Од нашата училница

Почетна Фото галерија Видео галерија Календар за работа Архива Кенгур

 

 

ДЕКЕМВРИ

Подготовки

  << НОЕМВРИ

 
 

Наставен предмет:    Општество           

 Дата: 01.12.2011

  Одд.   V  3

Наставна тема: Нашата татковина Република Македонија

Наставна единица: Органи на власта во РМакедонија - симулација на игра

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни: учениците да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за државното уредување и принципите на поделба и организација на власта во државата;

 воспитни: кај учениците да се формираат патриотски чувства, чувство на припадност кон својата држава, правилен став, однос и способност за комуникација со луѓето во општествената средина

 функционални: учениците да ги воочуваат и идентификуваат најважните државни институции и органи на власта во државата: Собрание, Претседател, Влада, Суд и нивните функции;

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни форми

Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

 ГФ

  РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

  НЛ: работен лист

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) - 5` 

- државни институции и органи на власт: Собрание, Претседател, Влада, Суд - повторување

- истакнување на целта на часот 

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел) - 30`

 Активности на наставникот:

  1. Објаснување на правилата на игра и делење на работни листови на учениците

  2. Одредување на групи и задавање задачи на групите:

  3. Поттикнување и насочување на дискусијата

  4. Следење на работата на учениците, давање сугестии и водење забелешки

 Активности на учениците:

  1. Симулација на игра - организирање на држава на ниво на одделение

  - одредување на името на државата на предлог на учениците

  2. Организирање на работата на органите на власт на замислената држава:     

      - Собранието (сите ученици во одделението):

  1) избор на Влада

  2) избор на судии за Уставниот суд

  2) донесување Устав

      - Влада: назначување на министри за одредени области од училишниот живот и создавање програма за работа на одделението

   1) министерство за здравје и екологија (одржување на хигиената во училиштето и училницата и сл.)

   2) министерство за правда

   - организирање на избор на: Претседател на државата

      - Уставен суд: согледување на усогласеноста на донесената одлука за избор на претседател со со донесениот устав од собранието   

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ 

Евидентна листа  

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици) 

(завршен дел) - 5`

Дискусија: чија надлежност е организирањето на избор на претседател во државата

 
 

Наставен предмет:    Општество           

 Дата: 05.12.2011

  Одд.   V  3

Наставна тема: Нашата татковина Република Македонија

Наставна единица: Население во Република Македонија

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни: учениците да се зпознаат со поимот население; да се запознаат со големината и структурата на населението во Република Македонија и неговите белези;

 воспитни: кај учениците да се формираат патриотски чувства, чувство на припадност кон својата држава, правилен став, однос и способност за комуникација со луѓето во општествената средина

 функционални: учениците да ја воочуваат и идентификуваат големината и структурата на населението во Република Македонија според полова, старосна и етничка структура

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни форми

Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

 ГФ

  РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

СФА: програма за работа на училиштето, учебник, прибор за пишување

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) - 15 

- На кои начини можеме да ги класифицираме учениците во нашето училиште - работа во групи:

I група - според пол: машки, женски

II група - според возраст (одделенија)

III група - според етничка припадност

-истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел) - 20’

 Активности на наставникот:

  1. Насочување и координирање на активностите на учениците
  2. Поттикнување и насочување на дискусијата, следење на коментарите и забелешките на учениците
  3. Следење на работата на учениците, давање сугестии и водење забелешки

 Активности на учениците:

  1. Број на население на една држава - поим за попис на население
  2. Откривање на начинот на одредување на структурата на населението во РМакедонија, аналогно на вежбата од воведниот дел на часот
  3. Македонци кои живеат и работаат во странство

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ 

 Евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици)  

(завршен дел) - 5

Организирање на групи и задавање на задачи: истражување и прибирање податоци за белезите на етничките заедници кои живеат во РМакедонија (Турци, Албанци, Власи, Роми, Срби)