Од нашата училница

Почетна Фото галерија Видео галерија Календар за работа Архива Кенгур

 

 

ОКТОМВРИ

Подготовки

 << СЕПТЕМВРИ                                                                        НОЕМВРИ >>

 
 

Предмет:      Математика

Дата:01.10.2009

Одд:  III в        

Наставна тема: Собирање и одземање до 100

Наставна единица: Решавање задачи

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

Образовни: - учениците да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за собирање и одземање преку решавање на комбинирани задачи со собирање и одземање во обем на 100

воспитни:     - развивање на позитивни карактерни особини: одговорноступорност, истрајност, доследност

функционални: - да  ги воочуваат, идентификуваат и пресметуваат операциите собирање и одземање  во комбинирани задачи; правилно да ги поставуваат и постапно решаваат задачите и да го запазуваат редоследот на операциите во изрази

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

видови настава

наставни методи

наставни  форми

наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР  ПБ

ЛП       ДИ      ВТ

ФР      ИН     ИНД     ГФ     РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1.  Собирање и одземање до 20  - математички семафор
  2.  Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

     Решавање на  задачи:

1.        Собирање и одземање десетки:

  •             20 + 60=           40 + 30=            70 + 20=             60 + 40=
  •             80 - 60 =           70 - 30 =           90 - 20 =           100 - 40=
  •             80 - 60 =           70 - 30 =           90 - 20 =           100 - 40=

2.        Собирање полна десетка со единици

  •              20 + 6=            4 + 30=           70 + 2=             6 + 40=
  •              80 + 6 =           7 + 30 =          90 + 2=           50 + 4 =
  •              8 + 60 =           7 + 30 =            9 + 20 =          1 + 40=

3.        Oдземање на единици  од десетки и единици

  •               26 - 6=           34 - 4=           72 - 2=            64 - 4=
  •               86 - 6 =          73- 3 =           92 - 2=            54 - 4 =
  •               85 - 5 =          17 - 7 =          29 - 9 =           51 - 1=

4.        Одземање на полна десетка од десетки и единици

  •              26 - 20=           34 - 30=           72 - 70=            64 - 60=
  •              86 - 80=           73 - 70=           92 - 90=            54 - 50=
  •              85 - 80 + 3=        17 - 10 +5 =        24 - 20 + 3 =         51 - 50 + 6 =   

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

  Анализа на решените задачи

 
 

Предмет:      Математика

Дата:02.10.2009

Одд:  III в        

Наставна тема:       Мерење

Наставна единица:   Пари  - монети и банкноти

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни: учениците да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за  парите како платежно средство; да се запознаат со нови апоени од  монетите и банкнотите; да научат да заменуваат банкноти со монети во одредена вредност и обратно

воспитни:   кај учениците да се создадат позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност и позитивни работни навики: редовност, прецизност

функционални: учениците да ги воочуваат и идентификуваат  парите како платежно средство; да се запознаат со нови апоени  од монети и банкноти; да заменуваат банкноти со монети во одредена вредност и обратно

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

видови настава

наставни методи

наставни  форми

наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР  ПБ

ЛП       ДИ      ВТ

ФР      ИН     ИНД     ГФ     РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1. што треба да имаме ако сакаме да купиме нешто во продавница
  2. истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

            Поим за монети:

  1. Запознавање со монетите во апоени од 10 и 50 денари (големина, аверс, реверс)
  2. Поим за банкнота:
  3. Запознавање со банкнотите од 50 и 100 денари
  4. Вежби во заменување на монети со банкнота и банкнота со монети
  5. Банкнота од 100 ден. = монети од 50 + 10 + 10 + 10 + 10 + 5 + 5
  6. Монети од по 10 + 10 + 10 + 10 + 10 =  банкнота од 50 ден

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Формирање на вредност во одредена сума со монети и банкноти од хартија во вредност од 1, 2, 5, 10, 50 и 100 ден

 
 

Предмет:      Математика

Дата:06.10.2009

Одд:  III в        

Наставна тема:       Мерење

Наставна единица:   Решавање проблеми со пари

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни: учениците да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за поимите цена и фискална сметка, да научат да манипулираат со монети и банкноти кои се потребни за да се плати  цената на еден производ

воспитни:   кај учениците да се создадат позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност и позитивни работни навики: редовност, прецизност

функционални: учениците да ги воочуваат и идентификуваат поимите цена и фискална сметка, да ги употребуваат парите како платежно средство; да употребуваат монети и банкноти при плаќањето на одредена цена и да бараат фискална сметка

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

видови настава

наставни методи

наставни  форми

наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР  ПБ

ЛП       ДИ      ВТ

ФР      ИН     ИНД     ГФ     РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1. Колку чини? - формирање на ценовник со одредени производи кои учениците секојдневно ги купуваат ( гума за џвакање, смоки, палома, лижавче, бонбони и тн.)
  2. истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

            Игра: Купувачи и продавачи:

1.       Учениците се делат во две групи

I група (4 ученици) - продавачи

II група (11 ученици) - купувачи

2.       Работа со монети и банкноти во апоени од 1, 2, 5 и 10, 50 и 100 денари изработени од хартија

3.       Купување, плаќање и земање на фискална сметка

4.       Ротирање на учениците во групите

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Дискусија: како учениците се снаоѓаа во улогата на продавачи и купувачи и какви грешки беа направени околу тоа

 
 

Предмет:      Математика

Дата:07.10.2009

Одд:  III в        

Наставна тема: Собирање и одземање до 100

Наставна единица: Собирање на полна десетка со десетки и единици

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

Образовни: - учениците да се запознаат со собирањето на полна десетка со десетки и единици аналогно на одземањето на полна десетка од десетки и единици; да научат да решаваат задачи со собирање и одземање во обем на 100

воспитни:     -развивање на позитивни карактерни особини: одговорност, упорност, истрајност, доследност

функционални: - да  ги откриваат, препознаваат, воочуваат и идентификуваат броевите до 100; да собираат полна десетка со десетки и единици; да решаваат задачи со собирање во обем на 100

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

видови настава

наставни методи

наставни  форми

наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР  ПБ

ЛП       ДИ      ВТ

ФР      ИН     ИНД     ГФ     РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1. Одземање на полна десетка од десетки и единици - насочен разговор
  2. Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Работа со манипулативни средства - стапчиња
  • 40 + 36 = (40 + 30) + 6 = 70 + 6 = 76
  • 52 + 40 = (50 + 40) + 2 = 90 + 2 = 92
  • 43 + 40 = (40 + 40) + 3 = 80 + 3 = 83
  1. Решавање задачи со собирање на полна десетка и  десетка и единици
  • 42 + 30 = ___           34 + 50 = ___           60 + 15 = ___           80 + 18 = ___
  • 23 + 70 = ___           69 + 10 = ___           50 + 46 = ___           70 + 29 = ___

      Учебник страна 28/ 3, 4, 5

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Анализа на решените задачи

 
 

Предмет:      Математика

Дата:09.10.2009

Одд:  III в        

Наставна тема: Собирање и одземање до 100

Наставна единица: Одземање на полна десетка од десетки и единици

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

Образовни: - учениците да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за одземање на полна десетка од десетки и единици, аналогно на собирањето на полна десетка и единици; да научат да решаваат задачи со собирање и одземање во обем на 100

воспитни:     -развивање на позитивни карактерни особини: одговорност, упорност, истрајност, доследност

функционални: - да  ги откриваат, препознаваат, воочуваат и идентификуваат броевите до 100; да одземаат полна десетка од десетки и единици, аналогно на собирањето на полна десетка и единици; да решаваат задачи со собирање и одземање во обем на 100

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

видови настава

наставни методи

наставни  форми

наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР  ПБ

ЛП       ДИ      ВТ

ФР      ИН     ИНД     ГФ     РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1. собирање единици и полна десетка - манипулативни средства
  2. Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Решавање задачи со собирање и одземање до цела десетка од десетки и единици:
  •   учебник страна  29/ 7, 8, 9, 10, 11

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Анализа на решените задачи

 
 

Предмет:      Математика

Дата:13.10.2009

Одд:  III в        

Наставна тема: Собирање и одземање до 100

Наставна единица: Одземање на десетки и единици од десетки и единици

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

Образовни: - учениците да се запознаат со одземањето на десетки и единици од десетки и единици, аналогно на одземањето на полна десетка од десетки и единици и единици од десетки и единици; да научат да решаваат задачи со собирање и одземање во обем на 100

воспитни:     -развивање на позитивни карактерни особини: одговорност, упорност, истрајност, доследност

функционални: - да  ги откриваат, препознаваат, воочуваат и идентификуваат броевите до 100; да одземаат десетки и единици од десетки и единици во ред и колона; да решаваат задачи со собирање и одземање во обем на 100

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

видови настава

наставни методи

наставни  форми

наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР  ПБ

ЛП       ДИ      ВТ

ФР      ИН     ИНД     ГФ     РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1. Одземањето на полна десетка од десетки и единици и единици од десетки и единици - манипулативни средства
  2. Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

1.       Одземање на десетки и единици од десетки и единици во рд и колона:

                    - 6Д8Е - 4Д5Е = 2Д3Е                     9Д6Е              96

                       68 - 45 = 23                            -  3Д4Е         -   34                           ;                                                                                      6Д2Е             62

2.       Решавање задачи:

              -  учебник страна  33/ 1, 2, 3

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Анализа на решените задачи

 
 

Предмет:      Математика

Дата:14.10.2009

Одд:  III в        

Наставна тема: Собирање и одземање до 100

Наставна единица: Решавање задачи

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

Образовни: - учениците да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за собирање и одземање преку решавање на комбинирани задачи со собирање и одземање во обем на 100

воспитни:     -развивање на позитивни карактерни особини: одговорност,  упорност, истрајност, доследност

функционални: - да  ги воочуваат, идентификуваат и пресметуваат операциите собирање и одземање  во комбинирани задачи; правилно да ги поставуваат и постапно решаваат задачите и да го запазуваат редоследот на операциите во изрази

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

видови настава

наставни методи

наставни  форми

наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР  ПБ

ЛП       ДИ      ВТ

ФР      ИН     ИНД     ГФ     РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1.  Собирање и одземање до 20  - математички семафор
  2.  Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

     Решавање на  задачи:

  1. Пресметај го збирот на броевите 60 и 30!
  2. Пресметај ја разликата на броевите 90 и 20!

    3.  Одземање на единици  од десетки и единици:

  •             29 - а = 9           38 - с = 8           72 - х = 2           
  •              а + 6 =46           с + 3 = 53          х + 2 = 92                 
    4.Одземање полна десетка од десетки и единици:
  •              10 + 26 - 30=           40 + 34 - 70=          10 + 72 - 70=           
  •              35 - 30 + 3=             87 - 80 +5 =            54 - 50 + 3 =           

     5. Одземање на десетки и единици од десетки и единици:

  •             56 - 23=           84 - 31=           72 - 31=            94 - 62=
  •             85 - 41 + 3=           67 - 12 +5 =           94 - 22 + 3 =           

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

  Анализа на решените задачи

 
 

Предмет:      Математика

Дата:15.10.2009

Одд:  III в        

Наставна тема:  Собирање и одземање до 100

Наставна единица:  Вежби во решавање задачи - наставно ливче

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

Образовни: - учениците да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за читање, запишување  и споредување на броевите до 100, парни и непарни броеви, претходник и следбеник и редни броеви преку решавање на комбинирани задачи

воспитни:     -развивање на позитивни карактерни особини: одговорност,  упорност, истрајност, доследност

функционални: - да  ги воочуваат и идентификуваат парните и непарните броеви, претходник и следбеник и редните броеви до 100; да ги читаат, запишуваат  и споредуваат броевите до 100

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

видови настава

наставни методи

наставни  форми

наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР  ПБ

ЛП       ДИ      ВТ

ФР      ИН     ИНД     ГФ     РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1.  Што знаеме за броевите до 100  - повторување
  2.  Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1.             Решавање на комбинирани  задачи - наставно ливче

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Евидентна листа, наставно ливче

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

  Анализа на решените задачи

 
 
 

Предмет:      Математика

Дата:16.10.2009

Одд:  III в        

Наставна тема: Собирање и одземање до 100

Наставна единица: Собирање на единици со десетки и единици

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

Образовни: - учениците да се запознаат со собирањето на единици со десетки и единици аналогно на одземањето на единици од десетки и единици; да научат да решаваат задачи со собирање и одземање во обем на 100

воспитни:     -развивање на позитивни карактерни особини: одговорност, упорност, истрајност, доследност

функционални: - да  ги откриваат, препознаваат, воочуваат и идентификуваат броевите до 100; да собираат единици со десетки и единици; да решаваат задачи со собирање во обем на 100

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

видови настава

наставни методи

наставни  форми

наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР  ПБ

ЛП       ДИ      ВТ

ФР      ИН     ИНД     ГФ     РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1. собирање на полна десетка со десетки и единици - повторување
  2. Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Работа со манипулативни средства - стапчиња
  •  3 + 36 = 30 + (3 + 6) = 30 + 6 = 36
  • 52 + 5 = 50 + (2 + 5) = 50 + 7 = 57
  • 43 + 4 = 40 + (3 + 4) = 40 + 7 = 47
  1. Решавање задачи со собирање на единици со десетки и единици
  • 42 + 3 = ___           34 + 5 = ___           64 + 1 = ___           81 + 8 = ___
  • 22 + 7 = ___           62 + 7 = ___           5 + 43 = ___           7 + 21 = ___

      Учебник страна 31/ 4, 5, 6, 7

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Анализа на решените задачи

 

Предмет:      Математика

Дата:20.10.2009

Одд:  III в        

Наставна тема: Собирање и одземање до 100

Наставна единица: Одземање на единици од десетки и единици

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

Образовни: - учениците да се запознаат со одземањето на единици од десетки и единици аналогно на одземањето на единици од десетки и единици до полна десетка; да научат да решаваат задачи со собирање и одземање во обем на 100

воспитни:     -развивање на позитивни карактерни особини: одговорност, упорност, истрајност, доследност

функционални: - да  ги откриваат, препознаваат, воочуваат и идентификуваат броевите до 100; да одземаат единици од десетки и единици, аналогно на одземањето на единици од десетки и единици до полна десетка; да решаваат задачи со собирање и одземање во обем на 100

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

видови настава

наставни методи

наставни  форми

наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР  ПБ

ЛП       ДИ      ВТ

ФР      ИН     ИНД     ГФ     РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1. одземање на единици од десетки и единици до полна десетка - манипулативни средства
  2. Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Одземање на единици од десетки и единици - работа со манипулативни средства:
  • 6Д6Е-3Е=4Д 3Е                  
  • 9Д8Е-5Е=9Д3Е
  • 5Д9Е-7Е=5Д 2Е       
  1. Решавање задачи со собирање и одземање на единици од десетки и единици:

              -  учебник страна 31/ 8, 9, 10, 11, 12

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Анализа на решените задачи

 
 
 

Предмет:      Математика

Дата:21.10.2009

Одд:  III в        

Наставна тема: Собирање и одземање до 100

Наставна единица: Одземање на десетки и единици од десетки и единици

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

Образовни: - учениците да се запознаат со одземањето на десетки и единици од десетки и единици; да научат да решаваат задачи со собирање и одземање во обем на 100

воспитни:     -развивање на позитивни карактерни особини: одговорност, упорност, истрајност, доследност

функционални: - да  ги откриваат, препознаваат, воочуваат и идентификуваат броевите до 100; да одземаат десетки и единици од десетки и единици во ред и колона; да решаваат задачи со собирање и одземање во обем на 100

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

видови настава

наставни методи

наставни  форми

наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР  ПБ

ЛП       ДИ      ВТ

ФР      ИН     ИНД     ГФ     РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1. Одземање на полна десетка од десетки и единици и единици од десетки и единици - манипулативни средства
  2.  Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

1.       Одземање на десетки и единици од десетки и единици во ред и колона:

                    - 6Д8Е - 6Д5Е = 3Е                          9Д6Е              96

                       68 - 65 = 3                     -  9Д4Е         -   94                           ;                                                                                           2Е               2

2.       Решавање задачи:

              -  учебник страна  33/ 4,5,6

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Анализа на решените задачи

 

Предмет:      Математика

Дата:22.10.2009

Одд:  III в        

Наставна тема: Собирање и одземање до 100

Наставна единица: Вежби во решавање задачи со собирање и одземање

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

Образовни: - учениците да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за собирање и одземање преку решавање на комбинирани задачи со собирање и одземање во обем на 100

воспитни:     -развивање на позитивни карактерни особини: одговорност,  упорност, истрајност, доследност

функционални: - да  ги воочуваат, идентификуваат и пресметуваат операциите собирање и одземање  во комбинирани задачи; правилно да ги поставуваат и постапно решаваат задачите и да го запазуваат редоследот на операциите во изрази

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

видови настава

наставни методи

наставни  форми

наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР  ПБ

ЛП       ДИ      ВТ

ФР      ИН     ИНД     ГФ     РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1.  Собирање и одземање до 20  - математички семафор
  2.  Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

     Решавање на  задачи:

  1. Пресметај го збирот на броевите 65 и 32!
  2. Пресметај ја разликата на броевите 98 и 24!

3.      Одземање на единици  од десетки и единици:

  •             69 - а = 4           38 - с = 5           79 - х = 7           
  •             а + 3 =46           с + 4 = 58          х + 2 = 99                    
  1. Одземање полна десетка од десетки и единици:
  •              12 + 26 - 30=           45 + 34 - 70=          13 + 72 - 70=          
  •               35 - 30 + 13=          87 - 80 + 22 =         54 - 50 + 63 =           

5.      Одземање на десетки и единици од десетки и единици:

  •              86 - 23=           94 - 31=           42 - 31=            94 - 32=
  •              75 - 41 + 5=           64 - 12 +5 =           94 - 22 + 6 =           

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

  Анализа на решените задачи

 
 

Предмет:      Математика

Дата:27.10.2009

Одд:  III в        

Наставна тема: Собирање и одземање до 100

Наставна единица: Собирање на десетки и единици со десетки и единици

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

Образовни: - учениците да се запознаат со собирањето на десетки и единици со десетки и единици аналогно на одземањето на десетки и единици од десетки и единици; да научат да решаваат задачи со собирање и одземање во обем на 100

воспитни:     -развивање на позитивни карактерни особини: одговорност, упорност, истрајност, доследност

функционални: - да  ги откриваат, препознаваат, воочуваат и идентификуваат броевите до 100; да собираат десетки и единици со десетки и единици; да решаваат задачи со собирање во обем на 100

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

видови настава

наставни методи

наставни  форми

наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР  ПБ

ЛП       ДИ      ВТ

ФР      ИН     ИНД     ГФ     РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1. собирање на полна десетка со десетки и единици - повторување
  2. Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Работа со манипулативни средства - стапчиња
  • 23 + 36 = (20 + 30) + (3 + 6) = 50 + 9 = 59
  • 42 + 35 = (40 + 30) + (2 + 5) = 70 + 7 = 77
  • 33 + 34 = (30 + 30) + (3 + 4) = 60 + 7 = 67
  1. Решавање задачи со собирање на единици со десетки и единици
  • 42 + 53 = ___           34 + 45 = ___           64 + 11 = ___           81 + 18 = ___
  • 22 + 67 = ___           62 + 27 = ___           45 + 43 = ___           47 + 21 = ___

      Учебник страна 34/ 8, 9, 10, 11

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Анализа на решените задачи

 
 
 

Предмет:      Математика

Дата:28.10.2009

Одд:  III в        

Наставна тема: Собирање и одземање до 100

Наставна единица: Одземање на десетки и единици од десетки и единици

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

Образовни: - учениците да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за одземањето на десетки и единици од десетки и единици; да научат да решаваат задачи со собирање и одземање во обем на 100

воспитни:     -развивање на позитивни карактерни особини: одговорност, упорност, истрајност, доследност

функционални: - да  ги откриваат, препознаваат, воочуваат и идентификуваат броевите до 100; да одземаат десетки и единици од десетки и единици во ред и колона; да решаваат задачи со собирање и одземање во обем на 100

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

видови настава

наставни методи

наставни  форми

наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР  ПБ

ЛП       ДИ      ВТ

ФР      ИН     ИНД     ГФ     РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1. собирање на десетки и единици со десетки и единици - манипулативни средства
  2. Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

1.       Одземање на десетки и единици од десетки и единици во ред и колона:

                    - 4Д9Е - 2Д6Е = 2Д3Е                       3Д7Е            37

                       49 - 26 = 23                              -  1Д2Е         -  12                                                                                                                   2Д2Е             25

2.       Решавање задачи:

              -  учебник страна  35/ 12,13

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Анализа на решените задачи

 

Предмет:      Математика

Дата:29.10.2009

Одд:  III в        

Наставна тема: Собирање и одземање до 100

Наставна единица:  Одземање на десетки и единици од десетки и единици

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

Образовни: - учениците да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за одземањето на десетки и единици од десетки и единици; да научат да решаваат задачи со собирање и одземање во обем на 100

воспитни:     -развивање на позитивни карактерни особини: одговорност, упорност, истрајност, доследност

функционални: - да  ги откриваат, препознаваат, воочуваат и идентификуваат броевите до 100; да одземаат десетки и единици од десетки и единици во ред и колона; да решаваат задачи со собирање и одземање во обем на 100

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

видови настава

наставни методи

наставни  форми

наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР  ПБ

ЛП       ДИ      ВТ

ФР      ИН     ИНД     ГФ     РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1.  Собирање и одземање до 100  - манипулативни средства
  2.  Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

     Решавање на  задачи:

  •  86 - 23=           94 - 31=           42 - 31=            94 - 32=
  •  76 - 34=           87 - 52=           68 - 52=            66 - 34=
  1. Пресметај го збирот на броевите 45 и 33!
  2. Пресметај ја разликата на броевите 76 и 35!

    3. Одземање на  десетки и единици  од десетки и единици:

  •             69 - а = 24           98 - с = 65           79 - х = 37           
  •             а + 53 =86           с + 24 = 58          х + 82 = 99                 
    4. Одземање на десетки и единици од десетки и единици - изрази:
  •            32 + 26 - 34=           55 + 34 - 78=          13 + 72 - 34=          
  •            35 - 22 + 63=           87 - 44 + 22 =         54 - 31 + 63 =           
  •            75 - 41 + 5=             64 - 12 +5 =            94 - 22 + 6 =           

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

  Анализа на решените задачи

 
 

Предмет:      Математика

Дата:30.10.2009

Одд:  III в        

Наставна тема: Собирање и одземање до 100

Наставна единица: Вежби во решавање задачи со собирање и одземање

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

Образовни: - учениците да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за собирање и одземање преку решавање на комбинирани задачи со собирање и одземање во обем на 100

воспитни:     -развивање на позитивни карактерни особини: одговорност,  упорност, истрајност, доследност

функционални: - да  ги воочуваат, идентификуваат и пресметуваат операциите собирање и одземање  во комбинирани задачи; правилно да ги поставуваат и постапно решаваат задачите и да го запазуваат редоследот на операциите во изрази

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

видови настава

наставни методи

наставни  форми

наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР  ПБ

ЛП       ДИ      ВТ

ФР      ИН     ИНД     ГФ     РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

  1.  Собирање и одземање до 100  - манипулативни средства
  2.  Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

    Решавање на  задачи:

  1. 75+14=___                   91- 54=___                         63+22=___

       42+33=___                   79- 36=___                         84 - 48=___                  

             84               45                96              56                86                5

           - 28             +42              - 45           + 31             - 48            + 24       

2.  Пресметај ги изразите:

a.       84 - (27+31) =____________________________

b.       94 - 51 + 39 =____________________________

в.       18 + 71 - 36 =____________________________ 

Во една продавница има 78 костуми од кои 33 со линии, 24 со цветови, а останатите без дезен. Колку костими без дезен има во продавницата?                           

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

  Анализа на решените задачи