ОКТОМВРИ
Подготовки
<< СЕПТЕМВРИ останати >>
|
|
Предмет: Општество
|
Дата:04.10.2010
|
Одд: IV 3
|
Наставна тема: Семејство, домаќинство и општество
|
Наставна единица: Улогата на родителите и старателите
|
Тип на часот:
|
ОБ
|
УВ
|
УТ
|
ПО
|
СТ
|
КО
|
Цели и задачи:
|
Образовни: - учениците да се запознаат со улогата на родителите и старателите во домот и семејството; да ги прошируваат сознанијата за улогата на членовите во семејството, нивната взаемна поврзаност и соживот
|
воспитни: развивање на позитивни погледи и ставови кон околината и домот; чувство на припадност кон домот и семејството; развивање чувство на почит и љубов кон членовите на своето семејство
|
функционални: -да ги идентификуваат членовите на потесното семејство, да ја идентификуваат нивната функција во домот; да ги надминуваат родовите стереотипи за поделбата на обврските во семејството
|
ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА
|
видови настава
|
наставни методи
|
наставни форми
|
наставно-тех.средства
|
ТР ТМ ПР ПБ
|
ЛП ДИ ВТ
|
ФР ИН ИНД ГФ РД
|
ПС КС TV НЛ
|
ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА
( воведен дел )
|
- Кои се членовите на моето семејство, кои се нивните одговорности - разговор
- Истакнување на целта на часот
|
ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ
( главен дел )
|
Улогата на родителите и старателите
- обврска на родителите и старателите во обезбедувањето на материјалната егзистенција за членовите од семејството
- зависност на развојот на личноста на децата од начинот на кој тие се всадени од страна на родителите или старателите
Улогата на секој член од семејството:
- права и обврски на секој член од семејството во и надвор од него
- животот на детето како член на семејството и неговиот живот во населбата и во училиштето
- право на сите членови од семејството да ги користат сите работи во својот дом, но и обврска да ги чуваат.
|
СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ
|
Евидентна листа
|
КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)
( завршен дел )
|
Што сé си научил во семејството пред да тргнеш во училиште?
|
|
Предмет: Општество
|
Дата:06.10.2010
|
Одд: IV 3
|
Наставна тема: Семејство, домаќинство и општество
|
Наставна единица: Пополнување табела за права и обврски на децата
|
Тип на часот:
|
ОБ
|
УВ
|
УТ
|
ПО
|
СТ
|
КО
|
Цели и задачи:
|
Образовни: - учениците да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за правата и обврските на децата во домот, семејството и надвор од него; да ги прошируваат сознанијата за улогата на членовите во семејството; нивната взаемна поврзаност и соживот
|
воспитни: развивање на позитивни погледи и ставови кон околината и домот; чувство на припадност кон домот и семејството; развивање чувство на почит и љубов кон членовите на своето семејство
|
функционални: -да ги идентификуваат правата и обврските на децата во домот, семејството и надвор од него; да ги надминуваат родовите стереотипи за поделбата на обврските во семејството
|
ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА
|
видови настава
|
наставни методи
|
наставни форми
|
наставно-тех.средства
|
ТР ТМ ПР ПБ
|
ЛП ДИ ВТ
|
ФР ИН ИНД ГФ РД
|
ПС КС TV НЛ
|
ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА
( воведен дел )
|
- Кои се правата и обврските на децата во домот - насочен разговор
- Истакнување на целта на часот
|
ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ
( главен дел )
|
Права и одговорности на децата:
- Секое дете има право на игра во добра и здрава околина, но и одговорност истата да ја чува.
- Секој ученик во училиштето има право да праша она што не знае, да побара наставникот да му помогне, да добие одговор на поставеното прашање и да го каже она што го знае.
Одговорности на децата како ученици:
- редовно да доаѓа на училиште, да учи и да стекнува нови знаења и пристојно да се однесува кон сите во училиштето.
Пополнување на табела со права и одговорности на децата
|
Права на децата
|
Одговорности на децата
|
Во семејството
|
|
|
Во населбата
|
|
|
Во училиштето
|
|
|
|
СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ
|
Евидентна листа
|
КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)
( завршен дел )
|
Анализа на правата и одговорностите на учениците од пополнетата табела
|
|
Предмет: Општество
|
Дата:13.10.2010
|
Одд: IV 3
|
Наставна тема: Семејство, домаќинство и општество
|
Наставна единица: Проектна наставна работа
|
Тип на часот:
|
ОБ
|
УВ
|
УТ
|
ПО
|
СТ
|
КО
|
Цели и задачи:
|
Образовни: - учениците да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за правата и обврските на децата во домот, семејството и надвор од него; да ги прошируваат сознанијата за взаемната поврзаност со членовите во семејството, другарчињата, околината
|
воспитни: развивање на позитивни погледи и ставови кон околината и домот; чувство на припадност кон домот и семејството; развивање чувство на почит и љубов кон членовите на своето семејство
|
функционални: -да ги идентификуваат правата и обврските на децата во домот, семејството и надвор од него; да ги воочуваат последиците од неадекватно однесување: конфликти со браќа, сестри, со возрасните, со блиската околина
|
ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА
|
видови настава
|
наставни методи
|
наставни форми
|
наставно-тех.средства
|
ТР ТМ ПР ПБ
|
ЛП ДИ ВТ
|
ФР ИН ИНД ГФ РД
|
ПС КС TV НЛ
|
ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА
( воведен дел )
|
- Кои се правата и обврските на децата во семејството, соседството, училиштето; што може да биде последица од нивно неизвршување- насочен разговор
- Истакнување на целта на часот
|
ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ
( главен дел )
|
1. Пишување краток состав -работа во групи
I група: ,,Во што не се согласувам со моите родители,,
II група: ,,Еднаш ги излажав моите родители,,
III група: ,,Не ја исполнив мојата одговорност,,
2. Читање на составите:
- воочување: причина - последица
|
СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ
|
Евидентна листа
|
КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)
( завршен дел )
|
Зошто е важно да бидеме искрени и редовно да си ги извршуваме своите одговорности
|
|
Предмет: Општество
|
Дата:18.10.2010
|
Одд: IV 3
|
Наставна тема: Семејство, домаќинство и општество
|
Наставна единица: Повторување за семејство - контролни прашања
|
Тип на часот:
|
ОБ
|
УВ
|
УТ
|
ПО
|
СТ
|
КО
|
Цели и задачи:
|
Образовни: - учениците да ги повторат, систематизираат и утврдат стекнатите знаења за различните видови семејно живеење; развојот на семејството низ историјата и неговата организација и функционирање денес; улогата на старателите и другите членови од кои се тие составени
|
воспитни: - развивање на позитивни погледи и ставови кон околината и домот; чувство на припадност кон домот и семејството; развивање чувство на почит и љубов кон членовите на своето семејство
|
функционални: - да можат стекнатите знаења писмено да ги изразат; да се развијат во вредни и уредни ученици кои ќе го почитуваат семејството, семејните односи, ќе го воочуваат развојот на семејството низ историјата и неговата организација и функционирање денес; улогата на старателите и другите членови од кои семејството е составено
|
ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА
|
видови настава
|
наставни методи
|
наставни форми
|
наставно-тех.средства
|
ТР ТМ ПР ПБ
|
ЛП ДИ ВТ
|
ФР ИН ИНД ГФ РД
|
ПС КС TV НЛ
|
ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА
( воведен дел )
|
- што научивме за семејството - набројување на наставните единици и емоционална подготовка за контролни прашања
- истакнување на целта на часот
|
ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ
( главен дел )
|
1. Делење на контролните прашања
2. Разгледување на прашањата - разговор за начините на кои треба да се работаат контролните прашања
3. Самостојна работа на учениците
|
СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ
|
Контролни прашања
|
КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)
( завршен дел )
|
Собирање на писмените задачи после што ќе следува анализа
|
|
Предмет: Општество
|
Дата:20.10.2010
|
Одд: IV 3
|
Наставна тема: Семејство, домаќинство и општество
|
Наставна единица: Брачен живот и брачни улоги
|
Тип на часот:
|
ОБ
|
УВ
|
УТ
|
ПО
|
СТ
|
КО
|
Цели и задачи:
|
Образовни: - учениците да се запознаат со поимите брачен живот и брачни улоги; да ја осознаат врската меѓу брачните другари кои стапуваат во брак; да ја увидат улогата на бракот како основа на семејството и улогата на државата во уредувањето на бракот
|
воспитни: - развивање на позитивни погледи и ставови кон околината и домот; чувство на припадност кон домот и семејството; развивање чувство на почит и љубов кон членовите на своето семејство
|
функционални: -да ги разликуваат и идентификуваат поимите: брачен живот и брачни улоги, стапување во брак, регистрација во матична книга, венчавање во црква; да го идентификуваат бракот како заедничко живеење на родителите и основа на семејството;
|
ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА
|
видови настава
|
наставни методи
|
наставни форми
|
наставно-тех.средства
|
ТР ТМ ПР ПБ
|
ЛП ДИ ВТ
|
ФР ИН ИНД ГФ РД
|
ПС КС TV НЛ
|
ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА
( воведен дел )
|
- Јас мислам дека бракот е . . . - дискусија
- Истакнување на целта на часот
|
ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ
( главен дел )
|
1. Брачен живот и брачни улоги - разгледување семејни албуми:
- венчавка, веселба при стапување на родителите во брак (свадба)
2. Што е брак - поим
3. Склучување на бракот со:
- регистрација во матична книга,
- венчавање во црква и слично.
4. Поими поврзани со бракот:
- регистрација на младенците во општина
- извод за венчани
- матичар
- брачни другари, сопружници
- обврски на брачните другари во одгледувањето на нивните деца.
|
СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ
|
Евидентна листа
|
КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)
( завршен дел )
|
Писмена вежба: кога моите родители стапиле во брак; каде се венчале...
|
|
Предмет: Општество
|
Дата:25.10.2010
|
Одд: IV 3
|
Наставна тема: Семејство, домаќинство и општество
|
Наставна единица: Ако сакаш повеќе да знаеш (познати меѓународни денови)
|
Тип на часот:
|
ОБ
|
УВ
|
УТ
|
ПО
|
СТ
|
КО
|
Цели и задачи:
|
Образовни: - учениците да ги повторат, систематизираат и утврдат стекнатите знаења за развојот на семејството низ историјата и неговата организација и функционирање денес; да ги прошируваат сознанијата за взаемната поврзаност со членовите во семејството и околината
|
воспитни: - развивање на позитивни погледи и ставови кон околината и домот; чувство на припадност кон домот и семејството; развивање чувство на почит и љубов кон членовите на своето семејство
|
функционални: -да ги идентификуваат меѓународните денови кои се посветени на членовите од семејството; да го воочуваат развојот на семејството низ историјата и неговата организација и функционирање денес; улогата на старателите и другите членови од кои е составено семејството
|
ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА
|
видови настава
|
наставни методи
|
наставни форми
|
наставно-тех.средства
|
ТР ТМ ПР ПБ
|
ЛП ДИ ВТ
|
ФР ИН ИНД ГФ РД
|
ПС КС TV НЛ
|
ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА
( воведен дел )
|
- Кои се правата и обврските на децата во семејството, која е улогата на старателите и другите членови од кои семејството е составено; развојот на семејството низ историјата и неговата организација и функционирање денес - повторување
- Истакнување на целта на часот
|
ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ
( главен дел )
|
Како можеме да ја покажеме почитта кон членовите на семејството - насочен разговор:
- љубов и разбирање
- послушувње
- искрени честитки за роденден или некој ден кој е значаен за нив
Меѓународни денови
- Меѓународниот ден на жената - 8 Март
- Меѓународен ден на семејството - 15 мај.
- Денот на родителите е на 22 јули.
- Ден на татковците е на 16 јуни.
- Денот на бабите и дедовците - 9 септември
- Меѓународниот ден на децата - 20 ноември.
|
СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ
|
Евидентна листа
|
КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)
( завршен дел )
|
Како можам да ги изненадам моите блиски кога сакам да им честитам некое празнување - дискусија
|
|
Предмет: Општество
|
Дата:27.10.2010
|
Одд: IV 3
|
Наставна тема: Семејство, домаќинство и општество
|
Наставна единица: Контролни прашања
|
Тип на часот:
|
ОБ
|
УВ
|
УТ
|
ПО
|
СТ
|
КО
|
Цели и задачи:
|
образовни: - учениците да ги повторат, систематизираат и утврдат стекнатите знаења за развојот на семејството низ историјата и неговата организација и функционирање денес; да ги прошируваат сознанијата за взаемната поврзаност со членовите во семејството и околината
|
воспитни: развивање на позитивни погледи и ставови кон околината и домот; чувство на припадност кон домот и семејството; развивање чувство на почит и љубов кон членовите на своето семејство
|
функционални: да ги воочуваат и идентификуваат поимите од наставната тема ,,Семејство, домаќинство и општество,, и истите да ги објаснуваат во дадени прашања и задачи
|
ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА
|
видови настава
|
наставни методи
|
наставни форми
|
наставно-тех.средства
|
ТР ТМ ПР ПБ
|
ЛП ДИ ВТ
|
ФР ИН ИНД ГФ РД
|
ПС КС TV НЛ
|
ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА
( воведен дел )
|
- Разговор за начинот на одговарање на прашањата: давање целосни одговори, прашања со доплнување, со заокружување и тврдења со да и не - појаснување на начинот на работа
- истакнување на целта на часот
|
ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ
( главен дел )
|
1. Контролни прашања
- самостојна работа на учениците
|
СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ
|
Контролни прашања
|
КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)
( завршен дел )
|
Собирање на контролните прашања по што ќе следува анализа и вреднување
|
|
|