Од нашата училница

Почетна Фото галерија Видео галерија Календар за работа Архива Кенгур

 

 

СЕПТЕМВРИ

Подготовки

 ОКТОМВРИ >>  

 
 

Предмет:      Математика

Дата:01.09.2010

Одд:  IV 3        

Наставна тема:  Броеви до 1 000. Собирање и одземање до 1 000

Наставна единица: Броеви до 100

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

Образовни: - учениците да ги повторат и систематизираат стекнатите знаења за читање, запишување  и споредување на броевите до 100, парни и непарни броеви, претходник и следбеник преку решавање на комбинирани задачи

воспитни:     -развивање на позитивни карактерни особини: одговорност,  упорност, истрајност, доследност

функционални: -да  ги воочуваат и идентификуваат парните и непарните броеви, претходник и следбеник кај броевите до 100; да ги читаат, запишуваат  и споредуваат броевите до 100

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

видови настава

наставни методи

наставни  форми

наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР  ПБ

ЛП       ДИ      ВТ

ФР      ИН     ИНД     ГФ     РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1.  Што знаеме за броевите до 100 од минатата учебна година - повторување
  2.  Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

            Решавање на комбинирани  задачи:

1.       Читање, запишување  и споредување на броевите до 100

2.       Парни и непарни броеви - низи

3.       Претходник и следбеник

4.       Набројување на броевите од 1, 2, 3....10 десетка

5.       Решавање на задачи од учебник: страна5/1, 2, 3, 4, 5

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

  Анализа на решените задачи

 
 

Предмет:      Математика

Дата:02.09.2010

Одд:  IV 3        

Наставна тема:  Броеви до 1 000. Собирање и одземање до 1 000

Наставна единица:  Собирање и одземање до бројот 100 без премин

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

Образовни: - учениците да ги повторат, систематизираат и утврдат стекнатите знаења за собирање и одземање  во обем на бројот 100 без премин преку решавање на комбинирани задачи

воспитни:     -развивање на позитивни карактерни особини: одговорност,  упорност, истрајност, доследност

функционални: -да  ги воочуваат, идентификуваат и пресметуваат операциите собирање и одземање  во комбинирани задачи; правилно да ги поставуваат и постапно решаваат задачите; да го запазуваат редоследот на операциите во изрази

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

видови настава

наставни методи

наставни  форми

наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР  ПБ

ЛП       ДИ      ВТ

ФР      ИН     ИНД     ГФ     РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1.  Собирање и одземање до 100 (полни десетки)  - усно
  2.  Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

    Решавање на  задачи:

  1. 75+14=___                   98- 54=___                         63+22=___

        42+33=___                   79- 36=___                         84 - 42=___                  

             89               45                96              56                86               57

           - 28             +42              - 45           + 31             - 43             + 22       

2.  Пресметај ги изразите:

a.       89 - (27+31) =____________________________

b.        94 - 51 + 32 =____________________________

в.        18 + 71 - 36 =____________________________ 

Во една продавница има 78 костуми од кои 33 со линии, 24 со цветови, а останатите без дезен. Колку костими без дезен има во продавницата?                          

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

  Анализа на решените задачи

 
 

Предмет:      Математика

Дата:03.09.2010

Одд:  IV 3        

Наставна тема: Броеви до 1 000. Собирање и одземање до 1 000

Наставна единица:  Собирање и одземање до бројот 100  со премин

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

Образовни: - учениците да ги повторат, систематизираат и утврдат стекнатите знаења за собирање и одземање до бројот 100 со премин преку решавање на комбинирани задачи

воспитни:     -развивање на позитивни карактерни особини: одговорност, упорност, истрајност, доследност

функционални: - да решаваат нумерички задачи со собирање и одземање колона и ред; да го запазуваат редоследот на операциите во изрази; правилно да ги поставуваат и постапно решаваат задачите со собирање и одземање во обем на бројот 100 со премин

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

видови настава

наставни методи

наставни  форми

наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР  ПБ

ЛП       ДИ      ВТ

ФР      ИН     ИНД     ГФ     РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1. Собирање и дземање без премин - картички, монети и банкноти
  2. Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Решавање на задачи со собирање и одземање до бројот 100  со премин

-          решавање на нумерички здачи - одземање во колона и ред:

       79+14=___                   92- 54=___                         63+29=___

       48+33=___                   73- 36=___                         84 - 47=___                  

 

             82               45                96              56                83               51

           - 28             +47              - 48           + 39              - 48            + 22       

-          решавање на здачи со изрази:

                  а.     82 - (27+36) =____________________________

                  б.    94 - 58 + 37 =____________________________

                  в.    19 + 71 - 36 =____________________________ 

2.     Решавање на задачи од учебник страна 8 задача 1, 2, 3, 4, 5, 6

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Анализа на решените задачи

 
 

Предмет:      Математика

Дата:07.09.2010

Одд:  IV 3        

Наставна тема: Броеви до 1 000. Собирање и одземање до 1 000

Наставна единица:   Множества - елементи на множества

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

Образовни: - учениците да се запознаат со поимите множество и елемент на множество; да се оспособат графички да претставуваат множества со Венов дијаграм; да се запознаат со поимите: припаѓа и не припаѓа и симболите со кои се запишуваат;

воспитни:     -развивање на позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност

функционални: -да  воочуваат и идентификуваат множества според некоја карактеристика на елементите; да претставуваат множества со Венов дијаграм; да именуваат елементи на дадено множество, да ги применуваат поимите: припаѓа и не припаѓа и симболички да ги запишуваат;

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

видови настава

наставни методи

наставни  форми

наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР  ПБ

ЛП       ДИ      ВТ

ФР      ИН     ИНД     ГФ     РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1. воочување на заедничка карактеристика кај различни предмети (формирање на множества со набројување на елементи со слични карактеристики: ученици, клупи ...) - насочен разговор
  2. истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1.       Множество (поим)

  • формирање на множества со броеви
  • запознавање со Венов дијаграм

2.       Елемент на множество (поим)

-          набројување на елементите во множества претставени со Венов дијаграм (е или не е елемент на множеството...)

-          запознавање со поимите: припаѓа  и не припаѓа  и симболите со кои се запишуваат (Î,Ï);

3.     Решавање на задачи од учебник страна 10 и 11 задача 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Вежби со симболите Î и Ï

 
 

Предмет:      Математика

Дата:10.09.2010

Одд:  IV 3        

Наставна тема: Броеви до 1 000. Собирање и одземање до 1 000

Наставна единица:   Број на множество

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

Образовни: - учениците да се запознаат со поимот број на множество; да одредуваат број на елементи во множество претставено со Венов дијаграм и истиот симболички да го запишуваат

воспитни:     -развивање на позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност

функционални: -да откриваат, препознаваат, воочуваат и идентификуваат број на множество претставено со Венов дијаграм и истиот симболички да го запишуваат

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

видови настава

наставни методи

наставни  форми

наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР  ПБ

ЛП       ДИ      ВТ

ФР      ИН     ИНД     ГФ     РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1. претставување на множества со Венов дијаграм - колку елементи има секое од претставените множества - насочен разговор
  2. истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

         Број на множество (поим)

-          колку елементи имаат множествата:

А  -  множество од броеви од првата десетка бА=10

B   -  множество од парни броеви од првата десетка бB=5

C   -  множество од непарни броеви од првата десетка  бC=5

D   -  множество од арапски цифри бD=10

-          симболичко запишување на број на множество

2.       Решавање на задачи од учебник страна 12 задача 1, 2, 3, 4, 5, 6

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Анализа на решените задачи

 
 
 

Предмет:      Математика

Дата:14.09.2010

Одд:  IV 3        

Наставна тема: Броеви до 1 000. Собирање и одземање до 1 000

Наставна единица:  Пресек на множества

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

Образовни: - учениците да се запознаат со поимот пресек на множества; да научат да определуваат пресек на множества и симболички да го запишуваат бројот на пресекот

воспитни:     -развивање на позитивни карактерни особини: одговорност, упорност, истрајност, доследност

функционални: - да определуваат пресек на множества како множество од заеднички елементи на две множества и симболички да го запишуваат

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

видови настава

наставни методи

наставни  форми

наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР  ПБ

ЛП       ДИ      ВТ

ФР      ИН     ИНД     ГФ     РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1. Множество, број на множество - повторување
  2. Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

1.       Поим за пресек на множества - самостојна работа на учениците:

-          множество А - мои предмети, прибор, во детската соба

-          множество В - предмети, прибор во детската соба од сестра ми

-          пресек: заеднички предмети, играчки, компјутер

2.     Запишување на пресек на множества

-          запознавање со  симболот за пресек на множества ∩

-          вежби во запишување на бројот на множествата и нивниот пресек: бА= 5; бB= 7; б(А∩B) = 3

3.     Решавање на здачи:

учебник страна 13 задача 1, 2, 3, 4, 5

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Анализа на решените задачи

 
 

Предмет:      Математика

Дата:15.09.2010

Одд:  IV 3        

Наставна тема:  Броеви до 1 000. Собирање и одземање до 1 000

Наставна единица: Унија на множества

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

Образовни: - учениците да се запознаат со поимот унија на множества; да се оспособат графички да претставуваат унија на множества со Венов дијаграм од две или три множества; да научат да определуваат унија и симболички да го запишуваат бројот на унијата;

воспитни:     -развивање на позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност

функционални: -да препознаваат, воочуваат и идентификуваат унија на множества; графички да претставуваат унија на множества со Венов дијаграм од две или три множества;  симболички да го запишуваат бројот на унијата

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

видови настава

наставни методи

наставни  форми

наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР  ПБ

ЛП       ДИ      ВТ

ФР      ИН     ИНД     ГФ     РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1. Пронаоѓање на заедничко својство на две множества (јаболка, круши - овошје; молив, пенкало - прибор за пишување) - насочен разговор
  2. Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

1.       Поим за унија на множества  - запишување на унија со симбол È

             A   -  множество од парни броеви од првата десетка бB=5

B   -  множество од непарни броеви од првата десетка  бC=5

C   -  множество од броеви од првата десетка б(АÈB) =10

2.       Решавање задачи во тетратка - графичко претставување на унија со Венов дијаграм

3.       Решавање на задачи од учебник страна 12 задача 1, 2, 3, 4, 5, 6

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Анализа на решените задачи

 
 

Предмет:      Математика

Дата:16.09.2010

Одд:  IV 3        

Наставна тема:  Броеви до 1 000. Собирање и одземање до 1 000

Наставна единица: Множества - проверување

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

Образовни: - учениците да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за претставување на множествата со Венов дијаграм; елементи кои припаѓаат или не припаѓаат на дадено множество; број на елементи во множеството, унијата и пресекот и запишување на истите со симболи

воспитни:     - развивање на позитивни карактерни особини: одговорноступорност, истрајност, доследност

функционални: -учениците да  препознаваат, воочуваат и идентификуваат множества претставени со Венов дијаграм, симболички да запишуваат кој елемент припаѓа или не припаѓа на дадено множество; да одредуваат број на елементи во множеството, унијата и пресекот и симболички да ги запишуваат

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

видови настава

наставни методи

наставни  форми

наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР  ПБ

ЛП       ДИ      ВТ

ФР      ИН     ИНД     ГФ     РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1. Што знаеме за множества  - набројување на наставните единици
  2. Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

1.       Решавање задачи во наставно ливче

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Наставно ливче

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Анализа на задачите од наставното ливче

 
 

Предмет:          Математика

Дата:17.09.2010

Одд:  IV 3        

Наставна тема: Броеви до 1 000. Собирање и одземање до 1 000

Наставна единица: Броеви до 1000 составени од полни стотки

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни: учениците да се запознаат со броевите до 1000 составени од полни стотки - аналогно на полните десетки од првата стотка; да научат правилно да ги читаат и запишуваат

воспитни:   кај учениците да се создадат позитивни карактерни особини: одговорност, упорност, истрајност, доследност и позитивни работни навики: редовност, прецизност

функционални: учениците да ги препознаваат, идентификуваат, читаат и пишуваат целите стотки до1000; да ги подредуваат во низи по големина кои растат и опаѓаат за 100

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

видови настава

наставни методи

наставни  форми

наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР  ПБ

ЛП       ДИ      ВТ

ФР      ИН     ИНД     ГФ     РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1. да броиме со цели десетки до 100 - повторување
  2. истакнување на целта на часот

 

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Што ќе се случи ако на секоја цела десетка додадеме на крај по една нула (пишување на полните стотки):

        10 0  -десет, сто                                    60 0  -шеесет, шестотини

        20 0  -дваесет, двесте,                           70 0  -седумдесет, седумстотини

        30 0  -триесет, триста,                            80 0  -осумдесет, осумстотини

        40 0  -четириесет, четиристотини,            90 0  -деведесет, деветстотини

        50 0  -педесет, петстотини,                     10 0 0 - десет, сто, илјада

  1. Решавање задачи со низи по големина кои растат и опаѓаат за 100

-          100, 200, 300, ___, ___, ___, ___, ___, ___, ____

-          1000, 900, 800, ___, ___, ___, ___, ___, ___, ____

  1. Решавање на задачи во учебник:

                     -учебник страна 15/ 1, 2                 

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Анализа на решените задачи

 

Предмет:          Математика

Дата:21.09.2010

Одд:  IV 3        

Наставна тема:   Броеви до 1 000. Собирање и одземање до 1 000

Наставна единица:  Одредување месна вредност

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни: учениците да научат да одредуваат месна вредност на цифра во броевите до 1000 и да ги запишуваат трицифрените броеви во развиена форма

воспитни:   кај учениците да се создадат позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност и позитивни работни навики: редовност, прецизност

функционални: учениците да ги препознаваат, читаат и идентификуваат броевите до 1000; да ја определуваат месната вредност на цифрите во бројот, да ги подредуваат во низи по големина, да ги пишуваат во развиена форма, да ги читаат и споредуваат

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

видови настава

наставни методи

наставни  форми

наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР  ПБ

ЛП       ДИ      ВТ

ФР      ИН     ИНД     ГФ     РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1. - да броиме со цели стотки до 100 - повторување
  2. - истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Определување на месна вредност на цифра во трицифрен број

-          235 - колкава е месната вредност на секоја од цифрите

-          2С - месна вредност 200

-          3Д - месна вредност 30

-          5Е - месна вредност 5

  1. Запишување на броевите во развиена форма

-          235 = 200 + 30 + 5

  1. Колку стотки, десетки и единици имаат броевите

-          235=2С3Д5Е  (решавање на примери со различни трицифрени броеви)

  1. Решавање на задачи во учебник:

                     -учебник страна 18/ 7, 8, 9,                           &nb sp;      

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Идентификување на четирицифрени броеви

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Игра (математички семафор) - да составиме броеви од три картички од математичкиот семафор со различни цифри - кога една цифра има најмала, а кога најголема месна вредност (комбинирање на картичките и запишување на добиените комбинации на броеви)

 
 
 

Предмет:      Математика

Дата:22.09.2010

Одд:  IV 3        

Наставна тема:  Броеви до 1 000. Собирање и одземање до 1 000

Наставна единица: Броеви до 1000 припадност

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

Образовни: - учениците да се запознаат со начинот на формирање на броевите до 1000; да се запознаат со стотките и десетките во првата илјадарка; да се оспособат самостојно и точно да ги набројуваат броевите од бараната десетка во бараната стотка

воспитни:     -развивање на позитивни карактерни особини: одговорност, упорност, истрајност, доследност

функционални: -да  ги откриваат, препознаваат, воочуваат и идентификуваат броевите до 1000; да ги препознаваат и идентификуваат стотките и десетките во првата илјадарка; самостојно и точно да ги набројуваат броевите од бараната десетка во бараната стотка

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

видови настава

наставни методи

наставни  форми

наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР  ПБ

ЛП       ДИ      ВТ

ФР      ИН     ИНД     ГФ     РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1. да се потсетиме на броевите од десетките од првата стотка - повторување
  2. Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Десет стотки до 1000:

-          работен лист од учебник, разгледување на дадените десет стотки од првата илјадарка во табели:

                  - 1-100      прва стотка                  - 501-600    шеста  стотка

                 - 101-200  втора стотка                 - 601-700   седма  стотка

                 - 201-300  трета стотка                 - 701-800    осма  стотка

                 - 301-400  четврта стотка             - 801-900    деветта  стотка

                  -401-500  петта стотка                 - 901-1000   десетта  стотка

2.    Решавање на задачи во учебник страна 19/4; 20/5, 6, 7

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Игра: Кажи ми ги... (броевите од 2Д од 3С и сл.)

 
 

Предмет:      Математика

Дата:23.09.2010

Одд:  IV 3        

Наставна тема:  Броеви до 1 000. Собирање и одземање до 1 000

Наставна единица:  Споредување на броевите до 1000

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

Образовни: - учениците да ги споредуваат броевите до илјада аналогно на споредувањето на броевите до сто; да ги подредуваат во низи по големина почнувајќи од најмалиот или од најголемиот

воспитни:     -развивање на позитивни карактерни особини: одговорност,  упорност, истрајност, доследност

функционални: -да  ги споредуваат броевите до илјада; правилно да ги читаат, пишуваат и употребуваат  знаците за споредување  поголемо, помало, еднакво и нееднакво; да ги подредуваат броевите во низи по големина почнувајќи од најмалиот или од најголемиот

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

видови настава

наставни методи

наставни  форми

наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР  ПБ

ЛП       ДИ      ВТ

ФР      ИН     ИНД     ГФ     РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1.  подредување на полните стотки во низа по големина - повторување
  2.  истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

I    Да ги споредиме броевите:

                      30    300                       70    700                        100   1000

                     123   321                       37    370                          99   990

II  Решавање задачи:

1.        Формирање низи:

-          100, 200, 300, 400, 500, ______________

-          200, 250, 300, 350,  __________________

-          202, 303, 404, 505, ___________________

2.        Пишување на знаците  >  =  <  :

              -      677    678                       430    304                        105   501

                      441   144                       222    555                        620    260

                      702   703                       450    450                        101   110

3.        Пишување на знаците  =  и  ¹ :

             -        701     107                        205   250

                         920    920                      106    601

                                       100    1000

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Решавање на задачи со примена на знаците> < = и ¹, чек листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

  Анализа на решените задачи

 

Предмет:      Математика

Дата:24.09.2010

Одд:  IV 3        

Наставна тема:  Броеви до 1 000. Собирање и одземање до 1 000

Наставна единица: Парни и непарни броеви

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

Образовни: - учениците да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за термините парни и непарни броеви кај броевите до илјада аналогно на парните и непарните броеви до 10 и да го разберат нивното значење

воспитни:     -развивање на позитивни карактерни особини: одговорност, упорност, истрајност, доследност

функционални: -да препознаваат, воочуваат и идентификуваат парни и непарни броеви кај броевите до илјада; правилно да ги употребуваат термините при именување на броевите од првата илјадарка

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

видови настава

наставни методи

наставни  форми

наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР  ПБ

ЛП       ДИ      ВТ

ФР      ИН     ИНД     ГФ     РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1.  Кои се парните а кои непарните броеви од првата десетка - повторување
  2.  Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

1.        Воочување на парни броеви при споредување на броевите со првата десетка:

-          62, 64, 66, 68, 70

-          102, 104, 106, 108, 110

-          962, 964, 966, 968, 970 (воочување на цифрите со кои завршуваат парните броеви од двоцифрените и трицифрените броеви)

2.        Воочување на непарни броеви при споредување на броевите со првата десетка:

-          81, 83, 85, 87, 89

-          621, 623, 625, 627, 629 (воочување на цифрите со кои завршуваат непарните броеви од двоцифрените и трицифрените броеви)

3.        Редење во низа на парни и непарни броеви:

-          502, 504, 506, 508, 510, 512, __, __, __

-          761, 763, 765, 767, 769, 771, 773, __, __, __

4.    Решавање задачи - учебник страна 22/1, 2, 3

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

  Формирање на парни и непарни броеви - математички семафор

 
 

Предмет:      Математика

Дата:28.09.2009

Одд:  IV 3        

Наставна тема: Броеви до 1 000. Собирање и одземање до 1 000

Наставна единица: Редни броеви - повторување

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

Образовни: - учениците да ги повторат и систематизираат стекнатите знаења за редните броеви до сто; да научат правилно да ги изговараат и пишуваат редните броеви до 1000 аналогно на редните броеви од првата стотка

воспитни:     -развивање на позитивни карактерни особини: одговорност, упорност, истрајност, доследност

функционални: -да  ги откриваат, препознаваат, воочуваат и идентификуваат броевите до 1000;  да бројат по ред  до 1000; правилно да ги изговараат  и пишуваат редните броеви до 1000 со букви;

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

видови настава

наставни методи

наставни  форми

наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР  ПБ

ЛП       ДИ      ВТ

ФР      ИН     ИНД     ГФ     РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1. броиме по ред до 100 и наназад - повторување
  2. Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Броење до 1000:
  • со цели стотки
  • со цели десетки
     2. Броење по ред - формирање на редни броеви:
  • со  полна стотка (100 - сто - стотти)
  • со  полна десетка (450 - четиристотини и педесет - четиристотини и педесетти)
  • со единици (973 - деветстотини седумдесет и три - деветстотини седумдесет и трет)
      3. Броиме по ред:
  • со полни десетки од трета стотка
  • со парни броеви од 2С 4Д
  1. Решавање задачи во учебник - страна 23/1, 2, 3, 4

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

евидентна листа, наставно ливче

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Наставно ливче

 
 

Предмет:      Математика

Дата:29.09.2010

Одд:  IV 3        

Наставна тема:  Броеви до 1 000. Собирање и одземање до 1 000

Наставна единица: Собирање на полни стотки  (300+200)

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

Образовни: - учениците да се запознаат со собирањето на полни стотки во обем на бројот 1000 аналогно на собирањето во обем на бројот 10 и на полни десетки до бројот 100;

воспитни:     -развивање на позитивни карактерни особини: одговорност,  упорност, истрајност, доследност

функционални: -да  го препознаваат, воочуваат и идентификуваат симболот за собирање ,,+,,; да ги применуваат термините збир, собирок; да решаваат задачи со собирање полни стотки во обем на бројот  1000

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

видови настава

наставни методи

наставни  форми

наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР  ПБ

ЛП       ДИ      ВТ

ФР      ИН     ИНД     ГФ     РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1.  собирање во обем на бројот 100 - полни десетки - повторување
  2.  Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

 Пример: 

        3С +2С = 5С      300 +200= 500

Решавање на задачи со собирање на единици, полни десетки и стотки:

1.      4 + 1 = 5                       4Е + 1Е = 5Е               4 + 1 = 5                     

         40 + 10 = 50                 4Д + 1Д = 5Д               4С + 1С = 5С                 

         400+100=500                4С + 1С = 5С               400+100 = 500      

  1. Решавање задачи во учебник - страна 24/1, 2, 3
  2. Решавање задачи со бројна полуправа                                    

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

   Решавање на задачи со табела за 8 стотка

 
 

Предмет:      Математика

Дата:30.09.2010

Одд:  IV 3        

Наставна тема:  Броеви до 1 000. Собирање и одземање до 1 000

Наставна единица: Собирање на полни стотки со полни десетки  (300+20)

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

Образовни: - учениците да се запознаат со собирањето на полни стотки и полни десетки во обем на бројот 1000;

воспитни:     -развивање на позитивни карактерни особини: одговорност, упорност, истрајност, доследност

функционални: -да препознаваат, воочуваат и идентификуваат стотки, десетки и единици кај броевите до 1000; да решаваат задачи со собирање полни стотки и полни десетки во обем на бројот  1000;

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

видови настава

наставни методи

наставни  форми

наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР  ПБ

ЛП       ДИ      ВТ

ФР      ИН     ИНД     ГФ     РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1. Решавање на задачи со собирање на полни стотки  - повторување
  2. Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Работа со манипулативни средства:
  •             3С+2Д=320Е   
  •             4С+4Д =440Е
  •             5С+2Д=500Е+20Е=520Е   
  •             9С+3Д=900Е+30Е=930Е
  1. 50 + 200 = ___         500 + 30 = ___           300 + 70 = ___          40 + 900 = ___

         80 + 400 = ___         800 + 10 = ___           200 + 90 = ___          20 + 100= ___

    2.  х - 10 = 900         х - 200 = 70           х - 20 = 600          х - 400 = 50

         х - 80 = 800         х - 100 = 60           х - 40 = 300          х - 500= 30

     3. 100 + 30 + 700 = ____________                  300 + 80 + 300 = ____________

          70 + 500 + 200 = ______________              100 + 30 + 700 = ____________

          800 + 40 + 20 = ____________                    10 + 500 + 70 = ______________

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Решавање на задачи со табела за 9 стотка