СЕПТЕМВРИ
Подготовки
ОКТОМВРИ >>
|
|
Наставен предмет: Музичко образование
|
Дата: 01.09.2011
|
Одд. V 3
|
Наставна единица: ,,Мојот свет” - песна (по слух)
|
Тип на часот:
|
ОБ
|
УВ
|
УТ
|
ПО
|
СТ
|
КО
|
|
ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ
образовни: учениците да ја запознаат и восприемат содржината и карактерот на песнта; да научат да ја пеат - слухово
|
воспитни: кај учениците да се создаде чувство за восприемање на содржината и карактерот на песната; навики за правилно слушање на музички композиции од различни видови
|
функционални: да ја воочуваат и идентификуваат песната; истата да ја пеат со текст, со примена на соодветно темпо и динамика;
|
ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА
|
Видови настава
|
Наставни методи
|
Наставни форми
|
Наст.-тех. средства
|
ТР
|
ТМ
|
ПР
|
ПБ
|
ЛП
|
ДИ
|
ВТ
|
ФР
|
ИН
|
ИНД
|
ГФ
|
РД
|
ПС
|
МС
|
СФА
|
НЛ
|
ПС: лаптоп компјутер, ЦД
|
ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА
(воведен дел) - 5’
|
-Кој е универзалниот јазик на сите луѓе во светот ? - разговор
-истакнување на целта на часот
|
ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ
(главен дел) - 30’
|
Активности на наставникот:
1.Интерпретација на песната - ЦД
2. Насоки за анализа на текстот - елементи во текстот на песната кои се карактеристични - воочување
3. Поттикнување и насочување на дискусијата
4. Следење на работата на учениците, водење забелешки
|
Активности на учениците:
- Слушање на композицијата
- Анализа на текстот - елементи во текстот на песната кои се карактеристични - воочување
- Преслушување на песната и пеење со мелодија и текст
|
СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ
|
Евидентна листа
|
КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици)
(завршен дел) - 5’
|
Пеење на песната колективно, по групи и индивидуално
|
|
Наставен предмет: Музичко образование
|
Дата: 02.09.2011
|
Одд. V 3
|
Наставна единица: “Запејте деца на светот” - песна (по слух)
|
Тип на часот:
|
ОБ
|
УВ
|
УТ
|
ПО
|
СТ
|
КО
|
|
ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ
образовни: учениците да ја запознаат и восприемат содржината и карактерот на песнта; да научат да ја пеат - слухово
|
воспитни: кај учениците да се создаде чувство за восприемање на содржината и карактерот на песната; навики за правилно слушање на музички композиции од различни видови
|
функционални: да ја воочуваат и идентификуваат песната; истата да ја пеат со текст, со примена на соодветно темпо и динамика;
|
ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА
|
Видови настава
|
Наставни методи
|
Наставни форми
|
Наст.-тех. средства
|
ТР
|
ТМ
|
ПР
|
ПБ
|
ЛП
|
ДИ
|
ВТ
|
ФР
|
ИН
|
ИНД
|
ГФ
|
РД
|
ПС
|
МС
|
СФА
|
НЛ
|
ПС: лаптоп компјутер, ЦД
|
ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА
(воведен дел) - 5’
|
- ,,Мојот свет” - пеење песна
- истакнување на целта на часот
|
ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ
(главен дел) - 30’
|
Активности на наставникот:
1.Интерпретација на песната - ЦД
2. Насоки за анализа на текстот - елементи во текстот на песната кои се карактеристични - воочување
3. Поттикнување и насочување на дискусијата
4. Следење на работата на учениците, водење забелешки
|
Активности на учениците:
1. Слушање на композицијата
2. Анализа на текстот - елементи во текстот на песната кои се карактеристични - воочување
3. Преслушување на песната и пеење со мелодија и текст
|
СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ
|
Евидентна листа
|
КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици)
(завршен дел) - 5’
|
Пеење на песните ,,Мојот свет” и “Запејте деца на светот” во групи
|
|
Наставен предмет: Музичко образование
|
Дата: 09.09.2011
|
Одд. V 3
|
Наставна тема: Музичка писменост
|
Наставна единица: Нотни вредности (четвртина и половина нота)
|
Тип на часот:
|
ОБ
|
УВ
|
УТ
|
ПО
|
СТ
|
КО
|
|
ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ
образовни: учениците да стекнат знаења за графичкото бележење и ритмичкото траење на четврината и половината нота; да научат да ги читаат и тактираат во ритмички вежби
|
воспитни: кај учениците да се создаде чувство за ритам; позитивни карактерни особини: упорност, истрајност, доследност
|
функционални: да ги воочуваат, разликуваат и читаат четврината и половината нота; да ги забележуваат ритмичките траења со соодветни писмени знаци
|
ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА
|
Видови настава
|
Наставни методи
|
Наставни форми
|
Наст.-тех. средства
|
ТР
|
ТМ
|
ПР
|
ПБ
|
ЛП
|
ДИ
|
ВТ
|
ФР
|
ИН
|
ИНД
|
ГФ
|
РД
|
ПС
|
МС
|
СФА
|
НЛ
|
|
ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА
(воведен дел) - 5’
|
- ноти - што знаеме од минатата учебна година
- истакнување на целта на часот
|
ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ
(главен дел) - 30’
|
Активности на наставникот:
1. Запознавање со симболите за четвртина и половина нота
2. Демонстрирање на траењата на четвртина и половина нота - тактирање
3. Поттикнување и насочување на дискусијата
4. Следење на работата на учениците, водење забелешки
|
Активности на учениците:
- Запознавање со симболот и траењето на четвртина нота
- запишување и тактирање
- Запознавање со симболот и траењето на половина нота
- запишување и тактирање
- Колку четвртини ноти има во една половина нота - графички приказ - учебник страна 6
|
СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ
|
Евидентна листа
|
КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици)
(завршен дел) - 5’
|
Забележување и тактирање кратки ритмички вежби со четвртини и половини ноти
|
|
Наставен предмет: Музичко образование
|
Дата: 15.09.2011
|
Одд. V 3
|
Наставна тема: Музичка писменост
|
Наставна единица: Цела и осмина нота; цела и осмина пауза
|
Тип на часот:
|
ОБ
|
УВ
|
УТ
|
ПО
|
СТ
|
КО
|
|
ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ
образовни: учениците да стекнат знаења за графичкото бележење и ритмичкото траење на цела и осмина нота и цела и осмина пауза; да научат да ги читаат и тактираат во ритмички вежби
|
воспитни: кај учениците да се создаде чувство за ритам; позитивни карактерни особини: упорност, истрајност, доследност
|
функционални: да воочуваат, разликуваат и читаат цела и осмина нота и цела и осмина пауза; да ги забележуваат ритмичките траења со соодветни писмени знаци
|
ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА
|
Видови настава
|
Наставни методи
|
Наставни форми
|
Наст.-тех. средства
|
ТР
|
ТМ
|
ПР
|
ПБ
|
ЛП
|
ДИ
|
ВТ
|
ФР
|
ИН
|
ИНД
|
ГФ
|
РД
|
ПС
|
МС
|
СФА
|
НЛ
|
|
ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА
(воведен дел) - 5’
|
- четвртина и половина нота - повторување
- истакнување на целта на часот
|
ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ
(главен дел) - 30’
|
Активности на наставникот:
1. Запознавање со симболите за цела и осмина нота и цела и осмина пауза
2. Демонстрирање на траењата на цела и осмина нота и цела и осмина пауза - тактирање
3. Поттикнување и насочување на дискусијата
4. Следење на работата на учениците, водење забелешки
|
Активности на учениците:
1. Запознавање со симболите и траењата на цела и осмина нота
- запишување во петолиние и тактирање
2. Запознавање со симболите и траењата на цела и осмина пауза во петолиние
- запишување во петолиние и тактирање
3. Колку половини ноти има во една цела нота и колку осмини во една четвртина - графички приказ - учебник страна 7
|
СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ
|
Евидентна листа
|
КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици)
(завршен дел) - 5’
|
Забележување и тактирање кратки ритмички вежби со изучените ноти и паузи
|
|
Наставен предмет: Музичко образование
|
Дата: 16.09.2011
|
Одд. V 3
|
Наставна тема: Слушање музика
|
Наставна единица: Химна на РМакедонија
|
Тип на часот:
|
ОБ
|
УВ
|
УТ
|
ПО
|
СТ
|
КО
|
|
ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ
образовни: учениците да ја запознаат и восприемат химната на Р. Македонија; да ја доживеат содржината и исполнувањето; да се запознаат со поимот свечена песна, приликите во кои таа се изведува и како се слуша (во исправен став)
|
воспитни: кај учениците да се создаде чувство за ритам и мелодија; навики за правилно слушање на музички композиции од различни видови - развивање на музичка култура, патриотски чувства
|
функционални: да ја воочуваат и идентификуваат химната на Р. Македонија; да ја пеат со текст, со соодветно темпо и динамика;
|
ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА
|
Видови настава
|
Наставни методи
|
Наставни форми
|
Наст.-тех. средства
|
ТР
|
ТМ
|
ПР
|
ПБ
|
ЛП
|
ДИ
|
ВТ
|
ФР
|
ИН
|
ИНД
|
ГФ
|
РД
|
ПС
|
МС
|
СФА
|
НЛ
|
ПС: лаптоп компјутер, ЦД
|
ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА
(воведен дел) - 5’
|
- симболи на РМакедонија - корелација со општество
- истакнување на целта на часот
|
ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ
(главен дел) - 30’
|
Активности на наставникот:
1.Интерпретација на химната на Р. Македонија - ЦД
2. Насоки за анализа на текстот
3. Поттикнување и насочување на дискусијата
4. Следење на работата на учениците, водење забелешки
|
Активности на учениците:
1. Слушање на композицијата
- поим за свечена песна
2. Впечатоци од слушаната композиција - каде сме имале прилика да ја слушаме, во кои прилики се изведува
3. Преслушување на композицијата со зададени задачи:
- какво е исполнувањето на композицијата
- за што станува збор во текстот
- какво расположение буди музиката кај слушателот
- какво правилно се слуша химната на Р. Македонија - развивање музичка култура
|
СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ
|
Евидентна листа
|
КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици)
(завршен дел) - 5’
|
Слушање и пеење на химната на Р. Македонија во исправен став
|
|
Наставен предмет: Музичко образование
|
Дата: 22.09.2011
|
Одд. V 3
|
Наставна тема: Музичка писменост
|
Наставна единица: Совладување на тоновите на петолинието ( Весела песна)
|
Тип на часот:
|
ОБ
|
УВ
|
УТ
|
ПО
|
СТ
|
КО
|
|
ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ
образовни: учениците да ги повторат, систематизираат и утврдат стекнатите знаења за изучените тонови - нивното место во петолинието, нотите со кои се обележани нивните траења, петолиние и виолински клуч
|
воспитни: кај учениците да се создаде чувство за ритам; позитивни карактерни особини: упорност, истрајност, доследност
|
функционални: да ги воочуваат и идентификуваат изучените тонови - нивното место во петолинието, нотите со кои се обележани нивните траења, петолиние и виолински клуч
|
ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА
|
Видови настава
|
Наставни методи
|
Наставни форми
|
Наст.-тех. средства
|
ТР
|
ТМ
|
ПР
|
ПБ
|
ЛП
|
ДИ
|
ВТ
|
ФР
|
ИН
|
ИНД
|
ГФ
|
РД
|
ПС
|
МС
|
СФА
|
НЛ
|
|
ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА
(воведен дел) - 5’
|
- Кои тонови ги имаме изучено од тонската скала минатата учебна година
- истакнување на целта на часот
|
ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ
(главен дел) - 30’
|
Активности на наставникот:
1. Демонстрирање илустративен материјал:
- местото на изучените тонови во петолинието
2. Демонстрирање мелодиски вежби со изучените тонови
3. Поттикнување и насочување на дискусијата
4. Следење на работата на учениците, водење забелешки
|
Активности на учениците:
- Повторување на изучените тонови:
- нивното место во петолинието,
- нотите со кои се обележани нивните траења,
- петолиние и виолински клуч
- Мелодиска вежба: ,,Весела песна,, - учебник страна 12
|
СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ
|
Евидентна листа
|
КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици)
(завршен дел) - 5’
|
,,Весела песна,, - пеење во групи и индивидуално
|
|
Наставен предмет: Музичко образование
|
Дата: 23.09.2011
|
Одд. V 3
|
Наставна тема: Музичка писменост
|
Наставна единица: Ритмички и мелодиски вежби со примена на цела и осмина нота и цела и осмина пауза
|
Тип на часот:
|
ОБ
|
УВ
|
УТ
|
ПО
|
СТ
|
КО
|
|
ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ
образовни: учениците да ги повторат, систематизираат и прошират стекнатите знаења за графичкото бележење и ритмичкото траење на цела и осмина нота и цела и осмина пауза;
|
воспитни: кај учениците да се создаде чувство за ритам; позитивни карактерни особини: упорност, истрајност, доследност
|
функционални: да воочуваат, разликуваат и читаат цела и осмина нота и цела и осмина пауза; да ги забележуваат ритмичките траења со соодветни писмени знаци и правилно да ги ритмизираат
|
ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА
|
Видови настава
|
Наставни методи
|
Наставни форми
|
Наст.-тех. средства
|
ТР
|
ТМ
|
ПР
|
ПБ
|
ЛП
|
ДИ
|
ВТ
|
ФР
|
ИН
|
ИНД
|
ГФ
|
РД
|
ПС
|
МС
|
СФА
|
НЛ
|
|
ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА
(воведен дел) - 5’
|
- ноти и паузи - повторување
- истакнување на целта на часот
|
ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ
(главен дел) - 30’
|
Активности на наставникот:
1. Демонстрирање на ритмичките вежби
3. Поттикнување и насочување на дискусијата
4. Следење на работата на учениците, водење забелешки
|
Активности на учениците:
- Ритмички и мелодиски вежби со примена на цела и осмина нота и цела и осмина пауза - учебник страна 10 и 11
- ритмизирање по групи, колективно и индивидуално
|
СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ
|
Евидентна листа
|
КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици)
(завршен дел) - 5’
|
Учениците со соодветни симболи забележуваат кратки ритмички вежби кои ги истактирал наставникот
|
|
Наставен предмет: Музичко образование
|
Дата: 29.09.2011
|
Одд. V 3
|
Наставна единица: ,,Рап Македонија,, - пеење на песна (проектна активност)
|
Тип на часот:
|
ОБ
|
УВ
|
УТ
|
ПО
|
СТ
|
КО
|
|
ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ
образовни: учениците да научат да го интерпретираат литературниот текст и соодветно да го поврзуваат со мелодијата на песната
|
воспитни: кај учениците да се создаде чувство за ритам и мелодија; развивање на музичка култура, патриотски чувства
|
функционални: учениците правилно да ја интерпретираат песната со соодветно темпо и динамика; соодветно да го поврзуваат литературниот текст со мелодијата на песната;
|
ЕЛЕМЕНТИ НА СОВРЕМЕНА ОБРАЗОВНА ТЕХНОЛОГИЈА
|
Видови настава
|
Наставни методи
|
Наставни форми
|
Наст.-тех. средства
|
ТР
|
ТМ
|
ПР
|
ПБ
|
ЛП
|
ДИ
|
ВТ
|
ФР
|
ИН
|
ИНД
|
ГФ
|
РД
|
ПС
|
МС
|
СФА
|
НЛ
|
ПС: лаптоп компјутер, ЦД
|
ПОДГОТОВКИ НА УСЛОВИ И СРЕДСТВА ЗА РАБОТА
(воведен дел) - 5’
|
- ,,Рап Македонија,, - читање на изготвениот текст од проектната активност
- истакнување на целта на часот
|
ОРГАНИЗАЦИЈА И АКТИВНОСТИ НА ЧАСОТ
(главен дел) - 30’
|
Активности на наставникот:
1. Насоки за соодветно поврзување на литературниот текст со мелодијата на песната
2. Следење на работата на учениците, водење забелешки
|
Активности на учениците:
- Самостојно изведување на песната:
- рап - индивидуално
- рефрен - целото одделение
|
СРЕДСТВА И ПОСТАПКИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ
|
Евидентна листа
|
КОНСТАТАЦИИ, ОБВРСКИ И ЗАДОЛЖЕНИЈА (наставник, ученици)
(завршен дел) - 5’
|
Изведување на песната со кореографија
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|