Од нашата училница

Почетна Фото галерија Видео галерија Календар за работа Архива Кенгур

 

 

ОКТОМВРИ

Подготовки

 << СЕПТЕМВРИ                                                                        останати >>

 
 

Предмет:      Математика

Дата:01.10.2010

Одд:  IV 3        

Наставна тема:  Броеви до 1 000. Собирање и одземање до 1 000

Наставна единица: Собирање полна стотка со единица  ( 300+2 )

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

Образовни: - учениците да се запознаат со собирањето на полна стотка и единици во обем на бројот 1000;

воспитни:     -развивање на позитивни карактерни особини: одговорност, упорност, истрајност, доследност

функционални: -да препознаваат, воочуваат и идентификуваат стотки, десетки и единици кај броевите до 1000; да решаваат задачи со собирање полни стотки и единици во обем на бројот  1000;

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

видови настава

наставни методи

наставни  форми

наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР  ПБ

ЛП       ДИ      ВТ

ФР      ИН     ИНД     ГФ     РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1. Решавање на задачи со собирање на полни стотки и стотки и полни десетки  - повторување
  2. Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Работа со манипулативни средства:
  • 2С+3Е=203Е   
  • 3С+4Е =304Е
  • 5С+2Е=500Е+2Е=502Е    
  • 9С+3Е=900Е+3Е=903Е
     2. 2 + 300 = ___         400 + 5 = ___           600 + 5 = ___          8 + 800 = ___

         3 + 700 = ___         900 + 1 = ___           500 + 6 = ___          7 + 900= ___

     3. х - 7 = 200         х - 500 = 8           х - 5 = 400          х - 800 = 3

         х - 9 = 900         х - 100 = 1           х - 6 = 300          х - 900= 6

     4. 200 + 300 + 7 = ____________         200 + 8 + 700 = ____________

         600 + 5 + 2 = ______________         100 + 3 + 500 = ____________

         8 + 400 + 200 = ____________         1 + 300 + 7 = ______________

 

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Решавање на задачи со табела за 4 стотка

 
 

Предмет:      Математика

Дата:05.10.2010

Одд:  IV 3        

Наставна тема:  Броеви до 1 000. Собирање и одземање до 1 000

Наставна единица:  Одземање на полни стотки  ( 500-200 )

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

Образовни: - учениците да се запознаат со одземањето на полни стотки аналогно на собирањето на полни стотки во обем на бројот 1000

воспитни:     -развивање на позитивни карактерни особини: одговорност,  упорност, истрајност, доследност

функционални: -да  го препознаваат, воочуваат и идентификуваат симболот за  одземање ,,-,,; да ги применуваат термините намаленик, намалител и разлика; да решаваат задачи со  одземање полни стотки во обем на бројот  1000

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

видови настава

наставни методи

наставни  форми

наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР  ПБ

ЛП       ДИ      ВТ

ФР      ИН     ИНД     ГФ     РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1.  собирање полни стотки - повторување
  2.  Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

 Пример: 

  •   5С - 2С = 3С      500 - 200 = 300

Решавање задачи:

1.        5С- 2С=500Е-200Е=300Е   

           9С-3С=900Е-300Е=600Е   

2.    600 - 200 = ___         500 - 400 = ___           700 - 400 = ___          800 - 300 = ___

      400 - 400 = ___         800 - 100 = ___           900 - 700 = ___          200 - 100= ___

3.   900 - х = 300         400 - х = 200           300 - х = 100          700 - х = 500

      500 - х = 100         600 - х = 500           800 - х = 300          200 - х = 300

4.   100 + 700 - 400 = ____________                  300 + 600 - 400 = ____________

      700 - 500 + 600 = ______________              400 + 300 - 500 = ____________

      800 - 400 - 200 = ____________                  900 - 500 + 200 = ______________

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

   Решавање на задачи со табела за 3 стотка

 
 

Предмет:      Математика

Дата:06.10.2010

Одд:  IV 3        

Наставна тема:  Броеви до 1 000. Собирање и одземање до 1 000

Наставна единица: Одземање на полна десетка од стотка и десетка ( 320-20 )

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

Образовни: - учениците да се запознаат со одземањето на десетки од полни стотки и десетки во обем на бројот 1000;

воспитни:     -развивање на позитивни карактерни особини: одговорност, упорност, истрајност, доследност

функционални: -да препознаваат, воочуваат и идентификуваат стотки, десетки и единици кај броевите до 1000; да решаваат задачи со одземање на полни десетки од стотки и десетки во обем на бројот  1000;

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

видови настава

наставни методи

наставни  форми

наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР  ПБ

ЛП       ДИ      ВТ

ФР      ИН     ИНД     ГФ     РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1. Решавање на задачи со собирање на полни стотки и стотки и десетки  - повторување
  2. Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Работа со манипулативни средства:

 

  • 3С2Д - 2Д= 3С = 300Е   
  • 5С4Д - 4Д = 5С = 500Е

 

  • 8С9Д - 9Д = 890Е -90Е = 800Е   
  • 7С6Д - 6Д = 760Е -60Е = 700Е
    2.  650 - 50 = ___         530 - 30 = ___           380 - 80 = ___          410 - 10 = ___

         980 - 80 = ___         810 - 10 = ___           290 - 90 = ___          230 - 30 = ___

    3.   х + 90 = 990         70 + х = 370           х + 20 = 720          70 + х = 570

          х + 80 = 880         60 + х = 560           х + 40 = 340          50 + х = 350

    4.   740 + 10 - 50 = ______________                  900 + 80 - 80 = ____________

          70 + 500 - 70 = ______________                  590 - 90 + 100 = ____________

          890 - 90 + 20 = ______________                  180 + 400 - 80 = ______________

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Решавање на задачи со табела за 5 стотка

 
 

Предмет:      Математика

Дата:07.10.2010

Одд:  IV 3        

Наставна тема:  Броеви до 1 000. Собирање и одземање до 1 000

Наставна единица: Одземање на единици од стотки и единици (302-2)

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

Образовни: - учениците да се запознаат со одземањето единици од стотки и единици во обем на бројот 1000;

воспитни:     -развивање на позитивни карактерни особини: одговорност, упорност, истрајност, доследност

функционални: -да препознаваат, воочуваат и идентификуваат стотки, десетки и единици кај броевите до 1000; да решаваат задачи со одземање единици од стотки и единици во обем на бројот  1000;

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

видови настава

наставни методи

наставни  форми

наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР  ПБ

ЛП       ДИ      ВТ

ФР      ИН     ИНД     ГФ     РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1. Решавање на задачи со собирање на полни стотки и единици  - повторување
  2. Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Работа со манипулативни средства:

 

  • 3С2Е - 2Е = 300Е   
  • 2С4Е - 2Е = 202Е

 

  • 5С7Е-2Е=507Е-2Е=505Е    
  • 9С6Е-3Е=906Е-3Е=903Е
     2. 207 - 3 = ___         405 - 5 = ___           608 - 5 = ___          804 - 3 = ___

         309 - 7 = ___         906 - 1 = ___           509 - 6 = ___          703 - 2 = ___

     3. х + 7 = 208         х + 5 = 808           х + 5 = 409          х + 8 = 308

         х + 4 = 906         х + 1 = 105           х + 6 = 307          х + 9 = 609

     4. 200 + 309 - 7 = ____________             200 + 108 - 3 = ____________

         609 - 5 + 100 = ______________         102 + 3 - 5 = ____________

         809 - 4 + 100 = ____________             109 - 3 + 400 = ______________

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Решавање на задачи со табела за 2 стотка

 
 

Предмет:      Математика

Дата:08.10.2010

Одд:  IV 3        

Наставна тема:  Броеви до 1 000. Собирање и одземање до 1 000

Наставна единица: Собирање на стотки и десетки со полна десетка (320+40)

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

Образовни: - учениците да се запознаат со собирањето на стотки и десетки со полна десетка во обем на бројот 1000;

воспитни:     -развивање на позитивни карактерни особини: одговорност, упорност, истрајност, доследност

функционални: -да препознаваат, воочуваат и идентификуваат стотки, десетки и единици кај броевите до 1000; да решаваат задачи со собирање стотки и десетки со полна десетка во обем на бројот  1000;

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

видови настава

наставни методи

наставни  форми

наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР  ПБ

ЛП       ДИ      ВТ

ФР      ИН     ИНД     ГФ     РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1. Решавање на задачи со собирање на полни стотки со полни десетки - повторување
  2. Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Работа со манипулативни средства:
  • 3С2Д+4Д=360Е   
  • 4С3Д+4Д =470Е
  • 5С7Д+2Д=570Е+20Е=590Е   
  • 9С3Д+3Д=930Е+30Е=960Е     
  1. 50 + 240 = ___         550 + 30 = ___           320 + 70 = ___          40 + 940 = ___

         80 + 410 = ___         860 + 10 = ___           240 + 20 = ___          20 + 150 = ___

  1. х - 10 = 980         х - 210 = 70           х - 20 = 630          х - 410 = 50

        х - 80 = 810         х - 120 = 60           х - 40 = 350          х - 560= 30

  1.  120 + 30 + 700 = ____________                  310 + 80 + 300 = ____________

        70 + 500 + 220 = ______________              140 + 30 + 700 = ____________

        800 + 40 +120 = ____________                   110 + 500 + 70 = ______________

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Решавање на задачи со табела за 6 стотка

 
 

Предмет:      Математика

Дата:12.10.2010

Одд:  IV 3        

Наставна тема:  Броеви до 1 000. Собирање и одземање до 1 000

Наставна единица: Собирање на полна стотка со стотки и десетки (500+270)

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

Образовни: - учениците да се запознаат со собирањето на полна стотка со стотки и десетки во обем на бројот 1000;

воспитни:     -развивање на позитивни карактерни особини: одговорност, упорност, истрајност, доследност

функционални: -да препознаваат, воочуваат и идентификуваат стотки, десетки и единици кај броевите до 1000; да решаваат задачи со собирање полна стотка со стотки и десетки во обем на бројот  1000;

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

видови настава

наставни методи

наставни  форми

наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР  ПБ

ЛП       ДИ      ВТ

ФР      ИН     ИНД     ГФ     РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

Решавање на задачи со собирање на полни стотки со полни десетки - повторување

Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Работа со манипулативни средства:

 

  • 5С +2С7Д=770Е   
  • 4С+1С6Д =560Е

 

  • 5С+3С2Д=500Е+320Е=820Е   
  • 2С+4С3Д=200Е+430Е=630Е
  1.  500 + 240 = ___        550 + 300 = ___           320 + 600 = ___          400 + 140 = ___

         800 + 110 = ___        860 + 100 = ___           240 + 200 = ___          200 + 150 = ___

  1.  х - 100 = 480         х - 210 = 700           х - 200 = 630          х - 410 = 500

         х - 800 = 110         х - 120 = 600           х - 400 = 350          х - 560= 300

  1.  420 + 30 + 300 = ____________                  310 + 180 + 300 = ____________

         70 + 200 + 220 = ______________              140 + 230 + 500 = ____________

         810 + 40 +120 = ____________                   110 + 500 + 40 = ______________

 

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Решавање на задачи со табела за 1 стотка

 
 
 

Предмет:      Математика

Дата:13.10.2010

Одд:  IV 3        

Наставна тема:  Броеви до 1 000. Собирање и одземање до 1 000

Наставна единица: Одземање на полна десетка од стотки и десетки (360-40) 

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

Образовни: - учениците да се запознаат со одземањето на полни десетки од стотки и десетки аналогно на собирањето на десетки и полни стотки и десетки; да научат да решаваат задачи со собирање и одземање во обем на 1000

воспитни:     -развивање на позитивни карактерни особини: одговорност, упорност, истрајност, доследност

функционални: -да препознаваат, воочуваат и идентификуваат стотки, десетки и единици кај броевите до 1000; да решаваат задачи со одземање на полни десетки од стотки и десетки во обем на бројот  1000;

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

видови настава

наставни методи

наставни  форми

наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР  ПБ

ЛП       ДИ      ВТ

ФР      ИН     ИНД     ГФ     РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1. Решавање на задачи со собирање на полни стотки и стотки и десетки  - повторување
  2. Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Работа со манипулативни средства:

 

  • 3С6Д - 4Д= 3С2Д = 320Е   
  • 5С5Д - 3Д = 5С2Д = 520Е

 

  • 8С9Д - 2Д = 890Е -20Е = 870Е   
  • 7С6Д - 3Д = 760Е -30Е = 730Е         
  1.  650 - 20 = ___         580 - 30 = ___           380 - 70 = ___          470 - 10 = ___

         980 - 40 = ___         860 - 10 = ___           290 - 30 = ___          240 - 30 = ___

  1.  х + 10 = 990         60 + х = 370           х + 20 = 770          70 + х = 590

         х + 80 = 890         20 + х = 560           х + 40 = 380          30 + х = 350

  1. 740 + 30 - 50 = ______________                  300 + 80 - 30 = ____________

        70 + 500 - 20 = ______________                  690 - 30 + 100 = ____________

        890 - 40 + 20 = ______________                  180 + 500 - 70 = ______________

 

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Решавање на задачи со табела за 7 стотка

 
 

Предмет:      Математика

Дата:14.10.2010

Одд:  IV 3        

Наставна тема:  Броеви до 1 000. Собирање и одземање до 1 000

Наставна единица: Одземање на стотки и десетки од стотки и десетки (770-270)

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

Образовни: - учениците да се запознаат со одземањето на стотки и десетки од стотки и десетки аналогно на собирањето на стотки и десетки и стотки и десетки; да научат да решаваат задачи со собирање и одземање во обем на 1000

воспитни:     -развивање на позитивни карактерни особини: одговорност, упорност, истрајност, доследност

функционални: -да препознаваат, воочуваат и идентификуваат стотки, десетки и единици кај броевите до 1000; да решаваат задачи со одземање на стотки и десетки од стотки и десетки во обем на бројот  1000;

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

видови настава

наставни методи

наставни  форми

наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР  ПБ

ЛП       ДИ      ВТ

ФР      ИН     ИНД     ГФ     РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1. Решавање на задачи со собирање на полни стотки и стотки и десетки  - повторување
  2. Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Работа со манипулативни средства:
  • 7С7Д - 2С7Д= 5С = 500Е   
  • 3С6Д - 2С4Д = 1С2Д = 120Е
  1. 6С8Д - 4С5Д = 2С3Д                     6С8Д            680

           680 - 450 = 230                      - 4С5Д          - 450    

                                                         2С3Д             230

  1.  650 - 220 = ___         580 - 330 = ___           380 - 270 = ___          470 - 170 = ___

         980 - 540 = ___         860 - 610 = ___           290 - 130 = ___          240 - 130 = ___

  1.  х + 610 = 990         260 + х = 370           х + 520 = 770          470 + х = 590

         х + 180 = 890         240 + х = 560           х + 140 = 380          130 + х = 350

 

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Решавање на задачи со табела за 10 стотка

 

Предмет:      Математика

Дата:15.10.2010

Одд:  IV 3        

Наставна тема:  Броеви до 1 000. Собирање и одземање до 1 000

Наставна единица:   Собирање и одземање вежби

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

Образовни: - учениците да ги повторат, систематизираат и утврдат стекнатите знаења за собирање и одземање  во обем на бројот 1000 без премин преку решавање на нумерички задачи

воспитни:     -развивање на позитивни карактерни особини: одговорност,  упорност, истрајност, доследност

функционални: -да  ги воочуваат, идентификуваат и пресметуваат операциите собирање и одземање  во  нумерички задачи; правилно, брзо и точно да ги решаваат задачите;

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

видови настава

наставни методи

наставни  форми

наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР  ПБ

ЛП       ДИ      ВТ

ФР      ИН     ИНД     ГФ     РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1.  Насоки и организација за работа на часот
  2.  Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

1.       Решавање на  задачи со собирање и одземање до 1000 - работа во групи со наставни ливчиња:

  • I   група - Собирање и одземање на полни стотки  (300+200)
  • II  група - Собирање и одземање на стотки и полни десетки  (300+20)
  • III група - Собирање  и одземање стотки и единица 
  • IV група - Собирање  и одземање на стотки и десетки со полна десетка 
  • V  група - Одземање на стотки и десетки од стотки и десетки (770-270 )
  • VI група - Собирање  на стотки и десетки од стотки и десетки (770-270 )

           Секој ученик започнува со решавање на задачите од прва група. Штом ги реши задачите го враќа наставното ливче и зема  наставното ливче со задачи од втора група. Ја повторува истата постапка секогаш земајќи задачи од наредна група додека дозволува времето од наставниот час.

          Решените задачи се прегледуваат со клуч за време на часот и учениците добиваат повратна информација за успехот со кој ги решиле задачите.

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

 Евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

  Истакнување на оние ученици кои брзо и точно решиле најголем број од наставните ливчиња

 
 
 

Предмет:      Математика

Дата:19.10.2010

Одд:  IV 3        

Наставна тема:  Броеви до 1 000. Собирање и одземање до 1 000

Наставна единица:    Собирање на стотки десетки и единици со стотки десетки и единици (345+124 )

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

Образовни: - учениците да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за собирање во обем на бројот 1000 без премин преку решавање на комбинирани задачи

воспитни:     -развивање на позитивни карактерни особини: одговорност,  упорност, истрајност, доследност

функционални: -да  ја воочуваат, идентификуваат и пресметуваат операцијата собирање во  нумерички и комбинирани задачи; правилно, брзо и точно да решаваат задачи во обем на бројот 1000 без премин

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

видови настава

наставни методи

наставни  форми

наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР  ПБ

ЛП       ДИ      ВТ

ФР      ИН     ИНД     ГФ     РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

 Да се потсетиме на постапката за усно собирање на броевите до 1000 - повторување

 Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Писмено собирање на броевите до 1000 без премин :
  2. Разреди кај трицифрените броеви: С, Д и Е
  3. Поставување на броевите во колона за пресметување:
  • 1С3Д2Е + 4С5Д5Е = 5С8Д7Е                  1С3Д2Е           132
  • 132 + 455 = 587                                + 4С5Д5Е        + 455    

                                                                 5С8Д7Е           587 

4.    Решавање задачи од учебникот страна 31/1, 2, 3, 4

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

 Евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

  Анализа на решените задачи

 

Предмет:      Математика

Дата:20.10.2010

Одд:  IV 3        

Наставна тема:  Броеви до 1 000. Собирање и одземање до 1 000

Наставна единица:  Одземање на стотки десетки и единици од стотки десетки и единици (469-124)

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

Образовни: - учениците да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за одземање во обем на бројот 1000 без премин преку решавање на комбинирани задачи

воспитни:     -развивање на позитивни карактерни особини: одговорност,  упорност, истрајност, доследност

функционални: -да  ја воочуваат, идентификуваат и пресметуваат операцијата одземање во  нумерички и комбинирани задачи; правилно, брзо и точно да решаваат задачи во обем на бројот 1000 без премин

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

видови настава

наставни методи

наставни  форми

наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР  ПБ

ЛП       ДИ      ВТ

ФР      ИН     ИНД     ГФ     РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1.  Да се потсетиме на постапката за усно одземање на броевите до 1000 - повторување
  2.  Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

Писмено одземање на броевите до 1000 без премин :

1.    Разреди кај трицифрените броеви: С, Д и Е

2.    Поставување на броевите во колона за пресметување:

3.      9С8Д7Е - 6С5Д4Е = 5С8Д7Е                  9С8Д7Е            987

         987 + 654 = 333                               + 6С5Д4Е         + 654    

                                                                 3С3Д3Е           333 

4.    Решавање задачи од учебникот страна 32/1, 2, 3, 4

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

 Евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

  Анализа на решените задачи

 
 

Предмет:      Математика

Дата:21.10.2010

Одд:  IV 3        

Наставна тема:  Броеви до 1 000. Собирање и одземање до 1 000

Наставна единица: Собирање на стотки десетки и единици со стотки десетки и единици ( 238+145 ) со премин во разредот единици

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

Образовни: - учениците да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за собирање во обем на бројот 1000; да се оспособат за решавање на задачи со премин во разредот единици

воспитни:     -развивање на позитивни карактерни особини: одговорност,  упорност, истрајност, доследност

функционални: - учениците самостојно да собираат трицифрени броеви  со премин во разредот единици; правилно, брзо и точно да решаваат нумерички и комбинирани задачи во обем на бројот 1000

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

видови настава

наставни методи

наставни  форми

наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР  ПБ

ЛП       ДИ      ВТ

ФР      ИН     ИНД     ГФ     РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1.  Колку единици има една десетка; што се случува со десетката кога збирот на единиците на два броја е поголем од 10 - повторување
  2.  Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Писмено собирање на броевите до 1000 со премин во разредот единици :10Е=1Д
  2. Поставување на броевите во колона за пресметување:                                                   
  3. Решавање задачи од учебникот страна 34/1, 2, 3

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

 Евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

  Анализа на решените задачи

 
 

Предмет:      Математика

Дата:22.10.2010

Одд:  IV 3        

Наставна тема:  Броеви до 1 000. Собирање и одземање до 1 000

Наставна единица:    Вежби - собирање и одземање

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

Образовни: - учениците да ги повторат, систематизираат и утврдат стекнатите знаења за собирање и одземање  во обем на бројот 1000 преку решавање на нумерички задачи

воспитни:     -развивање на позитивни карактерни особини: одговорност,  упорност, истрајност, доследност

функционални: -да  ги воочуваат, идентификуваат и пресметуваат операциите собирање и одземање  во  нумерички задачи; правилно, брзо и точно да ги решаваат задачите;

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

видови настава

наставни методи

наставни  форми

наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР  ПБ

ЛП       ДИ      ВТ

ФР      ИН     ИНД     ГФ     РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1.  Насоки и организација за работа на часот
  2.  Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

1.       Решавање на  задачи со собирање и одземање до 1000 - работа во групи со наставни ливчиња:

-          I   група - Собирање на стотки десетки и единици со стотки десетки и

                          единици - без премин

-          II  група - Одземање на стотки десетки и единици од стотки десетки и

                          единици - без премин

-          III група -  Собирање на стотки десетки и единици со стотки десетки и

                           единици ( 238+145 ) со премин во разредот единици

           Секој ученик започнува со решавање на задачите од прва група. Штом ги реши задачите го враќа наставното ливче и зема  наставното ливче со задачи од втора група. Ја повторува истата постапка секогаш земајќи задачи од наредна група додека дозволува времето од наставниот час.

          Решените задачи се прегледуваат со клуч за време на часот и учениците добиваат повратна информација за успехот со кој ги решиле задачите.

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

 Евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

  Истакнување на оние ученици кои брзо и точно решиле најголем број од наставните ливчиња

 
 

Предмет:      Математика

Дата:28.10.2010

Одд:  IV 3        

Наставна тема:  Броеви до 1 000. Собирање и одземање до 1 000

Наставна единица: Собирање на стотки десетки и единици со стотки десетки и единици со премин во разредот  десетки

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

Образовни: - учениците да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за собирање во обем на бројот 1000; да се оспособат за решавање на задачи со премин во разредот  десетки

воспитни:     -развивање на позитивни карактерни особини: одговорност,  упорност, истрајност, доследност

функционални: - учениците самостојно да собираат трицифрени броеви  со премин во разредот  десетки ; правилно, брзо и точно да решаваат нумерички и комбинирани задачи во обем на бројот 1000

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

видови настава

наставни методи

наставни  форми

наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР  ПБ

ЛП       ДИ      ВТ

ФР      ИН     ИНД     ГФ     РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

 Колку десетки има една стотка; што се случува со десетките кога збирот на  десетките од два броја е поголем од 10 - повторување

 Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Писмено собирање на броевите до 1000 со премин во разредот десетки:10Д =1С
  2. Поставување на броевите во колона за пресметување:                                  

283 + 145 = (200+80+3) + (100+40+5)=(3+5)+(80+40)+(200+100)= =8+(100 + 20)+300=8+20+(100+300)=8+20+400=428

Решавање задачи од учебникот страна 37/1, 3, 4, 5, 6

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

 Евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

  Анализа на решените задачи

 
 
 

Предмет:      Математика

Дата:29.10.2010

Одд:  IV 3        

Наставна тема:  Броеви до 1 000. Собирање и одземање до 1 000

Наставна единица: Одземање на стотки десетки и единици со стотки десетки и единици со премин во разредот  десетки

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

Образовни: - учениците да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за  одземање  во обем на бројот 1000; да се оспособат за решавање на задачи со премин во разредот  десетки

воспитни:     -развивање на позитивни карактерни особини: одговорност,  упорност, истрајност, доследност

функционални: - учениците самостојно да  одземање  трицифрени броеви  со премин во разредот  десетки ; правилно, брзо и точно да решаваат нумерички и комбинирани задачи во обем на бројот 1000

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

видови настава

наставни методи

наставни  форми

наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР  ПБ

ЛП       ДИ      ВТ

ФР      ИН     ИНД     ГФ     РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1.  Колку десетки има една стотка; што се случува со десетките кога збирот на  десетките од два броја е поголем од 10 - повторување
  2.  Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Писмено  одземање  на броевите до 1000 со премин во разредот десетки:10Д =1С
  2. Поставување на броевите во колона за пресметување:
  3. Решавање задачи од учебникот страна 38/1, 3, 4, 5, 6

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

 Евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

  Анализа на решените задачи