Од нашата училница

Почетна Фото галерија Видео галерија Календар за работа Архива Кенгур

 

 

ОКТОМВРИ

Подготовки

 << СЕПТЕМВРИ                                                                       НОЕМВРИ >>

 
 

Наставен предмет:    Математика

 Дата: 02.10.2012

  Одд.   I  3

Наставна тема: Математиката во непосредната околина и секојдневниот живот

Наставна единица: Лева и десна страна на моето тело: лево-десно (рака, нога, око, уво) -игри во училница

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни:  учениците да научат вербално да ја одредуваат левата и десната страна на своето тело со примена на соодветна терминологија

 воспитни: развивање на позитивни карактерни особини: одговорност,  упорност, истрајност, доследност

 функционални: учениците да воочуваат и идентификуваат лева и десна страна на своето тело со примена на соодветна терминологија;

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

 Наставни методи

 Наставни форми       

 Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

 ГФ

  РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

МС: топки, лист хартија, молив

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) -  5’ 

 - Фрлање топка со лева и десна рака

 - дискусија: со која рака ми е полесно да ја фрлам топката

 - истакнување на целта на часот 

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел) - 30’

 Активности на наставникот:

  1. Запознавање со поимите: лево, десно

    - активности за воочување лева и десна страна на телото

   2. Давање напатствија за изведување на активностите, поттикнување и насочување на дискусијата

   3.Следење на искажувањата и активностите на учениците, водење забелешки

Активности на учениците:

1. Активности за воочување лева и десна страна на телото:

   - дигни ја левата/десната рака

   - земи го моливот во левата/десната рака

   - застани на левата/десната нога

   - замижи со левото/десното око

   - допри го левото уво со десната рака и сл.

 

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици)  

(завршен дел) - 5’

Илустрација на лист кој е поделен со линија на два дела – на левата половина учениците илустрираат со лева, а на десната половина со десна рака -презентација

 
 

Наставен предмет:    Математика

 Дата: 03.10.2012

  Одд.   I  3

Наставна тема: Математиката во непосредната околина и секојдневниот живот

Наставна единица: Лево и десно од моето тело - лево од мене, десно од мене 

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни:  учениците да научат вербално да ја одредуваат положбата на предметите и објектите во околината - лево и десно во однос на себе, со примена на соодветна терминологија

 воспитни: развивање на позитивни карактерни особини: одговорност, упорност, истрајност, доследност

 функционални: учениците да воочуваат и одредуваат предмети и објекти во околината - лево и десно во однос на себе, со примена на соодветна терминологија;

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

 Наставни методи

 Наставни форми       

 Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

 ГФ

  РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

МС: топки, лист хартија, молив

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) -  5’ 

 - Игра: учениците застануваат во круг и изведуваат движења на барање на наставникот: подигни ја левата/десната рака; подигни ја левата рака и стави ја на рамото на другарчето крај тебе и сл.

 - истакнување на целта на часот 

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел) - 30’

 Активности на наставникот:

  1. Воочување што е лево а што десно од себе - работа во парови

   2. Давање напатствија за изведување на активностите, поттикнување и насочување на дискусијата

   3.Следење на искажувањата и активностите на учениците, водење забелешки

Активности на учениците:

  1. Пар ученици застануваат во училницата еден до друг

   - одредување што е лево а што десно (покажуваат што е лево а што десно од нив: табла, прозорци, врата)

  2. Парот ученици застануваат свртени еден кон друг со лицето:

   - одредување на положбата на истите предмети од секој ученик (она што е лево за едниот е десно за другиот ученик)

   3. Исцртување на патека меѓу клупите по која се движт учениците

  - ученикот со врзани очи со марама се движи по упатство на свое другарче  - оди право, заврти лево, заврти десно . . . (треба да ја помине патеката без да ги допре клупите)

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици)  

(завршен дел) - 5’

Илустрација на лист кој е поделен со линија на два дела – на левата половина учениците илустрираат што е од лева, а на десната половина што им е од десната страна -презентација

 
 

Наставен предмет:    Математика

 Дата: 04.10.2012

  Одд.   I  3

Наставна тема: Математиката во непосредната околина и секојдневниот живот

Наставна единица: Ориентација во позната околина - нацртај го патот од дома до училиште, до игралиште 

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни:  учениците да научат да се ориентираат во околината според одредени објекти

 воспитни: развивање на позитивни карактерни особини: одговорност, упорност, истрајност, доследност

 функционални: учениците да воочуваат и одредуваат објекти според кои ќе се ориентираат во позната околина; самостојно да се движат во позната околина

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

 Наставни методи

 Наставни форми       

 Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

 ГФ

  РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

МС: лист хартија, молив

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) -  5’ 

 - Насочен разговор: каде живеам, како патувам до училиште

 - истакнување на целта на часот 

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел) - 30’

 Активности на наставникот:

   1. Дискусија – познати објекти во околината

   2. Давање напатствија за изведување на активностите, поттикнување и насочување на дискусијата

   3.Следење на искажувањата и активностите на учениците, водење забелешки

Активности на учениците:

  1. Индивидуални искажувања на учениците:

   - набројување на познати објекти од околината крај кои минуваат при доаѓањето во училиште

   - набројување на објектите од околината крај кои минуваат при доаѓањето во училиште по редоследот кога доаѓаат и набројување на истите по обратен редослед кога си одат

   2. Илустрација: патот од училиште до дома

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици)  

(завршен дел) - 5’

Презентација на илустрациите – идентификување на објектите крај кои учениците минуваат на патот до училиштето

 
 

Наставен предмет:    Математика

 Дата: 05.10.2012

  Одд.   I  3

Наставна тема: Математиката во непосредната околина и секојдневниот живот

Наставна единица: Работен лист : Тематско утврдување

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни:  учениците да ги повторат, систематизираат и утврдат стекнатите знаења за терминологијата со која ја опишуваат положбата на објектите и предметите во нивната меѓусебна положба и во однос на себе

 воспитни: развивање на позитивни карактерни особини: одговорност, упорност, истрајност, доследност

 функционални: учениците да ја воочуваат и одредуваат положбата на објектите и предметите во нивната меѓусебна положба и во однос на себе

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

 Наставни методи

 Наставни форми       

 Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

 ГФ

  РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

МС: Работен лист, молив

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) -  5’ 

 - Вербална игра: ,,Што има околу мене,,: повторување на термините за односите на предметите и објектите

 - истакнување на целта на часот 

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел) - 30’

 Активности на наставникот:

   1. Делење на работните листови

   2. Давање напатствија за изведување на активностите:

  - објаснување на задачите

  - приборот со кој треба да се работи

  - целта што треба да се реализира

 поттикнување и насочување на дискусијата

   3.Следење на искажувањата и активностите на учениците, водење забелешки

Активности на учениците:

  1. Индивидуални искажувања на учениците:

   - разгледување на работниот лист

   - што содржи наставниот лист

   - што треба да се направи

  2. Самостојна работа на учениците

    - учениците самостојно ги обележуваат  односите на предметите во работниот лист

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици)  

(завршен дел) - 5’

Презентација на изработениот лист – анализа на решенијата

 
 

Наставен предмет:    Математика

 Дата: 09.10.2012

  Одд.   I  3

Наставна тема: Математиката во непосредната околина и секојдневниот живот

Наставна единица: Сличности и разлики меѓу предметите: исто - слично - различно

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни: - учениците да стекнат знаења за изгледот на предметите во блиската околина, набљудувани од различна местоположба и да се запознаат со терминологијата која се употребува за да се опишат истите

 воспитни: развивање на позитивни карактерни особини: одговорност,  упорност, истрајност, доследност

 функционални: да  откриваат, препознаваат, воочуваат и идентификуваат исти, слични и различни  предмети во околината со примена на соодветна терминологија

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

 Наставни методи

 Наставни форми       

 Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

 ГФ

  РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

СФА: Логички плочки, учебник

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) -  5’ 

- Дискусија: Да ги извадиме пред нас сите логички плочки во форма на триаголник. Што забележуваме?                   

- истакнување на целта на часот 

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел) - 30’

 Активности на наставникот:

    1. Давање упатства и насоки за манипулирање со логичките плочки

   2. Поттикнување и насочување на дискусијата за анализа на илустрациите во учебникот  

   3. Поттикнување и насочување на дискусијата, следење на искажувањата и работата на учениците, , водење забелешки

Активности на учениците:

1. Игри со логички плочки: воочување на исто – слично - различно кај логичките плочки

      - иста (различна) форма

      - иста (различна) боја

      - иста (различна) големина

      - иста (различна) дебелина

 2. Работа во парови:

     - избор на логички плочки по дадено барање

3. Работа во учебник – решавање на задачите

 

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици)  

(завршен дел) - 5’

Воочување на предмети во училницата кои се исти, слични или различни

 
 

Наставен предмет:    Математика

 Дата: 10.10.2012

  Одд.   I  3

Наставна тема: Математиката во непосредната околина и секојдневниот живот

Наставна единица: Сличности и разлики меѓу предметите: исто - слично - различно

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни: - учениците да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за изгледот на предметите во блиската околина, набљудувани од различна местоположба, со примена на соодветна терминологија

 воспитни: развивање на позитивни карактерни особини: одговорност,  упорност, истрајност, доследност

 функционални: да  откриваат, препознаваат, воочуваат и идентификуваат исти, слични и различни  предмети во околината со примена на соодветна терминологија

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

 Наставни методи

 Наставни форми       

 Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

 ГФ

  РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

СФА: Логички плочки, ученички прибор, учебник

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) -  5’ 

- игра со логички плочки со примена на термините (исто – слично - различно)                   

- истакнување на целта на часот 

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел) - 30’

 Активности на наставникот:

  1. Давање упатства и насоки за манипулирање со предметите од ученичкиот прибор

   2. Поттикнување и насочување на дискусијата за илустрациите во учебникот  

   3. Следење на искажувањата и работата на учениците, поттикнување и насочување на дискусијата, водење забелешки

Активности на учениците:

1. Вoочување на исто – слично - различно кај предметите од ученичкиот прибор

2. Работа во учебник – решавање на задачите

 

 

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици)  

(завршен дел) - 5’

- игра со логички плочки со примена на термините (исто – слично – различно)

- воочување на предмети во училницата кои се исти, слични или различни

 
 

Наставен предмет:    Математика

 Дата: 12.10.2012

  Одд.   I  3

Наставна тема: Математиката во непосредната околина и секојдневниот живот

Наставна единица: Игра: Откриј го натрапникот

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни: - учениците да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за изгледот на предметите во блиската околина - исти, слични, различни, со примена на соодветна терминологија

 воспитни: развивање на позитивни карактерни особини: одговорност,  упорност, истрајност, доследност

 функционални: да  откриваат, препознаваат, воочуваат и идентификуваат исти, слични и различни  предмети во околината со примена на соодветна терминологија; да ги откриваат, воочуваат и идентификуваат предметите кои не припаѓаат на одредена група според нивните карактеристики

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

 Наставни методи

 Наставни форми       

 Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

 ГФ

  РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

СФА: Логички плочки, ученички прибор

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) -  5’ 

- игра со логички плочки со примена на термините (исто - слично - различно)                   

- истакнување на целта на часот 

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел) - 30’

 Активности на наставникот:

  1. Давање упатства и насоки за манипулирање со логичките плочки

   2. Поттикнување и насочување на дискусијата карактеристиките на формираните множества  

   3. Следење на искажувањата и работата на учениците, поттикнување и насочување на дискусијата, водење забелешки

Активности на учениците:

1. Формирање множества од логички плочки според одредени карактеристики

   - додавање логички плочки во множеството со поинакви карактеристики

   - дискусија –зошто логичката плочка не може да припаѓа на множеството

2. Илустрација на множества во тетратката

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици)  

(завршен дел) - 5’

- Игра: наброј ги елементите од множеството . . . (членови на моето семејство, прибор за цртање и сл)

 
 

Наставен предмет:    Математика

 Дата: 16.10.2012

  Одд.   I  3

Наставна тема: Логичко размислување и решавање на проблеми

Наставна единица: Надворешни карактеристики на предметите и нивна положба: исправено – легнато – косо

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни: - учениците да се оспособат да ги опишуваат предметите според нивните карактеристики (боја, големина, форма, положба); да се запознаат со термините: исправено – легнато – косо со кои ќе ја опишат положбата на предметите

 воспитни: развивање на позитивни карактерни особини: одговорност,  упорност, истрајност, доследност

 функционални: да  ја откриваат, препознаваат, воочуваат и идентификуваат положбата: исправена – легната – коса,  кај  предмети во околината со примена на соодветна терминологија; да ги опишуваат предметите според боја, големина и форма

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

 Наставни методи

 Наставни форми       

 Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

 ГФ

  РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

СФА: Ученички прибор, учебник; НЛ: наставен лист

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) -  5’ 

- воочување и именување на предметите во училницата, опишување на нивната боја, големина, форма, положба                    

- истакнување на целта на часот 

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел) - 30’

 Активности на наставникот:

  1. Давање упатства и насоки за манипулирање со предметите од ученичкиот прибор

   2. Поттикнување и насочување на дискусијата за илустрациите во учебникот  

   3. Делење на работниот лист

   4. Упатство за работа во работниот лист

   5.Следење на искажувањата и работата на учениците, поттикнување и насочување на дискусијата, водење забелешки

Активности на учениците:

1. Поставување на учебникот во барана положба: исправена – легната – коса

2. Работа во учебник (страна 23) воочување на положбата на предметите на сликите во учебникот: исправена – легната – коса

3. Работа во работниот лист

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици)  

(завршен дел) - 5’

Воочување на предмети во училницата кои се во исправена – легната – коса положба

 
 

Наставен предмет:    Математика

 Дата: 17.10.2012

  Одд.   I  3

Наставна тема: Логичко размислување и решавање на проблеми

Наставна единица: Подредување на објекти во низа: големо- мало

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни: учениците да се оспособат да ги опишуваат предметите според нивните карактеристики (боја, големина, форма, положба); да се запознаат со термините: големо - мало

 воспитни: развивање на позитивни карактерни особини: одговорност,  упорност, истрајност, доследност

 функционални: да  ја откриваат, препознаваат, воочуваат и идентификуваат големината на предметите: големо – мало; да ги опишуваат предметите во околината според големината со примена на соодветна терминологија;

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

 Наставни методи

 Наставни форми       

 Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

 ГФ

  РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

СФА: Логички плочки, ученички прибор, учебник; НЛ: наставен лист

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) -  5’ 

  1. игра со логички плочки: воочување и именување на нивната боја, големина, форма                    
  2. истакнување на целта на часот 

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел) - 30’

 Активности на наставникот

  1. Давање упатства и насоки за манипулирање со предметите од ученичкиот прибор

   2. Поттикнување и насочување на дискусијата за илустрациите во учебникот  

   3. Делење на работниот лист

   4. Упатство за работа во работниот лист

   5.Следење на искажувањата и работата на учениците, поттикнување и насочување на дискусијата, водење забелешки

Активности на учениците:

1. Поставување на учебникот и тетратката во баран однос (помало над поголемо и сл.)

2. Работа во учебник (страна 24) решавање на задачите

  3. Работа во работниот лист

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици)  

(завршен дел) - 5’

Воочување на предмети во училницата, споредување поголемо - помало

 
 

Наставен предмет:    Математика

 Дата: 19.10.2012

  Одд.   I  3

Наставна тема: Логичко размислување и решавање на проблеми

Наставна единица: Подредување на објекти

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни: учениците да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за карактеристиките на предметите според големина

 воспитни: развивање на позитивни карактерни особини: одговорност,  упорност, истрајност, доследност

 функционални: учениците да ги откриваат, препознаваат, воочуваат и идентификуваат карактеристиките на предметите: големо, поголемо, мало, помало; да ги подредуваат според големината во низа во која карактеристиките опаѓаат или растат

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

 Наставни методи

 Наставни форми       

 Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

 ГФ

  РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

СФА: Логички плочки, игарачки, ученички прибор, учебник;

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) -  5’ 

  1. игра со логички плочки: воочување и именување на нивната боја, големина, форма –подредување во низа                   
  2. истакнување на целта на часот 

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел) - 30’

 Активности на наставникот:

  1. Давање упатства и насоки за манипулирање со предметите и играчките

   2. Поттикнување и насочување на дискусијата за илустрациите во учебникот  

   3. Давање упатства за работа во учебникот

   4.Следење на искажувањата и работата на учениците, поттикнување и насочување на дискусијата, водење забелешки

Активности на учениците:

1. Поставување на учениците во редица по висина – воочување на низа која расте или опаѓа

 2. Поставување на играчки во низа која расте или опаѓа според големината

 2. Работа во учебник (страна 25) решавање на задачите

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици)  

(завршен дел) - 5’

Илустрација на низи предмети - бисер

 
 

Наставен предмет:    Математика

 Дата: 24.10.2012

  Одд.   I  3

Наставна тема: Логичко размислување и решавање на проблеми

Наставна единица: Подредување на објекти во низа: кусо - долго

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни: - учениците да се оспособат да ги опишуваат предметите според нивните карактеристики (боја, должина, големина, форма, положба); да се запознаат со термините: кусо - долго

 воспитни: развивање на позитивни карактерни особини: одговорност,  упорност, истрајност, доследност

 функционални: да  ја откриваат, препознаваат, воочуваат и идентификуваат должината на предметите: кусо - долго; да ги опишуваат предметите во околината според должината со примена на соодветна терминологија;

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

 Наставни методи

 Наставни форми       

 Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

 ГФ

  РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

СФА: Ученички прибор, учебник; НЛ: наставен лист

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) -  5’ 

  1. игра со дрвени боички: воочување на должината преку подредување на боичките една до друга                    
  2. истакнување на целта на часот 

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел) - 30’

 Активности на наставникот:

   1. Давање упатства и насоки за манипулирање со дрвените боички

   2. Поттикнување и насочување на дискусијата за илустрациите во учебникот  

   3. Делење на работниот лист

   - Упатство за работа во работниот лист

   4.Следење на искажувањата и работата на учениците, поттикнување и насочување на дискусијата, водење забелешки

Активности на учениците:

  1. Поставување на дрвените боички во баран однос:

   - од најдолга до најкуса и обратно

   - споредување на две боички – долга – куса

  2. Работа во учебник (страна 26) решавање на задачите

  3. Работа во работниот лист

 

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици)  

(завршен дел) - 5’

Воочување на предмети во училницата, споредување подолго – покусо

 
 

Наставен предмет:    Математика

 Дата: 25.10.2012

  Одд.   I  3

Наставна тема: Логичко размислување и решавање на проблеми

Наставна единица: Подредување на објекти во низа: кусо - покусо - најкусо; долго - подолго - најдолго (активности)

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни: учениците да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за карактеристиките на предметите: кусо - долго

 воспитни: развивање на позитивни карактерни особини: одговорност,  упорност, истрајност, доследност

 функционални: да  ја откриваат, препознаваат, воочуваат и идентификуваат релативноста на карактеристиките на предметите споредени со сродни предмети по должина: кусо - покусо – најкусо, долго - подолго - најдолго; да ги опишуваат предметите во околината според должината со примена на соодветна терминологија;

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

 Наставни методи

 Наставни форми       

 Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

 ГФ

  РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

СФА: Ученички прибор, учебник;

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) -  5’ 

  1. игра со дрвени боички: воочување на должината преку подредување на боичките една до друга                    
  2. истакнување на целта на часот 

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел) - 30’

 Активности на наставникот:

   1. Давање упатства и насоки за манипулирање со дрвените боички

   2. Поттикнување и насочување на дискусијата за илустрациите во учебникот  

   3. Насочување на активностите во тетратката

   4.Следење на искажувањата и работата на учениците, поттикнување и насочување на дискусијата, водење забелешки

Активности на учениците:

  1. Поставување на дрвените боички во баран однос:

   - од најдолга до најкуса и обратно

   - споредување на боичките: кусо - покусо – најкусо, долго - подолго - најдолго

  2. Работа во учебник (страна 26) решавање на задачите

   - активности во тетратка

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици)  

(завршен дел) - 5’

Воочување на предмети во училницата, споредување: кусо - покусо – најкусо, долго - подолго - најдолго

 
 

Наставен предмет:    Математика

 Дата: 26.10.2012

  Одд.   I  3

Наставна тема: Логичко размислување и решавање на проблеми

Наставна единица: Подредување на објекти (активности)

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни: учениците да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за карактеристиките на предметите: кусо - долго

 воспитни: развивање на позитивни карактерни особини: одговорност,  упорност, истрајност, доследност

 функционални: да  ја откриваат, препознаваат, воочуваат и идентификуваат релативноста на карактеристиките на предметите споредени со сродни предмети по должина: кусо - покусо – најкусо, долго - подолго - најдолго; да ги опишуваат предметите во околината според должината со примена на соодветна терминологија;

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

 Наставни методи

 Наставни форми       

 Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

 ГФ

  РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

СФА: Боички, игарачки, ученички прибор, учебник;

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) -  5’ 

  1. игра со боичките од приборчето – подредување во низа                   
  2. истакнување на целта на часот 

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел) - 30’

 Активности на наставникот:

  1. Давање упатства и насоки за манипулирање со предметите и играчките

   2. Поттикнување и насочување на дискусијата за низите 

   3.Следење на искажувањата и работата на учениците, водење забелешки

 

Активности на учениците:

1. Поставување на учениците во редица според должината на косата – воочување на низа која расте или опаѓа

 2. Поставување на играчки во низа која расте или опаѓа според должината

3. Изработка на ланец од хартија – споредување и подредување на ланците по големина

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици)  

(завршен дел) - 5’

Игра ,,Рибарска мрежа,,

 
 
 

Наставен предмет:    Математика

 Дата: 30.10.2012

  Одд.   I  3

Наставна тема: Логичко размислување и решавање на проблеми

Наставна единица: Подредување на објекти во низа: широко-тесно

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни: - учениците да се оспособат да ги опишуваат предметите според нивните карактеристики (боја, должина, големина, форма, положба); да се запознаат со термините: широко-тесно

 воспитни: развивање на позитивни карактерни особини: одговорност,  упорност, истрајност, доследност

 функционални: да  ја откриваат, препознаваат, воочуваат и идентификуваат ширината на предметите: широко-тесно; да ги опишуваат предметите во околината според ширината со примена на соодветна терминологија;

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

 Наставни методи

 Наставни форми       

 Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

 ГФ

  РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

СФА: хартија во боја, ножички, учебник;

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) -  5’ 

  1. игра со ленти: сечење ленти од хартија – споредување според ширината 
  2. истакнување на целта на часот 

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел) - 30’

 Активности на наставникот:

   1. Давање упатства и насоки за манипулирање со хартијата во боја и ножичките

   2. Поттикнување и насочување на дискусијата за илустрациите во учебникот 

   3. Упатство за работа во учебникот

   4.Следење на искажувањата и работата на учениците, поттикнување и насочување на дискусијата, водење забелешки

Активности на учениците:

  1. Лепење ленти од хартија:

   - споредување  тесна – широка

 

  2. Работа во учебник (страна 27) решавање на задачите

 

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици)  

(завршен дел) - 5’

Воочување на предмети во училницата, споредување широко-тесно

 

Наставен предмет:    Математика

 Дата: 31.10.2012

  Одд.   I  3

Наставна тема: Логичко размислување и решавање на проблеми

Наставна единица: Подредување на објекти во низа: широко - пошироко -најшироко, тесно - потесно - најтесно   (активности)

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни: учениците да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за карактеристиките на предметите: широко - тесно

 воспитни: развивање на позитивни карактерни особини: одговорност,  упорност, истрајност, доследност

 функционални: да  ја откриваат, препознаваат, воочуваат и идентификуваат релативноста на карактеристиките на предметите споредени со сродни предмети по ширина: тесно - потесно – најтесно, широко - пошироко - најшироко; да ги опишуваат предметите во околината според ширината со примена на соодветна терминологија;

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

 Наставни методи

 Наставни форми       

 Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

 ГФ

  РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

СФА: Ученички прибор, хартија во боја, ножички

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) -  5’ 

  1. како ми стои облеката – насочен разговор                    
  2. истакнување на целта на часот 

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел) - 30’

 Активности на наставникот:

   1. Давање упатства и насоки за манипулирање со со хартијата во боја и ножичките

 

   2.Следење на искажувањата и работата на учениците, поттикнување и насочување на дискусијата, водење забелешки

Активности на учениците:

  1. Лепење ленти од хартија во низа во баран однос:

   - од најтесна до најширока и обратно

  2. Подредување на учениците во редица со промена на растојанието меѓу нив:

 - еден од учениците минува меѓу учениците во редицата

 - дискусија: кога полесно ќе поминам меѓу моите другарчиња

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици)  

(завршен дел) - 5’

Игра: ,,Волк и јаре,,