Од нашата училница

Почетна Фото галерија Видео галерија Календар за работа Архива Кенгур

 

 

НОЕМВРИ


ОКТОМВРИ

 
 

Предмет:       Општество

Дата:01.11.2010

Одд:  IV 3        

Наставна тема:   Семејство, домаќинство и општество

Наставна единица:     Живот во домаќинството

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

Образовни: - учениците да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за организацијата и функционирањето на семејството во современото живеење; да ги прошируваат и да ги продлабочат сознанијата за домот и редот во домаќинството

воспитни:    -  развивање на позитивни погледи и ставови кон околината и домот; чувство на припадност кон домот и семејството; развивање чувство на почит и љубов кон членовите на своето семејство

функционални: -да ја воочуваат и идентификуваат  улогата, значењето и функциите на домаќинството и активностите кои се извршуваат во него; да ги надминуваат родовите стереотипи за поделбата на обврските во семејството

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни  форми

Наставно- тех.средства

ТР  ТМ   ПР   ПБ

ЛП     ДИ      ВТ

ФР   ИН    ИНД    ГФ    РД

ПС      КС      ТВ      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1. Кои се членовите на потесното и поширокото семејство и кои се нивните обврски во домот  - повторување
  2. Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Што е домаќинство - поим
  2. Што е дом - поим
  3. Извршување на секојдневните активности во домот:
  • секојдневни активности на ученикот во домот
  • активности на родителите
  • активности кои се заеднички
  1. Дискусија:
  • Го почитуваат ли учениците слободното време на останатите членови од семејството?
  • Слушаат ли учениците гласно музика?
  • Што прават учениците во своето слободно време?

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Систем на прашања и одговори, евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Организација на слободното време - хоби, спорт

 
 

Предмет:       Општество

Дата:03.11.2010

Одд:  IV 3        

Наставна тема:   Семејство, домаќинство и општество

Наставна единица:      Пополнување со техниката Венов дијаграм

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

Образовни: - учениците да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за организацијата и функционирањето на семејството во современото живеење; да ги прошируваат и да ги продлабочат сознанијата за домот и редот во домаќинството

воспитни:    -  развивање на позитивни погледи и ставови кон околината и домот; чувство на припадност кон домот и семејството; развивање чувство на почит и љубов кон членовите на своето семејство

функционални: -да ја воочуваат и идентификуваат  улогата, значењето и функциите на домаќинството и активностите кои се извршуваат во него; да ги надминуваат родовите стереотипи за поделбата на обврските во семејството

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни  форми

Наставно- тех.средства

ТР  ТМ   ПР   ПБ

ЛП     ДИ      ВТ

ФР   ИН    ИНД    ГФ    РД

ПС      КС      ТВ      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1. Животот во домаќинството  - повторување
  2. Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Извршување на секојдневните активности во домот -  техника Венов дијаграм:

           Твоите                                   Заеднички                                Активностите

           активности                            активности                              на родителите

  1. Дискусија:
  • Кој треба да има повеќе активности, децата или возрасните?
  • Постојат ли ,,машки,, и ,,женски,, активности?

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Систем на прашања и одговори, евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Презентација на веновиот дијаграм - разговор за обврските во домот           

 
 

Предмет:       Општество

Дата:01.12.2010

Одд:  IV 3        

Наставна тема:   Семејство, домаќинство и општество

Наставна единица:      Истражувачка активност

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

Образовни: - учениците да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за  да својата поврзаност со општеството преку различните начини на информирање

воспитни:    -  развивање на позитивни погледи и ставови кон околината и домот; чувство на припадност кон домот и семејството;

функционални: -да ја воочуваат и идентификуваат својата поврзаност со општеството преку различните начини на информирање

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни  форми

Наставно- тех.средства

ТР  ТМ   ПР   ПБ

ЛП     ДИ      ВТ

ФР   ИН    ИНД    ГФ    РД

ПС      КС      ТВ      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1. Т табела- позитивни и негативни влијанија на медиумите врз младите
  2. Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Формирање на три групи!
  2. Определување на задачите на секоја група за истражување:
  • I група - Најгледан ТВ канал (МТВ, А1, Сител, Телма, Канал 5, Алсат, ТвМ други)
  • II група - Најчитан дневен весник (Вечер, Вест, Време, Утрински, Дневник, Коха други)
  • III група - Најпосетувана интернет страница (Yahoo, Google, Кајгана, Идивиди, hi5, Facebook други)
  1. Изготвување на анкетен лист
  2. Планирање на испитаниците кои треба да се анкетираат (да се направи анкета од 50 испитаника (од сите возрасти и етнички групи))

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Систем на прашања и одговори, евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Анализа на анкетните прашања од анкетните листови           

 
 

Предмет:       Општество

Дата:20.12.2010

Одд:  IV 3        

Наставна тема:    Живеалишта и населби

Наставна единица:      Претставување на патот од дома до училиште

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

Образовни: - учениците да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за  домот и населбата во која се наоѓа живеалиштето; самостојно да  се ориентираат  и правилно и безбедно да се движат во својата околина

воспитни:     развивање на позитивни погледи и ставови кон околината и домот; чувство на припадност кон домот и семејството;  соодветно да се однесуваат на јавно место

функционални: -да ги идентификуваат правата и обврските на децата; да ја воочуваат  намената на јавниот простор и соодветно да се однесуваат на јавно место; правилно и безбедно да се движат во својата околина

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни  форми

Наставно- тех.средства

ТР  ТМ   ПР   ПБ

ЛП     ДИ      ВТ

ФР   ИН    ИНД    ГФ    РД

ПС      КС      ТВ      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1. илустрација на своето живеалиште (стан, куќа, станбена зграда) - насочен разговор
  2. Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

       Дискусија

  1. На која улица се наоѓа живеалиштето на ученикот?
  2. На која улица се наоѓа училиштето?
  3. Во која населба?
  4. Кои улици ги минува ученикот од својот стан/куќа до своето училиште!
  5. Колку улици поминува?
  6. Кој е најбезбедниот пат за да се стигне во училиште?

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Учениците да  го нацртаат најбезбедниот пат од својот дом до училиштето

 
 

Предмет:       Општество

Дата:22.12.2010

Одд:  IV 3        

Наставна тема:   Живеалишта и населби

Наставна единица:     Соседство и соседски односи

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

Образовни: - учениците да се запознаат со значењето на соседите за семејството, функционирањето  на семејството и околината врз основа на соседските врски и односи

воспитни:    -развивање на позитивни погледи и ставови кон околината и домот; чувство на припадност кон домот и семејството; позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност; да ги  почитуваат и убаво да се однесуваат кон соседите на семејството

функционални: -да ги воочуваат и идентификуваат врските помеѓу членовите на семејството и луѓето кои не опкружуваат или со кои се дружиме: соседи, пријатели

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни  форми

Наставно- тех.средства

ТР  ТМ   ПР   ПБ

ЛП     ДИ      ВТ

ФР   ИН    ИНД    ГФ    РД

ПС      КС      ТВ      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

- Каде живеам, кои луѓе живеат во моето опкружување - разговор (предзнаења на учениците)

- Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

         Соседи на моето семејство

  • Луѓето кои живеат најблиску до нас се наши соседи.

2.       Меѓусоседски односи

  • потребно е да бидеме солидарни,
  • да бидеме несебични во давањето помош на другите,
  • да бидеме свесни за потребата од заедничко дејствување
  • треба да се однесуваме пристојно,
  • да градиме добри односи

3.        Сите ние живееме во заедница со останатите жители од населбата.

  • Зградите и куќите што се наоѓаат во близина на нашиот дом се наши маала. Едно маало претставуваат сите стамбени згради и куќи кои се наоѓаат на определена територија.

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Систем на прашања и одговори

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Дискусија: каков сум јас како сосед и пријател

 


 

Предмет:           Општество 

Дата:28.02.2011

Одд:  IV3        

Наставна тема:   Живеалишта и населби

Наставна единица:   Активности на географска карта                                 

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни: учениците да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за читање на географска карта со помош на легендата на картографски бои - висинска скала и картографски знаци

воспитни:    кај учениците да се создадат позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност; позитивни работни навики: редовност, прецизност и правилен став кон работата

функционални: :   учениците да се ориентираат и да ја читаат географската карта на РМакедонија; да ги воочуваат и идентификуваат битните одлики на рељефот во Р.Македонија со помош на картографските бои и поважните населени места и објекти со картографските знаци

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни  форми

Наставно- тех.средства

ТР  ТМ   ПР   ПБ

ЛП     ДИ      ВТ

ФР   ИН    ИНД    ГФ    РД

ПС      КС      ТВ      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1. повторување на поимите: скица, план, размер, легенда, географска карта, картографски бои и знаци
  2. истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

Активности на наставникот:

 

   1. Насоки за анализа на географската карта

   2. Поттикнување и насочување на дискусијата

   3. Следење на работата на учениците, водење забелешки

 

Активности на учениците:

1. Пред картата на Р Македонија

  • одлики на рељефот - воочување со помош на картографските бои (кој боја преовладува)
  • што ни кажуваат нијансите на една картографска боја - висинска лента
  • воочување на населби и објекти на картата обележани со картографски знаци

  2. Работа на нема карта

  • боење на картата со картографски бои
  • бележење на населби и објекти на картата со картографски знаци

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Правилна употреба на картографски бои и знаци на нема карта

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Групирање на имињата од планините и котлините според различни барања: азбучен ред, според висина

 
 

Предмет:      Општество

Дата:04.04.2011

Одд:  IV 3        

Наставна тема:  Општина

Наставна единица:   Повторување

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

Образовни: - учениците да  ги повторат, систематизираат и утврдат стекнатите знаења за град, село; да ги именуваат поважните установи и објекти во местото на живеење, да разликуваат и споредуваат  градски и селски општини ; позначајни природни објекти во нашата држава

воспитни: -развивање на позитивни погледи и ставови кон својата татковина; чувство на припадност кон својата татковина; патриотски чувства

   -развивање на почит кон културните вредности и традиции на нашата држава

функционални: да идентификуваат град (неговиот изглед некогаш и денес), село; да ги имену-ваат поважните установи и објекти во местото на живеење; да разликуваат стари и нови градби

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни  форми

Наставно- тех.средства

ТР  ТМ   ПР   ПБ

ЛП     ДИ      ВТ

ФР   ИН    ИНД    ГФ    РД

ПС      КС      ТВ      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

- што научивме за местото на живеење (набројување на наставните единици) - насочен разговор 

- истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

1.       Работа во групи - квиз прашања

-          учениците се натпреваруваат во квиз за наставната тема преку одговарање на прашања, дополнување и препознавање и именување на објекти и установи на фотографии; секој точен одговор носи поени, победник е онаа група која собрала најмногу поени

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Прогласување на победниците

 
 
 

Предмет:    Општество 

Дата:11.04.2011

Одд:  IV 3        

Наставна тема:   Општина

Наставна единица:    Поим граѓанин

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни: учениците да се запознаат со поимот граѓанин како член на локалната заедница; да се запознаат со слободите, правата и обврските на граѓаните во заедницата во која живеат и начините на кои истите ги остваруваат

воспитни: учениците да се изградат во совесни граѓани на својата заедница; да развиваат чувство на одговорност кон јавните потреби и прашања; да ги почитуваат  слободите и правата на своите сограѓани  

функционални:  учениците да се оспособат  да ги остваруваат своите слободи, права и обврски  преку институциите во заедницата во која живеат

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни  форми

Наставно- тех.средства

ТР  ТМ   ПР   ПБ

ЛП     ДИ      ВТ

ФР   ИН    ИНД    ГФ    РД

ПС      КС      ТВ      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел ) - 5`

- Како граѓаните ги остваруваат своите права во локалната заедница - повторување

- Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел ) - 30`

Активности на наставникот:

 

  1. Поттикнување и насочување на дискусијата

  2. Формирање на групите, задавање на задачите

  3. Следење на работата на учениците, водење забелешки

Активности на учениците:

   1. Дискусија: запознавање со поимот граѓанин

  • здруженија на граѓани
  • референдум
  • избори

  2. Работа во групи:

  • I и III група - Кои се моите права како граѓанин на мојата општина
  • II и IVгрупа Кои се моите обврски како граѓанин на мојата општина

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел ) - 5`

Презентација на работата на групите - дискусија

 
 

Предмет:    Општество 

Дата:18.04.2011

Одд:  IV 3        

Наставна тема:   Општина

Наставна единица:     Економскиот живот во општината

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни: учениците да се запознаат со економскиот живот во општината кој директно зависи од стопанските и нестопанските дејности во истата

воспитни: учениците да се изградат во совесни граѓани на својата заедница; да развиваат чувство на одговорност кон јавните потреби и прашања; да ги почитуваат  слободите и правата на своите сограѓани  

функционални:   учениците да ги препознаваат и именуваат стопанските и нестопанските дејности од кои директно зависи економскиот живот во општината  

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни  форми

Наставно- тех.средства

ТР  ТМ   ПР   ПБ

ЛП     ДИ      ВТ

ФР   ИН    ИНД    ГФ    РД

ПС      КС      ТВ      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел ) - 5`

- Дискусија: со што се занимаваат луѓето вон ашата општина - повторување

- Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел ) - 30`

Активности на наставникот:


  1. Поттикнување и насочување на дискусијата

  2. Формирање на групите, задавање на задачите

  2. Следење на работата на учениците, водење забелешки

Активности на учениците:

   1. Дискусија: запознавање со стопанските и нестопанските дејности

  • техника грозд

  2. Работа во групи:

  • I и III група - Кои се стопанските дејности во мојата општина
  • II и Ivгрупа - Кои се нестопанските дејности во мојата општина

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел ) - 5`

Презентација на работата на групите - дискусија

 

Предмет:    Општество 

Дата:30.05.2011

Одд:  IV 3        

Наставна тема:   Општина

Наставна единица:     Јавни прашања и проблеми во општината

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни: учениците да ги препознаваат најзначајните јавни прашања и проблеми во општината; да стекнат сознанија за начините на поставување и решавање на јавните прашања и начините на кои истите ги остваруваат

воспитни: учениците да се изградат во совесни граѓани на својата заедница; да развиваат чувство на одговорност кон јавните потреби и прашања; да ги почитуваат  слободите и правата на своите сограѓани  

функционални:  учениците да се оспособат  да ги остваруваат своите слободи, права и обврски  преку институциите во заедницата во која живеат

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни  форми

Наставно- тех.средства

ТР  ТМ   ПР   ПБ

ЛП     ДИ      ВТ

ФР   ИН    ИНД    ГФ    РД

ПС      КС      ТВ      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел ) - 5`

- Како граѓаните ги остваруваат своите права во локалната заедница - повторување

- Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел ) - 30`

Активности на наставникот:

 

  

  1. Поттикнување и насочување на дискусијата

 

  2. Формирање на групите, задавање на задачите

 

  2. Следење на работата на учениците, водење забелешки

Активности на учениците:

1. Дискусија: граѓаните своите проблеми ги изнесуваат преку:

  • давање предлози и идеи,
  • преку собири на граѓани и
  • преку гласање

 2. Доставување на предлозите и проблемите до општините:

     градоначалникот е должен:

  • да обезбеди соодветно место каде што жителите би можеле да ги оставаат своите предлози. Откако ќе ги достават градоначалникот
  • во рок од 60 дена да одговори на секое барање поставено од жителите на општината
  • ако општината не е надлежна за поставениот проблем, истиот треба да го препрати (достави) до онаа институција што е надлежна за истиот.

  3. Работа во групи:

  • I група - заштита на околината во која што живееме;
  • II група - снабдување со вода и прочистување на отпадните води;
  • III група - осветлување на улиците;
  • IVгрупа - изградба и одржување на улиците и локалните патишта

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел ) - 5`

Презентација на работата на групите - дискусија