ОКТОМВРИ
Подготовки
<< СЕПТЕМВРИ НОЕМВРИ >>
|
|
Наставен предмет: Музичко образование
|
Дата: 13.10.2011
|
Одд. V 3
|
Наставна тема: Музичка писменост
|
Наставна единица: Местото на нотите СИ1 и ДО2 во петолинието (солмизациска песна)
|
Тип на часот:
|
ОБ
|
УВ
|
УТ
|
ПО
|
СТ
|
КО
|
|
ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ
образовни: учениците да се запознаат со тоновите си1 и до2 и нивното место на петолинието; да научат да ги запишувааат во петолиние, да ги пеат и ритмизираат со ноти со различни траења
|
воспитни: кај учениците да се создаде чувство за мелодија и ритам; позитивни карактерни особини: упорност, истрајност, доследност
|
функционални: да ja воочуваат и идентификуваат положбата на тоновите си1 и до2 на петтолинието (ноти); да ги препознаваат и применуваат тоновите си1 и до2 во мелодиски вежби
|
ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА
|
Видови настава
|
Наставни методи
|
Наставни форми
|
Наст.-тех. средства
|
ТР
|
ТМ
|
ПР
|
ПБ
|
ЛП
|
ДИ
|
ВТ
|
ФР
|
ИН
|
ИНД
|
ГФ
|
РД
|
ПС
|
МС
|
СФА
|
НЛ
|
|
ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА
(воведен дел) - 5’
|
- забележување на изучените тонови на петолиние - повторување
- истакнување на целта на часот
|
ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ
(главен дел) - 30’
|
Активности на наставникот:
1. Демонстрирање илустративен материјал:
- местото на изучените тонови во петолинието
- местото на тоновите СИ1 и ДО2 на петолинието
2. Демонстрирање на мелодиската вежба
3. Поттикнување и насочување на дискусијата
4. Следење на работата на учениците, водење забелешки
|
Активности на учениците:
- Повторување на изучените тонови:
- нивното место во петолинието
- Бележење на тоновите СИ1 и ДО2 на петолинието
- Мелодиска вежба - запознавање со тоналните функции на СИ1 и ДО2
- ,,Тања пее,,
|
СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ
|
Евидентна листа
|
КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици)
(завршен дел) - 5’
|
Диктат со изучените тонови
|
|
Наставен предмет: Музичко образование
|
Дата: 14.10.2011
|
Одд. V 3
|
Наставна тема: Музичка писменост
|
Наставна единица: Блок флејта
|
Тип на часот:
|
ОБ
|
УВ
|
УТ
|
ПО
|
СТ
|
КО
|
|
ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ
образовни: учениците да научат да употребуваат прсторед на тоновите си1- до2 при свирење со блок флејта; да научат да свират мелодиски вежби за блок флејта во опсег од до1- до2
|
воспитни: кај учениците да се создаде чувство за мелодија и ритам; позитивни карактерни особини: упорност, истрајност, доследност
|
функционални: да ги свират тоновите си1 и до2 во мелодиски вежби со блок флејта; да ја развиваат техниката на свирење на блок флејта;
|
ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА
|
Видови настава
|
Наставни методи
|
Наставни форми
|
Наст.-тех. средства
|
ТР
|
ТМ
|
ПР
|
ПБ
|
ЛП
|
ДИ
|
ВТ
|
ФР
|
ИН
|
ИНД
|
ГФ
|
РД
|
ПС
|
МС
|
СФА
|
НЛ
|
|
ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА
(воведен дел) - 5’
|
- Блок флејта - свирење мелодиска вежба со изучените тонови (повторување)
- истакнување на целта на часот
|
ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ
(главен дел) - 30’
|
Активности на наставникот:
1. Демонстрирање на местото на тоновите си1 и до2 на блок флејта
2. Демонстрирање на мелодиски вежби со блок флејта
3. Поттикнување на учениците за правилно изведување на вежбите
4. Следење на работата на учениците, водење забелешки
|
Активности на учениците:
- Прсторед на тоновите си1 и до2 при свирење со блок флејта
- свирење на тоновите си1 и до2 со блок флејта
- Свирење на тонската скала со блок флејта
- опсег од до1- до2
- Мелодиска вежба: ,,Солмизациска песна,, - свирење со блок флејта
|
СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ
|
Евидентна листа
|
КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици)
(завршен дел) - 5’
|
,,Солмизациска песна,, - свирење на вежбата во групи и индивидуално
|
|
Наставен предмет: Музичко образование
|
Дата: 20.10.2011
|
Одд. V 3
|
Наставна тема: Музичка писменост
|
Наставна единица: Такт; Дводелен 2/4 такт
|
Тип на часот:
|
ОБ
|
УВ
|
УТ
|
ПО
|
СТ
|
КО
|
|
ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ
образовни: учениците да стекнат знаења за поимот такт; да се запознаат со дводелен такт и неговата метричка слика; да се запознаат со поимите теза и арза;
|
воспитни: кај учениците да се создадат позитивни карактерни особини: одговорност, упорност, истрајност, доследност; навики за правилно слушање и изведување на ритмички вежби
|
функционални: учениците да воочуваат такт, тактова црта и финална тактова црта; да идентификуваат дводелен такт и неговата метричка слика; да ги доживуваат слабите и силните тактови времиња;
|
ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА
|
Видови настава
|
Наставни методи
|
Наставни форми
|
Наст.-тех. средства
|
ТР
|
ТМ
|
ПР
|
ПБ
|
ЛП
|
ДИ
|
ВТ
|
ФР
|
ИН
|
ИНД
|
ГФ
|
РД
|
ПС
|
МС
|
СФА
|
НЛ
|
|
ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА
(воведен дел) - 5’
|
-Рецитирање на стихови со двосложни зборови - воочување на нагласените слогови од зборовите во стиховите; истакнување на целта на часот
|
ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ
(главен дел) - 30’
|
Активности на наставникот:
1. Давање на инструкции за работа, задавање задачи
2. Координирање на активностите, поттикнување и насочување на дискусијата
3. Следење на работата на учениците, водење забелешки
|
Активности на учениците:
1. Запознавање со дводелен 2/4 такт:
- поставување во редица по парови, повлекување линија меѓу паровите - тактова црта, финална тактова црта на крајот од редот
- воочување теза и арза преку рецитирање на стихови со двосложни зборови (едно маче, мало маче, само седи, само плаче)
- секој ученик добива лист со нацртан знак на теза или арза
- при рецитирање на стиховите во редицата - ученикот кој изговара нагласен слог го дига листот со тезата над глава а ученикот кој го држи листот со арзата го истакнува во висина на градите
2. Запознавање со метричката слика на дводелниот такт
- бележење во нотна тетратка
3. Пење и тактирање на ритмичка вежба во дводелен такт - учебник стр. 29
|
СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ
|
Евидентна листа
|
КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици)
(завршен дел) - 5’
|
Парлато изговарање и свирење на ритмички вежби во 2/4 такт - групно
|
|
Наставен предмет: Музичко образование
|
Дата: 21.10.2011
|
Одд. V 3
|
Наставна тема: Музичка писменост
|
Наставна единица: Примена на 2/4 такт во ритмички и мелодиски вежби; Пееме и свириме во 2/4 такт - “ Прва, втора”
|
Тип на часот:
|
ОБ
|
УВ
|
УТ
|
ПО
|
СТ
|
КО
|
|
ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ
образовни: учениците да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за такт и 2/4 такт;
|
воспитни: кај учениците да се создадат позитивни карактерни особини: одговорност, упорност, истрајност, доследност; навики за правилно слушање и изведување на ритмички вежби
|
функционални: да го воочуваат и идентификуваат дводелениот такт и неговата метричка слика, да разликуваат теза и арза; да препознаваат и применуваат 2/4 такт
|
ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА
|
Видови настава
|
Наставни методи
|
Наставни форми
|
Наст.-тех. средства
|
ТР
|
ТМ
|
ПР
|
ПБ
|
ЛП
|
ДИ
|
ВТ
|
ФР
|
ИН
|
ИНД
|
ГФ
|
РД
|
ПС
|
МС
|
СФА
|
НЛ
|
СФА: листови на кои се нацртани знаците за теза и арза
|
ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА
(воведен дел) - 5’
|
- застанување во редица, формирање на парови; прикажување на 2/4 такт- повторување
- истакнување на целта на часот
|
ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ
(главен дел) - 30’
|
Активности на наставникот:
1. Давање на инструкции за работа, задавање задачи
2. Координирање на активностите, поттикнување и насочување на дискусијата
3. Следење на работата на учениците, водење забелешки
|
Активности на учениците:
1. Пронаоѓање вежби напишани во 2/4 такт во учебникот
- објаснувње на метричката слика на 2/4 такт
2. Пење и тактирање на ритмичка вежба:
-“ Прва, втора”- учебник стр. 22
|
СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ
|
Евидентна листа
|
КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици)
(завршен дел) - 5’
|
Изведување на мелодиската вежба -“ Прва, втора”- во групи
|
|
Наставен предмет: Музичко образование
|
Дата: 28.10.2011
|
Одд. V 3
|
Наставна единица: “ Есен “ - песна
|
Тип на часот:
|
ОБ
|
УВ
|
УТ
|
ПО
|
СТ
|
КО
|
|
ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ
образовни: учениците да ги запознаат и восприемат содржината и карактерот на песната како творба од богатото творештво на песни за деца; да научат да ја пеат со нотен текст
|
воспитни: кај учениците да се создаде чувство за восприемање на содржината и карактерот на песната; навики за правилно слушање на музички композиции од различни видови
|
функционални: да ја воочуваат и идентификуваат детската песна- слухово; да ја пеат и тактираат, да ја читаат нејзината мелодија забележана со ноти, да ја пеат со текст и свират со детските музички инструменти
|
ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА
|
Видови настава
|
Наставни методи
|
Наставни форми
|
Наст.-тех. средства
|
ТР
|
ТМ
|
ПР
|
ПБ
|
ЛП
|
ДИ
|
ВТ
|
ФР
|
ИН
|
ИНД
|
ГФ
|
РД
|
ПС
|
МС
|
СФА
|
НЛ
|
ПС: лаптоп компјутер, ЦД
|
ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА
(воведен дел) - 5’
|
- Есен - разговор
- истакнување на целта на часот
|
ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ
(главен дел) - 30’
|
Активности на наставникот:
- Интерпретација на песната - ЦД
- Насоки за анализа на текстот - елементи во текстот на песната кои се карактеристични
- Анализа на нотниот текст
- Поттикнување и насочување на дискусијата
- Следење на работата на учениците, водење забелешки
|
Активности на учениците:
- Интерпретација на песната-ЦД
- Анализа на текстот - елементи во текстот на песната кои се карактеристични - воочување
- Читање на мелодијата забележана со ноти - такт, нотни вредности, тонови
- Ритмичко пеење на песната со неутрален слог
- Преслушување на песната и пеење со мелодија и текст
|
СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ
|
Евидентна листа
|
КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици)
(завршен дел) - 5’
|
Пеење на песната колективно, по групи и индивидуално
|
|
Наставен предмет: Музичко образование
|
Дата: 27.10.2011
|
Одд. V 3
|
Наставна тема: Музичка писменост
|
Наставна единица: Триделен 3/4 такт
|
Тип на часот:
|
ОБ
|
УВ
|
УТ
|
ПО
|
СТ
|
КО
|
|
ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ
образовни: учениците да се запознаат со поимот триделен такт и неговата метричка слика; да научат да тактираат музички вежби во 3/4 такт
|
воспитни: кај учениците да се создадат позитивни карактерни особини: одговорност, упорност, истрајност, доследност; навики за правилно слушање и изведување на ритмички вежби
|
функционални: да ја воочуваат и идентификуваат метричката слика на триделниот такт, да воочуваат и разликуваат теза и арза кај 3/4 такт, да го разликуваат 3/4 такт од 2/4 такт
|
ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА
|
Видови настава
|
Наставни методи
|
Наставни форми
|
Наст.-тех. средства
|
ТР
|
ТМ
|
ПР
|
ПБ
|
ЛП
|
ДИ
|
ВТ
|
ФР
|
ИН
|
ИНД
|
ГФ
|
РД
|
ПС
|
МС
|
СФА
|
НЛ
|
СФА: листови на кои се нацртани знаците за теза и арза
|
ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА
(воведен дел) - 5’
|
- постројување во редица, во парови прикажување на 2/4 такт - повторување
- истакнување на целта на часот
|
ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ
(главен дел) - 30’
|
Активности на наставникот:
1. Четириделен такт (демонстрација):
2. Координирање на активностите, поттикнување и насочување на дискусијата
3. Следење на работата на учениците, водење забелешки
|
Активности на учениците:
1. Запознавање со триделен 3/4 такт:
- меѓу паровите во редицата застанува уште по еден ученик се формираат групи од по тројца ученици, новиот ученик во парот добива лист со нацртан знак на арза
- секоја група брои до 3 при што првиот ученик листот со тезата при броењето го дига над глава а останатите двајца листот со арзата го истакнуваат во висина на градите
2. Запознавање со метричката слика на триделниот такт
- бележење во нотна тетратка
3. Пење и тактирање на ритмичка вежба во триделен такт - учебник стр. 25
|
СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ
|
Евидентна листа
|
КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици)
(завршен дел) - 5’
|
Изведување на ритмички вежби во 3/4 такт во групи
|
|