СЕПТЕМВРИ
Подготовки
ОКТОМВРИ >>
|
|
Предмет: Математика
|
Дата:01.09.2009
|
Одд: III в
|
Наставна тема: Собирање и одземање до 100
|
Наставна единица: Броеви до 20 (повторување)
|
Тип на часот:
|
ОБ
|
УВ
|
УТ
|
ПО
|
СТ
|
КО
|
Цели и задачи:
|
Образовни: - учениците да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за броевите до дваесет; правилно да ги изговараат, пишуваат броевите до дваесет со цифри и букви и да бројат од еден до дваесет и обратно
|
воспитни: -развивање на позитивни карактерни особини: одговорност, упорност, истрајност, доследност
|
функционални: -да ги откриваат, препознаваат, воочуваат и идентификуваат броевите до 20; правилно да ги изговараат и пишуваат броевите до 20 со цифри и букви; да бројат до 20 и наназад
|
ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА
|
видови настава
|
наставни методи
|
наставни форми
|
наставно-тех.средства
|
ТР ТМ ПР ПБ
|
ЛП ДИ ВТ
|
ФР ИН ИНД ГФ РД
|
ПС КС TV НЛ
|
ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА
( воведен дел )
|
- броиме до 20 и наназад - насочен разговор
- Истакнување на целта на часот
|
ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ
( главен дел )
|
- Броеви до 20
- Пишување на броевите до 20
- Броеви од прва и втора десетка
- Решавање задачи со низи:
a) 1, 3, 5, 7, __, __, __, __, __
b) 1, 4, 7, 10, __, __, __,
c) 20, 19, 18, __, __, __, __, __
|
СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ
|
Броење од 1 до 20, евидентна листа
|
КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)
( завршен дел )
|
Броење од 1 до 20 и обратно
|
|
Предмет: Математика
|
Дата:02.09.2009
|
Одд: III в
|
Наставна тема: Собирање и одземање до 100
|
Наставна единица: Парни и непарни броеви до 20
|
Тип на часот:
|
ОБ
|
УВ
|
УТ
|
ПО
|
СТ
|
КО
|
Цели и задачи:
|
Образовни: - учениците да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за парни и непарни броеви кај броевите до дваесет
|
воспитни: -развивање на позитивни карактерни особини: одговорност, упорност, истрајност, доследност
|
функционални: -да ги препознаваат, воочуваат и идентификуваат парните и непарни броеви кај броевите до дваесет; правилно да ги употребуваат терминате при именување на броевите од првата и втората десетка
|
ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА
|
видови настава
|
наставни методи
|
наставни форми
|
наставно-тех.средства
|
ТР ТМ ПР ПБ
|
ЛП ДИ ВТ
|
ФР ИН ИНД ГФ РД
|
ПС КС TV НЛ
|
ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА
( воведен дел )
|
- Броиме до 20 и наназад со прескокнување на еден број- повторување
- Истакнување на целта на часот
|
ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ
( главен дел )
|
1. Парни броеви до 20
- Парни броеви од прва десетка
- Парни броеви од втора десетка
Непарни броеви до 20 - броење
- Непарни броеви од прва десетка
- Непарни броеви од втора десетка
2. Решавање задачи со низи:
a) 1, 3, 5, 7, __, __, __, __, __, __
b) 2, 4, 6, 8, __, __, __, __, __, __
c) 20, 18, __, __, __, __, __,
|
СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ
|
Евидентна листа
|
КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)
( завршен дел )
|
Усно увежбување на поимите парни и непарни броеви
|
|
Предмет: Математика
|
Дата:03.09.2009
|
Одд: III в
|
Наставна тема: Собирање и одземање до 100
|
Наставна единица: Претходник и следбеник (повторување)
|
Тип на часот:
|
ОБ
|
УВ
|
УТ
|
ПО
|
СТ
|
КО
|
Цели и задачи:
|
Образовни: - учениците да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за претходник и следбеник кај броевите до дваесет и да го разберат нивното значење
|
воспитни: -развивање на позитивни карактерни особини: одговорност, упорност, истрајност, доследност
|
функционални: -да ги препознаваат, воочуваат и идентификуваат поимите претходник и следбеник кај броевите до дваесет; правилно да ги употребуваат при именување на броеви во низа
|
ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА
|
видови настава
|
наставни методи
|
наставни форми
|
наставно-тех.средства
|
ТР ТМ ПР ПБ
|
ЛП ДИ ВТ
|
ФР ИН ИНД ГФ РД
|
ПС КС TV НЛ
|
ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА
( воведен дел )
|
- Броење до 20 и наназад - кој број е пред 10, а кој после него - повторување
- Истакнување на целта на часот
|
ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ
( главен дел )
|
- Поим за претходник и следбеник - повторување
- Еден број може да биде и претходник и следбеник:
- 3 е следбеник на 2 и 3 е претходник на 4
- 13 е следбеник на 12 и 13 е претходник на 14
Решавање задачи: Учебник страна 6/ 5
|
СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ
|
Евидентна листа
|
КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)
( завршен дел )
|
Усно увежбување на поимите претходник и следбеник
|
|
Предмет: Математика
|
Дата:04.09.2009
|
Одд: III в
|
Наставна тема: Собирање и одземање до 100
|
Наставна единица: Собирање и одземање до 20 без премин
|
Тип на часот:
|
ОБ
|
УВ
|
УТ
|
ПО
|
СТ
|
КО
|
Цели и задачи:
|
Образовни: - учениците да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за собирање и одземање без премин во обем на бројот 20 преку решавање на комбинирани задачи со собирање и одземање
|
воспитни: -развивање на позитивни карактерни особини: одговорност, упорност, истрајност, доследност
|
функционални: -да ги воочуваат, идентификуваат и пресметуваат операциите собирање и одземање во комбинирани задачи без премин; правилно да ги поставуваат и постапно решаваат задачите и да го запазуваат редоследот на операциите во изрази
|
ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА
|
видови настава
|
наставни методи
|
наставни форми
|
наставно-тех.средства
|
ТР ТМ ПР ПБ
|
ЛП ДИ ВТ
|
ФР ИН ИНД ГФ РД
|
ПС КС TV НЛ
|
ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА
( воведен дел )
|
- Собирање и одземање до 20 - математички семафор
- Истакнување на целта на часот
|
ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ
( главен дел )
|
- Решавање на комбинирани задачи:
1. 10 + 7 =__ 11 + 6 =__ 2. 17 - 7 =__ 18 - 6 =__
3 + 10 =__ 2 + 12 =__ 19 -10=__ 19 - 4 =__
10 + 6 =__ 12 + 8 =__ 15 - 5 =__ 18 - 5 =__
3. __+ 9 = 20 10 + __ =14 4. __ - 7 = 10 16 -__ =10
10 + __ =17 __ + 2 = 17 19 - __= 2 __ - 4 =14
5. 10 + х = 15 6 + х = 18 17 - х = 10 х - 2 =14
х + 8 = 19 х + 10 = 20 18 - х = 8 х - 10 =9
6. 5 + 5 + 7 = 18 - 5 - 3 = 20 - 5 - 4 =
(17 - 7) + 3= 20 - (5 + 5) = 18 - (5 - 2) =
|
СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ
|
Евидентна листа
|
КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)
( завршен дел )
|
Анализа на решените задачи
|
|
Предмет: Математика
|
Дата:09.09.2009
|
Одд: III в
|
Наставна тема: Собирање и одземање до 100
|
Наставна единица: Собирање и одземање до 20 со премин (повторување)
|
Тип на часот:
|
ОБ
|
УВ
|
УТ
|
ПО
|
СТ
|
КО
|
Цели и задачи:
|
Образовни: - учениците да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за собирање и одземање со премин; да го применуваат собирањето и одземањето со премин при решавање на комбинирани задачи
|
воспитни: -развивање на позитивни карактерни особини: одговорност, упорност, истрајност, доследност
|
функционални: -да ги препознаваат, воочуваат и идентификуваат броевите до 20; да идентификуваат десетки и единици; да собираат единици и единици со премин, аналогно на собирањето во обем на бројот десет; да решаваат задачи со собирање и одземање во обем на 20
|
ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА
|
видови настава
|
наставни методи
|
наставни форми
|
наставно-тех.средства
|
ТР ТМ ПР ПБ
|
ЛП ДИ ВТ
|
ФР ИН ИНД ГФ РД
|
ПС КС TV НЛ
|
ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА
( воведен дел )
|
- собирање и одземање во обем на бројот 20 (автоматизација) - математички семафор
- Истакнување на целта на часот
|
ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ
( главен дел )
|
Решавање задачи: учебник страна 7/6, 7, 8, 9
1. 15 - 8 = 14 - 6 = 12 - 7 =
7 + 8 = 8 + 6 = 5 + 7 =
8 + 7 = 6 + 8 = 7 + 5 =
2. 12 + 3 + 5 = 11 + 4 + 2 = 12 + 4 + 1 =
18 + 2 - 5 = 19 - 8 + 7 = 13 - 5 - 2 =
12 + 2 - 7 = 18 - 5 + 6 = 17 - 6 - 2 =
3. Работа со единици и десетки - картички
|
СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ
|
евидентна листа
|
КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)
( завршен дел )
|
Игра со карти - вежби во собирање со премин
|
|
Предмет: Математика
|
Дата:10.09.2009
|
Одд: III в
|
Наставна тема: Собирање и одземање до 100
|
Наставна единица: Решавање задачи
|
Тип на часот:
|
ОБ
|
УВ
|
УТ
|
ПО
|
СТ
|
КО
|
Цели и задачи:
|
Образовни: - учениците да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за собирање и одземање преку решавање на комбинирани задачи со собирање и одземање во обем на 20
|
воспитни: -развивање на позитивни карактерни особини: одговорност, упорност, истрајност, доследност
|
функционални: -да ги воочуваат, идентификуваат и пресметуваат операциите собирање и одземање во комбинирани задачи; правилно да ги поставуваат и постапно решаваат задачите и да го запазуваат редоследот на операциите во изрази
|
ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА
|
видови настава
|
наставни методи
|
наставни форми
|
наставно-тех.средства
|
ТР ТМ ПР ПБ
|
ЛП ДИ ВТ
|
ФР ИН ИНД ГФ РД
|
ПС КС TV НЛ
|
ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА
( воведен дел )
|
- Собирање и одземање до 20 - математички семафор
- Истакнување на целта на часот
|
ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ
( главен дел )
|
- Решавање на комбинирани задачи:
- Учебник страна 8, 9/задача 10,11, 12, 13, 14, 15
|
СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ
|
Евидентна листа
|
КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)
( завршен дел )
|
Анализа на решените задачи
|
|
Предмет: Математика
|
Дата:11.09.2009
|
Одд: III в
|
Наставна тема: Собирање и одземање до 100
|
Наставна единица: Читање и запишување на броевите до 100
|
Тип на часот:
|
ОБ
|
УВ
|
УТ
|
ПО
|
СТ
|
КО
|
Цели и задачи:
|
Образовни: - учениците да се запознаат со начинот на формирање на броевите до 100; да научат правилно да ги изговараат и пишуваат броевите до сто со цифри и букви
|
воспитни: -развивање на позитивни карактерни особини: одговорност, упорност, истрајност, доследност
|
функционални: -да ги откриваат, препознаваат, воочуваат и идентификуваат броевите до 100; правилно да ги изговараат и пишуваат броевите со цифри и букви; да бројат до 100 и наназад со цели десетки
|
ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА
|
видови настава
|
наставни методи
|
наставни форми
|
наставно-тех.средства
|
ТР ТМ ПР ПБ
|
ЛП ДИ ВТ
|
ФР ИН ИНД ГФ РД
|
ПС КС TV НЛ
|
ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА
( воведен дел )
|
- броиме до 10 и наназад - насочен разговор
- Истакнување на целта на часот
|
ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ
( главен дел )
|
- Полни десетки до 100
a) формирање на броевите од прост број од 1 до 9 и нула - паралелно запишување на броевите со цифри и букви:
- 10 десет - 1Д - 60 шеесет - 6Д
- 20 дваесет - 2Д - 70 седумдесет - 7Д
- 30 триесет - 3Д - 80 осумдесет - 8Д
- 40 четириесет - 4Д - 90 деведесет - 9Д
-50 педесет - 5Д - 100 сто - 10Д
- Формирање на броевите до 100:
a) формирање на броевите од полна десетка сврзникот и и прост број- паралелно запишување на броевите со цифри и букви:
- 28 дваесет и осум - 2Д 8Е
- 74 седумдесет и четири - 7Д 4Е
- 36 триесет и шест - 3Д 6Е
|
СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ
|
евидентна листа
|
КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)
( завршен дел )
|
Броење до 100 и обратно со плни десетки
|
|
Предмет: Математика
|
Дата:15.09.2009
|
Одд: III в
|
Наставна тема: Собирање и одземање до 100
|
Наставна единица: Споредување на броевите до 100 -чек листа
|
Тип на часот:
|
ОБ
|
УВ
|
УТ
|
ПО
|
СТ
|
КО
|
Цели и задачи:
|
Образовни: - учениците да ги споредуваат броевите до сто, аналогно на споредувањето на броевите до десет, да ги подредуваат во низи по големина почнувајќи од најмалиот или од најголемиот
|
воспитни: -развивање на позитивни карактерни особини: одговорност, упорност, истрајност, доследност
|
функционални: -да ги споредуваат броевите до сто; правилно да ги читаат, пишуваат и употребуваат знаците за споредување поголемо, помало, еднакво и нееднакво; да ги подредуваат во низи по големина почнувајќи од најмалиот или од најголемиот
|
ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА
|
видови настава
|
наставни методи
|
наставни форми
|
наставно-тех.средства
|
ТР ТМ ПР ПБ
|
ЛП ДИ ВТ
|
ФР ИН ИНД ГФ РД
|
ПС КС TV НЛ
|
ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА
( воведен дел )
|
- подредување на броевите од првата десетка во низа по големина - повторување
- истакнување на целта на часот
|
ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ
( главен дел )
|
I Да ги споредиме броевите:
30 50 70 80 90 100
13 23 37 27 99 69
II Решавање задачи:
1. Формирање низи:
- 10, 20, 30, 40, 50, ______
- 20, 25, 30, __________________
- 22, 33, 44, 55, _________
2. Пишување на знаците > = < :
- 67 58 43 34 15 51
44 11 22 55 62 26
72 73 45 45 11 11
3. Пишување на знаците = и нееднакво :
- 71 17 25 25
92 92 16 61
10 100
|
СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ
|
Решавање на задачи со примена на знаците> < = и ¹, чек листа
|
КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)
( завршен дел )
|
Анализа на решените задачи
|
|
Предмет: Математика
|
Дата:16.09.2009
|
Одд: III в
|
Наставна тема: Собирање и одземање до 100
|
Наставна единица: Претходник и следбеник на броевите до 100
|
Тип на часот:
|
ОБ
|
УВ
|
УТ
|
ПО
|
СТ
|
КО
|
Цели и задачи:
|
Образовни: - учениците да се запознаат со термините претходник и следбеник кај броевите до сто и да го разберат нивното значење, аналогно на претходникот и следбеникот кај броевите до 20
|
воспитни: -развивање на позитивни карактерни особини: одговорност, упорност, истрајност, доследност
|
функционални: -да ги препознаваат, воочуваат и идентификуваат поимите претходник и следбеник кај броевите до сто; правилно да ги употребуваат при именување на броеви во низа
|
ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА
|
видови настава
|
наставни методи
|
наставни форми
|
наставно-тех.средства
|
ТР ТМ ПР ПБ
|
ЛП ДИ ВТ
|
ФР ИН ИНД ГФ РД
|
ПС КС TV НЛ
|
ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА
( воведен дел )
|
- Претходник и следбеник на броевите до 20 - повторување
- Истакнување на целта на часот
|
ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ
( главен дел )
|
1. Решавање на задачи со претходник:
- бројот кој стои пред некој друг - читање на претходник: 72 е претходник на 73
2. Решавање на задачи со следбеник:
- бројот кој стои зад некој друг - читање на следбеник:
74 е следбеник на 73
3. Еден број може да биде и претходник и следбеник:
- 73 е следбеник на 72 и 73 е претходник на 74
4. Решавање на задачи:
учебник страна 15/1, 2, 3, 4, 5
|
СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ
|
Евидентна листа
|
КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)
( завршен дел )
|
Анализа на решените задачи; именување на претходник и следбеник во низата на броеви до 100
|
|
Предмет: Математика
|
Дата:17.09.2009
|
Одд: III в
|
Наставна тема: Собирање и одземање до 100
|
Наставна единица: Парни и непарни броеви од првата стотка
|
Тип на часот:
|
ОБ
|
УВ
|
УТ
|
ПО
|
СТ
|
КО
|
Цели и задачи:
|
Образовни: - учениците да се запознаат со терминате парни и непарни броеви кај броевите до сто аналогно на парните и непарните броеви до 10 и да го разберат нивното значење,
|
воспитни: -развивање на позитивни карактерни особини: одговорност, упорност, истрајност, доследност
|
функционални: -да препознаваат, воочуваат и идентификуваат парни и непарни броеви кај броевите до сто; правилно да ги употребуваат термините при именување на броевите од првата стока
|
ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА
|
видови настава
|
наставни методи
|
наставни форми
|
наставно-тех.средства
|
ТР ТМ ПР ПБ
|
ЛП ДИ ВТ
|
ФР ИН ИНД ГФ РД
|
ПС КС TV НЛ
|
ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА
( воведен дел )
|
- Кои се парните а кои непарните броеви од првата десетка - повторување
- Истакнување на целта на часот
|
ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ
( главен дел )
|
1. Воочување на парни броеви при споредување на броевите со првата десетка:
- 2, 4, 6, 8, 10
- 32, 34, 36, 38, 40
2. Воочување на непарни броеви при споредување на броевите со првата десетка:
- 1, 3, 5, 7, 9
- 81, 83, 85, 87, 89
3. Редење во низа на парни и непарни броеви:
- 52, 54, 56, 58, 60, 62, __, __, __
- 71, 73, 75, 77, 79, 81, 83, __, __, __
решавање задачи - учебник страна16 и 17
|
СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ
|
Евидентна листа
|
КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)
( завршен дел )
|
Усно увежбување на поимите парни и непарни броеви
|
|
Предмет: Математика
|
Дата:18.09.2009
|
Одд: III в
|
Наставна тема: Собирање и одземање до 100
|
Наставна единица: Редни броеви до 100
|
Тип на часот:
|
ОБ
|
УВ
|
УТ
|
ПО
|
СТ
|
КО
|
Цели и задачи:
|
Образовни: - учениците да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за броевите до сто; да ги запознаат, и да научат правилно да ги изговараат и пишуваат редните броеви до сто со букви
|
воспитни: -развивање на позитивни карактерни особини: одговорност, упорност, истрајност, доследност
|
функционални: -да ги откриваат, препознаваат, воочуваат и идентификуваат броевите до 100; правилно да ги изговараат и пишуваат редните броеви до 100 со букви; да бројат по ред до 100 и наназад
|
ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА
|
видови настава
|
наставни методи
|
наставни форми
|
наставно-тех.средства
|
ТР ТМ ПР ПБ
|
ЛП ДИ ВТ
|
ФР ИН ИНД ГФ РД
|
ПС КС TV НЛ
|
ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА
( воведен дел )
|
- броиме по ред до 20 и наназад - повторување
- Истакнување на целта на часот
|
ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ
( главен дел )
|
- Броење до 100:
a) со цели десетки
b) со растење на броевите за 5
c) со парни броеви
- Броење по ред - формирање на редни броеви:
- од полна десетка (дваесет - дваесетти, педесет - педесетти)
- редни броеви од седма десетка итн.
3. Решавање задачи во ученик - страна 18
|
СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ
|
евидентна листа
|
КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)
( завршен дел )
|
Броење од 1 до 100 и обратно со редни броеви
|
|
Предмет: Математика
|
Дата:22.09.2009
|
Одд: III в
|
Наставна тема: Собирање и одземање до 100
|
Наставна единица: Решавање задачи
|
Тип на часот:
|
ОБ
|
УВ
|
УТ
|
ПО
|
СТ
|
КО
|
Цели и задачи:
|
Образовни: - учениците да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за читање, запишување и споредување на броевите до 100, парни и непарни броеви, претходник и следбеник и редни броеви преку решавање на комбинирани задачи
|
воспитни: -развивање на позитивни карактерни особини: одговорност, упорност, истрајност, доследност
|
функционални: -да ги воочуваат и идентификуваат парните и непарните броеви, претходник и следбеник и редните броеви до 100; да ги читаат, запишуваат и споредуваат броевите до 100
|
ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА
|
видови настава
|
наставни методи
|
наставни форми
|
наставно-тех.средства
|
ТР ТМ ПР ПБ
|
ЛП ДИ ВТ
|
ФР ИН ИНД ГФ РД
|
ПС КС TV НЛ
|
ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА
( воведен дел )
|
- Што имаме учено на претходните часови за броевите до 100 - математички семафор
- Истакнување на целта на часот
|
ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ
( главен дел )
|
Решавање на комбинирани задачи:
1. Читање, запишување и споредување на броевите до 100
2. Парни и непарни броеви - низи
3. Претходник и следбеник
4. Броеви од 1, 2, 3....10 десетка
5. Броење до 100 и наназад
|
СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ
|
Евидентна листа
|
КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)
( завршен дел )
|
Анализа на решените задачи
|
|
Предмет: Математика
|
Дата:23.09.2009
|
Одд: II в
|
Наставна тема: Собирање и одземање до 100
|
Наставна единица: Собирање и одземање десетки
|
Тип на часот:
|
ОБ
|
УВ
|
УТ
|
ПО
|
СТ
|
КО
|
Цели и задачи:
|
Образовни: - учениците да се запознаат со собирањето и одземањето на полни десетки во обем на бројот 100 аналогно на собирањето и одземањето до 10;
|
воспитни: -развивање на позитивни карактерни особини: одговорност, упорност, истрајност, доследност
|
функционални: -да ги препознаваат, воочуваат и идентификуваат симболите за собирање ,,+,, и одземање ,,-,,; да ги применуваат термините збир, собирок, намаленик, намалител и разлика; да решаваат задачи со собирање и одземање во обем на бројот 100
|
ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА
|
видови настава
|
наставни методи
|
наставни форми
|
наставно-тех.средства
|
ТР ТМ ПР ПБ
|
ЛП ДИ ВТ
|
ФР ИН ИНД ГФ РД
|
ПС КС TV НЛ
|
ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА
( воведен дел )
|
- собирање и одземање во обем на бројот 10 - математички семафор - повторување
- Истакнување на целта на часот
|
ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ
( главен дел )
|
Решавање на задачи со собирање и одземање на полни десетки:
- Учебник страна 19/ 1, 2, 3, 4, 5, 6:
4 + 1 = 5, 5 - 1 = 4,
4Д + 1Д = 5Д 5Д - 1Д = 4Д
40+10=50 50 - 10 = 40
- Решавање задачи со бројна полуправа:
|
СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ
|
Евидентна листа
|
КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)
( завршен дел )
|
Анализа на решените задачи
|
|
Предмет: Математика
|
Дата:24.09.2009
|
Одд: II в
|
Наставна тема: Собирање и одземање до 100
|
Наставна единица: Вежби во собирање и одземање
|
Тип на часот:
|
ОБ
|
УВ
|
УТ
|
ПО
|
СТ
|
КО
|
Цели и задачи:
|
Образовни: - учениците да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за собирањето и одземањето на полни десетки во обем на бројот 100 аналогно на собирањето и одземањето до 10;
|
воспитни: -развивање на позитивни карактерни особини: одговорност, упорност, истрајност, доследност
|
функционални: -да ги препознаваат, воочуваат и идентификуваат симболите за собирање ,,+,, и одземање ,,-,,; да ги применуваат термините збир, собирок, намаленик, намалител и разлика; да решаваат задачи со собирање и одземање во обем на бројот 100
|
ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА
|
видови настава
|
наставни методи
|
наставни форми
|
наставно-тех.средства
|
ТР ТМ ПР ПБ
|
ЛП ДИ ВТ
|
ФР ИН ИНД ГФ РД
|
ПС КС TV НЛ
|
ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА
( воведен дел )
|
- собирање и одземање во обем на бројот 20 - математички семафор - повторување
- Истакнување на целта на часот
|
ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ
( главен дел )
|
Решавање на задачи со собирање и одземање на полни десетки:
1. Наставно ливче
2. Учебник страна 21, 22
|
СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ
|
Евидентна листа
|
КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)
( завршен дел )
|
Анализа на решените задачи
|
|
Предмет: Математика
|
Дата:25.09.2009
|
Одд: III в
|
Наставна тема: Собирање и одземање до 100
|
Наставна единица: Собирање полна десетка со единици
|
Тип на часот:
|
ОБ
|
УВ
|
УТ
|
ПО
|
СТ
|
КО
|
Цели и задачи:
|
Образовни: - учениците да се запознаат со собирањето на цела десетка и единици аналогно на собирањето во обем на 20; да научат да решаваат задачи со додавање на единици на цела десетка во обем на 100
|
воспитни: -развивање на позитивни карактерни особини: одговорност, упорност, истрајност, доследност
|
функционални: -да ги откриваат, препознаваат, воочуваат и идентификуваат броевите до 100; да собираат единици со полна десетка; да решаваат задачи со собирање во обем на 100
|
ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА
|
Видови
Настава
|
Наставни
методи
|
Наставни
форми
|
Наставно-
тех.средства
|
ТР ТМ ПР ПБ
|
ЛП ДИ ВТ
|
ФР ИН ИНД ГФ РД
|
ПС КС TV НЛ
|
ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА
( воведен дел )
|
- Колку единици и десетки има во броевите до 20 - насочен разговор
- Истакнување на целта на часот
|
ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ
( главен дел )
|
- Работа со манипулативни средства - стапчиња
- 4Д+1Е=41Е 3Д + 6Е = 36Е
- 5Д+2Е=52Е 9Д+3Е=93
- 4Д+3Е=43Е 4Д+8Е=48Е
- 3Д + 4Е=34Е 6Д+6Е=66Е
- 7Д+5Е=75Е 9Е+2Д=29
- Решавање задачи со собирање на единици и цела десетка
- 2 + 30 = ___ 4 + 50 = ___ 60 + 5 = ___ 80 + 8 = ___
- 3 + 70 = ___ 90 + 10 = ___ 50 + 6 = ___ 70 + 9 = ___
|
СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ
|
евидентна листа
|
КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)
( завршен дел )
|
Додавање единици на полна десетка - математички семафор
|
|
Предмет: Математика
|
Дата:29.09.2009
|
Одд: III в
|
Наставна тема: Собирање и одземање до 100
|
Наставна единица: Одземање на единици од десетки и единици
|
Тип на часот:
|
ОБ
|
УВ
|
УТ
|
ПО
|
СТ
|
КО
|
Цели и задачи:
|
Образовни: - учениците да се запознаат со одземањето на единици од десетки и единици до полна десетка, аналогно на собирањето на полна десетка и единици; да научат да решаваат задачи со собирање и одземање во обем на 100
|
воспитни: -развивање на позитивни карактерни особини: одговорност, упорност, истрајност, доследност
|
функционални: -да ги откриваат, препознаваат, воочуваат и идентификуваат броевите до 100; да одземаат единици од десетки и единици до полна десетка, аналогно на собирањето на полна десетка и единици; да решаваат задачи со собирање и одземање во обем на 100
|
ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА
|
видови настава
|
наставни методи
|
наставни форми
|
наставно-тех.средства
|
ТР ТМ ПР ПБ
|
ЛП ДИ ВТ
|
ФР ИН ИНД ГФ РД
|
ПС КС TV НЛ
|
ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА
( воведен дел )
|
- собирање единици и полна десетка - манипулативни средства
- Истакнување на целта на часот
|
ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ
( главен дел )
|
- Одземање на единици од десетки и единици до полна десетка - работа со манипулативни средства:
- 4Д1Е-1Е= 4Д 5Д6Е-6Е = 5Д
- 3Д2Е-2Е= 3Д 9Д5Е-5Е= 9Д
- 5Д3Е-3Е= 5Д 4Д8Е-8Е= 4Д
- 3Д4Е-4Е= 3Д 6Д6Е-6Е= 6Д
- 7Д5Е-5Е=7Д 2Д9Е-9Е= 2Д
- Решавање задачи со собирање и одземање до цела десетка:
- учебник страна 23
|
СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ
|
евидентна листа
|
КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)
( завршен дел )
|
Анализа на решените задачи
|
|
Предмет: Математика
|
Дата:30.09.2009
|
Одд: III в
|
Наставна тема: Собирање и одземање до 100
|
Наставна единица: Одземање на полна десетка од десетки и единици
|
Тип на часот:
|
ОБ
|
УВ
|
УТ
|
ПО
|
СТ
|
КО
|
Цели и задачи:
|
Образовни: - учениците да се запознаат со одземањето на полна десетка од десетки и единици, аналогно на собирањето на полна десетка и единици; да научат да решаваат задачи со собирање и одземање во обем на 100
|
воспитни: -развивање на позитивни карактерни особини: одговорност, упорност, истрајност, доследност
|
функционални: -да ги откриваат, препознаваат, воочуваат и идентификуваат броевите до 100; да одземаат полна десетка од десетки и единици, аналогно на собирањето на полна десетка и единици; да решаваат задачи со собирање и одземање во обем на 100
|
ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА
|
видови настава
|
наставни методи
|
наставни форми
|
наставно-тех.средства
|
ТР ТМ ПР ПБ
|
ЛП ДИ ВТ
|
ФР ИН ИНД ГФ РД
|
ПС КС TV НЛ
|
ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА
( воведен дел )
|
собирање единици и полна десетка - манипулативни средства
Истакнување на целта на часот
|
ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ
( главен дел )
|
- Одземање на десетки од десетки и единици - работа со манипулативни средства:
- 4Д1Е-4Д=1Е 5Д6Е-5Д=6Е
- 3Д2Е-3Д=2Е 9Д5Е-9Д=5Е
- 5Д3Е-5Д=3Е 4Д8Е-4Д=8Е
- 3Д4Е-3Д=4Е 6Д6Е-6Д=6Е
- 7Д5Е-7Д=5Е 2Д9Е-2Д=9Е
- Решавање задачи со собирање и одземање до цела десетка:
- учебник страна 24
|
СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ
|
евидентна листа
|
КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА(наставник,ученици)
( завршен дел )
|
Анализа на решените задачи
|
|
|
|