Од нашата училница

Почетна Фото галерија Видео галерија Календар за работа Архива Кенгур

 

 

НОЕМВРИ


ОКТОМВРИ                                                                               ДЕКЕМВРИ >>

 
 

Предмет:       Математика

Дата:03.11.2009

Одд:  III в        

Наставна тема:    Собирање и одземање до 100

Наставна единица:    Контролни задачи

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни: - учениците да ги повторат, систематизираат и утврдат стекнатите знаења за собирање и одземање во обем на 100 без премин

воспитни:     -развивање на позитивни карактерни особини: одговорност,  упорност, истрајност, доследност

функционални: -да  ги воочуваат, идентификуваат и пресметуваат операциите собирање и одземање  во комбинирани задачи без премин; правилно да ги поставуваат и постапно решаваат задачите и да го запазуваат редоследот на операциите во изрази

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни форми

Наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР   ПБ

ЛП      ДИ      ВТ

ФР     ИН       ИНД       ГФ      РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

- Што учевме до сега од наставниот материјал од математика - набројување на наставните единици и емоционална подготовка за тест

- истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

1.       Делење на тестовите

2.       Разгледување на задачите - потсетување на начините на кои треба да се работи тестот

3.       Самостојна работа врз задачите на тестот                

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Контролни прашања

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Собирање на писмените задачи после што ќе следува анализа

 
 

Предмет:      Математика

Дата:04.11.2009

Одд:  III в        

Наставна тема: Собирање и одземање до 100

Наставна единица: Собирање на единици со десетки и единици

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

Образовни: - учениците да се запознаат со собирањето на единици со десетки и единици до полна десетка аналогно на собирањето на единици и десетки и единици до 20; да научат да решаваат задачи со собирање и одземање во обем на 100

воспитни:     -развивање на позитивни карактерни особини: одговорност, упорност, истрајност, доследност

функционални: -да  ги откриваат, препознаваат, воочуваат и идентификуваат броевите до 100; да собираат единици со десетки и единици до полна десетка; да решаваат задачи со собирање во обем на 100

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни форми

Наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР   ПБ

ЛП      ДИ      ВТ

ФР     ИН       ИНД       ГФ      РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

- собирање на полна десетка со десетки и единици до 20 - повторување

- Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Работа со манипулативни средства - стапчиња
  2. Решавање задачи со собирање на единици со десетки и единици

12 + 8 = ___           14 + 6 = ___           11 + 9 = ___           15 + 5 = ___       19 + 1 = ___   

18 + 2 = ___           13 + 7 = ___           16 + 4 = ___           17 + 3 = ___

 

22 + 8 = ___           24 + 6 = ___           21 + 9 = ___           25 + 5 = ___       29 + 1 = ___   

28 + 2 = ___           23 + 7 = ___           26 + 4 = ___           27 + 3 = ___

 

32 + 8 = ___           34 + 6 = ___           31 + 9 = ___           35 + 5 = ___       39 + 1 = ___   

38 + 2 = ___           33 + 7 = ___           36 + 4 = ___           37 + 3 = ___

 

42 + 8 = ___           44 + 6 = ___           41 + 9 = ___           45 + 5 = ___       49 + 1 = ___   

48 + 2 = ___           43 + 7 = ___           46 + 4 = ___           47 + 3 = ___

 

Решавање на задачите до 100

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Анализа на решените задачи

 
 

Предмет:      Математика

Дата:05.11.2009

Одд:  III в        

Наставна тема: Собирање и одземање до 100

Наставна единица: Собирање на десетки и единици со десетки и единици

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

Образовни: - учениците да се запознаат со собирањето на десетки и единици со десетки и единици до полна десетка аналогно на собирањето на единици и десетки и единици до 100; да научат да решаваат задачи со собирање и одземање во обем на 100

воспитни:     -развивање на позитивни карактерни особини: одговорност, упорност, истрајност, доследност

функционални: -да  ги откриваат, препознаваат, воочуваат и идентификуваат броевите до 100; да собираат десетки и единици со десетки и единици до полна десетка; да решаваат задачи со собирање во обем на 100

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни форми

Наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР   ПБ

ЛП      ДИ      ВТ

ФР     ИН       ИНД       ГФ      РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

- собирање на единици со десетки и единици до полна десетка - повторување

- Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Работа со манипулативни средства - стапчиња
  2. Решавање задачи со собирање на десетки и единици со десетки и единици

12 + 28 = ___           14 + 56 = ___           11 + 49 = ___           15 + 55 = ___       19 + 51 = ___   

18 + 32 = ___           13 + 17 = ___           16 + 64 = ___           17 + 23 = ___

 

22 + 48 = ___           24 + 36 = ___           21 + 59 = ___           25 + 25 = ___       29 + 41 = ___   

28 + 22 = ___           23 + 57 = ___           26 + 64 = ___           27 + 13 = ___

 

32 + 38 = ___           34 + 26 = ___           31 + 59 = ___           35 + 35 = ___       39 + 21 = ___   

38 + 42 = ___           33 + 17 = ___           36 + 44 = ___           37 + 53 = ___

 

42 + 18 = ___           44 + 36 = ___           41 + 39 = ___           45 + 15 = ___       49 + 21 = ___   

48 + 22 = ___           43 + 47 = ___           46 + 24 = ___           47 + 43 = ___

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Анализа на решените задачи

 
 

Предмет:      Математика

Дата:06.11.2009

Одд:  III в        

Наставна тема: Собирање и одземање до 100

Наставна единица: Собирање на десетки и единици со десетки и единици до полна стотка

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

Образовни: - учениците да се запознаат со собирањето на десетки и единици со десетки и единици до полна стотка аналогно на собирањето на десетки и единици со десетки и единици до полна десетка; да научат да решаваат задачи со собирање и одземање во обем на 100

воспитни:     -развивање на позитивни карактерни особини: одговорност, упорност, истрајност, доследност

функционални: -да  ги откриваат, препознаваат, воочуваат и идентификуваат броевите до 100; да собираат десетки и единици со десетки и единици до полна стотка; да решаваат задачи со собирање во обем на 100

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни форми

Наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР   ПБ

ЛП      ДИ      ВТ

ФР     ИН       ИНД       ГФ      РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

- собирање на десетки и единици со десетки и единици до полна десетка - повторување

- Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Работа со манипулативни средства - стапчиња
  2. Решавање задачи со собирање на десетки и единици со десетки и единици

12 + 88 = ___           14 + 86 = ___           11 + 89 = ___           15 + 85 = ___       19 + 81 = ___   

18 + 82 = ___           13 + 87 = ___           16 + 84 = ___           17 + 83 = ___

 

22 + 78 = ___           24 + 76 = ___           21 + 79 = ___           25 + 75 = ___       29 + 71 = ___   

28 + 72 = ___           23 + 77 = ___           26 + 74 = ___           27 + 73 = ___

 

32 + 68 = ___           34 + 66 = ___           31 + 69 = ___           35 + 65 = ___       39 + 61 = ___   

38 + 62 = ___           33 + 67 = ___           36 + 64 = ___           37 + 63 = ___

 

42 + 58 = ___           44 + 56 = ___           41 + 59 = ___           45 + 55 = ___       49 + 51 = ___   

48 + 52 = ___           43 + 57 = ___           46 + 54 = ___           47 + 53 = ___

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Анализа на решените задачи

 
 
 

Предмет:       Математика

Дата:10.11.2009

Одд:  III в        

Наставна тема:    Собирање и одземање до 100

Наставна единица:     Вежби во собирање до полна десетка и стотка

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни: - учениците да ги повторат, систематизираат и прошрат стекнатите знаења за собирање и одземање во обем на 100 преку решавање задачи со собирање до полна десетка и полна стотка

воспитни:     -развивање на позитивни карактерни особини: одговорност,  упорност, истрајност, доследност

функционални: -да  воочуваат и идентификуваат единици, десетки и стотки кај броевите до 100; да решаваат задачи со собирање до полна десетка и полна стотка во комбинирани задачи; правилно и постапно да ги решаваат задачите

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни форми

Наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР   ПБ

ЛП      ДИ      ВТ

ФР     ИН       ИНД       ГФ      РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

-  Работа со манипулативни средства - стапчиња

-  Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Решавање на примерите со собирање:

               46 + 4 =          27 + 53 =           65 + 35 =

со употреба на пари:    монети од 1 денар и

                                       банкноти од 10 и 100 денари

a.       учениците да ја согледаат постапката на претворањето на единиците во десетка (скрупнување на 10 монети по 1 денар во банкнота од 10 денари - десетка

 

b.       учениците да ја согледаат постапката на претворањето на десетките во стотка (скрупнувањето на 10 банкноти од по 10 денари во банкнота од 100 денари - стотка)

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Демонстрација: манипулирање со пари - единици,  десетки  и стотки

 

Предмет:      Математика

Дата:11.11.2009

Одд:  III в        

Наставна тема: Собирање и одземање до 100

Наставна единица: Одземање на единици од полна десетка (40-6)

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

Образовни: - учениците да се запознаат со одземањето на единици од полна десетка аналогно на собирањето на единици и десетки и единици до полна десетка; да научат да решаваат задачи со собирање и одземање во обем на 100

воспитни:     -развивање на позитивни карактерни особини: одговорност, упорност, истрајност, доследност

функционални: -да  ги откриваат, препознаваат, воочуваат и идентификуваат броевите до 100; да одземаат единици од полна десетка; да решаваат задачи со одземање во обем на 100

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни форми

Наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР   ПБ

ЛП      ДИ      ВТ

ФР     ИН       ИНД       ГФ      РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

- собирање на десетки и единици со единици до полна десетка - манипулативни средства (стапчиња)

- Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Работа со манипулативни средства - пари:

a.        решавање на примерите со одземање на единици од полна десетка

               40 - 4 =          60 - 3 =           90 - 5 =

со употреба на пари:    монети од 1 денар и

                                          банкноти од 10

a.        учениците да ја согледаат постапката на претворањето на  десетката во единици  (раситнување на  банкнота од 10 денари - десетка во 10 монети по 1 денар -единици)

  1. Решавање задачи со одземање на единици од полна десетка

30 - 8 = ___           30 - 6 = ___           30 - 9 = ___           30 - 5 = ___       30 - 1 = ___   

30 - 2 = ___           30 - 7 = ___           30 - 4 = ___           30 - 3 = ___

 

40 - 8 = ___           40 - 6 = ___           40 - 9 = ___           40 - 5 = ___       40 - 1 = ___   

40 - 2 = ___           40 - 7 = ___           40 - 4 = ___           40 - 3 = ___

Решавање на задачите до 100

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Анализа на решените задачи

 
 
 

Предмет:      Математика

Дата:12.11.2009

Одд:  III в        

Наставна тема: Собирање и одземање до 100

Наставна единица: Одземање на десетки и единици од полна десетка (40-34)

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

Образовни: - учениците да се запознаат со одземањето на десетки и единици од полна десетка аналогно на собирањето на десетки и единици и единици до полна десетка; да научат да решаваат задачи со собирање и одземање во обем на 100

воспитни:     -развивање на позитивни карактерни особини: одговорност, упорност, истрајност, доследност

функционални: -да  ги откриваат, препознаваат, воочуваат и идентификуваат броевите до 100; да одземаат десетки и единици од полна десетка аналогно на собирањето на десетки и единици и единици до полна десетка; да решаваат задачи со одземање во обем на 100

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни форми

Наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР   ПБ

ЛП      ДИ      ВТ

ФР     ИН       ИНД       ГФ      РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

- собирање на десетки и единици и единици до полна десетка - повторување

- Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Работа со манипулативни средства - стапчиња

Решавање задачи со одземање на десетки и единици од полна десетка

   90 - 88 = ___          90 - 86 = ___           90 - 89 = ___           90 - 85 = ___       90- 81 = ___   

   90 - 82 = ___           90 - 87 = ___           90 - 84 = ___           90 - 83 = ___

 

   80 - 78 = ___           80 - 76 = ___           80 - 79 = ___           80 - 75 = ___       80 - 71 = ___   

   80 - 72 = ___           80 - 77 = ___           80 - 74 = ___           80 - 73 = ___

 

   70 - 68 = ___           70 - 66 = ___           70 - 69 = ___           70 - 65 = ___       70 - 61 = ___   

   70 - 62 = ___           70 - 67 = ___           70 - 64 = ___           70 - 63 = ___

 

   60 - 58 = ___           60 - 56 = ___           60 - 59 = ___           60 - 55 = ___       60 - 51 = ___   

   60 - 52 = ___           60 - 57 = ___           60 - 54 = ___           60 - 53 = ___

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Анализа на решените задачи

 

Предмет:      Математика

Дата:17.11.2009

Одд:  III в        

Наставна тема: Собирање и одземање до 100

Наставна единица: Одземање на десетки и единици од полна десетка (70-34)

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

Образовни: - учениците да се запознаат со одземањето на десетки и единици од полна десетка аналогно на собирањето на десетки и единици и десетки и единици до полна десетка; да научат да решаваат задачи со собирање и одземање во обем на 100

воспитни:     -развивање на позитивни карактерни особини: одговорност, упорност, истрајност, доследност

функционални: -да  ги откриваат, препознаваат, воочуваат и идентификуваат броевите до 100; да одземаат десетки и единици од полна десетка аналогно на собирањето на десетки и единици и десетки и единици до полна десетка; да решаваат задачи со одземање во обем на 100

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни форми

Наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР   ПБ

ЛП      ДИ      ВТ

ФР     ИН       ИНД       ГФ      РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

- собирање на десетки и единици со десетки и единици до полна десетка - повторување

- Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Работа со манипулативни средства - стапчиња

Решавање задачи со одземање на десетки и единици од полна десетка

   90 - 88 = ___          90 - 56 = ___           90 - 49 = ___           90 - 65 = ___       90- 51 = ___   

   90 - 32 = ___           90 - 77 = ___           90 - 64 = ___           90 - 23 = ___

 

   80 - 48 = ___           80 - 36 = ___           80 - 39 = ___           80 - 25 = ___       80 - 41 = ___   

   80 - 62 = ___           80 - 57 = ___           80 - 64 = ___           80 - 13 = ___

 

   70 - 58 = ___           70 - 26 = ___           70 - 59 = ___           70 - 35 = ___       70 - 21 = ___   

   70 - 42 = ___           70 - 17 = ___           70 - 44 = ___           70 - 53 = ___

 

   60 - 18 = ___           60 - 36 = ___           60 - 39 = ___           60 - 15 = ___       60 - 21 = ___   

   60 - 22 = ___           60 - 47 = ___           60 - 24 = ___           60 - 43 = ___

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Анализа на решените задачи

 
 

Предмет:      Математика

Дата:18.11.2009

Одд:  III в        

Наставна тема: Собирање и одземање до 100

Наставна единица: Одземање на десетки од полна стотка 

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

Образовни: - учениците да се запознаат со одземањето на десетки од полна стотка аналогно на одземањето на единици од полна десетка; да научат да решаваат задачи со собирање и одземање во обем на 100

воспитни:     -развивање на позитивни карактерни особини: одговорност, упорност, истрајност, доследност

функционални: -да  ги откриваат, препознаваат, воочуваат и идентификуваат броевите до 100; да одземаат десетки од полна стотка; да решаваат задачи со одземање во обем на 100

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни форми

Наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР   ПБ

ЛП      ДИ      ВТ

ФР     ИН       ИНД       ГФ      РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

- одземање на единици од полна десетка - манипулативни средства (стапчиња)

- Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Работа со манипулативни средства - пари:

a.       решавање на примери со одземање на десетки од полна стотка

               100 - 40 =          100 - 30 =           100 - 80 =

                 со употреба на пари:    банкноти од 100 и 10 денари

  

a.       учениците да ја согледаат постапката на претворањето на  стотката во десет десетки аналогно на десетката во единици  (раситнување на  банкнота од 100 денари - стотка во 10 банкноти по 10 денари - десетки)

 

  1. Решавање задачи со одземање на десетки од полна стотка 

               100 - 80 = ___           100 - 60 = ___           100 - 90 = ___           100 - 50 = ___ 

               100 - 10 = ___           100 - 20 = ___           100 - 70 = ___           100 - 40 = ___          

               100 - 30 = ___             

                - решавање на примерите и во колона

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Анализа на решените задачи

 
 

Предмет:      Математика

Дата:19.11.2009

Одд:  III в        

Наставна тема: Собирање и одземање до 100

Наставна единица: Одземање на десетки и единици од полна стотка 

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

Образовни: - учениците да се запознаат со одземањето на десетки и единици од полна стотка аналогно на собирањето на десетки и единици со десетки и единици до полна стотка; да научат да решаваат задачи со собирање и одземање во обем на 100

воспитни:     -развивање на позитивни карактерни особини: одговорност, упорност, истрајност, доследност

функционални: -да  ги откриваат, препознаваат, воочуваат и идентификуваат броевите до 100; да одземаат десетки и единици од полна стотка; да решаваат задачи со одземање во обем на 100

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни форми

Наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР   ПБ

ЛП      ДИ      ВТ

ФР     ИН       ИНД       ГФ      РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

- Одземање на десетки од полна стотка - манипулативни средства (стапчиња)

- Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

Работа со манипулативни средства - пари:

a.        решавање на примери со одземање на десетки  и единици од полна стотка

               100 - 47 =          100 - 32 =           100 - 85 =

    со употреба на пари:    10 монети од 1 денар;

                                      1 банкнота од 100 денари и 10 банкноти од по 10 денари

                                         

a.        учениците да ја согледаат постапката на претворањето на  стотката во десет десетки; позајмување на една од десетките и раситнување на десетката во единици  (раситнување на  банкнота од 100 денари - стотка во 10 банкноти по 10 денари - десетки и раситнување на  банкнота од 10 денари - десетка во 10 монети по 1 денар -единици)

Решавање задачи со одземање на десетки од полна стотка 

              100 - 84 = ___           100 - 69 = ___           100 - 96 = ___           100 - 57= ___      

              100 - 12 = ___           100 - 23 = ___           100 - 78 = ___           100 - 45 = ___    

              100 - 31 = ___ 

                - решавање на примерите и во колона

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Анализа на решените задачи

 
 

Предмет:       Математика

Дата:20.11.2009

Одд:  III в        

Наставна тема:    Собирање и одземање до 100

Наставна единица:   Вежби во собирање и одземање до полна десетка и стотка

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни: - учениците да ги повторат, систематизираат и прошрат стекнатите знаења за собирање и одземање во обем на 100 преку решавање задачи со  одземање и собирање до полна десетка и полна стотка

воспитни:     -развивање на позитивни карактерни особини: одговорност,  упорност, истрајност, доследност

функционални: -да  воочуваат и идентификуваат единици, десетки и стотки кај броевите до 100; да решаваат задачи со одземање и собирање до полна десетка и полна стотка во комбинирани задачи; правилно и постапно да ги решаваат задачите

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни форми

Наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР   ПБ

ЛП      ДИ      ВТ

ФР     ИН       ИНД       ГФ      РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

-  Работа со манипулативни средства - стапчиња

-  Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

1.        Решавање на примерите:

               52 + 8 =          36 + 24 =           29 + 71 =

             90 - 8 =          100 - 24 =          80 + 41 =

со употреба на пари:    10 монети од 1 денар и

                                  10 банкноти од 10 и 1 од 100 денари

2.        Решавање на задачи со собирање и одземање до полна десетка и стотка:

 

         2 + 38 = ___                  54 + 6 = ___                      1 + 89 = ___          

       28 + 32 = ___                  33 + 47 = ___                  16 + 54 = ___          

       18 + 82 = ___                  33 + 67 = ___                  56 + 44 = ___          

 

        70 - 8 = ___                     50 - 6 = ___                     40 - 9 = ___          

        80 - 32 = ___                   70 - 47 = ___                   90 - 74 = ___          

       100 - 72 = ___                 100 - 37 = ___                 100 - 54 = ___

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Решавање на примерите во колона

 
 

Предмет:       Математика

Дата:21.11.2009

Одд:  III в         

Наставна тема:    Собирање и одземање до 100

Наставна единица:   Вежби во собирање и одземање до полна десетка и стотка

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

образовни: - учениците да ги повторат, систематизираат и прошрат стекнатите знаења за собирање и одземање во обем на 100 преку решавање задачи со  одземање и собирање до полна десетка и полна стотка

воспитни:     -развивање на позитивни карактерни особини: одговорност,  упорност, истрајност, доследност

функционални: -да  воочуваат и идентификуваат единици, десетки и стотки кај броевите до 100; да решаваат задачи со одземање и собирање до полна десетка и полна стотка во комбинирани задачи; правилно и постапно да ги решаваат задачите

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни форми

Наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР   ПБ

ЛП      ДИ      ВТ

ФР     ИН       ИНД       ГФ      РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

-  Работа со манипулативни средства - стапчиња и пари

-  Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

Решавање на задачи со собирање и одземање до полна десетка и стотка:

 

1.        Собирање и одземање на единици  до и од полна десетка

                     2 + 38 = ___                  54 + 6 = ___                      1 + 89 = ___

                    70 - 8 = ___                     50 - 6 = ___                       40 - 9 = ___ 

2.        Собирање и одземање на десетки и единици до и од полна десетка

                   28 + 32 = ___                  33 + 47 = ___                  16 + 54 = ___          

                   80 - 32 = ___                   70 - 47 = ___                   90 - 74 = ___          

3.        Собирање и одземање на десетки и единици до и од полна стотка

                   18 + 82 = ___                  33 + 67 = ___                  56 + 44 = ___          

                   100 - 72 = ___                 100 - 37 = ___                 100 - 54 = ___

4.        Собирање и одземање на десетки до и од полна стотка

                    20 + 80 = ___                  40 + 60 = ___                  50 + 50 = ___          

                    100 - 40 = ___                 100 - 30 = ___                 100 - 60 = ___

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Решавање на примерите во колона

 
 

Предмет:      Математика

Дата:24.11.2009

Одд:  III в        

Наставна тема: Собирање и одземање до 100

Наставна единица: Собирање на десетки и единици со единици - со премин

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

Образовни: - учениците да се запознаат со собирањето на десетки и единици со единици со премин, аналогно на собирањето на десетки и единици со единици до полна десетка;

воспитни:     -развивање на позитивни карактерни особини: одговорност, упорност, истрајност, доследност

функционални: -да  ги откриваат, препознаваат, воочуваат и идентификуваат броевите до 100; да собираат единици со десетки и единици со премин; да решаваат задачи со собирање во обем на 100

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни форми

Наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР   ПБ

ЛП      ДИ      ВТ

ФР     ИН       ИНД       ГФ      РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

- Собирање на десетки и единици со единици до полна десетка 46 + 4 - со монети и банкноти

- Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Собирање на десетки и единици со единици 46 + 7 - работа со монети и банкноти

-          паралелно работење во наставно ливче

  1. Решавање на примери  со манипулативни средства

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

евидентна листа, наставно ливче

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Повторување -  Д = 10Е,   10Е = 1Д

 
 

Предмет:      Математика

Дата:25.11.2009

Одд:  III в        

Наставна тема: Собирање и одземање до 100

Наставна единица:  Вежби во собирање со премин

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

Образовни: - учениците да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за собирањето на десетки и единици со единици со премин

воспитни:     -развивање на позитивни карактерни особини: одговорност, упорност, истрајност, доследност

функционални: - да собираат единици со десетки и единици со премин во колона и ред; да решаваат нумерички задачи со собирање во обем на 100

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни форми

Наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР   ПБ

ЛП      ДИ      ВТ

ФР     ИН       ИНД       ГФ      РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

- Собирање на десетки и единици со единици со премин со манипулативни средства - монети и банкноти

- Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Собирање на десетки и единици со единици со премин - решавање на нумерички здачи:

-          собирање во колона и ред

учебник страна 40 задача 3/а, страна 41 задача 4, 8

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Повторување - 1С = 10Д,   1Д = 10Е,   10Е = 1Д

 
 

Предмет:      Математика

Дата:26.11.2009

Одд:  III в        

Наставна тема: Собирање и одземање до 100

Наставна единица:  Вежби во собирање со премин

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

Образовни: - учениците да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за собирањето на десетки и единици со единици со премин

воспитни:     -развивање на позитивни карактерни особини: одговорност, упорност, истрајност, доследност

функционални: - да собираат единици со десетки и единици со премин во колона и ред; да решаваат нумерички задачи со собирање во обем на 100

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни форми

Наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР   ПБ

ЛП      ДИ      ВТ

ФР     ИН       ИНД       ГФ      РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

- Собирање на десетки и единици со единици со премин со манипулативни средства - монети и банкноти

- Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Собирање на десетки и единици со единици со премин - решавање на нумерички здачи:

-          собирање во колона и ред

учебник страна 41 задача 5, 6, 7

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Повторување - 1С = 10Д,   1Д = 10Е,   10Е = 1Д

 
 

Предмет:      Математика

Дата:27.11.2009

Одд:  III в        

Наставна тема: Собирање и одземање до 100

Наставна единица: Собирање на десетки и единици со десетки и единици - со премин

Тип на часот:

ОБ

УВ

УТ

ПО

СТ

КО

Цели и задачи:

Образовни: - учениците да се запознаат со собирањето на десетки и единици со десетки и единици со премин, аналогно на собирањето на десетки и единици со единици со премин;

воспитни:     -развивање на позитивни карактерни особини: одговорност, упорност, истрајност, доследност

функционални: -да  ги откриваат, препознаваат, воочуваат и идентификуваат броевите до 100; да собираат десетки и единици со десетки и единици со премин; да решаваат задачи со собирање со премин во обем на 100

ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Видови настава

Наставни методи

Наставни форми

Наставно-тех.средства

 ТР   ТМ   ПР   ПБ

ЛП      ДИ      ВТ

ФР     ИН       ИНД       ГФ      РД

ПС       КС       TV      НЛ

ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА

( воведен дел )

- Собирање на десетки и единици со единици со премин 46 + 7 - со монети и банкноти

- Истакнување на целта на часот

ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ

( главен дел )

  1. Собирање на десетки и единици со десетки и единици 46 +27 - работа со монети и банкноти
  2. Решавање на нумерички задачи со собирање со премин во колона и ред

СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ

Евидентна листа

КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)

( завршен дел )

Анализа на решените задачи