ДЕКЕМВРИ
Подготовки
НОЕМВРИ
|
|
Предмет: Математика
|
Дата:01.12.2009
|
Одд: III в
|
Наставна тема: Собирање и одземање до 100
|
Наставна единица: Одземање на единици од десетки и единици
|
Тип на часот:
|
ОБ
|
УВ
|
УТ
|
ПО
|
СТ
|
КО
|
Цели и задачи:
|
Образовни: - учениците да се запознаат со одземањето на единици од десетки и единици со премин, аналогно на собирањето на десетки и единици со единици со премин;
|
воспитни: -развивање на позитивни карактерни особини: одговорност, упорност, истрајност, доследност
|
функционални: -да ги откриваат, препознаваат, воочуваат и идентификуваат броевите до 100; да одземаат единици од десетки и единици со премин; да решаваат задачи со одземање со премин во обем на 100
|
ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА
|
Видови настава
|
Наставни методи
|
Наставни форми
|
Наставно-тех.средства
|
ТР ТМ ПР ПБ
|
ЛП ДИ ВТ
|
ФР ИН ИНД ГФ РД
|
ПС КС ТВ НЛ
|
ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА
( воведен дел )
|
- Собирање на десетки и единици со единици со премин 46 + 7 - со монети и банкноти
- Истакнување на целта на часот
|
ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ
( главен дел )
|
- Одземање на единици од десетки и единици 46 - 7
- работа со манипулативни средства: картички и монети, банкноти
- Решавање на нумерички задачи со собирање со премин во колона и ред
|
СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ
|
Евидентна листа
|
КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)
( завршен дел )
|
Анализа на решените задачи
|
|
Предмет: Математика
|
Дата:02.12.2009
|
Одд: III в
|
Наставна тема: Собирање и одземање до 100
|
Наставна единица: Одземање на единици од десетки и единици - вежби
|
Тип на часот:
|
ОБ
|
УВ
|
УТ
|
ПО
|
СТ
|
КО
|
Цели и задачи:
|
Образовни: - учениците да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за одземањето на единици од десетки и единици со премин
|
воспитни: -развивање на позитивни карактерни особини: одговорност, упорност, истрајност, доследност
|
функционални: - да одземаат единици од десетки и единици со премин во колона и ред; да решаваат нумерички задачи со собирање и одземање во обем на 100
|
ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА
|
Видови настава
|
Наставни методи
|
Наставни форми
|
Наставно-тех.средства
|
ТР ТМ ПР ПБ
|
ЛП ДИ ВТ
|
ФР ИН ИНД ГФ РД
|
ПС КС ТВ НЛ
|
ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА
( воведен дел )
|
- Одземање на единици од десетки и единици со премин со манипулативни средства - картички, монети и банкноти
- Истакнување на целта на часот
|
ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ
( главен дел )
|
- Одземање на единици од десетки и единици со премин - решавање на нумерички здачи:
- одземање во колона и ред
учебник страна 40 задача 3/б, страна 42 задача 10, 11
|
СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ
|
Евидентна листа
|
КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)
( завршен дел )
|
Анализа на решените задачи
|
|
Предмет: Математика
|
Дата:03.12.2009
|
Одд: III в
|
Наставна тема: Собирање и одземање до 100
|
Наставна единица: Одземање на десетки и единици од десетки и единици
|
Тип на часот:
|
ОБ
|
УВ
|
УТ
|
ПО
|
СТ
|
КО
|
Цели и задачи:
|
Образовни: - учениците да се запознаат со одземањето на десетки и единици од десетки и единици со премин, аналогно на собирањето на десетки и единици со десетки и единици со премин;
|
воспитни: -развивање на позитивни карактерни особини: одговорност, упорност, истрајност, доследност
|
функционални: -да ги откриваат, препознаваат, воочуваат и идентификуваат броевите до 100; да одземаат десетки и единици од десетки и единици со премин; да решаваат задачи со одземање со премин во обем на 100
|
ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА
|
Видови настава
|
Наставни методи
|
Наставни форми
|
Наставно-тех.средства
|
ТР ТМ ПР ПБ
|
ЛП ДИ ВТ
|
ФР ИН ИНД ГФ РД
|
ПС КС ТВ НЛ
|
ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА
( воведен дел )
|
- Одземање на единици од десетки и единици со премин 46 - 7 - со монети и банкноти
- Истакнување на целта на часот
|
ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ
( главен дел )
|
- Одземање на десетки и единици од десетки и единици 46 - 27
- работа со манипулативни средства: картички и монети, банкноти
- Решавање на нумерички задачи со собирање со премин во колона и ред
|
СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ
|
Евидентна листа
|
КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)
( завршен дел )
|
Анализа на решените задачи
|
|
Предмет: Математика
|
Дата:04.12.2009
|
Одд: III в
|
Наставна тема: Собирање и одземање до 100
|
Наставна единица: Одземање на десетки и единици од десетки и единици - вежби
|
Тип на часот:
|
ОБ
|
УВ
|
УТ
|
ПО
|
СТ
|
КО
|
Цели и задачи:
|
Образовни: - учениците да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за одземањето на десетки и единици од десетки и единици со премин
|
воспитни: -развивање на позитивни карактерни особини: одговорност, упорност, истрајност, доследност
|
функционални: - да одземаат десетки и единици од десетки и единици со премин во колона и ред; да решаваат нумерички задачи со собирање и одземање во обем на 100
|
ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА
|
Видови настава
|
Наставни методи
|
Наставни форми
|
Наставно-тех.средства
|
ТР ТМ ПР ПБ
|
ЛП ДИ ВТ
|
ФР ИН ИНД ГФ РД
|
ПС КС ТВ НЛ
|
ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА
( воведен дел )
|
- Одземање на десетки и единици од десетки и единици со премин со манипулативни средства - картички, монети и банкноти
- Истакнување на целта на часот
|
ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ
( главен дел )
|
- Одземање на десетки и единици од десетки и единици со премин - решавање на нумерички здачи:
- одземање во колона и ред
учебник страна 44 задача 5, 6, 7
|
СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ
|
Евидентна листа
|
КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)
( завршен дел )
|
Анализа на решените задачи
|
|
Предмет: Математика
|
Дата:09.12.2009
|
Одд: IIIв
|
Наставна тема: Собирање и одземање до 100
|
Наставна единица: Вежби со непознат собирок
|
Тип на часот:
|
ОБ
|
УВ
|
УТ
|
ПО
|
СТ
|
КО
|
Цели и задачи:
|
образовни: учениците да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за пресметување непознат собирок, согледувајќи ја меѓусебната врска меѓу компонентите кај собирањето: собироци - збир
|
воспитни: кај учениците да се создадат позитивни карактерни особини: одговорност, упорност, истрајност, доследност и позитивни работни навики: редовност, прецизност
|
функционални: учениците самостојно, брзо и точно да пресметуваат непознат собирок со одземање на познатиот собирок од збирот; да воочуваат и идентификуваат: собироци и збир и нивните меѓусебни односи
|
ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА
|
Видови настава
|
Наставни методи
|
Наставни форми
|
Наставно-тех.средства
|
ТР ТМ ПР ПБ
|
ЛП ДИ ВТ
|
ФР ИН ИНД ГФ РД
|
ПС КС ТВ НЛ
|
ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА
( воведен дел )
|
- да се потсетиме на компонентите во операциите собирање и одземање - повторување
- истакнување на целта на часот
|
ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ
( главен дел )
|
- Компоненти во операцијата собирање
прв собирок 17 + 22 = 39 збир
втор собирок
- Пресметување на непознат собирок - заменување на собирокот со буква:
1 7 + х = 39
х = 39 - 17
х = 22
проверување на точноста на резултатот 17 + 22 = 39
- Решавање на задачи:
25 + х = 67 24 + а =93 54 + с = 100 23 + х =70
38 + х = 70 35 + а =67 43 + с = 86 58 + х =80
47 + х = 89 53 + а =82 36 + с = 79 35 + х = 100
;
|
СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ
|
Самостојно решавање на задачите, евидентна листа
|
КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)
( завршен дел )
|
Анализа на решените задачи
|
|
Предмет: Математика
|
Дата:10.12.2009
|
Одд: IIIв
|
Наставна тема: Собирање и одземање до 100
|
Наставна единица: Вежби со непознат намаленик и намалител
|
Тип на часот:
|
ОБ
|
УВ
|
УТ
|
ПО
|
СТ
|
КО
|
Цели и задачи:
|
образовни: учениците да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за пресметување непознат намаленик и намалител, согледувајќи ја меѓусебната врска меѓу компонентите кај одземањето: намаленик - намалител - разлика
|
воспитни: кај учениците да се создадат позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност и позитивни работни навики: редовност, прецизност
|
функционални: учениците да ги воочуваат и идентификуваат компонентите кај одземањето: намаленик, намалител и разлика; самостојно, брзо и точно да пресметуваат непознат намаленик и намалител;
|
ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА
|
Видови настава
|
Наставни методи
|
Наставни форми
|
Наставно-тех.средства
|
ТР ТМ ПР ПБ
|
ЛП ДИ ВТ
|
ФР ИН ИНД ГФ РД
|
ПС КС ТВ НЛ
|
ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА
( воведен дел )
|
- да се потсетиме на компонентите во операциите собирање и одземање - повторување
- истакнување на целта на часот
|
ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ
( главен дел )
|
- Компоненти во операцијата одземање
& nbsp; намаленик 79 - 42 = 37 разлика
& nbsp; намалител
- Пресметување на непознат намаленик и намалител - заменување со буква:
79 - х = 37 х - 42 = 37
х = 79 - 37 х = 37 + 42
х = 42 х = 79
проверување на точноста на резултатот 79 - 42 = 37 79 - 42 = 37
- Решавање на задачи:
79 - х = 24 87 - а = 33 100 - с = 65 74 - х = 34
84 - х = 54 98 - а =23 с - 17 = 56 х - 36 = 22
х - 34 = 26 а - 53 =35 с - 29 = 63 х - 8 = 92
|
СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ
|
Самостојно решавање на задачите, евидентна листа
|
КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)
( завршен дел )
|
Анализа на решените задачи
|
|
Предмет: Математика
|
Дата:11.12.2009
|
Одд: III в
|
Наставна тема: Собирање и одземање до 100
|
Наставна единица: Контролни задачи
|
Тип на часот:
|
ОБ
|
УВ
|
УТ
|
ПО
|
СТ
|
КО
|
Цели и задачи:
|
образовни: - учениците да ги повторат, систематизираат и утврдат стекнатите знаења за собирање и одземање во обем на 100
|
воспитни: -развивање на позитивни карактерни особини: одговорност, упорност, истрајност, доследност
|
функционални: -да ги идентификуваат и пресметуваат операциите собирање и одземање во комбинирани задачи со премин; правилно да ги поставуваат и постапно решаваат задачите и да го запазуваат редоследот на операциите во изрази
|
ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА
|
Видови настава
|
Наставни методи
|
Наставни форми
|
Наставно-тех.средства
|
ТР ТМ ПР ПБ
|
ЛП ДИ ВТ
|
ФР ИН ИНД ГФ РД
|
ПС КС ТВ НЛ
|
ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА
( воведен дел )
|
- Што учевме до сега од наставниот материјал од математика - набројување на наставните единици и емоционална подготовка за тест
- истакнување на целта на часот
|
ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ
( главен дел )
|
- Делење на тестовите
- Разгледување на задачите - потсетување на начините на кои треба да се работи тестот
- Самостојна работа врз задачите на тестот
|
СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ
|
Контролни прашања
|
КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)
( завршен дел )
|
Собирање на писмените задачи после што ќе следува анализа
|
|
Предмет: Математика
|
Дата:15.12.2009
|
Одд: IIIв
|
Наставна тема: Форми во рамнината
|
Наставна единица: Права
|
Тип на часот:
|
ОБ
|
УВ
|
УТ
|
ПО
|
СТ
|
КО
|
Цели и задачи:
|
образовни: учениците да се запознаат со правата како права линија која може бесконечно да се продолжува од двете страни; да научат да именуваат права со малите латински букви
|
воспитни: да стекнат доверба во сопствените можности и желба да се занимаваат со математика; да се создадат позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност и позитивни работни навики: редовност, прецизност
|
функционални: учениците да воочуваат и разликуваат права од останатите видови линии; самостојно да идентификуваат и именуваат права со малите латински букви
|
ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕ:НОЛОГИЈА
|
Видови настава
|
Наставни методи
|
Наставни форми
|
Наставно-тех.средства
|
ТР ТМ ПР ПБ
|
ЛП ДИ ВТ
|
ФР ИН ИНД ГФ РД
|
ПС КС ТВ НЛ
|
ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА
( воведен дел )
|
- поим за права -игра со конец: затегни го конецот, остави го слободно врз клупата
- истакнување на целта на часот
|
ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ
( главен дел )
|
1. Поим за права - цртање на права (правата може бесконечно да се продолжува од двете страни)
- објаснување преку примери - цртање
2. Именување на права со малите латински букви
- Поим за точка - обележување на точка - повеќе точки
- објаснување преку примери - цртање
3. Именување на точка со големите латински букви
- Воочување на однос: точка - права
4. Решавање на задачи
учебник стр. 58/1, 2, 3, 4, 5
|
СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ
|
Евидентна листа
|
КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)
( завршен дел )
|
Анализа на решените задачи
|
|
Предмет: Математика
|
Дата:17.12.2009
|
Одд: IIIв
|
Наставна тема: Форми во рамнината
|
Наставна единица: Отсечка
|
Тип на часот:
|
ОБ
|
УВ
|
УТ
|
ПО
|
СТ
|
КО
|
Цели и задачи:
|
образовни: учениците да се запознаат со отсечката како дел од правата линија која е ограничена со две точки; да научат да именуваат отсечка со големите латински букви
|
воспитни: да стекнат доверба во сопствените можности и желба да се занимаваат со математика; да се создадат позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност и позитивни работни навики: редовност, прецизност
|
функционални: учениците да воочуваат и разликуваат отсечка од останатите видови линии; самостојно да обележуваат и именуваат отсечка со големите латински букви
|
ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕ:НОЛОГИЈА
|
Видови настава
|
Наставни методи
|
Наставни форми
|
Наставно-тех.средства
|
ТР ТМ ПР ПБ
|
ЛП ДИ ВТ
|
ФР ИН ИНД ГФ РД
|
ПС КС ТВ НЛ
|
ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА
( воведен дел )
|
- поим за отсечка -да пресечеме дел од конецот
- истакнување на целта на часот
|
ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ
( главен дел )
|
1. Поим за отсечка - цртање на отсечка (отсечката е ограничена со точки)
- објаснување преку примери - цртање
2. Именување на отсечка со големите латински букви
3. Решавање на задачи:
учебник стр. 59/1, 2, 3, 4, 5, 6
|
СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ
|
Евидентна листа
|
КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)
( завршен дел )
|
Анализа на решените задачи
|
|
Предмет: Математика
|
Дата:18.12.2009
|
Одд: IIIв
|
Наставна тема: Форми во рамнината
|
Наставна единица: Должина на отсечка
|
Тип на часот:
|
ОБ
|
УВ
|
УТ
|
ПО
|
СТ
|
КО
|
Цели и задачи:
|
образовни: учениците да научат да мерат и запишуваат должина на отсечка; да научат да цртаат отсечка со барана должина и да споредуваат отсечки со различни должини
|
воспитни: да стекнат доверба во сопствените можности и желба да се занимаваат со математика; да се создадат позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност и позитивни работни навики: редовност, прецизност
|
функционални: учениците да воочуваат должина на отсечка; да цртаат отсечка со барана должина и да разликуваат и споредуваат отсечки со различни должини
|
ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕ:НОЛОГИЈА
|
Видови настава
|
Наставни методи
|
Наставни форми
|
Наставно-тех.средства
|
ТР ТМ ПР ПБ
|
ЛП ДИ ВТ
|
ФР ИН ИНД ГФ РД
|
ПС КС ТВ НЛ
|
ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА
( воведен дел )
|
- да повториме што знаеме за отсечка -насочен разговор
- истакнување на целта на часот
|
ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ
( главен дел )
|
- Поим за должина на отсечка - мерење на должина на отсечка со линијар
- Цртање на отсечка со барана должина
- Споредување на отсечки со различни должини
- Решавање на задачи:
учебник стр. 60/1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
|
СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ
|
Чек листа
|
КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)
( завршен дел )
|
Анализа на решените задачи
|
|
Предмет: Математика
|
Дата:22.12.2009
|
Одд: IIIв
|
Наставна тема: Форми во рамнината
|
Наставна единица: Искршена линија
|
Тип на часот:
|
ОБ
|
УВ
|
УТ
|
ПО
|
СТ
|
КО
|
Цели и задачи:
|
образовни: учениците да се запознаат со искршената линија како линија која е составена од две или повеќе отсечки; да научат да цртаат и да именуваат искршена линија со големите латински букви
|
воспитни: да стекнат доверба во сопствените можности и желба да се занимаваат со математика; да се создадат позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност и позитивни работни навики: редовност, прецизност
|
функционални: учениците да воочуваат и разликуваат искршена линија од останатите видови линии; самостојно да цртаат, обележуваат и именуваат искршена линија со големите латински букви
|
ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕ:НОЛОГИЈА
|
Видови настава
|
Наставни методи
|
Наставни форми
|
Наставно-тех.средства
|
ТР ТМ ПР ПБ
|
ЛП ДИ ВТ
|
ФР ИН ИНД ГФ РД
|
ПС КС ТВ НЛ
|
ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА
( воведен дел )
|
- поим за отсечка -да нацртаме две отсечки AB и BC
- истакнување на целта на часот
|
ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ
( главен дел )
|
1. Поим за искршена линија - цртање на искршена линија:
- објаснување преку примери - цртање
2. Именување на искршена линија со големите латински букви
3. Решавање на задачи:
учебник стр. 62/1, 2, 3, 4, 5
|
СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ
|
Евидентна листа
|
КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)
( завршен дел )
|
Анализа на решените задачи
|
|
Предмет: Математика
|
Дата:23.12.2009
|
Одд: IIIв
|
Наставна тема: Форми во рамнината
|
Наставна единица: Должина на искршена линија
|
Тип на часот:
|
ОБ
|
УВ
|
УТ
|
ПО
|
СТ
|
КО
|
Цели и задачи:
|
образовни: учениците да научат да пресметуваат должина на искршена линија како збир на должини од сите отсечки во искршената линија
|
воспитни: да стекнат доверба во сопствените можности и желба да се занимаваат со математика; да се создадат позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност и позитивни работни навики: редовност, прецизност
|
функционални: учениците да воочуваат и разликуваат искршена линија од останатите видови линии; самостојно да пресметуваат должина на искршена линија како збир на должини од сите отсечки во искршената линија
|
ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕ:НОЛОГИЈА
|
Видови настава
|
Наставни методи
|
Наставни форми
|
Наставно-тех.средства
|
ТР ТМ ПР ПБ
|
ЛП ДИ ВТ
|
ФР ИН ИНД ГФ РД
|
ПС КС ТВ НЛ
|
ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА
( воведен дел )
|
- поим за искршена линија -да нацртаме искршена линија ABCDE
- истакнување на целта на часот
|
ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ
( главен дел )
|
1. Пресметување на должина на искршена линија:
- цртање и пресметување на должината
2. Решавање на задачи:
учебник стр. 63/ 1, 2
|
СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ
|
Евидентна листа
|
КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)
( завршен дел )
|
Анализа на решените задачи
|
|
Предмет: Математика
|
Дата:24.12.2009
|
Одд: IIIв
|
Наставна тема: Форми во рамнината
|
Наставна единица: Отворени и затворени искршени линии
|
Тип на часот:
|
ОБ
|
УВ
|
УТ
|
ПО
|
СТ
|
КО
|
Цели и задачи:
|
образовни: учениците да се запознаат со искршената линија како отворена и затворена искршена линија; да научат да цртаат и да именуваат отворени и затворени искршени линии со големите латински букви
|
воспитни: да стекнат доверба во сопствените можности и желба да се занимаваат со математика; да се создадат позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност и позитивни работни навики: редовност, прецизност
|
функционални: учениците да воочуваат и разликуваат отворена и затворена искршена линија; самостојно да цртаат, обележуваат и именуваат отворена и затворена искршена линија со големите латински букви
|
ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕ:НОЛОГИЈА
|
Видови настава
|
Наставни методи
|
Наставни форми
|
Наставно-тех.средства
|
ТР ТМ ПР ПБ
|
ЛП ДИ ВТ
|
ФР ИН ИНД ГФ РД
|
ПС КС ТВ НЛ
|
ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА
( воведен дел )
|
- да нацртаме искршена линија ABCD
- истакнување на целта на часот
|
ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ
( главен дел )
|
1. Поим за отворена и затворена искршена линија:
- цртање на отворена искршена линија (именување)
- цртање на затворена искршена линија (именување)
2. Решавање на задачи:
учебник стр. 64/1, 2, 3, 4, 5,6
|
СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ
|
Евидентна листа
|
КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)
( завршен дел )
|
Анализа на решените задачи
|
|
Предмет: Математика
|
Дата:25.12.2009
|
Одд: IIIв
|
Наставна тема: Форми во рамнината
|
Наставна единица: Вежби во решавање задачи
|
Тип на часот:
|
ОБ
|
УВ
|
УТ
|
ПО
|
СТ
|
КО
|
Цели и задачи:
|
образовни: учениците да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за точка, права, отсечка и искршена линија
|
воспитни: да стекнат доверба во сопствените можности и желба да се занимаваат со математика; да се создадат позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност и позитивни работни навики: редовност, прецизност
|
функционални: учениците да воочуваат и разликуваат: точка, права, отсечка и искршена линија; самостојно да ги цртаат, обележуваат и именуваат; да решаваат задачи со примена на учените поими
|
ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕ:НОЛОГИЈА
|
Видови настава
|
Наставни методи
|
Наставни форми
|
Наставно-тех.средства
|
ТР ТМ ПР ПБ
|
ЛП ДИ ВТ
|
ФР ИН ИНД ГФ РД
|
ПС КС ТВ НЛ
|
ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА
( воведен дел )
|
- кои форми во рамнината ги имаме учено - повторување
- истакнување на целта на часот
|
ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ
( главен дел )
|
1. Решавање на задачи:
- Нацртај права а и на неа обележи ги точките А и В
- Нацртај отсечка АВ долга 7 cm и отсечка CD пократка од неа!
- Нацртај искршена линија АBCD со отсечки: AB = 2 cm, BC = 4cm, CD = 3 cm и пресметај ја нејзината должина!
- Нацртај отворена и затворена искршена линија
|
СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ
|
Евидентна листа
|
КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)
( завршен дел )
|
Анализа на решените задачи
|
|
Предмет: Математика
|
Дата:29.12.2009
|
Одд: IIIв
|
Наставна тема: Форми во рамнината
|
Наставна единица: Вежби во решавање задачи
|
Тип на часот:
|
ОБ
|
УВ
|
УТ
|
ПО
|
СТ
|
КО
|
Цели и задачи:
|
образовни: учениците да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за точка, права, отсечка и искршена линија
|
воспитни: да стекнат доверба во сопствените можности и желба да се занимаваат со математика; да се создадат позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност и позитивни работни навики: редовност, прецизност
|
функционални: учениците да воочуваат и разликуваат: точка, права, отсечка и искршена линија; самостојно да ги цртаат, обележуваат и именуваат; да решаваат задачи со примена на учените поими
|
ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕ:НОЛОГИЈА
|
Видови настава
|
Наставни методи
|
Наставни форми
|
Наставно-тех.средства
|
ТР ТМ ПР ПБ
|
ЛП ДИ ВТ
|
ФР ИН ИНД ГФ РД
|
ПС КС ТВ НЛ
|
ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА
( воведен дел )
|
- кои форми во рамнината ги имаме учено - повторување
- истакнување на целта на часот
|
ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ
( главен дел )
|
1. Решавање на задачи:
- Нацртај права а и обележи точки А и В кои лежат на правата и C и D кои не лежат на правата
- Нацртај отсечка АВ долга 5 cm и отсечка CD подолга од неа!
- Нацртај искршена линија АBCD со отсечки: AB = 5 cm, BC = 3 cm, CD = 4 cm и пресметај ја нејзината должина!
- Нацртај отворена и затворена искршена линија
|
СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ
|
Евидентна листа
|
КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)
( завршен дел )
|
Анализа на решените задачи
|
|
Предмет: Математика
|
Дата:30.12.2009
|
Одд: IIIв
|
Наставна тема: Форми во рамнината
|
Наставна единица: Вежби во решавање задачи
|
Тип на часот:
|
ОБ
|
УВ
|
УТ
|
ПО
|
СТ
|
КО
|
Цели и задачи:
|
образовни: учениците да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за точка, права, отсечка и искршена линија
|
воспитни: да стекнат доверба во сопствените можности и желба да се занимаваат со математика; да се создадат позитивни карактерни особини: одговорност упорност, истрајност, доследност и позитивни работни навики: редовност, прецизност
|
функционални: учениците да воочуваат и разликуваат: точка, права, отсечка и искршена линија; самостојно да ги цртаат, обележуваат и именуваат; да решаваат задачи со примена на учените поими
|
ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕ:НОЛОГИЈА
|
Видови настава
|
Наставни методи
|
Наставни форми
|
Наставно-тех.средства
|
ТР ТМ ПР ПБ
|
ЛП ДИ ВТ
|
ФР ИН ИНД ГФ РД
|
ПС КС ТВ НЛ
|
ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА
( воведен дел )
|
- кои форми во рамнината ги имаме учено - повторување
- истакнување на целта на часот
|
ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ
( главен дел )
|
1. Решавање на задачи:
- Нацртај права а и обележи точки кои лежат на правата и точки кои не лежат на правата!
- Нацртај отсечка АВ долга 4 cm, отсечка CD подолга од неа и отсечка FG пократка од неа!
- Нацртај искршена линија АBCD со отсечки: AB = 7 cm, BC = 4 cm, CD = 5 cm и пресметај ја нејзината должина!
- Нацртај искршени линии ABECD и FGHKLF!
|
СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ
|
Евидентна листа
|
КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)
( завршен дел )
|
Анализа на решените задачи
|
|
|