СЕПТЕМВРИ
Подготовки
ОКТОМВРИ >>
|
|
Предмет: Општество
|
Дата:01.09.2010
|
Одд: IV 3
|
Наставна тема: Семејство, домаќинство и општество
|
Наставна единица: Семеен живот
|
Тип на часот:
|
ОБ
|
УВ
|
УТ
|
ПО
|
СТ
|
КО
|
Цели и задачи:
|
Образовни: - учениците да ги надградат знаењата за семејството како сродничка заедница; да ги согледуваат односите на членовите на семејството - потребата од почит, љубов и разбирање за да функционира едно семејство
|
воспитни: -развивање на позитивни погледи и ставови кон околината и домот; чувство на припадност кон домот и семејството; развивање чувство на почит и љубов кон членовите на своето семејство
|
функционални: -да ја воочуваат и идентификуваат потребата од почит, љубов, разбирање и меѓусебно помагање меѓу членовите на семејството; да ги именуваат видовите сродства во кругот на семејството и во однос на пошироката околина
|
ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА
|
видови настава
|
наставни методи
|
наставни форми
|
наставно-тех.средства
|
ТР ТМ ПР ПБ
|
ЛП ДИ ВТ
|
ФР ИН ИНД ГФ РД
|
ПС КС TV НЛ
|
ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА
( воведен дел )
|
- Кои се членовите на моето семејство, какви одговорности и обврски имаат тие? - говорна вежба
- Истакнување на целта на часот
|
ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ
( главен дел )
|
- Семејството како заедница на родители и деца
- Видови на сродства:
- крвното или природното сродство (најважен облик на сродство) по татко или мајка
- сродство што се создава со склучување на брак;
- сродство што настанува со посвојување и
- духовно сродство (кумство, побратимство, сродство по млеко).
|
СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ
|
Евидентна листа
|
КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)
( завршен дел )
|
Индивидуална работа: секој ученик наведува примери од горенаведените сродства ( кум, сват, побратим и тн.)
|
|
Предмет: Општество
|
Дата:06.09.2010
|
Одд: IV 3
|
Наставна тема: Семејство, домаќинство и општество
|
Наставна единица: Изработка на призма на семејството
|
Тип на часот:
|
ОБ
|
УВ
|
УТ
|
ПО
|
СТ
|
КО
|
Цели и задачи:
|
Образовни: - учениците да ги прошират сознанијата за семејството како сродничка заедница; да ги прошират стекнатите знаења за односите на членовите на семејството
|
воспитни: - развивање на позитивни погледи и ставови кон околината и домот; чувство на припадност кон домот и семејството; развивање чувство на почит и љубов кон членовите на своето семејство
|
функционални: -да ја воочуваат и идентификуваат потребата од почит, љубов, разбирање и меѓусебно помагање меѓу членовите на семејството; да ги именуваат видовите сродства во кругот на семејството и во однос на пошироката околина
|
ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА
|
видови настава
|
наставни методи
|
наставни форми
|
наставно-тех.средства
|
ТР ТМ ПР ПБ
|
ЛП ДИ ВТ
|
ФР ИН ИНД ГФ РД
|
ПС КС TV НЛ
|
ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА
( воведен дел )
|
- Да ги наброиме врските на нашето семејство со други семејства - говорна вежба
- Истакнување на целта на часот
|
ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ
( главен дел )
|
Работа во групи: врските на нашето семејство со други семејства
I група - крвното или природното сродство по татко
IIгрупа - крвното или природното сродство по мајка
- Изработка на призма на семејството - колективна работа
|
СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ
|
Евидентна листа
|
КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)
( завршен дел )
|
Презентација на призмата на семејството - дискусија
|
|
Предмет: Општество
|
Дата:13.09.2010
|
Одд: IV 3
|
Наставна тема: Семејство, домаќинство и општество
|
Наставна единица: Видови семејства (потесно, пошироко)
|
Тип на часот:
|
ОБ
|
УВ
|
УТ
|
ПО
|
СТ
|
КО
|
Цели и задачи:
|
Образовни: - учениците да се запознаат со организацијата и функционирањето на семејството, да стекнат знаења за членовите на семејството и нивната функција во домот, и различноста на семјствата според членовите од кои се тие составени
|
воспитни: - развивање на позитивни погледи и ставови кон околината и домот; чувство на припадност кон домот и семејството; развивање чувство на почит и љубов кон членовите на своето семејство
|
функционални: -да ги воочуваат, идентификуваат и почитуваат членовите на потесното и поширокото семејство, да ја идентификуваат нивната функција во домот и да го почитуваат куќниот ред во домот и семејството
|
ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА
|
видови настава
|
наставни методи
|
наставни форми
|
наставно-тех.средства
|
ТР ТМ ПР ПБ
|
ЛП ДИ ВТ
|
ФР ИН ИНД ГФ РД
|
ПС КС TV НЛ
|
ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА
( воведен дел )
|
- Кои се членовите на моето семејство - разговор
- Истакнување на целта на часот
|
ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ
( главен дел )
|
I Организација на семејството:
- претставување на семејството на секој ученик со множество:
Потесно семејство Пошироко семејство
II Дискусија: различност на семејствата
- Потесно семејство се состои од двајца родители кои ги одгледуваат своите деца.
- Пошироко семејство се неколку генерации од исто семејство кои што живеат заедно, делејќи ги одговорностите во него.
- еднородителските семејства се семејства каде што децата живеат со еден родител
1. Временската лента (поим) - означување на годината на раѓањето на ученикот, годините на раѓање на родителите, браќа, сестри, најстарите членови од поширокото семејство. На празните линии се пишува името на личноста и годината на раѓање и се поврзува со соодветната година од лентата.
2. Изработка на временска лента :
- прв училишен ден
- раѓање на ученикот
- раѓање на член од семејството (сестра, брат) итн.
|
СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ
|
Систем на прашања и одговори, евидентна листа
|
КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)
( завршен дел )
|
Презентација на временската лента - разговор за позначајните настани
|
|
Предмет: Општество
|
Дата:22.09.2010
|
Одд: IV 3
|
Наставна тема: Семејство, домаќинство и општество
|
Наставна единица: Семејството низ историјата и денес
|
Тип на часот:
|
ОБ
|
УВ
|
УТ
|
ПО
|
СТ
|
КО
|
Цели и задачи:
|
Образовни: - учениците да се запознаат со развојот на семејствата низ историјата и како тие се менувале низ историјата; да се запознаат со организацијата и функционирањето на семејството во минатото; да стекнат знаења за членовите на семејството и нивната функција во домот
|
воспитни: - развивање на позитивни погледи и ставови кон околината и домот; чувство на припадност кон домот и семејството; развивање чувство на почит кон историското наследство и традициите во семејната заедница
|
функционални: -да го воочуваат и идентификуваат развојот на семејствата низ историјата; да ги именуваат видовите семејства во минатото; да ги идентификуваат одговорностите на членовите на семејството и нивната функција во домот во минатото
|
ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА
|
видови настава
|
наставни методи
|
наставни форми
|
наставно-тех.средства
|
ТР ТМ ПР ПБ
|
ЛП ДИ ВТ
|
ФР ИН ИНД ГФ РД
|
ПС КС TV НЛ
|
ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА
( воведен дел )
|
- Кои се членовите на моето семејство, кои се нивните одговорности - разговор
- Истакнување на целта на часот
|
ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ
( главен дел )
|
I Видови семејства низ историјата:
1. Матријархални семејства - главна улога во праисториското семејство ја имала жената,мајката се грижела за потомството и носела важни одлуки за семејството.
2. Патријархални семејства - со текот на времето улогата на таткото станала сé позначајна
II Основната поделба на семејства денес:
- традиционално (патријархално) семејство и
- современо (демократско) семејство - облик во кој сите негови членови се рамноправни (еднакви).
|
СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ
|
Систем на прашања и одговори, евидентна листа
|
КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)
( завршен дел )
|
Дискусија: дали според односите и одговорностите во моето семејство тоа е современо (демократско) семејство
|
|
Предмет: Општество
|
Дата:27.09.2010
|
Одд: IV 3
|
Наставна тема: Семејство, домаќинство и општество
|
Наставна единица: Истражувачка активност
|
Тип на часот:
|
ОБ
|
УВ
|
УТ
|
ПО
|
СТ
|
КО
|
Цели и задачи:
|
Образовни: - учениците да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за развојот на семејствата низ историјата; организацијата и функционирањето на семејството во минатото; функцијата на членовите од семејството во домот
|
воспитни: - развивање на позитивни погледи и ставови кон околината и домот; чувство на припадност кон домот и семејството; развивање чувство на почит кон историското наследство и традициите во семејната заедница
|
функционални: -да го воочуваат и идентификуваат развојот на семејствата низ историјата; да ги именуваат видовите семејства во минатото; да ги идентификуваат одговорностите на членовите на семејството и нивната функција во домот во минатото
|
ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА
|
видови настава
|
наставни методи
|
наставни форми
|
наставно-тех.средства
|
ТР ТМ ПР ПБ
|
ЛП ДИ ВТ
|
ФР ИН ИНД ГФ РД
|
ПС КС TV НЛ
|
ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА
( воведен дел )
|
- Видови семејства низ историјата, кои се нивните одговорности - повторување
- Истакнување на целта на часот
|
ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ
( главен дел )
|
I Интерпретација на извадок од драмата ,,Чорбаџи Теодос,, од Васил Иљоски
1. Разговор за прочитаниот извадок
- кој ја има главната улога во семејството на чорбаџи Теодос
- кои секарактеристиките на Теодос - мажот
- кои секарактеристиките на Кева - жената
2. Претставување на карактеристиките на Теодос и Кева со венов дијаграм
|
СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ
|
Систем на прашања и одговори, евидентна листа
|
КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)
( завршен дел )
|
Дискусија: Што кажува Веновиот дијаграм: Дали според односите и одговорностите во нивното семејство тоа е современо (демократско) семејство? Во какво семејство живеат тие?
|
|
Предмет: Општество
|
Дата:29.09.2010
|
Одд: IV 3
|
Наставна тема: Семејство, домаќинство и општество
|
Наставна единица: Венов дијаграм (пополнување)
|
Тип на часот:
|
ОБ
|
УВ
|
УТ
|
ПО
|
СТ
|
КО
|
Цели и задачи:
|
Образовни: - учениците да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за организацијата и функционирањето на семејството во современото живеење; да ги прошируваат сознанијата за семејството како сродничка заедница
|
воспитни: - развивање на позитивни погледи и ставови кон околината и домот; чувство на припадност кон домот и семејството; развивање чувство на почит и љубов кон членовите на своето семејство
|
функционални: -да ги воочуваат, идентификуваат и почитуваат членовите на потесното и поширокото семејство, да ја идентификуваат нивната функција во домот; да ги надминуваат родовите стереотипи за поделбата на обврските во семејството
|
ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА
|
Видови
Настава
|
Наставни
методи
|
Наставни
форми
|
Наставно-
тех.средства
|
ТР ТМ ПР ПБ
|
ЛП ДИ ВТ
|
ФР ИН ИНД ГФ РД
|
ПС КС TV НЛ
|
ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА
( воведен дел )
|
- Во какво семејство живеат Теодос и Кева, кој ја има главната улога во семејството - повторување за патријархално семејство
- Истакнување на целта на часот
|
ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ
( главен дел )
|
1. Какви се односите во моето семејство - Венов дијаграм (пополнување)
обврски на децата во домот
обврски на обврски на
таткото во мајката во
домот домот
заеднички обврски
|
СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ
|
Систем на прашања и одговори, евидентна листа
|
КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)
( завршен дел )
|
Презентација на веновиот дијаграм - разговор за обврските во домот
|
|
|