СЕПТЕМВРИ
Подготовки
ОКТОМВРИ >>
|
|
|
Наставен предмет: Математика
|
Дата: 04.09.2012
|
Одд. I 3
|
Наставна тема: Математиката во непосредната околина и секојдневниот живот
|
Наставна единица: Предмети (геометриски тела) во форма на коцка
|
Тип на часот:
|
ОБ
|
УВ
|
УТ
|
ПО
|
СТ
|
КО
|
|
ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ
образовни: - учениците да се оспособат да препознаваат предмети во блиската околина кои се во форма на коцка; да се запознаат со терминологијата со која ќе ги опишат истите
|
воспитни: развивање на позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност
|
функционални: да откриваат, препознаваат, воочуваат и идентификуваат предмети во блиската околина кои се во форма на на коцка; да ја именуваат геометриската форма на предметите со соодветна терминологија
|
ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА
|
Видови настава
|
Наставни методи
|
Наставни форми
|
Наст.-тех. средства
|
ТР
|
ТМ
|
ПР
|
ПБ
|
ЛП
|
ДИ
|
ВТ
|
ФР
|
ИН
|
ИНД
|
ГФ
|
РД
|
ПС
|
МС
|
СФА
|
НЛ
|
СФА: Предмети во форма на коцка
|
ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА
(воведен дел) - 5’
|
- Дискусија: Ајде да играме ,,Не лути се човеку,, - што ни е потребно?
- истакнување на целта на часот
|
ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ
(главен дел) - 30’
|
Активности на наставникот:
1. Волшебно торбиче: демонстрирање на предмети во различна форма - дискусија
2. Поттикнување и насочување на дискусијата за анализа на илустрациите во учебникот:
- давање упатства и насоки за решавање на задачите
3. Следење на искажувањата и работата на учениците , водење забелешки
|
Активности на учениците:
1. Учениците ги именуваат предметите и погодуваат кои предмети се во форма на коцка
2. Работа во учебник - страна 6:
- разговор за илустрациите
- означување на предмети во форма на коцка
- боење на предмети во форма на коцка
|
|
КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици)
(завршен дел) - 5’
|
Воочување на предмети во училницата кои се во форма на коцка
|
|
Наставен предмет: Математика
|
Дата: 05.09.2012
|
Одд. I 3
|
Наставна тема: Математиката во непосредната околина и секојдневниот живот
|
Наставна единица: Предмети (геометриски тела) во форма на цилиндар
|
Тип на часот:
|
ОБ
|
УВ
|
УТ
|
ПО
|
СТ
|
КО
|
|
ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ
образовни: - учениците да се оспособат да препознаваат предмети во блиската околина кои се во форма на цилиндар; да се запознаат со терминологијата со која ќе ги опишат истите
|
воспитни: развивање на позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност
|
функционални: да откриваат, препознаваат, воочуваат и идентификуваат предмети во блиската околина кои се во форма на цилиндар; да ја именуваат геометриската форма на предметите со соодветна терминологија
|
ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА
|
Видови настава
|
Наставни методи
|
Наставни форми
|
Наст.-тех. средства
|
ТР
|
ТМ
|
ПР
|
ПБ
|
ЛП
|
ДИ
|
ВТ
|
ФР
|
ИН
|
ИНД
|
ГФ
|
РД
|
ПС
|
МС
|
СФА
|
НЛ
|
СФА: Предмети во форма на цилиндар
|
ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА
(воведен дел) - 5’
|
- Ајде да играме - ,,На што личи,,?
- истакнување на целта на часот
|
ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ
(главен дел) - 30’
|
Активности на наставникот:
1. Волшебно торбиче: демонстрирање на предмети во различни форми - дискусија
2. Поттикнување и насочување на дискусијата за анализа на илустрациите во учебникот:
- давање упатства и насоки за решавање на задачите
3. Следење на искажувањата и работата на учениците , водење забелешки
|
Активности на учениците:
1. Учениците ги именуваат предметите и погодуваат кои предмети се во форма на коцка и цилиндар
2. Работа во учебник - страна 7:
- разговор за илустрациите
- именување и означување на предмети во форма на цилиндар
- боење на предмети во форма на цилиндар
|
|
КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици)
(завршен дел) - 5’
|
Воочување на предмети во училницата кои се во форма на цилиндар
|
|
Наставен предмет: Математика
|
Дата: 06.09.2012
|
Одд. I 3
|
Наставна тема: Математиката во непосредната околина и секојдневниот живот
|
Наставна единица: Предмети (геометриски тела) во форма на топка
|
Тип на часот:
|
ОБ
|
УВ
|
УТ
|
ПО
|
СТ
|
КО
|
|
ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ
образовни: - учениците да се оспособат да препознаваат предмети во блиската околина кои се во форма на топка; да се запознаат со терминологијата со која ќе ги опишат истите
|
воспитни: развивање на позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност
|
функционални: да откриваат, препознаваат, воочуваат и идентификуваат предмети во блиската околина кои се во форма на топка; да ја именуваат геометриската форма на предметите со соодветна терминологија
|
ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА
|
Видови настава
|
Наставни методи
|
Наставни форми
|
Наст.-тех. средства
|
ТР
|
ТМ
|
ПР
|
ПБ
|
ЛП
|
ДИ
|
ВТ
|
ФР
|
ИН
|
ИНД
|
ГФ
|
РД
|
ПС
|
МС
|
СФА
|
НЛ
|
СФА: Предмети во форма на топка
|
ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА
(воведен дел) - 5’
|
- Мојот омилен (колективен) спорт. - разговор
- истакнување на целта на часот
|
ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ
(главен дел) - 30’
|
Активности на наставникот:
1. Волшебно торбиче: демонстрирање на предмети во различни форми - дискусија
2. Поттикнување и насочување на дискусијата за анализа на илустрациите во учебникот:
- давање упатства и насоки за решавање на задачите
3. Следење на искажувањата и работата на учениците , водење забелешки
|
Активности на учениците:
1. Учениците ги именуваат предметите и погодуваат кои предмети се во форма на коцка, цилиндар и топка
2. Работа во учебник - страна 5:
- разговор за илустрациите
- именување и означување на предметите во форма на топка
- боење на предмети во форма на топка
|
|
КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици)
(завршен дел) - 5’
|
Воочување на предмети во училницата кои се во форма на топка
|
|
Наставен предмет: Математика
|
Дата: 07.09.2012
|
Одд. I 3
|
Наставна тема: Математиката во непосредната околина и секојдневниот живот
|
Наставна единица: Геометриски тела во форма на топка, коцка, цилиндар (повторување)
|
Тип на часот:
|
ОБ
|
УВ
|
УТ
|
ПО
|
СТ
|
КО
|
|
ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ
образовни: учениците да ги повторат, систематизираат и утврдат стекнатите знаења за предметите во блиската околина кои се во форма на изучените геометриски тела;
|
воспитни: развивање на позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност
|
функционални: да откриваат, препознаваат, воочуваат и идентификуваат предмети во блиската околина кои се во форма на топка, коцка и цилиндар; да ја именуваат геометриската форма на предметите со соодветна терминологија
|
ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА
|
Видови настава
|
Наставни методи
|
Наставни форми
|
Наст.-тех. средства
|
ТР
|
ТМ
|
ПР
|
ПБ
|
ЛП
|
ДИ
|
ВТ
|
ФР
|
ИН
|
ИНД
|
ГФ
|
РД
|
ПС
|
МС
|
СФА
|
НЛ
|
СФА: Предмети во форма на топка, коцка, цилиндар
|
ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА
(воведен дел) - 5’
|
- Волшебно торбиче: топка, коцка, цилиндар (игра со препознавање и именување на формата на извлечените предмети)
- истакнување на целта на часот
|
ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ
(главен дел) - 30’
|
Активности на наставникот:
1. Поттикнување и насочување на дискусијата за анализа на илустрациите во учебникот:
- давање упатства и насоки за решавање на задачите
3. Следење на искажувањата и работата на учениците, водење забелешки
|
Активности на учениците:
1. Работа во учебник - страна 8:
- разговор за илустрациите: учениците ги именуваат предметите и погодуваат кои предмети се во форма на коцка, цилиндар и топка
- поврзување на предметите со иста форма
- боење на предмети во форма на топка, коцка, цилиндар
|
|
КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици)
(завршен дел) - 5’
|
Воочување на предмети во училницата кои се во форма на топка, коцка, цилиндар
|
|
Наставен предмет: Математика
|
Дата: 11.09.2012
|
Одд. I 3
|
Наставна тема: Математиката во непосредната околина и секојдневниот живот
|
Наставна единица: Геометриски слики во форма на квадрат
|
Тип на часот:
|
ОБ
|
УВ
|
УТ
|
ПО
|
СТ
|
КО
|
|
ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ
образовни: - учениците да се оспособат да препознаваат предмети во блиската околина кои се во форма на квадрат; да се запознаат со терминологијата со која ќе ги опишат истите
|
воспитни: развивање на позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност
|
функционални: да откриваат, препознаваат, воочуваат и идентификуваат предмети во блиската околина кои се во форма на на квадрат; да ја именуваат геометриската форма на предметите со соодветна терминологија
|
ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА
|
Видови настава
|
Наставни методи
|
Наставни форми
|
Наст.-тех. средства
|
>
ТР
|
ТМ
|
ПР
|
ПБ
|
ЛП
|
ДИ
|
ВТ
|
ФР
|
ИН
|
ИНД
|
ГФ
|
РД
|
ПС
|
МС
|
СФА
|
НЛ
|
СФА: Предмети во форма на квадрат, логички плочки
|
ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА
(воведен дел) - 5’
|
- Игра со логички плочки – подреди ги логичките плочки по форма
- истакнување на целта на часот
|
ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ
(главен дел) - 30’
|
Активности на наставникот:
1. Игра со логички плочки: давање упатства за подредување на логичките плочки
2. Поттикнување и насочување на дискусијата за анализа на илустрациите во учебникот:
- давање упатства и насоки за решавање на задачите
3. Следење на искажувањата и работата на учениците , водење забелешки
|
Активности на учениците:
1. Учениците ги издвојуваат логичките плочки во форма на квадрат и ги подредуваат во низа
2. Работа во учебник - страна 9:
- разговор за илустрациите
- означување на геометриските слики во форма на квадрат
- боење на геометриските слики во форма на квадрат
|
|
КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици)
(завршен дел) - 5’
|
Воочување на предмети во училницата кои се во форма на квадрат
|
|
Наставен предмет: Математика
|
Дата: 12.09.2012
|
Одд. I 3
|
Наставна тема: Математиката во непосредната околина и секојдневниот живот
|
Наставна единица: Геометриски слики во форма на триаголник
|
Тип на часот:
|
ОБ
|
УВ
|
УТ
|
ПО
|
СТ
|
КО
|
|
ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ
образовни: - учениците да се оспособат да препознаваат предмети во блиската околина кои се во форма на триаголник; да се запознаат со терминологијата со која ќе ги опишат истите
|
воспитни: развивање на позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност
|
функционални: да откриваат, препознаваат, воочуваат и идентификуваат предмети во блиската околина кои се во форма на на триаголник; да ја именуваат геометриската форма на предметите со соодветна терминологија
|
ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА
|
Видови настава
|
Наставни методи
|
Наставни форми
|
Наст.-тех. средства
|
ТР
|
ТМ
|
ПР
|
ПБ
|
ЛП
|
ДИ
|
ВТ
|
ФР
|
ИН
|
ИНД
|
ГФ
|
РД
|
ПС
|
МС
|
СФА
|
НЛ
|
СФА: Предмети во форма на триаголник, логички плочки
|
ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА
(воведен дел) - 5’
|
- Игра со логички плочки – подреди ги логичките плочки по форма
- истакнување на целта на часот
|
ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ
(главен дел) - 30’
|
Активности на наставникот:
1. Игра со логички плочки: давање упатства за подредување на логичките плочки
2. Поттикнување и насочување на дискусијата за анализа на илустрациите во учебникот:
- давање упатства и насоки за решавање на задачите
3. Следење на искажувањата и работата на учениците , водење забелешки
|
Активности на учениците:
1. Учениците ги издвојуваат логичките плочки во форма на триаголник и ги подредуваат во низа
2. Работа во учебник - страна 10:
- разговор за илустрациите
- означување на геометриските слики во форма на триаголник
- боење на геометриските слики во форма на триаголник
|
|
КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици)
(завршен дел) - 5’
|
Воочување на предмети во училницата кои се во форма на триаголник
|
|
Наставен предмет: Математика
|
Дата: 13.09.2012
|
Одд. I 3
|
Наставна тема: Математиката во непосредната околина и секојдневниот живот
|
Наставна единица: Геометриски слики во форма на круг
|
Тип на часот:
|
ОБ
|
УВ
|
УТ
|
ПО
|
СТ
|
КО
|
|
ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ
образовни: - учениците да се оспособат да препознаваат предмети во блиската околина кои се во форма на круг; да се запознаат со терминологијата со која ќе ги опишат истите
|
воспитни: развивање на позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност
|
функционални: да откриваат, препознаваат, воочуваат и идентификуваат предмети во блиската околина кои се во форма на на круг; да ја именуваат геометриската форма на предметите со соодветна терминологија
|
ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА
|
Видови настава
|
Наставни методи
|
Наставни форми
|
Наст.-тех. средства
|
ТР
|
ТМ
|
ПР
|
ПБ
|
ЛП
|
ДИ
|
ВТ
|
ФР
|
ИН
|
ИНД
|
ГФ
|
РД
|
ПС
|
МС
|
СФА
|
НЛ
|
СФА: Предмети во форма на круг, логички плочки
|
ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА
(воведен дел) - 5’
|
- Игра со логички плочки – подреди ги логичките плочки по форма
- истакнување на целта на часот
|
ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ
(главен дел) - 30’
|
Активности на наставникот:
1. Игра со логички плочки: давање упатства за подредување на логичките плочки
2. Поттикнување и насочување на дискусијата за анализа на илустрациите во учебникот:
- давање упатства и насоки за решавање на задачите
3. Следење на искажувањата и работата на учениците , водење забелешки
|
Активности на учениците:
1. Учениците ги издвојуваат логичките плочки во форма на круг и ги подредуваат во низа
2. Работа во учебник - страна 11:
- разговор за илустрациите
- означување на геометриските слики во форма на круг
- боење на геометриските слики во форма на круг, квадрат и триаголник
|
|
КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици)
(завршен дел) - 5’
|
Воочување на предмети во училницата кои се во форма на круг
|
|
Наставен предмет: Математика
|
Дата: 14.09.2012
|
Одд. I 3
|
Наставна тема: Математиката во непосредната околина и секојдневниот живот
|
Наставна единица: Геометриски слики во форма на правоаголник
|
Тип на часот:
|
ОБ
|
УВ
|
УТ
|
ПО
|
СТ
|
КО
|
|
ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ
образовни: - учениците да се оспособат да препознаваат предмети во блиската околина кои се во форма на правоаголник; да се запознаат со терминологијата со која ќе ги опишат истите
|
воспитни: развивање на позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност
|
функционални: да откриваат, препознаваат, воочуваат и идентификуваат предмети во блиската околина кои се во форма на на правоаголник; да ја именуваат геометриската форма на предметите со соодветна терминологија
|
ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА
|
Видови настава
|
Наставни методи
|
Наставни форми
|
Наст.-тех. средства
|
ТР
|
ТМ
|
ПР
|
ПБ
|
ЛП
|
ДИ
|
ВТ
|
ФР
|
ИН
|
ИНД
|
ГФ
|
РД
|
ПС
|
МС
|
СФА
|
НЛ
|
СФА: Предмети во форма на правоаголник, логички плочки
|
ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА
(воведен дел) - 5’
|
- Игра со логички плочки – подреди ги логичките плочки по форма
- истакнување на целта на часот
|
ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ
(главен дел) - 30’
|
Активности на наставникот:
1. Игра со логички плочки: давање упатства за подредување на логичките плочки
2. Поттикнување и насочување на дискусијата за анализа на илустрациите во учебникот:
- давање упатства и насоки за решавање на задачите
3. Следење на искажувањата и работата на учениците , водење забелешки
|
Активности на учениците:
1. Учениците ги издвојуваат логичките плочки во форма на правоаголник и ги подредуваат во низа
2. Работа во учебник - страна 12:
- разговор за илустрациите - препознавање на изучените геометриски слики
- означување на геометриските слики во форма на правоаголник
- боење на геометриските слики во форма на правоаголник, круг, квадрат и триаголник
|
|
КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици)
(завршен дел) - 5’
|
Воочување на предмети во училницата кои се во форма на правоаголник
|
|
Наставен предмет: Математика
|
Дата: 18.09.2012
|
Одд. I 3
|
Наставна тема: Математиката во непосредната околина и секојдневниот живот
|
Наставна единица: Игри со логички плочки
|
Тип на часот:
|
ОБ
|
УВ
|
УТ
|
ПО
|
СТ
|
КО
|
|
ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ
образовни: учениците да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за геометриските слики во форма на квадрат, триаголник, круг и правоаголник; да се оспособат да ги именуваат логичките плочки по форма
|
воспитни: развивање на позитивни карактерни особини: одговорност, упорност, истрајност, доследност
|
функционални: да откриваат, препознаваат, воочуваат и идентификуваат предмети во блиската околина кои се во форма на квадрат, триаголник, круг и правоаголник; да ги препознаваат, воочуваат, идентификуваат и класифицираат логичките плочки по форма
|
ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА
|
Видови настава
|
Наставни методи
|
Наставни форми
|
Наст.-тех. средства
|
ТР
|
ТМ
|
ПР
|
ПБ
|
ЛП
|
ДИ
|
ВТ
|
ФР
|
ИН
|
ИНД
|
ГФ
|
РД
|
ПС
|
МС
|
СФА
|
НЛ
|
СФА: логички плочки, учебник
|
ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА
(воведен дел) - 5’
|
- Игра со логички плочки – учениците подигаат логичка плочка со одредена форма по барање на наставникот
- истакнување на целта на часот
|
ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ
(главен дел) - 30’
|
Активности на наставникот:
1. Игра со логички плочки: давање упатства за подредување на логичките плочки
2. Поттикнување и насочување на дискусијата за анализа на илустрациите во учебникот:
- давање упатства и насоки за изработка на моделите
3. Следење на искажувањата и работата на учениците, водење забелешки
|
Активности на учениците:
1. Класифицирање на логичките плочки по форма
2. Работа во учебник - страна 13:
- разговор за илустрациите – формирање на моделите од учебникот со логичките плочки од комплетот
|
|
КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици)
(завршен дел) - 5’
|
Формирање на фигури со логички плочки по сопствен избор на учениците
|
|
Наставен предмет: Математика
|
Дата: 19.09.2012
|
Одд. I 3
|
Наставна тема: Математиката во непосредната околина и секојдневниот живот
|
Наставна единица: Игри со логички плочки (активности)
|
Тип на часот:
|
ОБ
|
УВ
|
УТ
|
ПО
|
СТ
|
КО
|
|
ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ
образовни: учениците да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за геометриските слики во форма на квадрат, триаголник, круг и правоаголник; да се оспособат да ги именуваат логичките плочки по форма
|
воспитни: развивање на позитивни карактерни особини: одговорност, упорност, истрајност, доследност
|
функционални: да откриваат, препознаваат, воочуваат и идентификуваат предмети во блиската околина кои се во форма на квадрат, триаголник, круг и правоаголник; да ги препознаваат, воочуваат, идентификуваат и класифицираат логичките плочки по форма
|
ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА
|
Видови настава
|
Наставни методи
|
Наставни форми
|
Наст.-тех. средства
|
ТР
|
ТМ
|
ПР
|
ПБ
|
ЛП
|
ДИ
|
ВТ
|
ФР
|
ИН
|
ИНД
|
ГФ
|
РД
|
ПС
|
МС
|
СФА
|
НЛ
|
СФА: логички плочки, учебник
|
ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА
(воведен дел) - 5’
|
- Игра со логички плочки – учениците подигаат логичка плочка со одредена форма по барање на наставникот
- истакнување на целта на часот
|
ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ
(главен дел) - 30’
|
Активности на наставникот:
1. Игра со логички плочки: давање упатства за подредување на логичките плочки
2. Давање упатства и насоки за решавање на задачите во учебникот
3. Следење на искажувањата и работата на учениците, водење забелешки
|
Активности на учениците:
1. Класифицирање на логичките плочки по форма
2. Работа во учебник - страна 13:
- решавање на задачите
|
|
КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици)
(завршен дел) - 5’
|
Формирање на фигури со логички плочки по сопствен избор на учениците
|
|
Наставен предмет: Математика
|
Дата: 20.09.2012
|
Одд. I 3
|
Наставна тема: Математиката во непосредната околина и секојдневниот живот
|
Наставна единица: Положба на предметите во однос на ученикот: горе-долу, над-под, блиску-далеку, пред-зад (игри во двор)
|
Тип на часот:
|
ОБ
|
УВ
|
УТ
|
ПО
|
СТ
|
КО
|
|
ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ
образовни: - учениците да научат вербално да ја искажуваат положбата на предметите во блиската околина во однос на себе со примена на соодветна терминологија
|
воспитни: развивање на позитивни карактерни особини: одговорност, упорност, истрајност, доследност
|
функционални: да ја откриваат, препознаваат, воочуваат и идентификуваат положбата: горе-долу, над-под, блиску-далеку, пред-зад, кај предмети во околината во однос на себе со примена на соодветна терминологија;
|
ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА
|
Видови настава
|
Наставни методи
|
Наставни форми
|
Наст.-тех. средства
|
ТР
|
ТМ
|
ПР
|
ПБ
|
ЛП
|
ДИ
|
ВТ
|
ФР
|
ИН
|
ИНД
|
ГФ
|
РД
|
ПС
|
МС
|
СФА
|
НЛ
|
|
ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА
(воведен дел) - 5’
|
- подредување на учениците во колона по двајца и излегување во училишниот двор
- истакнување на целта на часот
|
ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ
(главен дел) - 30’
|
Активности на наставникот:
1. Активности во училишниот двор: застанување во редица
2. Давање напатствија за поставување на учениците во колона по еден, поттикнување и насочување на дискусијата
3.Следење на искажувањата и активностите на учениците, водење забелешки
|
Активности на учениците:
1. Воочување и именување на положбата на предметите во училишниот двор:
- пред (зад) мене има . . .
- над (под) мене има . . .
- горе е. . ., долу е. . .
- . . . е блиску, . . . е далеку
2. Поставување на учениците во колона по еден по дадено барање:
- Ива застани под дрвото
- Ема застани пред Ива и тн.
|
|
КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици)
(завршен дел) - 5’
|
Игра: Постави ги рацете . . .
|
|
Наставен предмет: Математика
|
Дата: 21.09.2012
|
Одд. I 3
|
Наставна тема: Математиката во непосредната околина и секојдневниот живот
|
Наставна единица: Меѓусебна положба на предметите : горе-долу
|
Тип на часот:
|
ОБ
|
УВ
|
УТ
|
ПО
|
СТ
|
КО
|
|
ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ
образовни: учениците да научат вербално да ја искажуваат положбата на предметите (горе-долу) во блиската околина во нивниот меѓусебен однос и во однос на себе со примена на соодветна терминологија
|
воспитни: развивање на позитивни карактерни особини: одговорност, упорност, истрајност, доследност
|
функционални: да ја откриваат, препознаваат, воочуваат и идентификуваат положбата на предметите (горе-долу) во околината во нивниот меѓусебен однос и во однос на себе со примена на соодветна терминологија;
|
ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА
|
Видови настава
|
Наставни методи
|
Наставни форми
|
Наст.-тех. средства
|
ТР
|
ТМ
|
ПР
|
ПБ
|
ЛП
|
ДИ
|
ВТ
|
ФР
|
ИН
|
ИНД
|
ГФ
|
РД
|
ПС
|
МС
|
СФА
|
НЛ
|
СФА: учебници, кутија со логички плочки, приборче
|
ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА
(воведен дел) - 5’
|
- подредување на предметите од ученичкиот прибор еден врз друг – искажување на положбата: горе е учебникот, кутијата со логички плочки е долу и тн.
- истакнување на целта на часот
|
ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ
(главен дел) - 30’
|
Активности на наставникот:
1. Активности: воочување на односот горе – долу кај предметите во училницата
2. Давање напатствија за поставување на предмети во одредена положба - поттикнување и насочување на дискусијата
3.Следење на искажувањата и активностите на учениците, водење забелешки
|
Активности на учениците:
1. Воочување и именување на положбата на предметите во училницата:
- светилки, слики, клупи, столчиња и тн .
2. Поставување на предмети во одредена положба на барање:
- подигни го моливот горе,
- спушти ја боичката долу и тн.
|
|
КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици)
(завршен дел) - 5’
|
Игра: Постави ги рацете . . .
|
|
Наставен предмет: Математика
|
Дата: 25.09.2012
|
Одд. I 3
|
Наставна тема: Математиката во непосредната околина и секојдневниот живот
|
Наставна единица: Меѓусебна положба на предметите : над-под
|
Тип на часот:
|
ОБ
|
УВ
|
УТ
|
ПО
|
СТ
|
КО
|
|
ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ
образовни: учениците да научат вербално да ја искажуваат положбата на предметите (над-под) во блиската околина во нивниот меѓусебен однос и во однос на себе со примена на соодветна терминологија
|
воспитни: развивање на позитивни карактерни особини: одговорност, упорност, истрајност, доследност
|
функционални: да ја откриваат, препознаваат, воочуваат и идентификуваат положбата на предметите (над-под) во околината во нивниот меѓусебен однос и во однос на себе со примена на соодветна терминологија;
|
ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА
|
Видови настава
|
Наставни методи
|
Наставни форми
|
Наст.-тех. средства
|
ТР
|
ТМ
|
ПР
|
ПБ
|
ЛП
|
ДИ
|
ВТ
|
ФР
|
ИН
|
ИНД
|
ГФ
|
РД
|
ПС
|
МС
|
СФА
|
НЛ
|
СФА: учебници, кутија со логички плочки, приборче
|
ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА
(воведен дел) - 5’
|
- подредување на предметите од ученичкиот прибор еден врз друг – искажување на положбата: над е учебникот, кутијата со логички плочки е под и тн.
- истакнување на целта на часот
|
ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ
(главен дел) - 30’
|
Активности на наставникот:
1. Активности: воочување на односот над-под кај предметите во училницата
2. Давање напатствија за поставување на предмети во одредена положба - поттикнување и насочување на дискусијата
3.Следење на искажувањата и активностите на учениците, водење забелешки
|
Активности на учениците:
1. Воочување и именување на положбата на предметите во училницата:
- клупи, столчиња, учебници и тн .
2. Поставување на предмети во одредена положба на барање:
- стави го моливот под клупа,
- стави ја боичката над и тн.
|
|
КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици)
(завршен дел) - 5’
|
Игра: Постави ги рацете . . .
|
|
Наставен предмет: Математика
|
Дата: 26.09.2012
|
Одд. I 3
|
Наставна тема: Математиката во непосредната околина и секојдневниот живот
|
Наставна единица: Положба на предметите: пред- зад - меѓу
|
Тип на часот:
|
ОБ
|
УВ
|
УТ
|
ПО
|
СТ
|
КО
|
|
ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ
образовни: учениците да научат вербално да ја искажуваат положбата на предметите (пред- зад - меѓу) во блиската околина во нивниот меѓусебен однос со примена на соодветна терминологија
|
воспитни: развивање на позитивни карактерни особини: одговорност, упорност, истрајност, доследност
|
функционални: да ја откриваат, препознаваат, воочуваат и идентификуваат положбата на предметите (пред- зад - меѓу) во околината во нивниот меѓусебен однос со примена на соодветна терминологија;
|
ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА
|
Видови настава
|
Наставни методи
|
Наставни форми
|
Наст.-тех. средства
|
ТР
|
ТМ
|
ПР
|
ПБ
|
ЛП
|
ДИ
|
ВТ
|
ФР
|
ИН
|
ИНД
|
ГФ
|
РД
|
ПС
|
МС
|
СФА
|
НЛ
|
СФА: учебници, кутија со логички плочки, приборче
|
ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА
(воведен дел) - 5’
|
- подредување на предметите од ученичкиот прибор еден врз друг и еден до друг – искажување на положбата: учебникот е меѓу кутијата со логички плочки и приборчето и тн.
- истакнување на целта на часот
|
ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ
(главен дел) - 30’
|
Активности на наставникот:
1. Активности: воочување на односот пред- зад - меѓу кај предметите во училницата
2. Давање напатствија за поставување на предмети во одредена положба - поттикнување и насочување на дискусијата
3.Следење на искажувањата и активностите на учениците, водење забелешки
|
Активности на учениците:
1. Воочување и именување на положбата на предметите во училницата:
- клупи, столчиња, учебници и тн .
2. Поставување на предмети во одредена положба на барање:
- стави го моливот меѓу острилката и гумата, и тн.
- илустрација на поставените предмети во бараниот однос
|
|
КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици)
(завршен дел) - 5’
|
Игра: Застани пред- зад - меѓу . . .
|
|
Наставен предмет: Математика
|
Дата: 27.09.2012
|
Одд. I 3
|
Наставна тема: Математиката во непосредната околина и секојдневниот живот
|
Наставна единица: Меѓусебна положба на предметите: се допира
|
Тип на часот:
|
ОБ
|
УВ
|
УТ
|
ПО
|
СТ
|
КО
|
|
ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ
образовни: учениците да научат вербално да ја искажуваат положбата на предметите (се допира) во блиската околина во нивниот меѓусебен однос со примена на соодветна терминологија
|
воспитни: развивање на позитивни карактерни особини: одговорност, упорност, истрајност, доследност
|
функционални: да ја откриваат, препознаваат, воочуваат и идентификуваат положбата на предметите (се допира) во околината во нивниот меѓусебен однос со примена на соодветна терминологија;
|
ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА
|
Видови настава
|
Наставни методи
|
Наставни форми
|
Наст.-тех. средства
|
ТР
|
ТМ
|
ПР
|
ПБ
|
ЛП
|
ДИ
|
ВТ
|
ФР
|
ИН
|
ИНД
|
ГФ
|
РД
|
ПС
|
МС
|
СФА
|
НЛ
|
СФА: учебници, кутија со логички плочки, приборче
|
ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА
(воведен дел) - 5’
|
- подредување на предметите од ученичкиот прибор еден до друг – искажување на положбата: кутијата со логички плочки и приборчето се допираат и тн.
- истакнување на целта на часот
|
ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ
(главен дел) - 30’
|
Активности на наставникот:
1. Активности: воочување на односот се допира кај предметите во училницата
2. Давање напатствија за поставување на предмети во одредена положба - поттикнување и насочување на дискусијата
3.Следење на искажувањата и активностите на учениците, водење забелешки
|
Активности на учениците:
1. Воочување и именување на положбата на предметите во училницата:
- слики, клупи, столчиња, учебници и тн .
2. Поставување на предмети во одредена положба на барање:
- постави ги моливот и острилката да се допираат и тн.
- илустрација на поставените предмети во бараниот однос
|
|
КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици)
(завршен дел) - 5’
|
Игра: Застани до своето другарче: да се допирате, да не се допирате . . .
|
|
Наставен предмет: Математика
|
Дата: 28.09.2012
|
Одд. I 3
|
Наставна тема: Математиката во непосредната околина и секојдневниот живот
|
Наставна единица: Меѓусебна положба на предметите: внатре -надвор-на
|
Тип на часот:
|
ОБ
|
УВ
|
УТ
|
ПО
|
СТ
|
КО
|
|
ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ
образовни: учениците да научат вербално да ја искажуваат положбата на предметите (внатре-надвор-на) во блиската околина во нивниот меѓусебен однос со примена на соодветна терминологија
|
воспитни: развивање на позитивни карактерни особини: одговорност, упорност, истрајност, доследност
|
функционални: да ја откриваат, препознаваат, воочуваат и идентификуваат положбата на предметите (внатре-надвор-на) во околината во нивниот меѓусебен однос со примена на соодветна терминологија;
|
ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА
|
Видови настава
|
Наставни методи
|
Наставни форми
|
Наст.-тех. средства
|
ТР
|
ТМ
|
ПР
|
ПБ
|
ЛП
|
ДИ
|
ВТ
|
ФР
|
ИН
|
ИНД
|
ГФ
|
РД
|
ПС
|
МС
|
СФА
|
НЛ
|
СФА: учебници, кутија со логички плочки, приборче
|
ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА
(воведен дел) - 5’
|
- подредување на боичките и логичките плочки: внатре -надвор-на кутијата, искажување на положбата: моливчето е на кутијата со логички полочки, боичката е внатре во кутијата со логички плочки и тн.
- истакнување на целта на часот
|
ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ
(главен дел) - 30’
|
Активности на наставникот:
1. Активности: воочување на односот внатре-надвор-на кај предметите во училницата
2. Давање напатствија за поставување на предмети во одредена положба – работен лист со нацртана затворена крива линија, поттикнување и насочување на дискусијата
3.Следење на искажувањата и активностите на учениците, водење забелешки
|
Активности на учениците:
1. Воочување и именување на положбата на предметите во училницата:
- слики, книги, учебници и тн .
2. Поставување на предмети во одредена положба на барање (работен лист):
- постави ја гумата внатре во затворената линија
- постави ја гумата на линијата и тн.
- илустрација на поставените предмети во бараниот однос
|
|
КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици)
(завршен дел) - 5’
|
Игра: Обележување на затворена крива линија на подот од училницата, застанување на учениците во баран однос внатре -надвор-на. . .
|
|
|
|
|
|
|
|