Од нашата училница

Почетна Фото галерија Видео галерија Календар за работа Архива Кенгур

 

 

НОЕМВРИ


ОКТОМВРИ                                                                              ДЕКЕМВРИ >>

 
 

Наставен предмет:    Математика

 Дата: 01.11.2012

  Одд.   I  

Наставна тема: Логичко размислување и решавање на проблеми

Наставна единица: Подредување на објекти во низа: широко - пошироко -најшироко, тесно - потесно - најтесно   (активности)

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни: учениците да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за карактеристиките на предметите: широко - тесно

 воспитни: развивање на позитивни карактерни особини: одговорност,  упорност, истрајност, доследност

 функционални: да  ја откриваат, препознаваат, воочуваат и идентификуваат релативноста на карактеристиките на предметите споредени со сродни предмети по ширина: тесно - потесно – најтесно, широко - пошироко - најшироко; да ги опишуваат предметите во околината според ширината со примена на соодветна терминологија;

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

 Наставни методи

 Наставни форми       

 Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

 ГФ

  РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

СФА: Ученички прибор, хартија во боја, ножички

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) - 5’ 

- Игра: ,,Чие  е прстенчето,, - пробување прстен                     

- истакнување на целта на часот 

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел) - 30’

 Активности на наставникот:

   1. Давање упатства и насоки за манипулирање со со хартијата во боја и ножичките

   2.Следење на искажувањата и работата на учениците, поттикнување и насочување на дискусијата, водење забелешки

Активности на учениците:

  1. Лепење ленти од хартија во низа во баран однос:

   - од најтесна до најширока и обратно

  2. Подредување на учениците во редица со промена на растојанието меѓу нив:

 - еден од учениците минува меѓу учениците во редицата

 - дискусија: кога полесно ќе поминам меѓу моите другарчиња

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици) 

(завршен дел) - 5’

Игра: ,,Балончето се надува,,

 
 
 

Наставен предмет:    Математика

 Дата: 02.11.2012

  Одд.   I  3

Наставна тема: Логичко размислување и решавање на проблеми

Наставна единица: Вежби

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни: учениците да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за карактеристиките на предметите: големо- мало, кусо – долго, широко - тесно

 воспитни: развивање на позитивни карактерни особини: одговорност,  упорност, истрајност, доследност

 функционални: да  ја откриваат, препознаваат, воочуваат и идентификуваат релативноста на карактеристиките на предметите споредени со сродни предмети по големина, должина и ширина; да ги опишуваат предметите во околината според ширината со примена на соодветна терминологија;

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

 Наставни методи

 Наставни форми       

 Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

 ГФ

  РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

СФА: весници,  слики, ученички прибор, хартија, ножички

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) - 5’ 

- Игра: ,,Пантомима,,

- истакнување на целта на часот 

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел) - 30’

 Активности на наставникот:

   1. Презентација на слики - упатства и насоки за манипулирање со ножичките и подредувањето на сликите

   2. Давање упатства и насоки за манипулирање со хартијата во боја и ножичките, селење и лепење, подредување во низа

   3.Следење на искажувањата и работата на учениците, поттикнување и насочување на дискусијата, водење забелешки

Активности на учениците:

  1. Пронаоѓање, сечење и подредување на слики од баран предмет или објект во низа

  - мостови, возови, куќи

  2. Сечење и лепење фигури и ленти од хартија во низа во баран однос:

   - од најголема до најмала и обратно

   - од најкратка до најдолга и обратно

   - од најтесна до најширока и обратно

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици) 

(завршен дел) - 5’

Игра: ,,Балончето се надува,,

 

Наставен предмет:    Математика

 Дата: 06.11.2012

  Одд.   I  3

Наставна тема: Логичко размислување и решавање на проблеми

Наставна единица: Споредување предмети и објекти : високо-ниско

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни: - учениците да се оспособат да ги опишуваат предметите според нивните карактеристики (големина, ширина, должина, висина); да се запознаат со термините: високо-ниско

 воспитни: развивање на позитивни карактерни особини: одговорност,  упорност, истрајност, доследност

 функционални: да  ја откриваат, препознаваат, воочуваат и идентификуваат висината на предметите: високо-ниско; да ги опишуваат предметите во околината според висината со примена на соодветна терминологија;

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

 Наставни методи

 Наставни форми       

 Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

 ГФ

  РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

СФА: учебник, прибор за пишување;

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) - 5’ 

- Учениците излегуваат пред табла во парови и кажуваат во што се разликуваат а во што се слични (меѓусебно споредување во висина)

- истакнување на целта на часот 

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел) - 30’

 Активности на наставникот:

   1. Дискусија: што може да биде високо или ниско

   2. Поттикнување и насочување на дискусијата за илустрациите во учебникот 

   3. Упатство за работа во учебникот

   4.Следење на искажувањата и работата на учениците, поттикнување и насочување на дискусијата, водење забелешки

Активности на учениците:

  1. Индивидуални искажувања на учениците:

   - набројување на предмети и објекти (дрвја, куќи, згради, планини, луѓе и тн.)

  2. Работа во учебник (страна 28) решавање на задачите

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици) 

(завршен дел) - 5’

Воочување на предмети во училницата, споредување ниско високо (столчиња, клупи)

 
 

Наставен предмет:    Математика

 Дата: 07.11.2012

  Одд.   I  3

Наставна тема: Логичко размислување и решавање на проблеми

Наставна единица: Активности: повисоко од, пониско од

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни: учениците да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за карактеристиките на предметите: високо - ниско

 воспитни: развивање на позитивни карактерни особини: одговорност,  упорност, истрајност, доследност

 функционални: учениците да  ги опишуваат и споредуваат предметите по висина: повисоко од – пониско од со примена на соодветна терминологија;

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

 Наставни методи

 Наставни форми       

 Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

 ГФ

  РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

СФА: учебник, прибор за пишување ;

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) - 5’ 

- набљудување во училишниот двор: дрвја, грмушки, згради во околината (забележување што е ниско, а што високо)

- истакнување на целта на часот 

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел) - 30’

 Активности на наставникот:

   1. Дискусија: какви беа предметите и објектите по висина што ги набљудувавме

  - запознавање и примена на термините повисоко од, пониско од

   2. Поттикнување и насочување на дискусијата за илустрациите во учебникот 

   3. Упатство за работа во тетратката

   4.Следење на искажувањата и работата на учениците, поттикнување и насочување на дискусијата, водење забелешки

Активности на учениците:

  1. Споредување на предметите и објектите од набљудувањето:

   - високи дрвја, ниски грмушки, високи згради ниски куќи

   - примена на термините во споредување на набљудуваните објекти

  2. Илустрација на парови предмети - споредување повисоко од, пониско од

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици) 

(завршен дел) - 5’

Воочување на предмети во училницата, споредување пониско од -  повисоко  од

 
 

Наставен предмет:    Математика

 Дата: 08.11.2012

  Одд.   I  3

Наставна тема: Логичко размислување и решавање на проблеми

Наставна единица: Вежби: високо-ниско, повисоко од, пониско од

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни: учениците да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за карактеристиките на предметите: високо – ниско, повисоко од, пониско од

 воспитни: развивање на позитивни карактерни особини: одговорност,  упорност, истрајност, доследност

 функционални: учениците да  ја откриваат, препознаваат, воочуваат и идентификуваат релативноста на карактеристиките на предметите споредени со сродни предмети по висина; да ги опишуваат предметите во околината според висината со примена на соодветна терминологија;

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

 Наставни методи

 Наставни форми       

 Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

 ГФ

  РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

СФА: учебник, прибор за пишување, летва ;

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) - 5’ 

- подредување на учениците во редица по висина

- истакнување на целта на часот 

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел) - 30’

 Активности на наставникот:

   1. Дискусија: примери каде среќаваме подредување на предмети, објекти или суштества по висина

   2. Упатство за работа во тетратката

   3.Следење на искажувањата и работата на учениците, поттикнување и насочување на дискусијата, водење забелешки

Активности на учениците:

  1. ,,Дедото и репката,, - воочување на ликовите подредени по висина   

   - споредување на ликови од приказните по висина (џуџиња,  Снежана, џин)

  2. Илустрација на примери со предмети,  објекти, подредени по висина - споредување повисоко од, пониско од

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици) 

(завршен дел) - 5’

Двајца ученици држат летва, а останатите минуваат под летвата без да ја допрат, после секој круг, летвата се спушта пониско

 
 

Наставен предмет:    Математика

 Дата: 09.11.2012

  Одд.   I  3

Наставна тема: Логичко размислување и решавање на проблеми

Наставна единица: Активности: подебело од, потенко од

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни: учениците да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за карактеристиките на предметите: подебело од, потенко од

 воспитни: развивање на позитивни карактерни особини: одговорност,  упорност, истрајност, доследност

 функционални: учениците да  ги опишуваат и споредуваат предметите по дебелина: подебело од, потенко од со примена на соодветна терминологија;

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

 Наставни методи

 Наставни форми       

 Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

 ГФ

  РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

СФА: учебник, прибор за пишување ;

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) - 5’ 

- набљудување во училницата: предмети (забележување што е дебело, што е тенко )

- истакнување на целта на часот 

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел) - 30’

 Активности на наставникот:

   1. Дискусија: какви беа предметите и објектите по дебелина што ги набљудувавме

  - запознавање и примена на термините подебело од, потенко од

   2. Поттикнување и насочување на дискусијата за илустрациите во учебникот 

   3. Упатство за работа во тетратката

   4.Следење на искажувањата и работата на учениците, поттикнување и насочување на дискусијата, водење забелешки

Активности на учениците:

  1. Споредување на предметите и објектите од набљудувањето:

   - дебело, тенко

   - примена на термините во споредување на набљудуваните објекти -подебело од, потенко од

  2. Илустрација на парови предмети - споредување подебело од, потенко од

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици) 

(завршен дел) - 5’

Воочување на предмети во училницата, споредување подебело од, потенко од

 
 
 

Наставен предмет:    Математика

 Дата: 13.11.2012

  Одд.   I  3

Наставна тема: Логичко размислување и решавање на проблеми

Наставна единица: Вежби: високо - ниско, дебело - тенко

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни: - учениците да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за објектите според степенот на нивните својства: високо - ниско, повисоко - пониско, дебело – тенко, подебело - потенко

 воспитни: развивање на позитивни карактерни особини: одговорност,  упорност, истрајност, доследност

 функционални:  учениците да ги подредуваат објектите во низа која расте или опаѓа според степенот на својствата: високо - ниско, повисоко - пониско, дебело – тенко, подебело - потенко и да применуваат соодветна терминологија;

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

 Наставни методи

 Наставни форми       

 Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

 ГФ

  РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

СФА: Учебник, МС: коцки, хартија во боја, ножички;

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) - 5’ 

- игра со предмети: подредување на предмети по висина                    

- истакнување на целта на часот 

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел) - 30’

 Активности на наставникот:

   1. Давање упатства и насоки за манипулирање со објектите

   2. Поттикнување и насочување на дискусијата за активностите  

   3.Следење на искажувањата и работата на учениците, поттикнување и насочување на дискусијата, водење забелешки

Активности на учениците:

  1. Споредување на два објекти (поставување на објектите и вербално споредување): високо – ниско / дебело – тенко

   2.Поставување на објектите во низа која расте или опаѓа според барано својство:

   - дебело, подебело, најдебело

   - високо, повисоко, највисоко

   - тенко, потенко, најтенко

   - ниско, пониско, најниско

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици) 

(завршен дел) - 5’

   Активности во тетратка: сечење и лепење ленти од хартија во боја со различна дебелина според барање на наставникот

 

Наставен предмет:    Математика

 Дата: 14.11.2012

  Одд.   I  3

Наставна тема: Логичко размислување и решавање на проблеми

Наставна единица: Споредување предмети и објекти: длабоко - плитко  

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни: - учениците да се оспособат да ги опишуваат предметите според нивните карактеристики (боја, големина, форма, положба); да се запознаат со термините: длабоко - плитко со кои ќе опишат карактеристика на предметите

 воспитни: развивање на позитивни карактерни особини: одговорност,  упорност, истрајност, доследност

 функционални: да  ја откриваат, препознаваат, воочуваат и идентификуваат карактеристиката на предметите длабоко - плитко,  кај  предмети во околината со примена на соодветна терминологија; да ги опишуваат предметите според боја, големина и форма

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

 Наставни методи

 Наставни форми       

 Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

 ГФ

  РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

СФА: Ученички прибор, учебник; тетратка

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) - 5’ 

- воочување и именување на предмети во училницата со различни карактеристики: боја, големина, форма, положба                    

- истакнување на целта на часот 

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел) - 30’

 Активности на наставникот:

  1. Дискусија: предмети кај кои можеме да ја забележиме карактеристиката: длабоко - плитко  

   2. Поттикнување и насочување на дискусијата за илустрациите во учебникот  

   3. Упатство за решавање на задачите во учебникот  

   4.Следење на искажувањата и работата на учениците, поттикнување и насочување на дискусијата, водење забелешки

Активности на учениците:

1. Длабоко – плитко, воочување на карактеристиката:

 - разгледување на предмети: кутии  

2. Работа во учебник (страна 30) воочување на карактеристиката кај предметите на сликите во учебникот

 - решавање на задачите според барањата

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици) 

(завршен дел) - 5’

Воочување примери кои се длабоки – плитки ( езеро, море, чинија)

 
 

Наставен предмет:    Математика

 Дата: 15.11.2012

  Одд.   I  3

Наставна тема: Логичко размислување и решавање на проблеми

Наставна единица: Активности: поплитко од, подлабоко од


Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни: - учениците да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за карактеристиките на предметите: длабоко - плитко

 воспитни: развивање на позитивни карактерни особини: одговорност,  упорност, истрајност, доследност

 функционални: да  ја откриваат, препознаваат, воочуваат и идентификуваат карактеристиката на предметите длабоко - плитко,  кај  предмети во околината со примена на соодветна терминологија; да ги споредуваат предметите: длабоко - плитко

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

 Наставни методи

 Наставни форми       

 Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

 ГФ

  РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

СФА: Ученички прибор, учебник, тетратка, предмети со различна длабочина

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) - 5’ 

- воочување и именување на предмети во училницата со различни карактеристики: боја, големина, форма, положба                    

- истакнување на целта на часот 

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел) - 30’

 Активности на наставникот:

  1. Давање упатства и насоки за манипулирање со објектите

   2. Поттикнување и насочување на дискусијата за активностите  

   3.Следење на искажувањата и работата на учениците, поттикнување и насочување на дискусијата, водење забелешки

Активности на учениците:

  1. Споредување на два објекти (поставување на објектите и вербално споредување): длабоко – плитко  

   2. Истражување – практична вежба (работа во групи)

  - пред секоја група има две кутии со различна длабочина

  - учениците ставаат предметите во длабоката кутија додека не ја наполнат

   - истите предмети ги вадат и ги ставаат во плитката кутија

  - дискусија: кои предмети влегоа од длабоката во плитклата кутија а кои предмети станаа надвор, зошто

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици) 

(завршен дел) - 5’

Илустрација на примери кои се длабоки – плитки ( езеро, море, чинија)

 
 
 

Наставен предмет:    Математика

 Дата: 16.11.2012

  Одд.   I  3

Наставна тема: Логичко размислување и решавање на проблеми

Наставна единица: Надворешни карактеристики на предметите и нивна положба : исправено - легнато - косо (активности)

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни: - учениците да ги повторат, систематизираат и утврдат стекнатите знаења за надворешните карактеристики на предметите и нивната положба: исправено - легнато – косо

 воспитни: развивање на позитивни карактерни особини: одговорност,  упорност, истрајност, доследност

 функционални: да  ја откриваат, препознаваат, воочуваат и идентификуваат положбата: исправена – легната – коса,  кај  предмети во околината со примена на соодветна терминологија; да ги опишуваат предметите според боја, големина и форма

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

 Наставни методи

 Наставни форми       

 Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

 ГФ

  РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

СФА: Ученички прибор, учебник; НЛ: наставен лист

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) - 5’ 

- воочување и именување на предметите во училницата со исправена, легната, коса положба; опишување на нивната боја, големина, форма

- истакнување на целта на часот 

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел) - 30’

 Активности на наставникот:

  1. Давање упатства и насоки за манипулирање со предметите од ученичкиот прибор

   2. Делење на работниот лист

   3. Поттикнување и насочување на дискусијата за илустрациите во работниот лист

   4. Упатство за работа во работниот лист

   5.Следење на искажувањата и работата на учениците, поттикнување и насочување на дискусијата, водење забелешки

Активности на учениците:

1. Поставување на боичка во барана положба: исправена – легната – коса

2. Работа во работниот лист воочување на положбата на предметите на илустрациите: исправена – легната – коса

3. Цртање линии во исправена, легната и коса положба

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици) 

(завршен дел) - 5’

Презентација на работниот лист – самоанализа на завршената задача

 

Наставен предмет:    Математика

 Дата: 22.11.2012

  Одд.   I  3

Наставна тема: Логичко размислување и решавање на проблеми

Наставна единица: Групирање на предметите според својства

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни: - учениците да се оспособат да ги класифицираат предметите според заедничко својство (боја, големина, форма);

 воспитни: развивање на позитивни карактерни особини: одговорност,  упорност, истрајност, доследност

 функционални: да откриваат, препознаваат, воочуваат и идентификуваат заедничко својство на предметите (боја, големина, форма) и да ги групираат според него со примена на соодветна терминологија;

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

 Наставни методи

 Наставни форми       

 Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

 ГФ

  РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

СФА: Логички плочки, ученички прибор, учебник; НЛ: наставен лист

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) - 5’ 

- игра со логички плочки: воочување и именување на нивната боја, големина, форма                    

- истакнување на целта на часот 

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел) - 30’

 Активности на наставникот:

   1. Делење работен лист со нацртан модел на множество

   2. Давање упатства и насоки за манипулирање со логичките плочки

   3. Следење на искажувањата и работата на учениците, поттикнување и насочување на дискусијата, водење забелешки

Активности на учениците:

1. Групирање на логичките плочки според заедничко својство

   - боја – воочување на формата и големината на логичките плочки кои го сочинуваат множеството од еднобојни логички плочки,

   - форма – воочување на бојата и големината

   - големина – воочување на бојата и формата

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици) 

(завршен дел) - 5’

Воочување на множества предмети во училницата

 
 
 

Наставен предмет:    Математика

 Дата: 23.11.2012

  Одд.   I  3

Наставна тема: Логичко размислување и решавање на проблеми

Наставна единица: Групирање на предметите според својства (множества) -активности

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни: - учениците да се оспособат да ги класифицираат предметите според заедничко својство (боја, големина, форма);

 воспитни: развивање на позитивни карактерни особини: одговорност,  упорност, истрајност, доследност

 функционални: да откриваат, препознаваат, воочуваат и идентификуваат заедничко својство на предметите (боја, големина, форма) и да ги групираат според него со примена на соодветна терминологија;

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

 Наставни методи

 Наставни форми       

 Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

 ГФ

  РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

СФА: Логички плочки, ученички прибор, учебник; НЛ: наставен лист

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) - 5’ 

- игра со логички плочки: воочување и именување на нивната боја, големина, форма                    

- истакнување на целта на часот 

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел) - 30’

 Активности на наставникот:

   1. Делење работен лист со нацртан модел на множество

   2. Давање упатства и насоки за манипулирање со логичките плочки

   3. Следење на искажувањата и работата на учениците, поттикнување и насочување на дискусијата, водење забелешки

Активности на учениците:

1. Групирање на логичките плочки според заедничко својство

   - боја – воочување на формата и големината на логичките плочки кои го сочинуваат множеството од еднобојни логички плочки,

   - форма – воочување на бојата и големината

   - големина – воочување на бојата и формата

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици) 

(завршен дел) - 5’

Воочување на множества предмети во училницата

 

Наставен предмет:    Математика

 Дата: 27.11.2012

  Одд.   I  3

Наставна тема: Логичко размислување и решавање на проблеми

Наставна единица: Групирање според едно заедничко својство

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни: - учениците да се оспособат да ги класифицираат предметите според едно заедничко својство

 воспитни: развивање на позитивни карактерни особини: одговорност,  упорност, истрајност, доследност

 функционални: да откриваат, препознаваат, воочуваат и идентификуваат заедничко својство на предметите (боја, големина, форма) и да ги групираат според него со примена на соодветна терминологија;

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

 Наставни методи

 Наставни форми       

 Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

 ГФ

  РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

СФА: Логички плочки, ученички прибор, учебник; НЛ: наставен лист

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) - 5’ 

- воочување на едно заедничко својство на предметите во училницата                    

- истакнување на целта на часот 

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел) - 30’

 Активности на наставникот:

   1. Делење работен лист со нацртан модел на множество

   2. Давање упатства и насоки за манипулирање со логичките плочки

   3. Следење на искажувањата и работата на учениците, поттикнување и насочување на дискусијата, водење забелешки

Активности на учениците:

1. Групирање на логичките плочки според заедничко својство на работниот лист со барање:

   - боја – жолти логички плочки

   - форма – логички плочки во форма на квадрат

   - големина – мали логички плочки

2. Решавање задачи во тетратка – формирање множества со едно заедничко својство

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици) 

(завршен дел) - 5’

Воочување на множества предмети во училницата со едно заедничко својство

 
 

Наставен предмет:    Математика

 Дата: 28.11.2012

  Одд.   I  3

Наставна тема: Логичко размислување и решавање на проблеми

Наставна единица: Групирање според две заеднички својства

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни: - учениците да се оспособат да ги класифицираат предметите според две заеднички својства

 воспитни: развивање на позитивни карактерни особини: одговорност,  упорност, истрајност, доследност

 функционални: да откриваат, препознаваат, воочуваат и идентификуваат заеднички својства на предметите (боја, големина, форма) и да ги групираат според две заеднички својства со примена на соодветна терминологија;

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

 Наставни методи

 Наставни форми       

 Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

 ГФ

  РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

СФА: Логички плочки, ученички прибор, учебник; НЛ: наставен лист

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) - 5’ 

- воочување на две заеднички својства на предметите во училницата                    

- истакнување на целта на часот 

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел) - 30’

 Активности на наставникот:

   1. Делење работен лист со нацртан модел на множество

   2. Давање упатства и насоки за манипулирање со логичките плочки

   3. Давање упатства и насоки за решавање задачи во учебникот и работниот лист

   4.Следење на искажувањата и работата на учениците, поттикнување и насочување на дискусијата, водење забелешки

Активности на учениците:

1. Групирање на логичките плочки според две заеднички својства на работниот лист со барање:

   - боја и форма – жолти логички плочки со форма на круг

   - форма и големина – големи логички плочки во форма на квадрат

   - големина и боја – сини мали логички плочки и тн.

2. Решавање задачи во учебник – формирање множества со две заеднички својства

3. Решавање задачи во работен лист – формирање множества со две заеднички својства

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици) 

(завршен дел) - 5’

Воочување на множества предмети во училницата со со две заеднички својства

 
 

Наставен предмет:    Математика

 Дата: 29.11.2012

  Одд.   I  3

Наставна тема: Логичко размислување и решавање на проблеми

Наставна единица: Групирање на предмети

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни: - учениците да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за карактеристиките на предметите; да се оспособат да ги класифицираат предметите според некое заедничко својство

 воспитни: развивање на позитивни карактерни особини: одговорност,  упорност, истрајност, доследност

 функционални: да откриваат, препознаваат, воочуваат и идентификуваат заедничко својство на предметите (боја, големина, форма) и да ги групираат според него со примена на соодветна терминологија;

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

 Наставни методи

 Наставни форми       

 Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

 ГФ

  РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

СФА: Логички плочки, ученички прибор, учебник, предмети;

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) - 5’ 

- игра со логички плочки: воочување и именување на нивната боја, големина, форма                    

- истакнување на целта на часот 

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел) - 30’

 Активности на наставникот:

   1. Поттикнување дискусија: воочување на заеднички карактеристики на предметите од ученичкиот прибор

   2. Давање упатства и насоки за начинот на групирање на предметите и начин на илустрирање

   3. Следење на искажувањата и работата на учениците, поттикнување и насочување на дискусијата, водење забелешки

Активности на учениците:

   Воочување на заеднички карактеристики на предметите од ученичкиот прибор

  1. Дрвени боички:

  - сличности: од што се изработени, за што служат, каква форма имаат

   - разлики: во што се разликуваат – боја

   2. Воочување на карактеристиките и на другите предмети од ученичкиот прибор: тетратки, учебници

  Паралелно илустрирање – формирање множества

  

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици) 

(завршен дел) - 5’

Воочување на множества предмети во училницата

 
 

Наставен предмет:    Математика

 Дата: 28.11.2012

  Одд.   I  3

Наставна тема: Логичко размислување и решавање на проблеми

Наставна единица: Групирање според три заеднички својства

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни: - учениците да се оспособат да ги класифицираат предметите според три заеднички својства

 воспитни: развивање на позитивни карактерни особини: одговорност,  упорност, истрајност, доследност

 функционални: да откриваат, препознаваат, воочуваат и идентификуваат заеднички својства на предметите (боја, големина, форма) и да ги групираат според три заеднички својства со примена на соодветна терминологија;

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

 Наставни методи

 Наставни форми       

 Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

 ГФ

  РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

СФА: Логички плочки, ученички прибор, учебник; НЛ: наставен лист

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) - 5’ 

- воочување на две заеднички својства на предметите во училницата                    

- истакнување на целта на часот 

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел) - 30’

 Активности на наставникот:

   1. Делење работен лист со нацртан модел на множество

   2. Давање упатства и насоки за манипулирање со логичките плочки

   3. Давање упатства и насоки за решавање задачи во тетратката

   4.Следење на искажувањата и работата на учениците, поттикнување и насочување на дискусијата, водење забелешки

Активности на учениците:

1. Групирање на логичките плочки според три заеднички својства на работниот лист со барање:

   - боја, големина и форма

   - форма, дебелина и големина

   - големина, дебелина  и боја

  2. Решавање задачи во тетратка – формирање множества со три заеднички својства

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици) 

(завршен дел) - 5’

Воочување на множества предмети во училницата со со три заеднички својства