патриотски чувства, чувство на припадност кон својата држава, правилен став, однос и способност за комуникација со луѓето во општествената средина

 функционални: учениците да ги воочуваат и идентификуваат најважните државни институции; да ги именуваат носителите на власта во државата: Собрание, Претседател, Влада, Суд и нивните функции; да го објаснуваат поимот Устав

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни форми

Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

 ГФ

  РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

  ПС: лап топ компјутер, слајд шоу презентација

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) - 5` 

- Скопје како политички центар во кој се сместени државните установи: Собрание, Влада и Парламент, Уставен и Врховен суд - повторување

-истакнување на целта на часот 

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел) - 30`

 Активности на наставникот:

  1. Демонстрација на слајд шоу ,,Државно уредување на Република Македонија,,

  2. Насоки за анализа на демонстрираниот материјал

  3. Поттикнување и насочување на дискусијата

  4. Следење на работата на учениците, давање сугестии и водење забелешки

 Активности на учениците:

  1. Следење на слајд шоу ,,Државно уредување на Република Македонија,,

  2. Дискусија:     

      - значење и функција на: Собранието на РМакедонија

      - значење и функција на: Претседател на РМакедонија

      - значење и функција на: Влада на РМакедонија

      - значење и функција на: Уставен суд

      - значење и функција на: Врховен суд

анализа на пописот на функции и овластувања    

  3. Разгледување и анализа на Уставот на РМакедонија

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ 

Евидентна листа  

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици) 

(завршен дел) - 5`

Изработка на попис на државните органи со кои се запознавме на часот