Од нашата училница

Почетна Фото галерија Видео галерија Календар за работа Архива Кенгур

 

 

ДЕКЕМВРИ

Подготовки

НОЕМВРИ

 
 

Наставен предмет:    Математика

 Дата: 04.12.2012

  Одд.   I  3

Наставна тема: Логичко размислување и решавање на проблеми

Наставна единица: Групирање на предмети

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни: учениците да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за карактеристиките на предметите; да се оспособат да ги класифицираат предметите според некое заедничко својство

 воспитни: развивање на позитивни карактерни особини: одговорност,  упорност, истрајност, доследност

 функционални: да откриваат, препознаваат, воочуваат и идентификуваат заедничко својство на предметите (боја, големина, форма) и да ги групираат според него со примена на соодветна терминологија;

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

 Наставни методи

 Наставни форми       

 Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

 ГФ

  РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

СФА: Логички плочки, ученички прибор, учебник, предмети;

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) - 5’ 

  1. игра со логички плочки: групирање според  боја, големина, форма                    
  2. истакнување на целта на часот 

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел) - 30’

 Активности на наставникот:

   1. Поттикнување дискусија: воочување на заеднички карактеристики на предметите од училницата

   2. Давање упатства и насоки за начинот на групирање на предметите и начин на илустрирање

   3. Следење на искажувањата и работата на учениците, поттикнување и насочување на дискусијата, водење забелешки

Активности на учениците:

  1. Воочување на заеднички карактеристики на предметите од училницата

    Столчиња:

  - сличности: од што се изработени, за што служат, каква форма имаат

    Воочување на карактеристиките и на другите предмети од училницата (клупи, прозорци)

  Паралелно илустрирање – формирање множества

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици)  

(завршен дел) - 5’

Игра: множества- слични сме (групирање на од учениците според боја на коса, боја на очи, висина и сл)

 
 

Наставен предмет:    Математика

 Дата: 05.12.2012

  Одд.   I  3

Наставна тема: Логичко размислување и решавање на проблеми

Наставна единица: Групирање на предмети (активности)

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО


ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни: учениците да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за карактеристиките на предметите; да се оспособат да ги класифицираат предметите според некое заедничко својство

 воспитни: развивање на позитивни карактерни особини: одговорност,  упорност, истрајност, доследност

 функционални: да откриваат, препознаваат, воочуваат и идентификуваат заедничко својство на предметите (боја, големина, форма) и да ги групираат според него со примена на соодветна терминологија;

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

 Наставни методи

 Наставни форми       

 Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

 ГФ

  РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

СФА: Логички плочки, ученички прибор, НЛ: наставен лист;

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) - 5’ 

  1. игра со логички плочки: групирање според  боја, големина, форма                    
  2. истакнување на целта на часот 

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел) - 30’

 Активности на наставникот:

   1. Делење на работниот лист

   2. Дискусија за сличностите и разликите на предметите илустрирани во работниот лист

   3. Давање упатства и насоки за решавање на задачите 

   4.Следење на искажувањата и работата на учениците, поттикнување и насочување на дискусијата, водење забелешки

Активности на учениците:

1. Дискусија за предметите илустрирани во работниот лист:

   - сличности и разлики: боја, форма, големина, материјал од кој се изработени

   - класифицирање: формирање множества спорд заедничко својство:

  • форма
  • големина
  • боја
  • материјал од кој се изработени

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици)  

(завршен дел) - 5’

Игра: еден ученик кажува форма, останатите набројуваат предмети со таква форма

 
 

Наставен предмет:    Математика

 Дата: 06.12.2012

  Одд.   I  3

Наставна тема: Логичко размислување и решавање на проблеми

Наставна единица: Групирање на предмети (активности)

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни: учениците да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за карактеристиките на предметите; да се оспособат да ги класифицираат предметите според некое заедничко својство

 воспитни: развивање на позитивни карактерни особини: одговорност,  упорност, истрајност, доследност

 функционални: да откриваат, препознаваат, воочуваат и идентификуваат заедничко својство на предметите (боја, големина, форма) и да ги групираат според него со примена на соодветна терминологија;

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

 Наставни методи

 Наставни форми       

 Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

 ГФ

  РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

СФА: Логички плочки, ученички прибор

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) - 5’ 

  1. игра со логички плочки: групирање според  боја, големина, форма                    
  2. истакнување на целта на часот 

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел) - 30’

 Активности на наставникот:

1. Поттикнување дискусија: воочување на заеднички карактеристики на предметите од околината

   2. Давање упатства и насоки за начинот на групирање на предметите и начин на илустрирање

   3. Следење на искажувањата и работата на учениците, поттикнување и насочување на дискусијата, водење забелешки

Активности на учениците:

1. Воочување на заеднички карактеристики на предметите од околината:

    Овошни плодови - сличности: боја, форма   

    Паралелно илустрирање – формирање множества:

  • овошје со жолта боја
  • овошје со округла форма
  • овошје со тврда лушпа и тн.

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици)  

(завршен дел) - 5’

Игра: множества- слични сме (групирање на од учениците според боја на коса, боја на очи, висина и сл)

 
 

Наставен предмет:    Математика

 Дата: 07.12.2012

  Одд.   I  3

Наставна тема: Логичко размислување и решавање на проблеми

Наставна единица: Групирање на предмети (активности)

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни: учениците да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за карактеристиките на предметите; да се оспособат да ги класифицираат предметите според некое заедничко својство

 воспитни: развивање на позитивни карактерни особини: одговорност,  упорност, истрајност, доследност

 функционални: да откриваат, препознаваат, воочуваат и идентификуваат заедничко својство на предметите (боја, големина, форма) и да ги групираат според него со примена на соодветна терминологија;

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

 Наставни методи

 Наставни форми       

 Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

 ГФ

  РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

СФА: Логички плочки, ученички прибор

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) - 5’ 

  1. игра со логички плочки: групирање според  боја, големина, форма                    
  2. истакнување на целта на часот 

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел) - 30’

 Активности на наставникот:

1. Поттикнување дискусија: воочување на заеднички карактеристики на предметите од околината

   2. Давање упатства и насоки за начинот на групирање на предметите и начин на илустрирање

   3. Следење на искажувањата и работата на учениците, поттикнување и насочување на дискусијата, водење забелешки

Активности на учениците:

1. Воочување на заеднички карактеристики на предметите од околината:

    Играчки - сличности: боја, форма   

    Паралелно илустрирање – формирање множества:

  • играчки со жолта боја
  • играчки со округла форма
  • играчки од пластика и тн.

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици)  

(завршен дел) - 5’

Игра: множества- слични сме (групирање на од учениците според боја на коса, боја на очи, висина и сл)

 
 

Наставен предмет:    Математика

 Дата: 11.12.2012

  Одд.   I  3

Наставна тема: Природни броеви до 10

Наставна единица: Исто толку, повеќе, помалку

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни: - учениците да се оспособат да ги споредуваат множествата според бројот на елементите во множеството; да се запознаат со термините: исто толку, повеќе, помалку

 воспитни: развивање на позитивни карактерни особини: одговорност,  упорност, истрајност, доследност

 функционални: учениците да ги споредуваат множествата според бројот на елементите во множеството; правилно да ги применуваат термините: исто толку, повеќе, помалку при споредување на бројот на елементите во множествата

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

 Наставни методи

 Наставни форми       

 Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

 ГФ

  РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

СФА: Ученички прибор, учебник, тетратка, логички плочки

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) - 5’ 

  1. Игри со логички плочки: формирање множества од логички плочки со црвена и сина боја – споредување на бројот на логичките плочки во двете множества                    
  2. истакнување на целта на часот 

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел) - 30’

 Активности на наставникот:

  1. Споредување на бројот на множествата од предмети во училницата: клупи - столчиња  
  2. Поттикнување и насочување на дискусијата за илустрациите во учебникот  
  3. Упатство за решавање на задачите во учебникот  
  4. Следење на искажувањата и работата на учениците, поттикнување и насочување на дискусијата, водење забелешки

Активности на учениците:

1. Број на елементи во множества од предмети во училницата: клупи – столчиња, ученици– столчиња

2. Работа во учебник (страна 36) воочување на бројот на елементите во множествата, соодветна примена на термините: исто толку, повеќе, помалку

 - решавање на задачите според барањата

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици)  

(завршен дел) - 5’

Цртање множества и споредување на бројот на елементите во множествата исто толку, повеќе, помалку

 
 

Наставен предмет:    Математика

 Дата: 12.12.2012

  Одд.   I  3

Наставна тема: Природни броеви до 10

Наставна единица: Исто толку, повеќе, помалку

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни: - учениците да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за споредување на множествата според бројот на елементите во множеството и примена на термините: исто толку, повеќе, помалку

 воспитни: развивање на позитивни карактерни особини: одговорност,  упорност, истрајност, доследност

 функционални: учениците да ги споредуваат множествата според бројот на елементите во множеството; правилно да ги применуваат термините: исто толку, повеќе, помалку при споредување на бројот на елементите во множествата

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

 Наставни методи

 Наставни форми       

 Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

 ГФ

  РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

СФА: Ученички прибор, учебник, тетратка, логички плочки

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) - 5’ 

  1. Игри со логички плочки: формирање множества од логички плочки со ист број елементи, повеќе и помалку – споредување на бројот на елементите во множествата                    
  2. истакнување на целта на часот 

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел) - 30’

 Активности на наставникот:

  1. Споредување на бројот на множествата од предмети во училницата: табла - сунѓери  
  2. Поттикнување и насочување на дискусијата за илустрациите во учебникот  
  3. Упатство за решавање на задачите во учебникот  
  4. Следење на искажувањата и работата на учениците, поттикнување и насочување на дискусијата, водење забелешки

Активности на учениците:

  1. Број на елементи во множества од предмети во училницата: табла - сунѓери, клупи – компјутери
  2. Работа во учебник (страна 37) воочување на бројот на елементите во множествата, соодветна примена на термините: исто толку, повеќе, помалку
  • решавање на задачите според барањата

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици)  

(завршен дел) - 5’

Цртање множества и споредување на бројот на елементите во множествата исто толку, повеќе, помалку

 
 

Наставен предмет:    Математика

 Дата: 13.12.2012

  Одд.   I  3

Наставна тема: Природни броеви до 10

Наставна единица: Исто толку, повеќе, помалку (активности)

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни: - учениците да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за споредување на множествата според бројот на елементите во множеството и примена на термините: исто толку, повеќе, помалку

 воспитни: развивање на позитивни карактерни особини: одговорност,  упорност, истрајност, доследност

 функционални: учениците да ги споредуваат множествата според бројот на елементите во множеството; правилно да ги применуваат термините: исто толку, повеќе, помалку при споредување на бројот на елементите во множествата

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

 Наставни методи

 Наставни форми       

 Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

 ГФ

  РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

СФА: Ученички прибор, учебник, тетратка, логички плочки

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) - 5’ 

  1. Споредување на бројот на множествата од предмети во училницата            
  2. истакнување на целта на часот 

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел) - 30’

 Активности на наставникот:

  1. Формирање и споредување на бројот на множествата од предмети и логички плочки – плочки

   2. Поттикнување и насочување на дискусијата

   3. Упатство за корегирање на направените грешки

   4.Следење на искажувањата и работата на учениците, насочување на дискусијата, водење забелешки

Активности на учениците:

1. Учениците формираат множества на дадено барање и споредуваат со примена на термините: исто толку, повеќе, помалку:

  • боички - фломастери
  • моливи - гуми
  • тетратки - учебници
  • логички плочки во форма на триаголник - квадрат
  • логички плочки во форма на круг – правоаголник и тн.

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици)  

(завршен дел) - 5’

Цртање множества и споредување на бројот на елементите во множествата исто толку, повеќе, помалку

 
 

Наставен предмет:    Математика

 Дата: 14.12.2012

  Одд.   I  3

Наставна тема: Логичко размислување и решавање на проблеми

Наставна единица: Едноставни проблемски ситуации: пронаоѓање дел што недостасува                      &nbs p;                           &nb sp;        

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни: - учениците да се оспособат да решаваат едноставни проблеми од секојдневниот живот

 воспитни: развивање на позитивни карактерни особини: одговорност,  упорност, истрајност, доследност

 функционални: да откриваат, препознаваат, воочуваат и идентификуваат дел што недостасува од предмет или група предмети;

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

 Наставни методи

 Наставни форми       

 Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

 ГФ

  РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

СФА: Логички плочки, ученички прибор, учебник;

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) - 5’ 

  1. игра со логички плочки: воочување и именување на логичките плочки од комплетот (кои логички плочки ми недостасуваат)                      
  2. истакнување на целта на часот 

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел) - 30’

 Активности на наставникот:

  1. Активности во ,,Чекорче,,
  2. Поттикнување и насочување на дискусијата за илустрациите
  3. Упатство за работа
  4. Следење на искажувањата и работата на учениците, поттикнување и насочување на дискусијата, водење забелешки

Активности на учениците:

1. Самостојна работа:

    - воочување на илустрациите, дискусија за барањата

   - решавање на задачите

 

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици)  

(завршен дел) - 5’

Игри во училница

 
 

Наставен предмет:    Математика

 Дата: 18.12.2012

  Одд.   I  3

Наставна тема: Логичко размислување и решавање на проблеми

Наставна единица: Едноставни проблемски ситуации: најди ја соодветната сенка                       &nbs p;                

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни: - учениците да се оспособат да решаваат едноставни проблеми од секојдневниот живот

 воспитни: развивање на позитивни карактерни особини: одговорност,  упорност, истрајност, доследност

 функционални: да откриваат, препознаваат, воочуваат и идентификуваат сенка на соодветен предмет

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

 Наставни методи

 Наставни форми       

 Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

 ГФ

  РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

СФА: Логички плочки, ученички прибор, учебник;

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) - 5’ 

  1. игра со логички плочки: воочување и именување на логичките плочки од комплетот (кои логички плочки ми недостасуваат)                      
  2. истакнување на целта на часот 

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел) - 30’

 Активности на наставникот:

  1. Активности во учебникот
  2. Поттикнување и насочување на дискусијата за илустрациите
  3. Упатство за работа
  4. Следење на искажувањата и работата на учениците, поттикнување и насочување на дискусијата, водење забелешки

Активности на учениците:

1. Самостојна работа:

    - воочување на илустрациите, дискусија за барањата

   - решавање на задачите: поврзување на сенката со соодветниот предмет

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици)  

(завршен дел) - 5’

Правење сенки со дланка (куче, пеперутка и сл)

 
 

Наставен предмет:    Математика

 Дата: 19.12.2012

  Одд.   I  3

Наставна тема: Логичко размислување и решавање на проблеми

Наставна единица: Едноставни проблемски ситуации: најди ја соодветната сенка                       

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни: - учениците да се оспособат да решаваат едноставни проблеми од секојдневниот живот

 воспитни: развивање на позитивни карактерни особини: одговорност,  упорност, истрајност, доследност

 функционални: да откриваат, препознаваат, воочуваат и идентификуваат сенка на соодветен предмет

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

 Наставни методи

 Наставни форми       

 Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

 ГФ

  РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

СФА: Логички плочки, ученички прибор, учебник;

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) - 5’ 

  1. игра со логички плочки: воочување и именување на логичките плочки од комплетот (кои логички плочки ми недостасуваат)                      
  2. истакнување на целта на часот 

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел) - 30’

 Активности на наставникот:

  1. Активности во детското списание ,,Чекорче,,
  2. Поттикнување и насочување на дискусијата за илустрациите
  3. Упатство за работа
  4. Следење на искажувањата и работата на учениците, поттикнување и насочување на дискусијата, водење забелешки

Активности на учениците:

1. Самостојна работа:

    - воочување на илустрациите, дискусија за барањата

   - решавање на задачите: поврзување на сенката со соодветниот предмет

 

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици)  

(завршен дел) - 5’

Правење сенки со дланка (куче, пеперутка и сл)

 
 

Наставен предмет:    Математика

 Дата: 20.12.2012

  Одд.   I  3

Наставна тема: Логичко размислување и решавање на проблеми

Наставна единица: Едноставни проблемски ситуации: изработка на фигури од танграм

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни: учениците да се оспособат да решаваат едноставни проблеми од секојдневниот живот

 воспитни: развивање на позитивни карактерни особини: одговорност,  упорност, истрајност, доследност

 функционални: да откриваат, препознаваат, воочуваат и идентификуваат форми како дел од определена фигура и да ги комбинираат за да добијат форма со поинакво значење

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

 Наставни методи

 Наставни форми       

 Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

 ГФ

  РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

СФА: Логички плочки, танграм

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) - 5’ 

  1. игра со логички плочки: правење фигури                        
  2. истакнување на целта на часот 

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел) - 30’

 Активности на наставникот:

  1. Запознавање со танграм - активности
  2. Поттикнување и насочување на дискусијата
  3. Упатство за работа
  4. Следење на искажувањата и работата на учениците, поттикнување и насочување на дискусијата, водење забелешки

Активности на учениците:

1. Самостојна работа:

    - сечење на танграмот

    - формирање фигури по дадени модели

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици)  

(завршен дел) - 5’

Составување на квадратот од исечените делови

 
 

Наставен предмет:    Математика

 Дата: 21.12.2012

  Одд.   I  3

Наставна тема: Логичко размислување и решавање на проблеми

Наставна единица: Едноставни проблемски ситуации: изработка на фигури од танграм

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни: - учениците да се оспособат да решаваат едноставни проблеми од секојдневниот живот

 воспитни: развивање на позитивни карактерни особини: одговорност,  упорност, истрајност, доследност

 функционални: да откриваат, препознаваат, воочуваат и идентификуваат форми како дел од определена фигура и да ги комбинираат за да добијат форма со поинакво значење

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

 Наставни методи

 Наставни форми       

 Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

 ГФ

  РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

СФА: Логички плочки, танграм

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) - 5’ 

  1. игра со логички плочки: правење фигури                        
  2. истакнување на целта на часот 

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел) - 30’

 Активности на наставникот:

  1. Игри со танграм - активности
  2. Поттикнување и насочување на дискусијата
  3. Упатство за работа
  4. Следење на искажувањата и работата на учениците, поттикнување и насочување на дискусијата, водење забелешки

Активности на учениците:

1. Самостојна работа:

    - формирање фигури по дадени модели

   - формирање фигури по сопствената фантазија

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици)  

(завршен дел) - 5’

Составување на квадратот од исечените делови

 
 

Наставен предмет:    Математика

 Дата: 25.12.2012

  Одд.   I  3

Наставна тема: Математиката во непосредната околина и секојдневниот живот

Наставна единица: Работен лист

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни:  учениците да ги повторат, систематизираат и утврдат стекнатите знаења за терминологијата со која ја опишуваат положбата на објектите и предметите и нивните карактеристики

 воспитни: развивање на позитивни карактерни особини: одговорност, упорност, истрајност, доследност

 функционални: учениците да ги воочуваат и одредуваат положбата и карактеристиките на објектите и предметите во нивната меѓусебна положба и во однос на себе

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

 Наставни методи

 Наставни форми       

 Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

 ГФ

  РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

МС: Работен лист, молив

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) - 5’ 

  1.  Вербална игра: ,,Што има околу мене,,: повторување на термините за односите  и карактеристиките на предметите и објектите
  2.  истакнување на целта на часот 

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел) - 30’

 Активности на наставникот:

   1. Делење на работните листови

   2. Давање напатствија за изведување на активностите:

  • објаснување на задачите
  • приборот со кој треба да се работи
  • целта што треба да се реализира
  • поттикнување и насочување на дискусијата

   3.Следење на искажувањата и активностите на учениците, водење забелешки

Активности на учениците:

  1. Индивидуални искажувања на учениците:

   - разгледување на работниот лист

   - што содржи наставниот лист

   - што треба да се направи

  2. Самостојна работа на учениците

    - учениците самостојно ги работаат во работниот лист

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици)  

(завршен дел) - 5’

Презентација на изработениот лист – анализа на решенијата

 
 

Наставен предмет:    Математика

 Дата: 26.12.2012

  Одд.   I  3

Наставна тема: Математиката во непосредната околина и секојдневниот живот

Наставна единица: Анализа на работниот лист              

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни:  учениците да ги повторат, систематизираат и утврдат стекнатите знаења за терминологијата со која ја опишуваат положбата на објектите и предметите и нивните карактеристики

 воспитни: развивање на позитивни карактерни особини: одговорност, упорност, истрајност, доследност

 функционални: учениците да ги воочуваат и одредуваат положбата и карактеристиките на објектите и предметите во нивната меѓусебна положба и во однос на себе

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

 Наставни методи

 Наставни форми       

 Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

 ГФ

  РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

НЛ : наставен лист

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) - 5’ 

  1. Вербална игра: ,,Што има околу мене,,: повторување на термините за односите  и карактеристиките на предметите и објектите
  2. истакнување на целта на часот 

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел) - 30’

 Активности на наставникот:

  1. Делење на работните листови
  2. Давање напатствија за анализа на задачите:
  3. Следење на искажувањата и активностите на учениците, водење забелешки

Активности на учениците:

  1. Индивидуални искажувања на учениците:

  • воочување на грешките
  • корегирање , преку самостојно решавање на задачите во тетратка

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици)  

(завршен дел) - 5’

Презентација на изработениот лист

 
 

Наставен предмет:    Математика

 Дата: 27.12.2012

  Одд.   I  3

Наставна тема: Природни броеви до 10

Наставна единица: Работни активности

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни: - учениците да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за споредување на множествата според бројот на елементите во множеството и примена на термините: исто толку, повеќе, помалку

 воспитни: развивање на позитивни карактерни особини: одговорност,  упорност, истрајност, доследност

 функционални: учениците да ги споредуваат множествата според бројот на елементите во множеството; правилно да ги применуваат термините: исто толку, повеќе, помалку при споредување на бројот на елементите во множествата

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

 Наставни методи

 Наставни форми       

 Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

 ГФ

  РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

СФА: Ученички прибор, учебник, тетратка, логички плочки

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) - 5’ 

  1. Споредување на бројот на множествата од предмети во училницата            
  2. истакнување на целта на часот 

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел) - 30’

 Активности на наставникот:

  1. Формирање и споредување на бројот на множествата од предмети и логички плочки – плочки
  2. Поттикнување и насочување на дискусијата
  3. Упатство за корегирање на направените грешки
  4. Следење на искажувањата и работата на учениците, насочување на дискусијата, водење забелешки

Активности на учениците:

  1. Учениците формираат множества на дадено барање и споредуваат со примена на термините: исто толку, повеќе, помалку:
  • логички плочки во форма на триаголник - квадрат
  • логички плочки во форма на круг – правоаголник и тн.

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици)  

(завршен дел) - 5’

Цртање множества и споредување на бројот на елементите во множествата исто толку, повеќе, помалку

 
 

Наставен предмет:    Математика

 Дата: 28.12.2012

  Одд.   I  3

Наставна тема: Природни броеви до 10

Наставна единица: Работни активности

Тип на часот:                                

 ОБ

 УВ

 УТ

 ПО

 СТ

 КО

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ

образовни: - учениците да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за споредување на множествата според бројот на елементите во множеството и примена на термините: исто толку, повеќе, помалку

 воспитни: развивање на позитивни карактерни особини: одговорност,  упорност, истрајност, доследност

 функционални: учениците да ги споредуваат множествата според бројот на елементите во множеството; правилно да ги применуваат термините: исто толку, повеќе, помалку при споредување на бројот на елементите во множествата

 ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

 Наставни методи

 Наставни форми       

 Наст.-тех. средства

 ТР  

 ТМ 

ПР 

 ПБ

    ЛП  

    ДИ  

  ВТ  

 ФР

 ИН 

 ИНД

 ГФ

  РД

  ПС

   МС

  СФА

  НЛ

СФА: Ученички прибор, учебник, тетратка, логички плочки

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

(воведен дел) - 5’ 

  1. Споредување на бројот на множествата од предмети во училницата            
  2. истакнување на целта на часот 

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ 

 (главен дел) - 30’

 Активности на наставникот:

  1. Формирање и споредување на бројот на множествата од предмети и играчки
  2. Поттикнување и насочување на дискусијата
  3. Упатство за корегирање на направените грешки
  4. Следење на искажувањата и работата на учениците, насочување на дискусијата, водење забелешки

Активности на учениците:

  1. Учениците формираат множества на дадено барање и споредуваат со примена на термините: исто толку, повеќе, помалку:
  • играчки
  • предмети

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици)  

(завршен дел) - 5’

Цртање множества и споредување на бројот на елементите во множествата исто толку, повеќе, помалку