Од нашата училница

Почетна Фото галерија Видео галерија Календар за работа Архива Кенгур

 

 

ОКТОМВРИ

 
 

Предмет:      Математика

Дата:02.11.2010

Одд:  IV 3        

Наставна тема:  Броеви до 1 000. Собирање и одземање до 1 000

Наставна единица:  Собирање на стотки десетки и единици со стотки десетки и единици со премин во разредите единици и десетки

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

Образовни: - учениците да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за собирање во обем на бројот 1000; да се оспособат за решавање на задачи со собирање со премин во разредите единици и десетки

воспитни:     -развивање на позитивни карактерни особини: одговорност,  упорност, истрајност, доследност

функционални: - учениците самостојно да собираат трицифрени броеви со премин во  разредите единици и десетки; правилно, брзо и точно да решаваат нумерички и комбинирани задачи во обем на бројот 1000

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни форми

Наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР   ПБ

ЛП      ДИ      ВТ

ФР     ИН       ИНД       ГФ      РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

 - Колку единици има во една десетка и колку десетки има во една стотка - повторување

 - Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

Писмено собирање на броевите до 1000 со премин во разредите единици и десетки:

1.       10Е = 1Д; 10Д =1С

2.       Поставување на броевите во колона за пресметување

3.       Решавање задачи од учебникот страна 40/1, 3, 4, 5, 6, 7

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

 Евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

  Анализа на решените задачи

 
 

Предмет:          Математика

Дата:23.11.2010

Одд:  IV 3        

Наставна тема:  Броеви до 1 000. Собирање и одземање до 1 000

Наставна единица: Контролна задача - собирање и одземање до 1000

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни: учениците да ги повторат,систематизираат и утврдат стекнатите знаења од писмено собирање и одземање на трицифрени броеви со премин,

воспитни:   кај учениците да се создадат позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност и позитивни работни навики: редовност, прецизност

функционални: учениците самостојно, брзо и точно  писмено да собираат и одземаат трицифрени броеви со премин,

        -да решаваат комбинирани задачи со собирање и одземање трицифрени броеви со премин,

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни форми

Наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР   ПБ

ЛП      ДИ      ВТ

ФР     ИН       ИНД       ГФ      РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

-Содржина на контролните задачи; упатство за самостојна работа во контролните задачи

-истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

1. Делење на контролните задачи

2. Самостојна работа на учениците

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Решавање контролни задачи со примена на писменото собирање и одземање на трицифрени броеви

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Собирање на тестовите после што ќе следува анализа на решените задачи

 
 

Предмет:          Математика

Дата:18.02.2011

Одд:  IV 3        

Наставна тема: Множење и делење на броевите до 1000.

Наставна единица: Множење на збир со број

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни: учениците да се запознаат со дистрибутивното својство на множењето во однос на собирањето; да научат дека при множење на цел збир со даден број или секој од собироците посебно, со истиот број, даваат еднаков резултат

воспитни:   кај учениците да се создадат позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност и позитивни работни навики: редовност, прецизност

функционални: учениците да го применуваат дистрибутивното својство на множењето во однос на собирањето преку добивање на еднаков резултат при можење на збир или на секој собирок поединечно во практични примери

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни форми

Наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР   ПБ

ЛП      ДИ      ВТ

ФР   ИН    ИНД   ГФ    РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )  3 - 5’

       Поставување проблем задача (работа во две групи): (4 + 5) ◦ 9 =  и  4 ◦ 9 + 5 ◦ 9 =

-         дали при решавањето на примерите ќе се добие еднаков резултат?

-         која група прва ќе го реши примерот - натпревар

         Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел ) 30’

Активности на наставникот:

    1. Откривање на  дистрибутивното својство на множењето во однос на собирањето преку пример:

 60 4 + 40 4 = 240 + 160 = 400

(60 + 40) 4 = 100 4 = 400

 50 4 + 40 4 = (50 + 40) 4

   2. Давање насоки и напатствија при решавање на примерите

      - запазување на редослед на операции

      - примена на загради во израз

   3. Проверување на точноста на решените задачи

   4. Следење на работата на учениците, водење забелешки

Активности на учениците:

Решавање на задачи со воочување на равенството:

         1.      703+320=                         350+504=

                  (70+20)3=                         (3+4)50=

                  402+302=                         640+340=

                  (40+30)2=                         (6+3)40=

2.        Во пет кутии имало по 4 лампиони. Во секоја кутија ставиле уште по 3. Колку лампиони има во кутиите?

3.        На 6 полици има по 4 книги. На секоја полица биле ставени уште по 6 книги. Колку книги има на полиците?

4.        Во собата си играле 6 деца. Колку прсти имаме сите на рацете?- прашало едно. А колку прсти имаме сите и на рацете и на нозете? - прашало друго. Пресметај!

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел ) 5 - 7’

Да се обидеме дистрибутивното својството да го претставиме со букви:

(a + b) ◦ c = a ◦ c + b ◦ c

 
 

Предмет:          Математика

Дата:01.03.2011

Одд:  IV 3         

Наставна тема: Множење и делење на броевите до 1000 000

Наставна единица:  Множење со едноцифрен број ( без премин)

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни: учениците да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за множењето на повеќецифрени броеви со едноцифрен број со премин аналогно на писменото множење до 1000

воспитни:   кај учениците да се создадат позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност и позитивни работни навики: редовност, прецизност

функционални: учениците самостојно, брзо и точно да множат повеЌецифрени броеви со едноцифрен број со премин аналогно на писменото множење до 1000

        -да реШаваат задачи со писмено множење над 1000

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни форми

Наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР   ПБ

ЛП      ДИ      ВТ

ФР     ИН       ИНД       ГФ      РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

-како писмено множиме до 1000 - повторување

-истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

1.       Повторување на множењето на повеќецифрени броеви со едноцифрен број со премин до 1000 - решавање пример

2.       Множење на повеќецифрени броеви со едноцифрен број со премин аналогно на множењето до 1000

3.       Решавање на задачи:

Учебник страна97/ задача 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Писмено проверување на точноста и брзината за реШавање на задачите

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

 Анализа на реШените задачи

 
 

Предмет:          Математика

Дата:03.03.2011

Одд:  IV 3        

Наставна тема: Множење и делење на броевите до 1000.

Наставна единица:  Множење со едноцифрен број  со премин (41 3,  241 3)

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни: учениците да се запознаат со множењето на  двоцифрени и трицифрени броеви со едноцифрен број со премин аналогно на  табличното множење до 100

воспитни:   кај учениците да се создадат позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност и позитивни работни навики: редовност, прецизност

функционални: учениците самостојно, брзо и точно да множат  двоцифрени  и трицифрени броеви со едноцифрен број со премин аналогно на табличното множење до 100

        -да решаваат задачи со таблично множење  до 100

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни форми

Наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР   ПБ

ЛП      ДИ      ВТ

ФР     ИН       ИНД       ГФ      РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

-повторување  на таблицата на множење и делење до 100-усно

-истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

       1.Запознавање со множењето на двоцифрени броеви со едноцифрен број со премин аналогно на  табличното множење без премин

          

            44х3                144х3

             132                   432

2.Решавање на задачи:

Учебник страна102/ задача 1, 2, 3, 4, 5,6

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Пресметување на производи од таблично множење до степен на автоматизација

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

 Анализа на решените задачи

 
 

Предмет:          Математика

Дата:07.04.2011

Одд:  IV 3        

Наставна тема: Множење и делење на броевите до 1000.

Наставна единица: Одредување непознат множител, деленик и делител

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни:     -учениците да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за делење и множење и правилно да ги применуваат операциите при одредување непознат множител, деленик и делител

воспитни:   кај учениците да се создадат позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност и позитивни работни навики: редовност, прецизност

функционални:;-учениците да ја воочуваат и идентификуваат примената на операциите делење и множење при одредување непознат множител, деленик и делител; самостојно, брзо и точно да множат и делат таблично до 100;

        -да решаваат задачи со вонтаблично множење и делење до 1000

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни форми

Наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР   ПБ

ЛП      ДИ      ВТ

ФР     ИН       ИНД       ГФ      РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

-повторување: воочување на зависноста на делењето и множењето како операции кои се обратни една на друга

-истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

1.        Решавање на задачи одредување непознат множител, деленик и делител:

Учебник страна116/ задача 1, 2

            страна117/ задача 1, 2

            страна118/ задача 1, 2

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Воочување на зависноста на делењето и множењето како операции кои се обратни една на друга

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

 Анализа на решените задачи

 
 
 

Предмет:          Математика

Дата:14.04.2011

Одд:  IV 3        

Наставна тема:   Множење и делење на броевите до 1000.

Наставна единица:      Споредување на дропки со еднакви именители

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни:     -учениците да се стекнат со нови знаења за дропката како дел од целото; да научат да споредуваат и подредуваат дропки со еднакви именители по големина

воспитни:   кај учениците да се создадат позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност и позитивни работни навики: редовност, прецизност

функционални:;-учениците да воочуваат, идентификуваат и споредуваат дропки со еднакви именители и истите да ги подредуваат по големина

        -да реШаваат задачи со споредување на дропки

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни форми

Наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР   ПБ

ЛП      ДИ      ВТ

ФР     ИН       ИНД       ГФ      РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел ) - 15`

-повторување: броител, дробна црта и именител

-истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел ) - 20`

Активности на наставникот:

 1. Подготовки за активноста: Формирање на 4 групи

  2. Поттикнување и насочување на дискусијата:  дообјаснување или давање дополнителни информации

 3. Следење на работата на учениците, водење забелешки

Активности на учениците:

1. Работа во групи: сечење и споредување на делови од целото

2. Дискусија

      Воочување на зависноста на големината на дропката од броителот

    Решавање на задачи со споредување дропки со еднакви именители

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел ) - 5`

Анализа на решените задачи

 
 

Предмет:          Математика

Дата:26.04.2011

Одд:  IV 3        

Наставна тема:   Мерење

Наставна единица:       Милемиум - собирање и одземање мерки за време

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни:     -учениците да се запознаат со мерката за време милениум; да ги повторат, систематизираат и утврдат стекнатите знаења изучените мерки за време

воспитни:   кај учениците да се создадат позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност и позитивни работни навики: редовност, прецизност

функционални:;-учениците да ги воочуваат, идентификуваат и споредуваат изучените мерки за време, истите да ги подредуваат по големина, собираат и одземаат

        -да решаваат задачи единици за време

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни форми

Наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР   ПБ

ЛП      ДИ      ВТ

ФР     ИН       ИНД       ГФ      РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел ) - 10`

- повторување на изучените мерки за време преку нивно подредување од најмалата до најголемата изучена мерка и обратно

- истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел ) - 25`

Активности на наставникот:

 1. Подготовки за активноста:

-запознавање со милениумот како мерка за време

  2. Поттикнување, следење и насочување на учениците при решавање на задачите:  дообјаснување или давање дополнителни информации

 3. Следење на работата на учениците, водење забелешки

Активности на учениците:

1.        Решавање на задачи

 

         1. Во еден милениум има:    

  а) ____ години,   б) ____ децении   в) ____ векови

         2. Колку минути има во:

  а) 2 часа        б) 6 часа           в) 8 часа        г) 10 часа

         3. Колку секунди има во:

   а) 4 минути      б) 5 минути       в) 7 минути      г) 10 минути

         4. Намали ги за 10 минути и 15 секунди дадените мерки:

      18мин.22с                2ч37мин45с              7ч36мин39с

5.    Зголеми ги за18 мин36с дадените мерки:

 55мин24с                   27мин53с                  2ч 49мин55с

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел ) - 5`

Анализа на решените задачи

 
 

Предмет:          Математика

Дата:15.04.2011

Одд:  IV 3        

Наставна тема:   Множење и делење на броевите до 1000.

Наставна единица:      Решавање задачи - сопоредување на дропки

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни:     -учениците да ги повторат, систематизираат и утврдат стекнатите знаења за дропката како дел од целото; да научат да споредуваат и подредуваат дропки со еднакви именители по големина

воспитни:   кај учениците да се создадат позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност и позитивни работни навики: редовност, прецизност

функционални:;-учениците да воочуваат, идентификуваат и споредуваат дропки со еднакви именители и истите да ги подредуваат по големина

        -да решаваат задачи со споредување на дропки

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни форми

Наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР   ПБ

ЛП      ДИ      ВТ

ФР     ИН       ИНД       ГФ      РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел ) - 5`

-повторување: броител, дробна црта и именител

-истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел ) - 30`

Активности на наставникот:

 1. Подготовки за активноста

  2. Поттикнување и насочување на дискусијата:  дообјаснување или давање дополнителни информации

 3. Следење на работата на учениците, водење забелешки

Активности на учениците:

1. Решавање на задачи со споредување дропки со еднакви именители

 

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел ) - 5`

Анализа на решените задачи

 

Предмет:          Математика

Дата:01.12.2010

Одд:  IV 3        

Наставна тема:   Геометриски фигури во рамнина

Наставна единица:   Права низ една точка

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни: учениците да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за односот на точка и права, да ги воочуваат можните взаемни положби, да ги забележуваат со пригодни симболи и истите да ги читаат на различни начини

воспитни: да стекнат доверба во сопствените можности и желба да се занимаваат со математика; да се создадат позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност и позитивни работни навики: редовност, прецизност

функционални: учениците да воочуваат и идентификуваат точка и права, нивната заемна положба, самостојно да ги цртаат, именуваат, забележуваат со пригодни симболи и истите правилно да ги читаат на различни начини

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни форми

Наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР   ПБ

ЛП      ДИ      ВТ

ФР     ИН       ИНД       ГФ      РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

- точка, права и рамнина - повторување

- истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Точка и права - запознавање со взаемните положби, бележење и читање:

АÎ а

-          точката А припаѓа на правата а

-          точката А лежи на правата а

-          правата а минува низ точката А

АÏ а

-          точката А не припаѓа на правата а

-          точката А не лежи на правата а

-          правата а не минува низ точката А

  1. Активности со решавање на задачи од учебник страна 52

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Идентификување на заемна положба на точка и права

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

  Анализа на решените задачи

 
 

Предмет:          Математика

Дата:21.12.2010

Одд:  VI 3        

Наставна тема:  Геометриски фигури во рамнина

Наставна единица:  Прав агол

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни: учениците да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за  поимот агол, елементите од кои е составен и да се запознаат со правиот агол, да научат да мерат и цртаат прав агол со шаблон

воспитни: да стекнат доверба во сопствените можности и желба да се занимаваат со математика; да се создадат позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност и позитивни работни навики: редовност, прецизност

функционални: учениците да воочуваат, разликуваат, и самостојно идентификуваат елементи  од кои се составени аглите, истите да ги именуваат и забележуваат со пригодни симболи, да воочуваат и идентификуваат прав агол, да цртаат прав агол со шаблон

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни форми

Наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР   ПБ

ЛП      ДИ      ВТ

ФР     ИН       ИНД       ГФ      РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

-повторување од претходниот час: кои се елементите на аголот?

-истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Воочување на прав агол на предметите во училницата
  2. Кој агол е прав агол- цртање со шаблон
  3. Решавање на задачи со агол

-          учебник страна 63/1, 2, 3

-          учебник страна 64/4, 5, 6, 7, 8

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

 Анализа на решените задачи

 
 
 

Предмет:          Математика

Дата:22.12.2010

Одд:  VI 3        

Наставна тема:  Геометриски фигури во рамнина

Наставна единица:   Остар и тап агол

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни: учениците да се запознаат со остар и тап агол, да ги разликуваат, споредуваат и именуваат според правиот агол; да ги цртаат и именуваат според шаблонот за прав агол

воспитни: да стекнат доверба во сопствените можности и желба да се занимаваат со математика; да се создадат позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност и позитивни работни навики: редовност, прецизност

функционални: учениците да воочуваат, разликуваат, споредуваат и цртаат прав, остар и тап агол; да ги идентификуваат елементите од кои се составени аглите, да ги именуваат и забележуваат со пригодни симболи

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни форми

Наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР   ПБ

ЛП      ДИ      ВТ

ФР     ИН       ИНД       ГФ      РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

-повторување од претходниот час: прав агол - кои се елементите на аголот?

-истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

Воочување на шаблонот за прав агол на линијарот

Запознавање со остар агол (агол кој е помал од правиот агол - споредување со шаблонот за прав агол) - цртање

Запознавање со тап агол (агол кој е поголем од правиот агол - споредување со шаблонот за прав агол) - цртање

Решавање на задачи со агол

-          учебник страна 65/ 1, 2, 3, 4

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

 Анализа на решените задачи

 
 

Предмет:          Математика

Дата:30.11.2010

Одд:  IV 3        

Наставна тема:   Геометриски фигури во рамнина

Наставна единица:  Точка, права, рамнина - вежби

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни: учениците да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за точка, права и рамнина, да ги воочуваат можните взаемни положби и да ги забележуваат со пригодни симболи

воспитни: да стекнат доверба во сопствените можности и желба да се занимаваат со математика; да се создадат позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност и позитивни работни навики: редовност, прецизност

функционални: учениците да воочуваат, разликуваат, и самостојно идентификуваат точка, права и рамнина, нивната заемна положба, самостојно да ги цртаат и истите да ги именуваат и забележуваат со пригодни симболи

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни форми

Наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР   ПБ

ЛП      ДИ      ВТ

ФР     ИН       ИНД       ГФ      РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

- кои геометриски поими ги изучивме на минатите часови - повторување

 -истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Решавање на задачи со заемна положба на точка, права и рамнина
  2. Активности во решавање на задачи во учебник

                                                       страна 54,55

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Идентификување на заемна положба на точка, права и рамнина

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

  Анализа на решените задачи